MetaSprint Series Race 3 Triathlon
17 Apr 2016
Results
Details
 
Contact
Sprint Triathlon
Discovery Triathlon
Youth Triathlon
Kids Triathlon
Sprint Relay
Kids Relay
Category Results
Gender Results
All Results
Advanced
Category Results
Gender Results
All Results
Advanced
1
2
[3]
Page 3 of 3 (150 items)
Pos
Race No
Share
Name
Name
Time
Time
Cat Pos
(Gen Pos)
Time Adj
Category
Cat Pos
Gender
Gen Pos
Club
Nation
SchoolName
CompanyName
CategoryPoints
Pace
Swim
O/Pos
C/Pos
G/Pos
T1
O/Pos
C/Pos
G/Pos
Cycle
O/Pos
C/Pos
G/Pos
T2
O/Pos
C/Pos
G/Pos
Run
O/Pos
C/Pos
G/Pos
41
77
Jadon Goh
Jadon Goh #77
Male 10-11
00:34:34.79
00:34:34.79
24
(28)
10-11
24
Male
28
SIN
72.10
4:31 min/km
00:04:15.37
65
26
34
00:03:12.06
48
24
32
00:17:45.04
55
28
38
00:01:54.03
37
18
24
00:07:28.28
29
15
20
39
169
Griffin Lodge
Griffin Lodge #169
Male 8-9
00:34:16.13
00:34:16.13
3
(26)
8-9
3
Male
26
Opera Estate
88.30
4:28 min/km
00:04:51.25
93
16
52
00:03:11.85
47
8
31
00:16:57.08
44
5
30
00:01:50.39
31
6
21
00:07:25.53
28
5
19
81
147
Darren Roberts
Darren Roberts #147
Male 8-9
00:41:59.50
00:41:59.50
19
(52)
8-9
19
Male
52
TPE
Tampines North
72.06
5:29 min/km
00:04:09.59
58
7
30
00:03:10.61
46
7
30
00:22:21.01
110
29
66
00:02:14.09
67
15
43
00:10:04.18
82
19
51
68
153
Lucy Van Selm
Lucy Van Selm #153
Female 8-9
00:38:35.74
00:38:35.74
9
(24)
8-9
9
Female
24
NED
Canadian International School
78.83
5:02 min/km
00:04:20.10
73
12
36
00:03:10.29
45
7
16
00:18:12.85
66
7
21
00:02:04.33
57
6
21
00:10:48.16
93
13
36
22
87
Quentin Tan
Quentin Tan #87
Male 10-11
00:31:13.16
00:31:13.16
14
(15)
10-11
14
Male
15
SIN
79.86
4:04 min/km
00:02:53.77
5
4
4
00:03:09.89
44
23
29
00:15:27.88
28
18
19
00:02:06.79
63
28
40
00:07:34.82
34
18
25
74
6
Olivia Nicholson
Olivia Nicholson #6
Female 8-9
00:40:09.75
00:40:09.75
10
(27)
8-9
10
Female
27
ES
Marlborough College Malaysia
75.75
5:14 min/km
00:04:11.84
61
9
30
00:03:08.44
43
6
15
00:18:50.21
70
8
22
00:02:06.49
62
7
23
00:11:52.76
101
14
40
102
80
Kedem Grossman
Kedem Grossman #80
Male 10-11
00:46:08.24
00:46:08.24
36
(61)
10-11
36
Male
61
ISR
Dulwich College Singapore
54.04
6:01 min/km
00:04:08.09
55
23
29
00:03:07.31
42
22
28
00:27:19.33
120
40
72
00:02:03.51
56
25
36
00:09:29.99
69
29
46
33
45
Ian Loh
Ian Loh #45
Male 10-11
00:33:06.36
00:33:06.36
19
(21)
10-11
19
Male
21
USA
St Gabriel's Primary School
75.31
4:19 min/km
00:04:16.58
67
28
36
00:03:06.29
41
21
27
00:15:16.99
21
14
15
00:01:43.76
20
12
14
00:08:42.72
50
25
37
34
48
Jake Hassett
Jake Hassett #48
Male 10-11
00:33:14.18
00:33:14.18
20
(22)
10-11
20
Male
22
AUS
SJII
75.01
4:20 min/km
00:04:16.32
66
27
35
00:03:05.11
40
20
26
00:16:05.39
37
22
24
00:01:59.75
48
22
32
00:07:47.60
39
20
29
59
27
Alice Nicholson
Alice Nicholson #27
Female 10-11
00:37:19.68
00:37:19.68
14
(20)
10-11
14
Female
20
ES
Marlborough College Malaysia
76.15
4:52 min/km
00:03:46.04
40
14
19
00:03:05.01
39
9
14
00:19:41.68
79
17
26
00:01:47.57
28
8
9
00:08:59.38
59
11
18
27
74
Masaru Morisako
Masaru Morisako #74
Male 10-11
00:32:06.43
00:32:06.43
16
(18)
10-11
16
Male
18
JPN
Australian International School
77.65
4:11 min/km
00:04:57.00
97
39
55
00:03:02.80
38
19
25
00:15:27.32
27
17
18
00:01:53.63
36
17
23
00:06:45.67
9
8
8
44
129
Isaac Davis
Isaac Davis #129
Male 8-9
00:35:08.91
00:35:08.91
5
(31)
8-9
5
Male
31
ES
Dover court school
86.09
4:35 min/km
00:04:43.09
90
15
49
00:03:02.52
37
6
24
00:17:55.36
58
12
40
00:01:59.32
46
10
31
00:07:28.60
30
6
21
63
130
Morag Grossman
Morag Grossman #130
Male 8-9
00:38:01.50
00:38:01.50
12
(41)
8-9
12
Male
41
ISR
Dulwich College Singapore
79.58
4:58 min/km
00:05:05.55
99
18
57
00:03:01.27
36
5
23
00:20:58.54
93
23
58
00:01:47.45
26
4
18
00:07:08.67
18
1
13
28
Ruby Wright
Ruby Wright #28
Female 10-11
DNF
DNF
10-11
Female
AUS
Australian International School
min/km
00:03:59.54
00:03:01.03
01:05:07.18
52
100
Sienna Couzens
Sienna Couzens #100
Female 10-11
00:36:17.74
00:36:17.74
11
(16)
10-11
11
Female
16
AUS
78.31
4:44 min/km
00:03:08.23
10
3
3
00:03:00.15
35
8
13
00:19:03.71
73
15
24
00:02:14.66
68
18
25
00:08:50.99
57
10
17
55
121
Nicolas Alarcon De Laiglesia
Nicolas Alarcon De Laiglesia #121
Male 8-9
00:36:56.22
00:36:56.22
10
(38)
8-9
10
Male
38
ESP
81.92
4:49 min/km
00:04:58.09
98
17
56
00:02:59.36
34
4
22
00:19:27.03
77
19
53
00:01:56.83
43
8
28
00:07:34.90
35
8
26
29
81
Matthew Long
Matthew Long #81
Male 10-11
00:32:17.49
00:32:17.49
18
(20)
10-11
18
Male
20
MAL
77.21
4:13 min/km
00:03:54.49
43
20
23
00:02:54.07
33
18
21
00:15:50.54
33
20
22
00:01:56.68
42
20
27
00:07:41.71
37
19
28
21
131
Ethan Lee
Ethan Lee #131
Male 10-11
00:31:08.45
00:31:08.45
13
(14)
10-11
13
Male
14
SIN
80.06
4:04 min/km
00:04:13.09
62
25
32
00:02:53.85
32
17
20
00:15:28.02
29
19
20
00:01:38.02
14
9
11
00:06:55.46
12
9
9
43
42
William Pearce
William Pearce #42
Male 10-11
00:34:51.49
00:34:51.49
26
(30)
10-11
26
Male
30
ES
Tanglin Trust School
71.52
4:33 min/km
00:03:43.30
37
18
20
00:02:53.36
31
16
19
00:18:11.66
64
31
44
00:01:58.86
45
21
30
00:08:04.29
43
22
32
8
72
Kang Yu Ted Lee
Kang Yu Ted Lee #72
Male 10-11
00:28:22.70
00:28:22.70
8
(8)
10-11
8
Male
8
SIN
ACS Primary
87.86
3:42 min/km
00:02:58.26
6
5
5
00:02:51.93
30
15
18
00:13:47.77
5
5
5
00:01:41.23
18
10
12
00:07:03.50
15
11
11
26
8
Coco Haesner
Coco Haesner #8
Female 8-9
00:32:04.67
00:32:04.67
4
(9)
8-9
4
Female
9
Arrivo Primo Singapura (APS)
AUS
94.85
4:11 min/km
00:04:08.85
57
8
28
00:02:50.86
29
5
12
00:15:25.45
25
3
9
00:01:55.37
39
4
14
00:07:44.13
38
4
10
35
56
Ella Stanley
Ella Stanley #56
Female 10-11
00:33:29.42
00:33:29.42
8
(13)
10-11
8
Female
13
AUS
Australian International School
84.88
4:22 min/km
00:03:10.84
12
4
4
00:02:48.49
28
7
11
00:17:21.09
47
10
16
00:01:39.12
15
4
4
00:08:29.87
48
7
13
32
26
Alma Clarsen
Alma Clarsen #26
Female 10-11
00:32:46.75
00:32:46.75
7
(12)
10-11
7
Female
12
Anza
FRA
LFS
86.72
4:17 min/km
00:04:07.09
53
19
26
00:02:42.53
27
6
10
00:15:23.36
24
6
8
00:01:44.94
22
7
8
00:08:48.82
55
9
16
15
92
Lodovico De Ferrari
Lodovico De Ferrari #92
Male 10-11
00:30:01.82
00:30:01.82
10
(10)
10-11
10
Male
10
Team Fabian
CHE
83.02
3:55 min/km
00:02:50.68
2
1
1
00:02:42.51
26
14
17
00:14:56.54
15
11
12
00:02:00.83
50
23
33
00:07:31.26
31
16
22
31
157
Eugenie Van Wersch
Eugenie Van Wersch #157
Female 8-9
00:32:26.49
00:32:26.49
5
(11)
8-9
5
Female
11
FRA
LFS
93.78
4:14 min/km
00:04:02.72
50
6
24
00:02:41.68
25
4
9
00:15:57.40
35
6
12
00:02:21.84
74
10
29
00:07:22.85
25
2
8
18
16
Ameer Ihsan
Ameer Ihsan #16
Male 8-9
00:30:15.53
00:30:15.53
1
(13)
8-9
1
Male
13
SIN
100.00
3:57 min/km
00:04:23.08
76
9
39
00:02:39.88
24
3
16
00:14:26.34
9
1
8
00:01:27.69
3
1
3
00:07:18.53
22
4
17
36
41
William Linke
William Linke #41
Male 10-11
00:33:46.74
00:33:46.74
21
(23)
10-11
21
Male
23
AUS
Australian International School
73.81
4:24 min/km
00:03:26.33
24
12
13
00:02:39.31
23
13
15
00:17:38.95
52
26
35
00:01:47.03
25
14
17
00:08:15.12
45
23
33
12
23
Charlotte Rodsjo
Charlotte Rodsjo #23
Female 10-11
00:29:36.59
00:29:36.59
4
(4)
10-11
4
Female
4
AUS
Australian International School
96.00
3:52 min/km
00:03:21.92
22
8
10
00:02:38.85
22
5
8
00:15:20.75
23
5
7
00:01:30.22
4
1
1
00:06:44.84
8
1
1
13
106
Lupita De Smet
Lupita De Smet #106
Female 10-11
00:29:47.86
00:29:47.86
5
(5)
10-11
5
Female
5
BEL
GEMS World Academy (Singapore)
95.39
3:53 min/km
00:03:33.79
30
12
15
00:02:38.68
21
4
7
00:15:06.74
17
4
5
00:01:34.35
5
2
2
00:06:54.29
11
3
3
16
85
Zak Halsall
Zak Halsall #85
Male 10-11
00:30:07.00
00:30:07.00
11
(11)
10-11
11
Male
11
ES
Marlborough College Malaysia
82.78
3:56 min/km
00:03:13.34
14
9
10
00:02:38.10
19
11
13
00:15:08.96
18
12
13
00:01:35.31
8
3
5
00:07:31.27
32
17
23
23
86
Nelson Soh Schwalb
Nelson Soh Schwalb #86
Male 10-11
00:31:19.71
00:31:19.71
15
(16)
10-11
15
Male
16
MAL
Marlborough College Malaysia
79.58
4:05 min/km
00:03:11.09
13
8
9
00:02:38.10
20
12
14
00:14:41.84
12
9
10
00:02:03.25
55
24
35
00:08:45.43
51
26
38
24
144
Shen Oon Max Lee
Shen Oon Max Lee #144
Male 8-9
00:31:20.25
00:31:20.25
2
(17)
8-9
2
Male
17
Arrivo Primo Singapura (APS)
SIN
Sjij
96.56
4:05 min/km
00:03:42.34
36
2
19
00:02:37.85
18
2
12
00:16:10.37
39
3
26
00:01:34.76
6
2
4
00:07:14.93
20
3
15
7
94
Joseph Roberts
Joseph Roberts #94
Male 10-11
00:28:15.65
00:28:15.65
7
(7)
10-11
7
Male
7
AUS
St Josephs Institution International
88.22
3:41 min/km
00:03:29.62
25
13
14
00:02:37.75
17
10
11
00:14:22.09
8
7
7
00:01:27.36
2
2
2
00:06:18.82
5
5
5
25
159
Sophie Soh Schwalb
Sophie Soh Schwalb #159
Female 8-9
00:31:43.75
00:31:43.75
3
(8)
8-9
3
Female
8
GER
Marlborough College Malaysia
95.89
4:08 min/km
00:03:18.67
17
2
7
00:02:36.48
16
3
6
00:15:43.02
32
5
11
00:01:53.54
33
2
12
00:08:12.03
44
6
12
82
Nicholas Long
Nicholas Long #82
Male 10-11
DNF
DNF
10-11
Male
MAL
min/km
00:03:06.58
00:02:36.26
01:10:25.35
40
15
Hugo Campbell
Hugo Campbell #15
Male 8-9
00:34:31.00
00:34:31.00
4
(27)
8-9
4
Male
27
Anza
AUS
Australian International School
87.66
4:30 min/km
00:03:58.02
47
5
26
00:02:36.09
15
1
10
00:18:12.99
67
15
46
00:01:47.47
27
5
19
00:07:56.42
41
10
30
14
39
George Ives
George Ives #39
Male 10-11
00:29:57.24
00:29:57.24
9
(9)
10-11
9
Male
9
Anza
AUS
UWCSEA Dover
83.23
3:54 min/km
00:03:32.32
29
14
15
00:02:34.56
14
9
9
00:14:44.82
13
10
11
00:01:48.15
29
15
20
00:07:17.38
21
13
16
5
52
Reuben Seet
Reuben Seet #52
Male 10-11
00:27:48.99
00:27:48.99
5
(5)
10-11
5
Male
5
Team Fabian
SIN
Tao Nan School
89.63
3:38 min/km
00:03:36.18
33
15
16
00:02:33.75
13
8
8
00:12:28.51
1
1
1
00:01:45.10
23
13
15
00:07:25.44
27
14
18
19
160
Eliza Ai Shen Tan
Eliza Ai Shen Tan #160
Female 8-9
00:30:25.46
00:30:25.46
1
(6)
8-9
1
Female
6
MAL
100.00
3:58 min/km
00:03:16.02
16
1
6
00:02:32.69
12
2
5
00:15:28.24
30
4
10
00:01:44.76
21
1
7
00:07:23.74
26
3
9
28
58
Felipe Marcal
Felipe Marcal #58
Male 10-11
00:32:12.92
00:32:12.92
17
(19)
10-11
17
Male
19
AUS
Tanglin Trust School
77.39
4:12 min/km
00:03:50.33
42
19
22
00:02:32.34
11
7
7
00:15:17.52
22
15
16
00:01:42.65
19
11
13
00:08:50.06
56
27
40
11
4
Harriet Strand
Harriet Strand #4
Female 10-11
00:29:23.74
00:29:23.74
3
(3)
10-11
3
Female
3
ES
TTS
96.70
3:50 min/km
00:03:19.50
18
6
8
00:02:31.44
10
3
4
00:14:30.77
10
2
2
00:01:39.25
16
5
5
00:07:22.77
24
6
7
17
54
Oliver Medcraft
Oliver Medcraft #54
Male 10-11
00:30:14.49
00:30:14.49
12
(12)
10-11
12
Male
12
ES
82.44
3:57 min/km
00:03:41.27
35
17
18
00:02:31.15
9
6
6
00:15:27.01
26
16
17
00:01:35.34
9
4
6
00:06:59.70
14
10
10
3
51
Daniel Lucke
Daniel Lucke #51
Male 10-11
00:27:20.47
00:27:20.47
3
(3)
10-11
3
Male
3
GER
91.19
3:34 min/km
00:03:20.08
19
10
11
00:02:30.06
8
5
5
00:12:50.76
3
3
3
00:01:35.42
10
5
7
00:07:04.14
17
12
12
6
40
Alexander Linke
Alexander Linke #40
Male 10-11
00:28:04.44
00:28:04.44
6
(6)
10-11
6
Male
6
TriEdge
AUS
Australian International School
88.81
3:40 min/km
00:03:21.33
20
11
12
00:02:29.21
7
4
4
00:14:32.90
11
8
9
00:01:37.03
12
7
9
00:06:03.96
3
3
3
9
24
Mae Singer
Mae Singer #24
Female 10-11
00:28:25.49
00:28:25.49
1
(1)
10-11
1
Female
1
UWC Dover
ES
UWCSEA Dover
100.00
3:42 min/km
00:02:48.24
1
1
1
00:02:28.95
6
2
3
00:14:47.77
14
3
3
00:01:34.79
7
3
3
00:06:45.72
10
2
2
10
31
Jinn Ong
Jinn Ong #31
Female 10-11
00:28:55.76
00:28:55.76
2
(2)
10-11
2
Female
2
SIN
98.26
3:46 min/km
00:03:30.72
27
10
13
00:02:27.47
5
1
2
00:14:13.97
7
1
1
00:01:40.04
17
6
6
00:07:03.54
16
4
5
4
57
Bryan Chew
Bryan Chew #57
Male 10-11
00:27:46.35
00:27:46.35
4
(4)
10-11
4
Male
4
Aquatic Performance Swim Club
SIN
HENRY PARK PRIMARY SCHOOL
89.77
3:37 min/km
00:03:00.53
7
6
6
00:02:24.99
4
3
3
00:14:00.81
6
6
6
00:01:35.95
11
6
8
00:06:44.05
7
7
7
2
84
Marc Feddal
Marc Feddal #84
Male 10-11
00:27:19.49
00:27:19.49
2
(2)
10-11
2
Male
2
FRA
LFS
91.24
3:34 min/km
00:03:39.43
34
16
17
00:02:23.38
3
2
2
00:13:24.74
4
4
4
00:01:37.27
13
8
10
00:06:14.66
4
4
4
20
5
Adele Clarsen
Adele Clarsen #5
Female 8-9
00:30:34.74
00:30:34.74
2
(7)
8-9
2
Female
7
Anza
FRA
LFS
99.49
3:59 min/km
00:04:18.84
72
11
35
00:02:15.07
2
1
1
00:15:02.28
16
1
4
00:02:00.37
49
5
17
00:06:58.17
13
1
4
1
95
Julian Lee
Julian Lee #95
Male 10-11
00:24:55.91
00:24:55.91
1
(1)
10-11
1
Male
1
Team Fabian
SIN
100.00
3:15 min/km
00:03:08.84
11
7
8
00:02:01.85
1
1
1
00:12:30.01
2
2
2
00:01:25.65
1
1
1
00:05:49.55
2
2
2
1
2
[3]
Page 3 of 3 (150 items)