MetaSprint Series Race 3 Triathlon
17 Apr 2016
Results
Details
 
Contact
Sprint Triathlon
Discovery Triathlon
Youth Triathlon
Kids Triathlon
Sprint Relay
Kids Relay
Category Results
Gender Results
All Results
Advanced
Category Results
Gender Results
All Results
Advanced
1
2
[3]
Page 3 of 3 (132 items)
Pos
Race No
Share
Name
Name
Time
Time
Cat Pos
(Gen Pos)
Time Adj
Category
Cat Pos
Gender
Gen Pos
Club
Nation
SchoolName
CompanyName
CategoryPoints
Pace
Swim
O/Pos
C/Pos
G/Pos
T1
O/Pos
C/Pos
G/Pos
CycleLap
O/Pos
C/Pos
G/Pos
Cycle
O/Pos
C/Pos
G/Pos
T2
O/Pos
C/Pos
G/Pos
Run
O/Pos
C/Pos
G/Pos
36
352
Jack Hannah
Jack Hannah #352
Male 12-13
00:49:15.65
00:49:15.65
11
(29)
12-13
11
Male
29
St Josephs Institution International
81.05
3:20 min/km
00:05:03.55
24
7
19
00:02:28.60
32
10
25
00:13:48.21
52
17
39
00:27:57.50
53
18
40
00:01:30.14
14
2
10
00:12:15.85
25
8
20
45
353
Piper Lodge
Piper Lodge #353
Female 12-13
00:52:09.24
00:52:09.24
8
(11)
12-13
8
Female
11
UWCSEA East
83.53
3:32 min/km
00:06:03.16
56
11
16
00:02:34.70
40
7
9
00:14:07.70
56
12
15
00:28:46.87
56
12
15
00:01:47.66
45
7
11
00:12:56.83
36
8
10
21
2253
Gaurav Manuel
Gaurav Manuel #2253
Male 14-15
00:45:39.48
00:45:39.48
16
(19)
14-15
16
Male
19
IND
NPS INTERNATIONAL
82.96
3:05 min/km
00:05:10.52
28
14
22
00:02:24.34
30
15
23
00:13:01.01
38
20
30
00:25:45.99
34
20
27
00:01:21.07
5
2
3
00:10:57.55
10
8
9
86
227
Abbey Smith
Abbey Smith #227
Female 14-15
01:10:01.28
01:10:01.28
8
(27)
14-15
8
Female
27
NZL
Canadian International School
58.85
4:44 min/km
00:04:41.76
20
3
5
00:03:39.29
78
6
26
00:16:44.53
82
7
25
00:35:58.27
86
8
27
00:02:31.95
79
6
24
00:23:10.00
95
8
29
27
241
Shaun Pexton
Shaun Pexton #241
Male 12-13
00:46:29.78
00:46:29.78
6
(23)
12-13
6
Male
23
UWC Dragon
ES
UWCSEA East
85.87
3:09 min/km
00:04:26.79
10
2
10
00:02:14.98
18
5
14
00:12:56.08
36
10
29
00:25:56.73
38
11
31
00:01:36.33
20
4
15
00:12:14.93
24
7
19
5
255
Valentin Van Wersch
Valentin Van Wersch #255
Male 14-15
00:40:56.91
00:40:56.91
4
(5)
14-15
4
Male
5
FRA
92.50
2:46 min/km
00:04:19.42
8
7
8
00:02:21.12
25
12
20
00:11:10.04
8
6
8
00:22:12.04
6
5
6
00:01:40.74
28
13
22
00:10:23.58
8
7
7
78
349
Ann-Marie Uhlig
Ann-Marie Uhlig #349
Female 14-15
01:03:47.85
01:03:47.85
7
(25)
14-15
7
Female
25
GER
64.59
4:19 min/km
00:06:05.01
58
6
18
00:04:06.86
88
7
29
00:14:19.92
57
4
16
00:30:11.23
65
6
19
00:02:33.14
80
7
25
00:20:51.60
91
7
28
40
331
Nolwenn Feddal
Nolwenn Feddal #331
Female 12-13
00:50:46.74
00:50:46.74
7
(9)
12-13
7
Female
9
FRA
LFS
85.79
3:26 min/km
00:06:31.77
68
18
24
00:02:53.72
53
11
14
00:13:17.99
46
8
10
00:26:54.87
44
8
10
00:01:50.60
49
8
12
00:12:35.76
31
7
8
14
324
Kang Zheng Russell Lee
Kang Zheng Russell Lee #324
Male 14-15
00:43:49.35
00:43:49.35
10
(12)
14-15
10
Male
12
SIN
Victoria School
86.44
2:58 min/km
00:04:43.78
21
12
16
00:02:31.08
34
16
27
00:12:02.24
22
17
20
00:24:27.17
21
15
19
00:01:46.36
43
17
33
00:10:20.95
7
6
6
30
334
Nicole Marie Seares Del Rosario
Nicole Marie Seares Del Rosario #334
Female 12-13
00:47:27.99
00:47:27.99
5
(6)
12-13
5
Female
6
PHI
91.78
3:13 min/km
00:05:29.46
41
5
9
00:02:22.24
28
6
7
00:12:23.66
28
3
4
00:25:30.69
32
5
6
00:01:41.87
30
5
7
00:12:23.71
30
6
7
48
220
Kylie Compton
Kylie Compton #220
Female 14-15
00:52:42.49
00:52:42.49
4
(14)
14-15
4
Female
14
ES
78.18
3:34 min/km
00:05:30.67
42
5
10
00:02:38.64
44
3
11
00:12:58.71
37
2
8
00:26:37.35
43
2
9
00:01:43.47
32
3
8
00:16:12.35
68
6
20
31
233
Choo Shinn Gee
Choo Shinn Gee #233
Male 12-13
00:47:29.99
00:47:29.99
8
(25)
12-13
8
Male
25
MAL
sjkc; yoke nam; kuala lumpur
84.05
3:13 min/km
00:05:25.48
39
14
31
00:02:20.87
24
8
19
00:12:50.56
35
9
28
00:25:49.79
35
8
28
00:01:44.32
37
13
28
00:12:09.51
21
6
17
60
230
Dorothy Erin Gan
Dorothy Erin Gan #230
Female 14-15
00:57:58.99
00:57:58.99
5
(16)
14-15
5
Female
16
PHI
St. Anthony's Canossian Secondary School
71.07
3:55 min/km
00:06:40.58
72
7
28
00:03:26.79
67
5
20
00:14:47.25
64
6
18
00:29:27.94
60
5
17
00:02:36.39
84
8
27
00:15:47.28
63
5
17
12
257
Jayden Lilley
Jayden Lilley #257
Male 14-15
00:42:59.74
00:42:59.74
9
(11)
14-15
9
Male
11
ES
Marlborough College Malaysia
88.10
2:54 min/km
00:04:40.29
19
11
15
00:02:34.78
41
19
32
00:11:43.90
17
14
16
00:23:52.68
17
14
16
00:01:31.83
16
10
12
00:10:20.14
6
5
5
28
238
Lucas May
Lucas May #238
Male 12-13
00:47:05.39
00:47:05.39
7
(24)
12-13
7
Male
24
ES
UWCSEA East
84.78
3:11 min/km
00:05:09.08
26
8
21
00:02:33.53
38
12
30
00:13:02.67
40
11
32
00:26:00.00
39
12
32
00:01:36.72
22
6
17
00:11:46.05
19
5
16
29
339
Moira Frances Gabrielle Erediano
Moira Frances Gabrielle Erediano #339
Female 12-13
00:47:20.97
00:47:20.97
4
(5)
12-13
4
Female
5
Blue Tag
PHI
SHS-Ateneo De Cebu
92.00
3:12 min/km
00:05:10.05
27
3
6
00:02:36.92
42
8
10
00:12:35.64
32
5
6
00:25:32.33
33
6
7
00:01:44.53
38
6
10
00:12:17.12
26
5
6
69
347
Keeshia Aleccine Marie Ongsuco
Keeshia Aleccine Marie Ongsuco #347
Female 14-15
00:59:51.23
00:59:51.23
6
(19)
14-15
6
Female
19
JS Athletics
PHI
Hillgrove Secondary School
68.85
4:03 min/km
00:06:42.83
73
8
29
00:04:07.04
89
8
30
00:16:47.25
83
8
26
00:32:42.80
75
7
24
00:01:54.05
54
5
15
00:14:24.50
50
4
14
24
301
Martin Inglin
Martin Inglin #301
Male 12-13
00:46:00.61
00:46:00.61
4
(21)
12-13
4
Male
21
SIN
St Joseph's Institution (Independent)
86.77
3:07 min/km
00:05:45.08
48
17
35
00:03:02.78
58
20
43
00:12:00.00
19
3
18
00:24:15.02
19
3
17
00:01:40.70
27
9
21
00:11:17.02
15
4
14
9
226
Aldrich Goh
Aldrich Goh #226
Male 14-15
00:41:59.74
00:41:59.74
6
(8)
14-15
6
Male
8
TDS
SIN
Maris Stella High School
90.20
2:50 min/km
00:05:16.05
32
16
25
00:02:14.05
16
9
12
00:11:21.75
12
10
12
00:22:55.80
11
9
11
00:01:27.36
11
6
7
00:10:06.47
4
4
4
32
215
Ria Nakahara
Ria Nakahara #215
Female 12-13
00:48:35.47
00:48:35.47
6
(7)
12-13
6
Female
7
Cicada Athletic Club
JPN
Singapore American School
89.65
3:17 min/km
00:06:05.23
59
13
19
00:02:21.38
26
5
6
00:13:13.19
44
7
9
00:26:24.54
42
7
8
00:01:34.42
18
4
5
00:12:09.89
22
4
5
37
219
Olivia Faneco
Olivia Faneco #219
Female 14-15
00:49:22.24
00:49:22.24
2
(8)
14-15
2
Female
8
UWC Dover
FRA
UWCSEA Dover
83.47
3:20 min/km
00:04:33.55
17
2
4
00:02:31.53
35
2
8
00:13:32.18
49
3
12
00:27:29.48
47
3
11
00:01:36.77
23
2
6
00:13:10.90
37
3
11
4
229
Jack Heneberry
Jack Heneberry #229
Male 14-15
00:40:07.24
00:40:07.24
3
(4)
14-15
3
Male
4
Team Time
IRL
The Alice Smith School
94.41
2:43 min/km
00:04:30.51
13
10
13
00:01:59.21
7
4
6
00:11:03.52
7
5
7
00:22:27.17
7
6
7
00:01:25.41
7
3
4
00:09:44.93
3
3
3
15
244
Jackson Campbell
Jackson Campbell #244
Male 12-13
00:44:21.48
00:44:21.48
3
(13)
12-13
3
Male
13
Anza
AUS
Australian International School
90.00
3:00 min/km
00:04:33.96
18
4
14
00:02:26.06
31
9
24
00:12:04.59
23
4
21
00:24:22.25
20
4
18
00:01:45.30
41
15
31
00:11:13.90
14
3
13
25
326
Tania Thong
Tania Thong #326
Female 12-13
00:46:07.49
00:46:07.49
3
(4)
12-13
3
Female
4
MAL
Australian International School Malaysia
94.45
3:07 min/km
00:05:12.72
30
4
7
00:02:05.58
10
2
2
00:12:46.55
34
6
7
00:25:26.60
31
4
5
00:01:27.08
10
3
4
00:11:55.49
20
3
4
44
345
Lucie Chomienne
Lucie Chomienne #345
Female 14-15
00:52:02.49
00:52:02.49
3
(10)
14-15
3
Female
10
FRA
79.19
3:31 min/km
00:05:24.05
38
4
8
00:03:08.31
61
4
16
00:14:27.25
59
5
17
00:28:57.93
58
4
16
00:01:43.52
33
4
9
00:12:48.66
35
2
9
22
341
Enola De Smet
Enola De Smet #341
Female 12-13
00:45:50.24
00:45:50.24
2
(3)
12-13
2
Female
3
BEL
UWCSEA Dover
95.04
3:06 min/km
00:05:45.19
49
9
14
00:02:15.68
19
4
5
00:12:17.99
26
2
3
00:24:45.79
23
2
3
00:01:23.17
6
2
3
00:11:40.40
18
2
3
2
263
Oliver Rios Trott
Oliver Rios Trott #263
Male 14-15
00:38:16.99
00:38:16.99
2
(2)
14-15
2
Male
2
Team Time
ES
Alice Smith International School
98.94
2:35 min/km
00:04:29.78
12
9
12
00:01:51.82
2
2
2
00:10:38.67
5
4
5
00:21:21.21
3
3
3
00:01:11.01
1
1
1
00:09:23.15
2
2
2
7
232
Nigel Ng Kar Kean
Nigel Ng Kar Kean #232
Male 12-13
00:41:40.35
00:41:40.35
2
(6)
12-13
2
Male
6
Tri-AMateurs
MAL
Sri Sempurna International School
95.81
2:49 min/km
00:04:28.04
11
3
11
00:01:57.48
6
2
5
00:10:49.08
6
2
6
00:22:28.86
8
2
8
00:01:42.94
31
11
24
00:11:03.01
11
2
10
6
224
Emma Middleditch
Emma Middleditch #224
Female 14-15
00:41:12.57
00:41:12.57
1
(1)
14-15
1
Female
1
New Moon KH Cycle (NMKHC)
FRA
GWA
100.00
2:47 min/km
00:04:31.30
15
1
2
00:02:05.60
11
1
3
00:11:23.91
13
1
1
00:23:02.50
12
1
1
00:01:18.88
2
1
1
00:10:14.28
5
1
1
13
203
Siobhain Doyle
Siobhain Doyle #203
Female 12-13
00:43:33.79
00:43:33.79
1
(2)
12-13
1
Female
2
MAL
100.00
2:57 min/km
00:04:33.02
16
2
3
00:01:54.59
4
1
1
00:12:02.00
20
1
2
00:24:08.81
18
1
2
00:01:20.41
3
1
2
00:11:36.95
17
1
2
3
250
Matthew David Trott
Matthew David Trott #250
Male 12-13
00:39:55.47
00:39:55.47
1
(3)
12-13
1
Male
3
Team Time
ES
Alice Smith International School
100.00
2:42 min/km
00:04:01.25
2
1
2
00:01:55.31
5
1
4
00:10:35.43
4
1
4
00:21:48.07
5
1
5
00:01:20.87
4
1
2
00:10:49.95
9
1
8
1
251
James Corbett
James Corbett #251
Male 14-15
00:37:52.74
00:37:52.74
1
(1)
14-15
1
Male
1
MetaSport
NZL
Tanglin Trust School
100.00
2:34 min/km
00:04:15.54
7
6
7
00:01:50.08
1
1
1
00:10:14.46
1
1
1
00:20:47.51
1
1
1
00:01:39.52
26
12
20
00:09:20.07
1
1
1
1
2
[3]
Page 3 of 3 (132 items)