MetaSprint Series Race 3 Triathlon
17 Apr 2016
Results
Details
 
Contact
Sprint Triathlon
Discovery Triathlon
Youth Triathlon
Kids Triathlon
Sprint Relay
Kids Relay
Category Results
Gender Results
All Results
Advanced
Category Results
Gender Results
All Results
Advanced
1
[2]
3
Page 2 of 3 (132 items)
Pos
Race No
Share
Name
Name
Time
Time
Cat Pos
(Gen Pos)
Time Adj
Category
Cat Pos
Gender
Gen Pos
Club
Nation
SchoolName
CompanyName
CategoryPoints
Pace
Swim
O/Pos
C/Pos
G/Pos
T1
O/Pos
C/Pos
G/Pos
CycleLap
O/Pos
C/Pos
G/Pos
Cycle
O/Pos
C/Pos
G/Pos
T2
O/Pos
C/Pos
G/Pos
Run
O/Pos
C/Pos
G/Pos
51
351
Tai Brouwer
Tai Brouwer #351
Male 12-13
00:53:26.24
00:53:26.24
15
(37)
12-13
15
Male
37
74.71
3:37 min/km
00:05:35.04
45
16
34
00:03:40.71
79
26
53
00:14:03.44
54
18
40
00:28:03.32
54
19
41
00:02:09.13
63
22
45
00:13:58.02
44
14
32
52
288
Harry Ford
Harry Ford #288
Male 12-13
00:53:37.49
00:53:37.49
16
(38)
12-13
16
Male
38
AUS
74.45
3:38 min/km
00:05:57.19
55
20
40
00:03:37.92
77
25
52
00:14:06.79
55
19
41
00:27:55.62
52
17
39
00:01:55.45
56
21
41
00:14:11.30
47
15
34
53
248
Austin Cocks
Austin Cocks #248
Male 12-13
00:53:47.75
00:53:47.75
17
(39)
12-13
17
Male
39
AUS
UWCSEA East
74.21
3:38 min/km
00:05:52.26
51
19
37
00:02:29.33
33
11
26
00:13:03.48
42
13
34
00:27:15.30
46
14
36
00:01:43.68
34
12
25
00:16:27.17
69
22
49
54
285
Christian Alexander
Christian Alexander #285
Male 12-13
00:53:49.99
00:53:49.99
18
(40)
12-13
18
Male
40
SIN
Australian International School
74.16
3:38 min/km
00:05:20.78
36
13
29
00:02:41.75
47
14
35
00:14:52.83
66
20
47
00:29:34.33
62
20
45
00:01:46.29
42
16
32
00:14:26.83
52
16
37
59
295
Julian Pascual
Julian Pascual #295
Male 12-13
00:57:55.88
00:57:55.88
19
(44)
12-13
19
Male
44
FRA
68.92
3:55 min/km
00:06:51.98
75
21
45
00:03:31.17
73
22
49
00:15:35.21
71
22
50
00:30:55.56
69
21
49
00:01:47.10
44
17
34
00:14:50.05
56
18
41
64
240
Riley Smith
Riley Smith #240
Male 12-13
00:58:38.46
00:58:38.46
20
(47)
12-13
20
Male
47
NZL
Canadian International School
68.08
3:58 min/km
00:07:13.26
82
25
52
00:03:30.55
72
21
48
00:16:01.71
76
26
54
00:32:58.61
76
24
52
00:02:13.16
68
24
49
00:12:42.87
33
10
25
65
243
Artyom Lukasevits
Artyom Lukasevits #243
Male 12-13
00:58:59.81
00:58:59.81
21
(48)
12-13
21
Male
48
Olympia Swimming Club
EST
Tanjong Katong Primary School
67.67
3:59 min/km
00:05:18.52
35
12
28
00:03:00.08
55
18
40
00:13:39.51
50
16
38
00:27:42.51
51
16
38
00:02:43.83
88
33
61
00:20:14.86
86
30
59
66
249
Markus Medcraft
Markus Medcraft #249
Male 12-13
00:59:37.87
00:59:37.87
22
(49)
12-13
22
Male
49
ES
66.95
4:02 min/km
00:05:34.47
43
15
33
00:03:01.50
57
19
42
00:15:50.14
72
23
51
00:32:16.59
73
23
51
00:02:11.80
65
23
46
00:16:33.50
70
23
50
68
299
Gareth Tan
Gareth Tan #299
Male 12-13
00:59:50.49
00:59:50.49
23
(50)
12-13
23
Male
50
SIN
66.72
4:03 min/km
00:07:08.72
78
23
48
00:03:49.64
83
29
56
00:12:28.69
30
7
25
00:25:08.49
27
5
23
00:02:38.48
85
31
58
00:21:05.15
92
35
64
70
234
Scott Patterson
Scott Patterson #234
Male 12-13
00:59:53.67
00:59:53.67
24
(51)
12-13
24
Male
51
TriEdge
ES
66.66
4:03 min/km
00:05:45.93
50
18
36
00:02:42.89
48
15
36
00:16:17.88
78
27
55
00:32:58.71
77
25
53
00:01:41.16
29
10
23
00:16:44.96
71
24
51
77
282
Jonghyun Beik
Jonghyun Beik #282
Male 12-13
01:03:18.24
01:03:18.24
25
(53)
12-13
25
Male
53
GBR
63.07
4:17 min/km
00:07:43.42
87
26
56
00:05:55.64
102
37
68
00:15:19.23
68
21
48
00:32:11.09
72
22
50
00:02:18.65
74
26
51
00:15:09.43
59
20
44
79
245
Alexander Knott
Alexander Knott #245
Male 12-13
01:04:52.47
01:04:52.47
26
(54)
12-13
26
Male
54
ES
61.54
4:23 min/km
00:08:08.14
91
30
60
00:02:48.04
50
17
38
00:16:31.94
80
28
56
00:34:39.83
82
29
57
00:01:51.31
50
19
38
00:17:25.14
74
26
53
80
284
Kavinash Dinesh
Kavinash Dinesh #284
Male 12-13
01:05:10.47
01:05:10.47
27
(55)
12-13
27
Male
55
Tri Makkal
SIN
Anglo Chinese School (Barker Road)
61.26
4:25 min/km
00:08:01.17
89
28
58
00:03:51.19
84
30
57
00:16:01.51
75
25
53
00:33:11.77
78
26
54
00:02:33.20
81
30
56
00:17:33.13
75
27
54
81
300
Finn Anderson
Finn Anderson #300
Male 12-13
01:05:39.74
01:05:39.74
28
(56)
12-13
28
Male
56
AUS
SJI International School
60.80
4:27 min/km
00:07:11.54
81
24
51
00:04:18.06
92
33
61
00:18:47.25
92
35
63
00:37:06.49
90
35
63
00:01:48.15
46
18
35
00:15:15.48
60
21
45
82
302
Neill Soloman
Neill Soloman #302
Male 12-13
01:05:48.97
01:05:48.97
29
(57)
12-13
29
Male
57
Singapore Swimming Club
SIN
Temasek Secondary School
60.66
4:27 min/km
00:08:31.55
96
34
65
00:03:44.49
80
27
54
00:16:39.83
81
29
57
00:33:27.35
80
27
55
00:02:29.76
78
29
55
00:17:35.81
77
28
56
83
289
Hugo Laurent
Hugo Laurent #289
Male 12-13
01:07:38.74
01:07:38.74
30
(58)
12-13
30
Male
58
FRA
59.02
4:35 min/km
00:06:56.27
76
22
46
00:03:45.89
81
28
55
00:15:56.20
74
24
52
00:34:16.18
81
28
56
00:03:17.53
94
35
64
00:19:22.86
84
29
58
84
292
Kenta Nakajima
Kenta Nakajima #292
Male 12-13
01:08:26.95
01:08:26.95
31
(59)
12-13
31
Male
59
JPN
58.33
4:38 min/km
00:08:26.77
95
33
64
00:04:24.31
93
34
62
00:17:55.55
88
33
61
00:36:15.09
88
33
61
00:02:17.35
71
25
50
00:17:03.41
72
25
52
89
305
Renesh Dharma
Renesh Dharma #305
Male 12-13
01:11:37.58
01:11:37.58
32
(60)
12-13
32
Male
60
SIN
Yew Tee Primary School
55.74
4:51 min/km
00:08:12.55
92
31
61
00:04:17.49
91
32
60
00:17:23.05
86
31
59
00:35:18.97
84
30
58
00:03:17.52
93
34
63
00:20:31.04
89
33
62
91
293
Glen Ong Wei Ming
Glen Ong Wei Ming #293
Male 12-13
01:12:05.24
01:12:05.24
33
(62)
12-13
33
Male
62
SIN
55.38
4:53 min/km
00:08:32.09
98
36
67
00:04:59.02
99
36
66
00:17:14.35
85
30
58
00:35:53.73
85
31
59
00:02:23.13
75
27
52
00:20:17.25
87
31
60
92
303
Darren Lee Wei Soong
Darren Lee Wei Soong #303
Male 12-13
01:12:18.74
01:12:18.74
34
(63)
12-13
34
Male
63
Tri-Amateur Triathlon Club
MAL
55.21
4:54 min/km
00:07:58.93
88
27
57
00:03:37.32
76
24
51
00:18:24.00
89
34
62
00:36:33.27
89
34
62
00:02:39.74
86
32
59
00:21:29.47
94
36
66
93
296
Ng Ryan Javier
Ng Ryan Javier #296
Male 12-13
01:12:36.67
01:12:36.67
35
(64)
12-13
35
Male
64
SIN
54.98
4:55 min/km
00:09:19.69
102
37
68
00:04:02.15
86
31
59
00:17:25.26
87
32
60
00:36:04.06
87
32
60
00:02:28.07
76
28
53
00:20:42.68
90
34
63
97
286
Archie Fantom
Archie Fantom #286
Male 12-13
01:18:35.53
01:18:35.53
36
(66)
12-13
36
Male
66
ES
50.80
5:19 min/km
00:08:26.55
94
32
63
00:04:37.00
95
35
64
00:19:54.59
95
36
65
00:41:19.54
95
36
65
00:03:45.47
98
36
65
00:20:26.95
88
32
61
101
247
Muhammad Nazmi Bin Mohd Yusoff
Muhammad Nazmi Bin Mohd Yusoff #247
Male 12-13
01:40:44.61
01:40:44.61
37
(68)
12-13
37
Male
68
SIN
Qifa Primary School
39.63
6:49 min/km
00:08:31.67
97
35
66
00:03:37.19
75
23
50
00:29:03.49
102
37
68
00:57:32.85
102
37
68
00:04:03.10
100
37
67
00:26:59.79
99
37
67
291
David Marshall
David Marshall #291
Male 12-13
Not started
Not started
12-13
Male
ES
min/km
246
E-Kit Phoon
E-Kit Phoon #246
Male 12-13
Not started
Not started
12-13
Male
SIN
Anglo Chinese School (Barker Road)
min/km
242
Elias Aljoofri
Elias Aljoofri #242
Male 12-13
Not started
Not started
12-13
Male
SIN
min/km
237
Joshua Seah
Joshua Seah #237
Male 12-13
Not started
Not started
12-13
Male
SIN
min/km
297
Wei Ze Tyler Chan
Wei Ze Tyler Chan #297
Male 12-13
Not started
Not started
12-13
Male
Team Fabian
SIN
Nanyang Primary School
min/km
304
Riku Kanzaki
Riku Kanzaki #304
Male 12-13
Not started
Not started
12-13
Male
JPN
UWCSEA Dover
min/km
281
Elham Aznan Ghazali
Elham Aznan Ghazali #281
Male 12-13
Not started
Not started
12-13
Male
SIN
min/km
6
224
Emma Middleditch
Emma Middleditch #224
Female 14-15
00:41:12.57
00:41:12.57
1
(1)
14-15
1
Female
1
New Moon KH Cycle (NMKHC)
FRA
GWA
100.00
2:47 min/km
00:04:31.30
15
1
2
00:02:05.60
11
1
3
00:11:23.91
13
1
1
00:23:02.50
12
1
1
00:01:18.88
2
1
1
00:10:14.28
5
1
1
37
219
Olivia Faneco
Olivia Faneco #219
Female 14-15
00:49:22.24
00:49:22.24
2
(8)
14-15
2
Female
8
UWC Dover
FRA
UWCSEA Dover
83.47
3:20 min/km
00:04:33.55
17
2
4
00:02:31.53
35
2
8
00:13:32.18
49
3
12
00:27:29.48
47
3
11
00:01:36.77
23
2
6
00:13:10.90
37
3
11
44
345
Lucie Chomienne
Lucie Chomienne #345
Female 14-15
00:52:02.49
00:52:02.49
3
(10)
14-15
3
Female
10
FRA
79.19
3:31 min/km
00:05:24.05
38
4
8
00:03:08.31
61
4
16
00:14:27.25
59
5
17
00:28:57.93
58
4
16
00:01:43.52
33
4
9
00:12:48.66
35
2
9
48
220
Kylie Compton
Kylie Compton #220
Female 14-15
00:52:42.49
00:52:42.49
4
(14)
14-15
4
Female
14
ES
78.18
3:34 min/km
00:05:30.67
42
5
10
00:02:38.64
44
3
11
00:12:58.71
37
2
8
00:26:37.35
43
2
9
00:01:43.47
32
3
8
00:16:12.35
68
6
20
60
230
Dorothy Erin Gan
Dorothy Erin Gan #230
Female 14-15
00:57:58.99
00:57:58.99
5
(16)
14-15
5
Female
16
PHI
St. Anthony's Canossian Secondary School
71.07
3:55 min/km
00:06:40.58
72
7
28
00:03:26.79
67
5
20
00:14:47.25
64
6
18
00:29:27.94
60
5
17
00:02:36.39
84
8
27
00:15:47.28
63
5
17
69
347
Keeshia Aleccine Marie Ongsuco
Keeshia Aleccine Marie Ongsuco #347
Female 14-15
00:59:51.23
00:59:51.23
6
(19)
14-15
6
Female
19
JS Athletics
PHI
Hillgrove Secondary School
68.85
4:03 min/km
00:06:42.83
73
8
29
00:04:07.04
89
8
30
00:16:47.25
83
8
26
00:32:42.80
75
7
24
00:01:54.05
54
5
15
00:14:24.50
50
4
14
78
349
Ann-Marie Uhlig
Ann-Marie Uhlig #349
Female 14-15
01:03:47.85
01:03:47.85
7
(25)
14-15
7
Female
25
GER
64.59
4:19 min/km
00:06:05.01
58
6
18
00:04:06.86
88
7
29
00:14:19.92
57
4
16
00:30:11.23
65
6
19
00:02:33.14
80
7
25
00:20:51.60
91
7
28
86
227
Abbey Smith
Abbey Smith #227
Female 14-15
01:10:01.28
01:10:01.28
8
(27)
14-15
8
Female
27
NZL
Canadian International School
58.85
4:44 min/km
00:04:41.76
20
3
5
00:03:39.29
78
6
26
00:16:44.53
82
7
25
00:35:58.27
86
8
27
00:02:31.95
79
6
24
00:23:10.00
95
8
29
223
Ellen Ives
Ellen Ives #223
Female 14-15
DNF
DNF
14-15
Female
Anza
AUS
UWCSEA Dover
min/km
02:02:10.84
231
Isabella Hamlen
Isabella Hamlen #231
Female 14-15
Not started
Not started
14-15
Female
USA
min/km
350
Megan Tan
Megan Tan #350
Female 14-15
Not started
Not started
14-15
Female
Tri-Amateur Triathlon Club
MAL
min/km
348
Ahanaa Puri
Ahanaa Puri #348
Female 14-15
DNF
DNF
14-15
Female
IND
min/km
00:08:41.55
00:17:19.23
00:36:20.33
00:03:26.28
00:27:55.64
346
Bridget Lennon
Bridget Lennon #346
Female 14-15
Not started
Not started
14-15
Female
AUS
min/km
344
Anika Agarwal
Anika Agarwal #344
Female 14-15
DNF
DNF
14-15
Female
SIN
min/km
1
251
James Corbett
James Corbett #251
Male 14-15
00:37:52.74
00:37:52.74
1
(1)
14-15
1
Male
1
MetaSport
NZL
Tanglin Trust School
100.00
2:34 min/km
00:04:15.54
7
6
7
00:01:50.08
1
1
1
00:10:14.46
1
1
1
00:20:47.51
1
1
1
00:01:39.52
26
12
20
00:09:20.07
1
1
1
2
263
Oliver Rios Trott
Oliver Rios Trott #263
Male 14-15
00:38:16.99
00:38:16.99
2
(2)
14-15
2
Male
2
Team Time
ES
Alice Smith International School
98.94
2:35 min/km
00:04:29.78
12
9
12
00:01:51.82
2
2
2
00:10:38.67
5
4
5
00:21:21.21
3
3
3
00:01:11.01
1
1
1
00:09:23.15
2
2
2
4
229
Jack Heneberry
Jack Heneberry #229
Male 14-15
00:40:07.24
00:40:07.24
3
(4)
14-15
3
Male
4
Team Time
IRL
The Alice Smith School
94.41
2:43 min/km
00:04:30.51
13
10
13
00:01:59.21
7
4
6
00:11:03.52
7
5
7
00:22:27.17
7
6
7
00:01:25.41
7
3
4
00:09:44.93
3
3
3
5
255
Valentin Van Wersch
Valentin Van Wersch #255
Male 14-15
00:40:56.91
00:40:56.91
4
(5)
14-15
4
Male
5
FRA
92.50
2:46 min/km
00:04:19.42
8
7
8
00:02:21.12
25
12
20
00:11:10.04
8
6
8
00:22:12.04
6
5
6
00:01:40.74
28
13
22
00:10:23.58
8
7
7
8
221
Teddy Lee
Teddy Lee #221
Male 14-15
00:41:52.20
00:41:52.20
5
(7)
14-15
5
Male
7
UWC Dover
SIN
UWCSEA Dover
90.47
2:50 min/km
00:04:01.67
3
2
3
00:02:05.77
12
7
9
00:10:21.40
2
2
2
00:21:33.08
4
4
4
00:01:32.30
17
11
13
00:12:39.37
32
15
24
9
226
Aldrich Goh
Aldrich Goh #226
Male 14-15
00:41:59.74
00:41:59.74
6
(8)
14-15
6
Male
8
TDS
SIN
Maris Stella High School
90.20
2:50 min/km
00:05:16.05
32
16
25
00:02:14.05
16
9
12
00:11:21.75
12
10
12
00:22:55.80
11
9
11
00:01:27.36
11
6
7
00:10:06.47
4
4
4
1
[2]
3
Page 2 of 3 (132 items)