X Adventure Race Dunsborough
16 Apr 2016
Results
Details
 
Contact
Short Course X-Adventure
Kids X-Adventure
Long Course X-Adventure
Category Results
Gender Results
All Results
Advanced
Category Results
Gender Results
All Results
Advanced
[1]
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Page 1 of 10 (494 items)
Pos
Race No
Share
Name
Name
Time
Time
Cat Pos
(Gen Pos)
Time Adj
Category
Cat Pos
Gender
Gen Pos
State
Country
Leg1
Leg2
Leg3
Pace
Swim
O/Pos
C/Pos
G/Pos
Run
O/Pos
C/Pos
G/Pos
MTB
O/Pos
C/Pos
G/Pos
Finish
O/Pos
C/Pos
G/Pos
42
1069
David COLE
David COLE #1069
Male Vintage Male (50-59)
01:40:50.51
01:40:50.51
3
(35)
+00:12:00
Vintage Male (50-59)
3
Male
35
WA
AUS
David Cole
David Cole
David Cole
5:29 min/km
00:14:47.38
111
6
62
00:43:12.19
86
3
61
00:30:13.62
8
1
5
00:00:37.31
50
1
31
85
1097
Liza DAWSON
Liza DAWSON #1097
Female Veteran Female (40-49)
01:46:15.32
01:46:15.32
5
(10)
+00:12:00
Veteran Female (40-49)
5
Female
10
WA
AUS
Liza Dawson
Liza Dawson
Liza Dawson
5:47 min/km
00:13:20.53
52
8
15
00:44:43.21
115
8
19
00:35:27.21
17
1
2
00:00:44.36
155
12
44
13
1144
Aaron GAVIN
Aaron GAVIN #1144
Male Prime Male (18-39)
01:30:51.42
01:30:51.42
11
(13)
+00:12:00
Prime Male (18-39)
11
Male
13
WA
AUS
Aaron Gavin
Aaron Gavin
Aaron Gavin
4:57 min/km
00:13:08.25
46
12
22
00:39:15.91
28
14
23
00:25:46.53
1
1
1
00:00:40.71
95
35
59
61
1154
Emily GRAHAM
Emily GRAHAM #1154
Female Junior Female (U18)
01:43:22.22
01:43:22.22
1
(6)
Junior Female (U18)
1
Female
6
WA
AUS
Emily Graham
Emily Graham
Emily Graham
5:37 min/km
00:15:16.68
145
3
42
00:40:02.75
36
1
5
00:47:29.25
124
1
18
00:00:33.52
17
1
2
52
1193
Angus IVORY-GREIVULIS
Angus IVORY-GREIVULIS #1193
Male Junior Male (U18)
01:42:02.32
01:42:02.32
5
(44)
+00:12:00
Junior Male (U18)
5
Male
44
WA
AUS
Angus Ivory-Greivulis
Angus Ivory-Greivulis
Angus Ivory-Greivulis
5:33 min/km
00:17:10.79
244
18
131
00:45:29.31
129
13
93
00:26:56.34
3
1
3
00:00:25.88
2
1
2
45
1282
Benjamin O'GRADY
Benjamin O'GRADY #1282
Male Veteran Male (40-49)
01:40:59.67
01:40:59.67
6
(38)
+00:12:00
Veteran Male (40-49)
6
Male
38
WA
AUS
Benjamin O'Grady
Benjamin O'Grady
Benjamin O'Grady
5:30 min/km
00:15:33.54
163
25
90
00:42:24.38
70
8
50
00:30:18.77
9
1
6
00:00:42.97
130
9
73
188
1305
Harriet PUGH
Harriet PUGH #1305
Female Prime Female (18-39)
01:56:23.57
01:56:23.57
18
(39)
Prime Female (18-39)
18
Female
39
WA
AUS
Harriet Pugh
Harriet Pugh
Harriet Pugh
6:20 min/km
00:18:15.29
286
47
107
01:07:43.22
406
73
155
00:29:14.53
6
1
1
00:01:10.52
384
70
153
148
1316
Debra RENN
Debra RENN #1316
Female Vintage Female (50-59)
01:53:01.35
01:53:01.35
1
(24)
Vintage Female (50-59)
1
Female
24
WA
AUS
Debra Renn
Debra Renn
Debra Renn
6:09 min/km
00:15:27.21
155
1
46
00:50:09.73
230
2
58
00:46:30.75
103
1
11
00:00:53.65
283
4
108
73
1334
Ian SANDOVER
Ian SANDOVER #1334
Male Masters Male (60+)
01:44:54.14
01:44:54.14
1
(58)
Masters Male (60+)
1
Male
58
WA
AUS
Ian Sandover
Ian Sandover
Ian Sandover
5:43 min/km
00:14:09.03
80
1
41
00:47:28.43
175
1
119
00:42:32.35
46
1
37
00:00:44.31
152
1
85
390
1352
Kay SMITH
Kay SMITH #1352
Female Masters Female (60+)
02:25:41.57
02:25:41.57
1
(140)
Masters Female (60+)
1
Female
140
WA
AUS
Kay Smith
Kay Smith
Kay Smith
7:56 min/km
00:17:23.29
251
1
87
01:08:21.73
407
1
156
00:58:56.54
320
1
99
00:01:00.00
340
1
132
64
1360
Henry Stratford
Henry Stratford #1360
Mixed Mixed Team
01:43:37.40
01:43:37.40
2
(5)
+00:12:00
Mixed Team
2
Mixed
5
WA
AUS
Henry Stratford
Henry Stratford
Henry Stratford
5:38 min/km
00:15:51.29
180
17
29
00:47:01.05
164
11
18
00:28:06.85
4
1
1
00:00:38.21
64
6
11
89
1512
Caffeinated
Caffeinated #1512
Female Female Team
01:46:46.17
01:46:46.17
2
(11)
Female Team
2
Female
11
WA
AUS
Sally Clark
Sharon Heiden
Sharon Broad
5:49 min/km
00:16:31.79
214
11
66
00:47:39.87
179
5
39
00:41:44.94
37
1
3
00:00:49.56
227
13
73
72
1534
Its only funny until someone gets hurt!
Its only funny until someone gets h.. #1534
Male Male Team
01:44:51.74
01:44:51.74
5
(57)
+00:12:00
Male Team
5
Male
57
WA
AUS
Andy Medland
Tom Webster
Tony Sheard
5:42 min/km
00:15:33.22
162
4
89
00:47:13.53
168
7
114
00:29:12.19
5
1
4
00:00:52.79
276
7
134
19
1572
To Infinity and Beyond
To Infinity and Beyond #1572
Mixed Junior Team
01:33:18.56
01:33:18.56
1
(1)
Junior Team
1
Mixed
1
WA
AUS
Jack Griffiths
Ethan Miles
Jayden David
5:05 min/km
00:10:07.34
1
1
1
00:42:21.61
69
4
9
00:40:06.70
28
1
5
00:00:42.90
129
11
24
137
1574
tri a gain
tri a gain #1574
Female Female Team
01:52:29.31
01:52:29.31
5
(21)
Female Team
5
Female
21
WA
AUS
Debby Westell
Penelope Thornton
Kate Wood
6:07 min/km
00:16:40.43
219
12
67
00:48:32.57
197
6
45
00:46:30.54
102
2
10
00:00:45.76
174
12
49
80
1575
Tri Hards
Tri Hards #1575
Mixed Mixed Team
01:45:31.95
01:45:31.95
5
(10)
+00:12:00
Mixed Team
5
Mixed
10
WA
AUS
Tenielle Stone
Ben Holloway
Chris Holloway
5:45 min/km
00:15:16.04
142
11
22
00:47:35.27
178
13
20
00:30:01.60
7
2
2
00:00:39.02
77
7
13
14
1596
Mark Vlinco
Mark Vlinco #1596
Male Male Team
01:30:56.75
01:30:56.75
1
(14)
Male Team
1
Male
14
WA
AUS
Chris Crosby
4:57 min/km
00:16:04.13
194
6
107
00:34:55.26
7
1
6
00:39:20.89
26
2
20
00:00:36.45
38
3
25
113
1536
JJE Racing Team
JJE Racing Team #1536
Mixed Junior Team
01:49:11.26
01:49:11.26
7
(16)
Junior Team
7
Mixed
16
WA
AUS
Emma Stegmann
Johann Scholtz
Jannovin Scholtz
5:57 min/km
00:12:44.55
36
4
11
00:51:37.13
267
11
32
00:44:13.25
65
2
7
00:00:36.32
36
5
7
58
1388
Alec WEBBER
Alec WEBBER #1388
Male Vintage Male (50-59)
01:42:58.32
01:42:58.32
4
(50)
+00:12:00
Vintage Male (50-59)
4
Male
50
WA
AUS
Alec Webber
Alec Webber
Alec Webber
5:36 min/km
00:14:24.28
93
4
47
00:44:38.46
113
7
83
00:30:33.19
11
2
7
00:01:22.38
409
20
201
215
1348
Helen SIVERTSEN
Helen SIVERTSEN #1348
Female Vintage Female (50-59)
02:00:31.96
02:00:31.96
2
(52)
Vintage Female (50-59)
2
Female
52
WA
AUS
Helen Sivertsen
Helen Sivertsen
Helen Sivertsen
6:34 min/km
00:17:29.84
262
4
94
00:49:39.05
216
1
54
00:52:47.00
215
2
51
00:00:36.05
32
1
5
190
1350
Erica SMITH
Erica SMITH #1350
Female Prime Female (18-39)
01:56:27.44
01:56:27.44
19
(40)
Prime Female (18-39)
19
Female
40
WA
AUS
Erica Smith
Erica Smith
Erica Smith
6:20 min/km
00:17:12.04
246
36
84
00:53:58.89
312
46
102
00:44:18.99
67
2
6
00:00:57.52
320
56
122
6
1153
Zach GOSS
Zach GOSS #1153
Male Prime Male (18-39)
01:28:23.58
01:28:23.58
5
(6)
+00:12:00
Prime Male (18-39)
5
Male
6
WA
AUS
Zach Goss
Zach Goss
Zach Goss
4:49 min/km
00:14:35.78
103
26
55
00:34:47.94
5
3
5
00:26:34.45
2
2
2
00:00:25.40
1
1
1
26
1121
Waveney EASTAUGH
Waveney EASTAUGH #1121
Female Veteran Female (40-49)
01:36:07.53
01:36:07.53
1
(1)
Veteran Female (40-49)
1
Female
1
WA
AUS
Waveney Eastaugh
Waveney Eastaugh
Waveney Eastaugh
5:14 min/km
00:12:12.03
20
2
5
00:39:41.95
33
2
4
00:43:40.50
57
2
4
00:00:33.05
14
1
1
203
1122
Peter EDDY
Peter EDDY #1122
Male Veteran Male (40-49)
01:58:30.74
01:58:30.74
28
(130)
+00:12:00
Veteran Male (40-49)
28
Male
130
WA
AUS
Peter Eddy
Peter Eddy
Peter Eddy
6:27 min/km
00:19:51.65
354
46
173
00:54:04.11
314
50
176
00:31:42.35
12
2
8
00:00:52.62
270
29
132
101
1125
Ceridwen ELLIS
Ceridwen ELLIS #1125
Female Junior Female (U18)
01:48:05.57
01:48:05.57
2
(14)
Junior Female (U18)
2
Female
14
WA
AUS
Ceridwen Ellis
Ceridwen Ellis
Ceridwen Ellis
5:53 min/km
00:13:34.54
57
1
17
00:42:02.86
62
2
11
00:51:54.05
197
2
41
00:00:34.11
18
2
3
53
1037
Declan BOTTOMLEY
Declan BOTTOMLEY #1037
Male Junior Male (U18)
01:42:07.77
01:42:07.77
6
(45)
Junior Male (U18)
6
Male
45
WA
AUS
Declan Bottomley
Declan Bottomley
Declan Bottomley
5:33 min/km
00:16:18.79
205
15
114
00:43:00.10
82
9
58
00:42:15.66
43
2
34
00:00:33.21
15
4
11
386
1004
Bob ANNING
Bob ANNING #1004
Male Masters Male (60+)
02:25:09.64
02:25:09.64
3
(204)
Masters Male (60+)
3
Male
204
WA
AUS
Bob Anning
Bob Anning
Bob Anning
7:54 min/km
00:24:27.29
416
4
208
01:00:43.98
383
3
202
00:58:43.24
315
2
179
00:01:15.13
399
4
196
69
1032
Louise BLACK
Louise BLACK #1032
Female Veteran Female (40-49)
01:44:32.24
01:44:32.24
4
(8)
Veteran Female (40-49)
4
Female
8
WA
AUS
Louise Black
Louise Black
Louise Black
5:41 min/km
00:13:16.62
49
7
14
00:46:39.30
157
11
33
00:43:48.02
59
3
5
00:00:48.28
212
17
66
387
1156
Janet GRIFFITHS
Janet GRIFFITHS #1156
Female Vintage Female (50-59)
02:25:29.82
02:25:29.82
5
(138)
Vintage Female (50-59)
5
Female
138
WA
AUS
Janet Griffiths
Janet Griffiths
Janet Griffiths
7:55 min/km
00:26:14.23
421
7
167
01:02:33.54
392
5
144
00:55:41.67
262
3
70
00:01:00.36
342
5
134
106
1199
Nathalie JOACHIM
Nathalie JOACHIM #1199
Female Prime Female (18-39)
01:48:13.83
01:48:13.83
4
(15)
Prime Female (18-39)
4
Female
15
WA
AUS
Nathalie Joachim
Nathalie Joachim
Nathalie Joachim
5:53 min/km
00:16:51.30
227
31
73
00:45:15.45
125
9
22
00:45:29.39
86
3
7
00:00:37.69
55
4
11
228
1279
Ben O'CALLAGHAN
Ben O'CALLAGHAN #1279
Male Veteran Male (40-49)
02:01:52.27
02:01:52.27
34
(141)
+00:12:00
Veteran Male (40-49)
34
Male
141
WA
AUS
Ben O'Callaghan
Ben O'Callaghan
Ben O'Callaghan
6:38 min/km
00:22:59.76
408
61
205
00:51:14.50
259
40
159
00:34:31.43
16
3
12
00:01:06.56
372
49
183
177
1252
Kate MELLETT
Kate MELLETT #1252
Female Junior Female (U18)
01:55:37.32
01:55:37.32
3
(32)
Junior Female (U18)
3
Female
32
WA
AUS
Kate Mellett
Kate Mellett
Kate Mellett
6:18 min/km
00:15:55.69
187
4
56
00:46:30.47
155
4
32
00:52:25.76
208
3
48
00:00:45.40
171
5
47
27
1257
Phil MILBURN
Phil MILBURN #1257
Male Vintage Male (50-59)
01:36:20.92
01:36:20.92
1
(25)
Vintage Male (50-59)
1
Male
25
WA
AUS
Phil Milburn
Phil Milburn
Phil Milburn
5:15 min/km
00:12:01.85
16
1
8
00:40:37.71
43
1
33
00:42:54.92
50
3
41
00:00:46.43
188
5
103
395
1263
George MUMFORD
George MUMFORD #1263
Male Masters Male (60+)
02:27:21.14
02:27:21.14
4
(207)
Masters Male (60+)
4
Male
207
WA
AUS
George Mumford
George Mumford
George Mumford
8:01 min/km
00:18:01.07
282
3
143
01:00:58.66
386
4
203
01:07:23.46
389
3
204
00:00:57.93
324
3
158
8
1366
Nick THOMPSON
Nick THOMPSON #1366
Male Junior Male (U18)
01:28:53.56
01:28:53.56
1
(8)
Junior Male (U18)
1
Male
8
WA
AUS
Nick Thompson
Nick Thompson
Nick Thompson
4:50 min/km
00:11:20.27
11
2
5
00:33:02.94
2
1
2
00:43:52.34
61
3
50
00:00:38.00
58
8
37
10
1380
Mathew WALKER
Mathew WALKER #1380
Male Prime Male (18-39)
01:30:13.26
01:30:13.26
8
(10)
+00:12:00
Prime Male (18-39)
8
Male
10
WA
AUS
Mathew Walker
Mathew Walker
Mathew Walker
4:55 min/km
00:13:41.50
61
16
29
00:32:03.72
1
1
1
00:31:52.64
13
3
9
00:00:35.39
28
13
19
62
1540
LeeMartin
LeeMartin #1540
Female Female Team
01:43:28.48
01:43:28.48
1
(7)
Female Team
1
Female
7
WA
AUS
Helen Lee
Leana Barnett Martin
5:38 min/km
00:12:49.47
39
2
8
00:42:41.76
76
2
13
00:47:19.38
121
3
15
00:00:37.85
56
2
12
76
1599
David Locke
David Locke #1599
Mixed Mixed Team
01:45:20.99
01:45:20.99
4
(8)
+00:12:00
Mixed Team
4
Mixed
8
WA
AUS
David Locke
Ciara Locke
David Locke
5:44 min/km
00:10:52.05
3
1
2
00:51:20.04
260
21
30
00:30:30.79
10
3
3
00:00:38.11
61
5
10
79
1569
The Three Mudmigos
The Three Mudmigos #1569
Mixed Junior Team
01:45:31.82
01:45:31.82
5
(9)
Junior Team
5
Mixed
9
WA
AUS
Areti Scholtz
Oliver Brewster
Daniel Addis
5:45 min/km
00:16:18.50
204
13
30
00:43:49.88
100
6
12
00:44:29.71
70
3
8
00:00:53.71
284
15
42
18
1547
Parkwater Posse
Parkwater Posse #1547
Male Male Team
01:33:06.57
01:33:06.57
2
(18)
Male Team
2
Male
18
WA
AUS
Nathan Bowler
Ben Tassone
Matt Haste
5:04 min/km
00:15:36.90
166
5
92
00:35:57.08
11
2
10
00:40:56.16
32
3
24
00:00:36.42
37
2
24
50
1565
The Better I Was
The Better I Was #1565
Male Male Team
01:41:38.56
01:41:38.56
4
(42)
Male Team
4
Male
42
WA
AUS
Bill Gardner
Jon Webster
5:32 min/km
00:12:39.98
31
1
16
00:43:54.43
103
5
75
00:44:20.24
69
4
56
00:00:43.90
146
6
80
243
1578
Wolf Aid
Wolf Aid #1578
Mixed Junior Team
02:03:47.72
02:03:47.72
13
(34)
Junior Team
13
Mixed
34
WA
AUS
Jane Wolf
Jane Wolf
6:44 min/km
00:18:56.29
319
15
38
00:59:14.06
373
15
41
00:44:58.02
77
4
9
00:00:39.34
83
7
14
134
1509
Bikeshed
Bikeshed #1509
Female Female Team
01:52:24.73
01:52:24.73
4
(19)
Female Team
4
Female
19
WA
AUS
Helen Baker
Jen Brown
6:07 min/km
00:15:15.03
141
7
41
00:48:53.55
204
8
49
00:47:25.36
123
4
17
00:00:50.77
248
14
87
36
1510
BikeShed Adoptees
BikeShed Adoptees #1510
Mixed Mixed Team
01:39:40.70
01:39:40.70
1
(3)
Mixed Team
1
Mixed
3
WA
AUS
Robbie Rhodes
Naomi Brown
5:25 min/km
00:23:13.79
411
29
44
00:38:20.99
24
2
3
00:37:19.72
18
4
4
00:00:46.19
184
19
30
51
1377
John VAUGHAN
John VAUGHAN #1377
Male Prime Male (18-39)
01:41:55.26
01:41:55.26
26
(43)
+00:12:00
Prime Male (18-39)
26
Male
43
WA
AUS
John Vaughan
John Vaughan
John Vaughan
5:33 min/km
00:15:30.50
160
37
87
00:41:05.49
48
22
37
00:32:35.38
14
4
10
00:00:43.89
145
45
79
330
1401
Bruce WILSON
Bruce WILSON #1401
Male Masters Male (60+)
02:14:41.82
02:14:41.82
2
(184)
Masters Male (60+)
2
Male
184
WA
AUS
Bruce Wilson
Bruce Wilson
Bruce Wilson
7:20 min/km
00:14:29.33
101
2
53
00:50:42.87
246
2
154
01:08:35.49
394
4
206
00:00:54.11
289
2
136
5
1371
Craig TYRRELL
Craig TYRRELL #1371
Male Veteran Male (40-49)
01:28:10.97
01:28:10.97
1
(5)
Veteran Male (40-49)
1
Male
5
WA
AUS
Craig Tyrrell
Craig Tyrrell
Craig Tyrrell
4:48 min/km
00:15:07.78
131
18
73
00:33:49.19
3
1
3
00:38:29.45
23
4
17
00:00:44.53
157
14
88
245
1328
Janet RODDY
Janet RODDY #1328
Female Vintage Female (50-59)
02:03:55.47
02:03:55.47
3
(62)
Vintage Female (50-59)
3
Female
62
WA
AUS
Janet Roddy
Janet Roddy
Janet Roddy
6:45 min/km
00:16:53.19
228
2
74
00:50:10.69
231
3
59
00:56:00.58
270
4
74
00:00:51.01
253
2
90
175
1266
Amber NASH
Amber NASH #1266
Female Prime Female (18-39)
01:55:00.57
01:55:00.57
12
(30)
Prime Female (18-39)
12
Female
30
WA
AUS
Amber Nash
Amber Nash
Amber Nash
6:16 min/km
00:17:36.66
269
43
99
00:50:47.34
247
30
66
00:45:48.44
95
4
8
00:00:48.12
210
29
65
324
1184
Guy HOPKINS
Guy HOPKINS #1184
Male Vintage Male (50-59)
02:13:31.69
02:13:31.69
17
(180)
Vintage Male (50-59)
17
Male
180
WA
AUS
Guy Hopkins
Guy Hopkins
Guy Hopkins
7:16 min/km
00:20:46.49
374
19
187
01:08:29.90
409
22
208
00:42:56.95
51
4
42
00:01:18.34
405
19
199
[1]
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Page 1 of 10 (494 items)