X Adventure Race Dunsborough
16 Apr 2016
Results
Details
 
Contact
Short Course X-Adventure
Kids X-Adventure
Long Course X-Adventure
Category Results
Gender Results
All Results
Advanced
Category Results
Gender Results
All Results
Advanced
1
2
3
4
5
6
7
[8]
9
10
Page 8 of 10 (494 items)
Pos
Race No
Share
Name
Name
Time
Time
Cat Pos
(Gen Pos)
Time Adj
Category
Cat Pos
Gender
Gen Pos
State
Country
Leg1
Leg2
Leg3
Pace
Swim
O/Pos
C/Pos
G/Pos
Run
O/Pos
C/Pos
G/Pos
MTB
O/Pos
C/Pos
G/Pos
Finish
O/Pos
C/Pos
G/Pos
342
1108
Sophie DOCKER
Sophie DOCKER #1108
Female Junior Female (U18)
02:16:17.51
02:16:17.51
7
(108)
Junior Female (U18)
7
Female
108
WA
AUS
Sophie Docker
Sophie Docker
Sophie Docker
7:25 min/km
00:16:20.29
206
5
62
01:06:17.70
404
9
154
00:52:36.21
214
4
50
00:01:03.30
352
9
140
209
1269
Deb NICHOLL
Deb NICHOLL #1269
Female Veteran Female (40-49)
01:59:09.78
01:59:09.78
14
(50)
Veteran Female (40-49)
14
Female
50
QLD
AUS
Deb Nicholl
Deb Nicholl
Deb Nicholl
6:29 min/km
00:23:01.21
409
46
161
00:42:54.80
80
4
14
00:52:32.79
212
13
49
00:00:40.97
99
4
20
68
1296
Kris PLUMB
Kris PLUMB #1296
Male Prime Male (18-39)
01:44:18.57
01:44:18.57
34
(55)
Prime Male (18-39)
34
Male
55
WA
AUS
Kris Plumb
Kris Plumb
Kris Plumb
5:41 min/km
00:15:44.51
172
40
96
00:44:06.73
108
47
79
00:43:48.42
60
29
49
00:00:38.90
74
28
46
153
1356
Paul STEVENS
Paul STEVENS #1356
Male Vintage Male (50-59)
01:53:49.42
01:53:49.42
10
(108)
Vintage Male (50-59)
10
Male
108
WA
AUS
Paul Stevens
Paul Stevens
Paul Stevens
6:12 min/km
00:22:22.78
402
21
200
00:46:47.72
162
8
111
00:43:44.27
58
6
48
00:00:54.63
299
10
143
177
1252
Kate MELLETT
Kate MELLETT #1252
Female Junior Female (U18)
01:55:37.32
01:55:37.32
3
(32)
Junior Female (U18)
3
Female
32
WA
AUS
Kate Mellett
Kate Mellett
Kate Mellett
6:18 min/km
00:15:55.69
187
4
56
00:46:30.47
155
4
32
00:52:25.76
208
3
48
00:00:45.40
171
5
47
173
1251
Marion MCRAE
Marion MCRAE #1251
Female Veteran Female (40-49)
01:54:58.25
01:54:58.25
10
(29)
Veteran Female (40-49)
10
Female
29
WA
AUS
Marion Mcrae
Marion Mcrae
Marion Mcrae
6:15 min/km
00:15:08.43
132
18
40
00:46:46.90
161
12
34
00:52:24.08
206
12
47
00:00:38.83
71
3
16
47
1293
Nick PHILLIPS
Nick PHILLIPS #1293
Male Prime Male (18-39)
01:41:18.82
01:41:18.82
25
(40)
Prime Male (18-39)
25
Male
40
WA
AUS
Nick Phillips
Nick Phillips
Nick Phillips
5:31 min/km
00:13:54.53
68
19
32
00:43:11.78
84
37
60
00:43:30.80
56
28
47
00:00:41.70
110
38
66
191
1276
Charlotte O'BEIRNE
Charlotte O'BEIRNE #1276
Female Veteran Female (40-49)
01:56:40.32
01:56:40.32
12
(41)
Veteran Female (40-49)
12
Female
41
WA
AUS
Charlotte O'Beirne
Charlotte O'Beirne
Charlotte O'Beirne
6:21 min/km
00:11:51.07
13
1
3
00:51:55.93
272
20
78
00:52:11.20
203
11
46
00:00:42.12
114
6
26
33
1173
David HERD
David HERD #1173
Male Prime Male (18-39)
01:38:16.32
01:38:16.32
20
(30)
Prime Male (18-39)
20
Male
30
WA
AUS
David Herd
David Herd
David Herd
5:21 min/km
00:14:26.82
98
22
50
00:39:59.55
35
17
27
00:43:14.78
55
27
46
00:00:35.16
26
11
17
200
1211
Pippa KENWORTHY
Pippa KENWORTHY #1211
Female Prime Female (18-39)
01:57:09.42
01:57:09.42
23
(46)
Prime Female (18-39)
23
Female
46
WA
AUS
Pippa Kenworthy
Pippa Kenworthy
Pippa Kenworthy
6:23 min/km
00:15:43.48
171
20
49
00:48:32.88
198
22
46
00:52:06.49
202
24
45
00:00:46.57
193
23
58
23
1190
Dave HURST
Dave HURST #1190
Male Veteran Male (40-49)
01:35:24.82
01:35:24.82
4
(22)
Veteran Male (40-49)
4
Male
22
WA
AUS
Dave Hurst
Dave Hurst
Dave Hurst
5:11 min/km
00:14:05.61
76
9
39
00:37:27.40
17
2
16
00:43:12.60
54
8
45
00:00:39.20
79
4
49
361
1528
GLC Super Team
GLC Super Team #1528
Mixed Mixed Team
02:20:45.37
02:20:45.37
30
(45)
Mixed Team
30
Mixed
45
WA
AUS
Imogen Mason
Toni Andrews
Lewis Whitley
7:40 min/km
00:12:37.87
27
5
8
01:05:38.21
402
29
44
01:01:45.47
351
30
45
00:00:43.80
141
14
25
207
1379
Jules WALDRON
Jules WALDRON #1379
Female Prime Female (18-39)
01:59:00.20
01:59:00.20
24
(48)
Prime Female (18-39)
24
Female
48
WA
AUS
Jules Waldron
Jules Waldron
Jules Waldron
6:29 min/km
00:17:50.65
276
44
101
00:48:16.04
193
21
44
00:52:03.42
201
23
44
00:00:50.08
234
36
79
171
1519
Fat wheels
Fat wheels #1519
Mixed Mixed Team
01:54:39.50
01:54:39.50
14
(22)
Mixed Team
14
Mixed
22
WA
AUS
Tamara Gibbons
David Macgeorge
James Macgeorge
6:14 min/km
00:15:37.29
167
15
27
00:37:37.83
21
1
2
01:00:32.82
338
29
44
00:00:51.55
261
25
39
44
1232
Michael LUPLAU
Michael LUPLAU #1232
Male Veteran Male (40-49)
01:40:53.30
01:40:53.30
5
(37)
Veteran Male (40-49)
5
Male
37
WA
AUS
Michael Luplau
Michael Luplau
Michael Luplau
5:29 min/km
00:17:25.75
255
35
135
00:39:37.48
32
4
25
00:43:12.46
53
7
44
00:00:37.59
52
2
33
34
1283
Greg ONEILL
Greg ONEILL #1283
Male Vintage Male (50-59)
01:38:27.29
01:38:27.29
2
(31)
Vintage Male (50-59)
2
Male
31
WA
AUS
Greg Oneill
Greg Oneill
Greg Oneill
5:21 min/km
00:14:00.85
72
3
35
00:40:42.27
44
2
34
00:42:57.57
52
5
43
00:00:46.58
194
6
105
268
1181
Kimiko HOLDER
Kimiko HOLDER #1181
Female Prime Female (18-39)
02:05:25.40
02:05:25.40
36
(77)
Prime Female (18-39)
36
Female
77
WA
AUS
Kimiko Holder
Kimiko Holder
Kimiko Holder
6:50 min/km
00:19:56.97
357
66
142
00:52:45.96
290
41
90
00:51:56.94
199
22
43
00:00:45.51
173
18
48
280
1579
Young guns
Young guns #1579
Mixed Mixed Team
02:07:13.97
02:07:13.97
24
(38)
Mixed Team
24
Mixed
38
WA
AUS
Dave Archer
Ross Hassall
Jackie Archer
6:56 min/km
00:17:47.76
274
21
34
00:47:54.99
186
14
21
01:00:19.70
335
28
43
00:01:11.51
389
29
44
300
1532
Horrible Hobbits
Horrible Hobbits #1532
Mixed Junior Team
02:10:16.47
02:10:16.47
15
(41)
Junior Team
15
Mixed
41
WA
AUS
Freya Prall
Amelia Prall
7:05 min/km
00:14:06.94
77
9
17
00:55:53.55
340
14
38
00:59:25.46
326
15
42
00:00:50.52
242
14
38
166
1197
Ruth JEFFERY
Ruth JEFFERY #1197
Female Prime Female (18-39)
01:54:13.32
01:54:13.32
10
(26)
Prime Female (18-39)
10
Female
26
WA
AUS
Ruth Jeffery
Ruth Jeffery
Ruth Jeffery
6:13 min/km
00:14:20.32
89
8
28
00:47:07.05
165
15
36
00:51:55.31
198
21
42
00:00:50.62
245
40
86
324
1184
Guy HOPKINS
Guy HOPKINS #1184
Male Vintage Male (50-59)
02:13:31.69
02:13:31.69
17
(180)
Vintage Male (50-59)
17
Male
180
WA
AUS
Guy Hopkins
Guy Hopkins
Guy Hopkins
7:16 min/km
00:20:46.49
374
19
187
01:08:29.90
409
22
208
00:42:56.95
51
4
42
00:01:18.34
405
19
199
27
1257
Phil MILBURN
Phil MILBURN #1257
Male Vintage Male (50-59)
01:36:20.92
01:36:20.92
1
(25)
Vintage Male (50-59)
1
Male
25
WA
AUS
Phil Milburn
Phil Milburn
Phil Milburn
5:15 min/km
00:12:01.85
16
1
8
00:40:37.71
43
1
33
00:42:54.92
50
3
41
00:00:46.43
188
5
103
101
1125
Ceridwen ELLIS
Ceridwen ELLIS #1125
Female Junior Female (U18)
01:48:05.57
01:48:05.57
2
(14)
Junior Female (U18)
2
Female
14
WA
AUS
Ceridwen Ellis
Ceridwen Ellis
Ceridwen Ellis
5:53 min/km
00:13:34.54
57
1
17
00:42:02.86
62
2
11
00:51:54.05
197
2
41
00:00:34.11
18
2
3
220
1552
rocking the boat
rocking the boat #1552
Mixed Mixed Team
02:01:00.99
02:01:00.99
18
(28)
Mixed Team
18
Mixed
28
WA
AUS
Sigrid Blot
Tayla Nash
Kris Borgraeve
6:35 min/km
00:11:04.64
7
2
4
00:51:03.98
254
20
29
00:57:58.82
305
27
41
00:00:53.54
281
27
41
272
1557
Tashtillynik
Tashtillynik #1557
Female Female Team
02:06:33.79
02:06:33.79
14
(81)
Female Team
14
Female
81
WA
AUS
Natasha Amor
Nicola Stanley
Matilda Varnavides
6:53 min/km
00:19:44.54
346
22
137
00:54:16.43
318
20
105
00:51:49.23
196
8
40
00:00:43.58
137
10
39
193
1522
Freos Fit Fam
Freos Fit Fam #1522
Mixed Mixed Team
01:56:46.48
01:56:46.48
17
(25)
Mixed Team
17
Mixed
25
WA
AUS
Brook Burgess
Tara Roy
Jess Anderson
6:21 min/km
00:12:39.97
30
7
10
00:45:45.52
138
7
14
00:57:34.96
299
26
40
00:00:46.02
181
18
29
15
1119
Pete DUZEVICH
Pete DUZEVICH #1119
Male Prime Male (18-39)
01:31:26.78
01:31:26.78
12
(15)
Prime Male (18-39)
12
Male
15
WA
AUS
Pete Duzevich
Pete Duzevich
Pete Duzevich
4:59 min/km
00:12:42.23
33
11
18
00:35:19.89
8
4
7
00:42:49.46
49
26
40
00:00:35.20
27
12
18
46
1010
Jason AVERY
Jason AVERY #1010
Male Prime Male (18-39)
01:40:59.74
01:40:59.74
24
(39)
Prime Male (18-39)
24
Male
39
WA
AUS
Jason Avery
Jason Avery
Jason Avery
5:30 min/km
00:15:33.22
161
38
88
00:42:14.47
66
29
47
00:42:35.49
48
25
39
00:00:36.55
41
19
28
186
1351
Kate SMITH
Kate SMITH #1351
Female Prime Female (18-39)
01:56:16.57
01:56:16.57
17
(37)
Prime Female (18-39)
17
Female
37
WA
AUS
Kate Smith
Kate Smith
Kate Smith
6:20 min/km
00:14:09.72
81
7
23
00:49:27.29
213
24
52
00:51:47.15
194
20
39
00:00:52.40
265
43
96
206
1533
Hot Pocket Rockets
Hot Pocket Rockets #1533
Mixed Junior Team
01:58:51.48
01:58:51.48
10
(27)
Junior Team
10
Mixed
27
WA
AUS
Shannon Power
Elle Gillett
Eliza Griffiths
6:28 min/km
00:13:08.13
45
5
12
00:48:01.17
189
8
22
00:56:53.90
288
14
39
00:00:48.27
211
13
33
202
1559
Team Blowson
Team Blowson #1559
Female Female Team
01:57:51.23
01:57:51.23
7
(47)
Female Team
7
Female
47
WA
AUS
Tamara Blow
Sue Benson
6:25 min/km
00:15:48.12
178
9
53
00:49:59.88
228
10
57
00:51:21.58
190
7
38
00:00:41.64
108
7
22
43
1088
Matthew DAVEY
Matthew DAVEY #1088
Male Prime Male (18-39)
01:40:51.82
01:40:51.82
23
(36)
Prime Male (18-39)
23
Male
36
WA
AUS
Matthew Davey
Matthew Davey
Matthew Davey
5:29 min/km
00:15:09.28
135
35
75
00:42:19.14
68
30
49
00:42:34.27
47
24
38
00:00:49.12
220
61
117
356
1235
Amy Manson
Amy Manson #1235
Mixed Mixed Team
02:19:14.82
02:19:14.82
29
(44)
Mixed Team
29
Mixed
44
WA
AUS
Amy Manson
Amy Manson
John Fisher
7:35 min/km
00:20:50.79
377
26
41
01:00:12.72
379
27
42
00:56:48.18
287
25
38
00:01:23.11
410
30
45
180
1281
Janet OFFER
Janet OFFER #1281
Female Prime Female (18-39)
01:55:41.32
01:55:41.32
14
(33)
Prime Female (18-39)
14
Female
33
WA
AUS
Janet Offer
Janet Offer
Janet Offer
6:18 min/km
00:18:15.30
287
48
108
00:45:22.92
126
10
23
00:51:16.98
187
19
37
00:00:46.12
183
20
53
248
1543
Michaels Millipedes
Michaels Millipedes #1543
Mixed Mixed Team
02:04:13.73
02:04:13.73
22
(35)
Mixed Team
22
Mixed
35
WA
AUS
Penny Mcniff
Sean Watt
Sofia Watt
6:46 min/km
00:17:32.72
265
20
33
00:49:51.53
225
17
25
00:56:03.25
273
24
37
00:00:46.21
185
20
31
73
1334
Ian SANDOVER
Ian SANDOVER #1334
Male Masters Male (60+)
01:44:54.14
01:44:54.14
1
(58)
Masters Male (60+)
1
Male
58
WA
AUS
Ian Sandover
Ian Sandover
Ian Sandover
5:43 min/km
00:14:09.03
80
1
41
00:47:28.43
175
1
119
00:42:32.35
46
1
37
00:00:44.31
152
1
85
21
1385
James WASHBOURNE
James WASHBOURNE #1385
Male Prime Male (18-39)
01:35:13.21
01:35:13.21
15
(20)
Prime Male (18-39)
15
Male
20
WA
AUS
James Washbourne
James Washbourne
James Washbourne
5:11 min/km
00:12:18.91
23
8
11
00:39:43.48
34
16
26
00:42:32.03
45
23
36
00:00:38.77
69
26
43
126
1592
Silje Hynes
Silje Hynes #1592
Mixed Mixed Team
01:51:36.75
01:51:36.75
10
(17)
Mixed Team
10
Mixed
17
WA
AUS
Silje Hynes
Nathan Hynes
Phill Hynes
6:04 min/km
00:13:36.61
59
8
15
00:41:48.74
56
3
6
00:55:22.59
259
23
36
00:00:48.80
215
22
35
407
1012
Jaime BAINBRIDGE
Jaime BAINBRIDGE #1012
Female Prime Female (18-39)
02:33:59.31
02:33:59.31
72
(154)
Prime Female (18-39)
72
Female
154
WA
AUS
Jaime Bainbridge
Jaime Bainbridge
Jaime Bainbridge
8:23 min/km
00:23:36.79
412
77
163
01:18:22.70
422
77
166
00:51:12.18
183
18
36
00:00:47.62
204
27
63
140
1058
Kym CARR
Kym CARR #1058
Female Prime Female (18-39)
01:52:35.57
01:52:35.57
7
(22)
Prime Female (18-39)
7
Female
22
WA
AUS
Kym Carr
Kym Carr
Kym Carr
6:08 min/km
00:15:04.73
126
14
38
00:45:42.76
137
12
26
00:51:00.64
179
17
35
00:00:47.43
201
25
61
116
1220
Adrian KOTLARZ
Adrian KOTLARZ #1220
Male Prime Male (18-39)
01:50:08.30
01:50:08.30
47
(84)
Prime Male (18-39)
47
Male
84
WA
AUS
Adrian Kotlarz
Adrian Kotlarz
Adrian Kotlarz
6:00 min/km
00:17:05.78
237
58
128
00:49:42.74
219
69
141
00:42:20.92
44
22
35
00:00:58.84
333
76
164
237
1576
Tri-Hards
Tri-Hards #1576
Mixed Junior Team
02:03:05.58
02:03:05.58
12
(32)
Junior Team
12
Mixed
32
WA
AUS
Hannah Taylor
Sophie Johnson
Lil Miller
6:42 min/km
00:15:36.49
165
12
26
00:51:25.78
263
10
31
00:55:15.30
256
13
35
00:00:48.01
209
12
32
222
1556
T L Rules
T L Rules #1556
Mixed Junior Team
02:01:21.32
02:01:21.32
11
(30)
Junior Team
11
Mixed
30
WA
AUS
Tyler Verwijmeren
Lexie Edwards
6:36 min/km
00:13:35.14
58
7
14
00:51:58.60
276
13
34
00:55:06.40
251
12
34
00:00:41.17
101
9
19
196
1369
Charlie TREVENA
Charlie TREVENA #1369
Female Prime Female (18-39)
01:57:01.48
01:57:01.48
21
(43)
Prime Female (18-39)
21
Female
43
WA
AUS
Charlie Trevena
Charlie Trevena
Charlie Trevena
6:22 min/km
00:14:23.73
92
9
29
00:50:51.75
248
31
67
00:50:59.14
178
16
34
00:00:46.86
197
24
59
53
1037
Declan BOTTOMLEY
Declan BOTTOMLEY #1037
Male Junior Male (U18)
01:42:07.77
01:42:07.77
6
(45)
Junior Male (U18)
6
Male
45
WA
AUS
Declan Bottomley
Declan Bottomley
Declan Bottomley
5:33 min/km
00:16:18.79
205
15
114
00:43:00.10
82
9
58
00:42:15.66
43
2
34
00:00:33.21
15
4
11
199
1006
Gina ARENA
Gina ARENA #1006
Female Veteran Female (40-49)
01:57:08.32
01:57:08.32
13
(45)
Veteran Female (40-49)
13
Female
45
WA
AUS
Gina Arena
Gina Arena
Gina Arena
6:23 min/km
00:16:41.26
221
22
69
00:48:51.13
202
14
48
00:50:50.11
176
10
33
00:00:45.81
175
14
50
265
1502
3KIDS
3KIDS #1502
Mixed Junior Team
02:05:13.10
02:05:13.10
14
(36)
Junior Team
14
Mixed
36
WA
AUS
Laurence Hooper
Ashlee Hooper
Thomas Smith
6:49 min/km
00:17:56.54
279
14
35
00:51:57.85
275
12
33
00:54:43.89
245
11
33
00:00:34.81
22
2
4
28
1594
Glen SCHLODERER
Glen SCHLODERER #1594
Male Prime Male (18-39)
01:36:58.22
01:36:58.22
17
(26)
Prime Male (18-39)
17
Male
26
WA
AUS
5:17 min/km
00:16:38.98
217
52
120
00:37:32.49
18
11
17
00:42:11.07
42
21
33
00:00:35.68
30
15
21
187
1516
Die Starke Frauen
Die Starke Frauen #1516
Female Female Team
01:56:18.82
01:56:18.82
6
(38)
Female Team
6
Female
38
WA
AUS
Astrid Nader-Louw
Katrin Geldermann
6:20 min/km
00:19:10.17
331
19
129
00:45:40.08
136
3
25
00:50:45.15
175
6
32
00:00:43.41
134
9
36
32
1363
Ben TARBOTTON
Ben TARBOTTON #1363
Male Prime Male (18-39)
01:38:11.67
01:38:11.67
19
(29)
Prime Male (18-39)
19
Male
29
WA
AUS
Ben Tarbotton
Ben Tarbotton
Ben Tarbotton
5:21 min/km
00:13:53.25
67
18
31
00:41:43.33
54
25
42
00:41:52.85
41
20
32
00:00:42.23
119
40
69
1
2
3
4
5
6
7
[8]
9
10
Page 8 of 10 (494 items)