Avon Descent 2014
2 Aug 2014
Results
Details
 
Contact
Powercraft
Paddlecraft
Paddlecraft Day 1 Only
Category Results
Gender Results
All Results
Advanced
Category Results
Gender Results
All Results
Advanced
[1]
2
3
4
5
6
7
Page 1 of 7 (315 items)
Pos
Race No
Share
Name
Name
Time
Time
Cat Pos
(Gen Pos)
Category
Cat Pos
Age
Gender
Gen Pos
State
Country
Nation
Pace
Northam
Katrine
Toodyay
Wetherall
Cobbler Pool
PosseltsFord
Stronghills
Bells
Middle Swan
Day2Finish
4
500
Crew Baker/Humble/Rice/Rice
Crew Baker/Humble/Rice/Rice #500
Male Team of 4 Single
09:17:06
09:17:06
1
(4)
Team of 4 Single
1
29
Male
4
WA
AUS
AUS
4:29 min/km
00:03:10
01:06:01
01:03:56
00:30:17
01:03:02
00:10:37
01:25:03
01:32:59
01:16:26
01:05:31
5
511
Crew Hardie/Roll/Roll
Crew Hardie/Roll/Roll #511
Male Sundry Craft Team 3
09:22:34
09:22:34
1
(5)
Sundry Craft Team 3
1
43
Male
5
WA
AUS
AUS
4:32 min/km
00:02:39
01:03:22
01:02:52
00:33:02
01:08:35
00:10:31
01:17:48
01:36:31
01:17:51
01:09:22
1
316
Lance KIME
Lance KIME #316
Male Single Kayak
09:07:47
09:07:47
1
(1)
Single Kayak
1
22
Male
1
RSA
RSA
4:25 min/km
00:02:25
01:03:20
01:02:42
00:32:24
01:00:56
00:09:37
01:13:41
01:34:22
01:17:53
01:10:22
3
326
Matthew DEAN
Matthew DEAN #326
Male Single Kayak
09:11:45
09:11:45
3
(3)
Single Kayak
3
23
Male
3
WA
AUS
RSA
4:26 min/km
00:02:25
01:03:19
01:02:42
00:32:57
01:04:21
00:09:39
01:13:36
01:34:16
01:17:59
01:10:28
2
318
Josh KIPPIN
Josh KIPPIN #318
Male Single Kayak
09:09:05
09:09:05
2
(2)
Single Kayak
2
23
Male
2
WA
AUS
AUS
4:25 min/km
00:02:20
01:03:26
01:02:40
00:32:23
01:00:33
00:09:31
01:14:24
01:35:09
01:18:25
01:10:10
7
510
Crew Coutts/Dallin/Slater
Crew Coutts/Dallin/Slater #510
Male Sundry Craft Team 3
09:37:22
09:37:22
2
(7)
Sundry Craft Team 3
2
30
Male
7
WA
AUS
AUS
4:39 min/km
00:02:34
01:12:03
01:06:24
00:33:40
01:07:19
00:10:58
01:16:49
01:36:23
01:19:23
01:11:46
6
310
James MORFITT
James MORFITT #310
Male Single Kayak
09:25:50
09:25:50
4
(6)
Single Kayak
4
26
Male
6
WA
AUS
AUS
4:33 min/km
00:02:30
01:04:47
01:04:05
00:34:36
01:07:42
00:10:00
01:16:48
01:35:24
01:20:33
01:09:22
10
478
Crew Maurice/Maurice
Crew Maurice/Maurice #478
Male Team of 2 Single
09:56:29
09:56:29
1
(10)
Team of 2 Single
1
19
Male
10
WA
AUS
AUS
4:48 min/km
00:03:33
01:10:04
01:06:11
00:33:38
01:09:32
00:10:44
01:26:13
01:41:35
01:23:26
01:11:29
21
495
Crew Butlion/Eadie
Crew Butlion/Eadie #495
Male Team of 2 Single
10:32:06
10:32:06
4
(21)
Team of 2 Single
4
48
Male
21
WA
AUS
AUS
5:05 min/km
00:05:08
01:12:39
01:08:02
00:41:18
01:10:21
00:13:31
01:30:05
01:56:54
01:23:37
01:10:30
16
427
Crew White/White
Crew White/White #427
Male Double Kayak
10:20:00
10:20:00
1
(16)
Double Kayak
1
45
Male
16
WA
AUS
AUS
5:00 min/km
00:03:07
01:13:12
01:13:42
00:38:39
01:11:31
00:13:10
01:24:43
01:44:07
01:24:15
01:13:31
17
488
Crew Cassidy/Ringrose
Crew Cassidy/Ringrose #488
Male Team of 2 Single
10:20:48
10:20:48
3
(17)
Team of 2 Single
3
18
Male
17
WA
AUS
AUS
5:00 min/km
00:03:31
01:18:36
01:06:00
00:42:34
01:10:52
00:12:55
01:28:27
01:40:02
01:24:19
01:13:27
8
319
William LEE
William LEE #319
Male Single Kayak
09:55:07
09:55:07
5
(8)
Single Kayak
5
37
Male
8
WA
AUS
AUS
4:47 min/km
00:02:32
01:04:46
01:05:02
00:34:43
01:07:23
00:10:27
01:25:50
01:42:35
01:25:20
01:16:26
23
429
Crew Hilton/Martin
Crew Hilton/Martin #429
Male Double Kayak
10:40:04
10:40:04
3
(23)
Double Kayak
3
52
Male
23
WA
AUS
AUS
5:09 min/km
00:03:03
01:14:16
01:14:02
00:37:12
01:15:03
00:20:12
01:29:13
01:43:56
01:26:23
01:16:44
20
428
Crew Godwin/Pepper
Crew Godwin/Pepper #428
Male Double Kayak
10:29:50
10:29:50
2
(20)
Double Kayak
2
47
Male
20
WA
AUS
AUS
5:04 min/km
00:03:10
01:14:11
01:12:25
00:38:16
01:12:08
00:17:43
01:24:07
01:43:51
01:26:28
01:17:28
9
642
Michael BAKER
Michael BAKER #642
Male Long Plastic
09:56:23
09:56:23
1
(9)
Long Plastic
1
28
Male
9
WA
AUS
AUS
4:48 min/km
00:02:44
01:07:06
01:08:10
00:34:31
01:10:19
00:10:36
01:18:30
01:42:44
01:26:45
01:14:55
27
508
Crew Baker/Cole/Maliphant/Willing
Crew Baker/Cole/Maliphant/Willing #508
Male Team of 4 Single
10:56:29
10:56:29
2
(27)
Team of 4 Single
2
27
Male
27
WA
AUS
AUS
5:17 min/km
00:03:22
01:22:49
01:23:43
00:38:55
01:13:51
00:14:10
01:24:44
01:49:20
01:27:03
01:18:29
13
533
Ben CARRICK
Ben CARRICK #533
Male Long Plastic
10:13:42
10:13:42
2
(13)
Long Plastic
2
26
Male
13
WA
AUS
AUS
4:56 min/km
00:02:46
01:09:43
01:08:43
00:35:41
01:13:47
00:12:56
01:22:15
01:44:24
01:27:08
01:16:14
40
460
Crew Andrew/Ford
Crew Andrew/Ford #460
Male Team of 2 Single
11:19:55
11:19:55
7
(39)
Team of 2 Single
7
45
Male
39
WA
AUS
AUS
5:28 min/km
00:04:40
01:21:42
01:19:03
00:41:58
01:19:15
00:14:52
01:21:58
02:05:41
01:27:25
01:23:19
19
566
Steven LUSK
Steven LUSK #566
Male Long Plastic
10:27:18
10:27:18
4
(19)
Long Plastic
4
39
Male
19
WA
AUS
AUS
5:03 min/km
00:03:02
01:10:44
01:10:21
00:37:53
01:15:32
00:12:03
01:25:35
01:46:42
01:27:31
01:17:52
22
331
Buck COCKMAN
Buck COCKMAN #331
Male Single Kayak
10:39:25
10:39:25
8
(22)
Single Kayak
8
37
Male
22
WA
AUS
AUS
5:09 min/km
00:02:58
01:11:24
01:10:21
00:38:52
01:14:39
00:19:18
01:28:33
01:48:39
01:27:35
01:17:00
73
489
Crew Mcnally/Readman
Crew Mcnally/Readman #489
Male Team of 2 Single
12:12:29
12:12:29
14
(68)
Team of 2 Single
14
33
Male
68
WA
AUS
AUS
5:54 min/km
00:03:46
01:23:57
01:21:16
00:38:36
01:26:10
00:34:04
01:39:14
02:11:42
01:28:01
01:25:39
15
519
James DUNCAN
James DUNCAN #519
Male Long Plastic
10:17:47
10:17:47
3
(15)
Long Plastic
3
27
Male
15
WA
AUS
AUS
4:58 min/km
00:03:02
01:10:40
01:10:22
00:37:34
01:13:12
00:12:34
01:21:49
01:43:34
01:28:40
01:16:17
18
340
Brad HEADLING
Brad HEADLING #340
Male Single Surf Ski
10:23:46
10:23:46
1
(18)
Single Surf Ski
1
41
Male
18
WA
AUS
AUS
5:01 min/km
00:02:50
01:09:00
01:09:26
00:38:03
01:14:12
00:12:43
01:22:22
01:47:08
01:28:53
01:19:04
25
521
Cameron FAMLONGA
Cameron FAMLONGA #521
Male Long Plastic
10:47:08
10:47:08
6
(25)
Long Plastic
6
38
Male
25
WA
AUS
AUS
5:13 min/km
00:03:12
01:15:40
01:14:51
00:40:22
01:18:16
00:11:52
01:24:42
01:48:27
01:29:08
01:20:34
12
322
Mathew FRENCH
Mathew FRENCH #322
Male Single Kayak
10:09:56
10:09:56
6
(12)
Single Kayak
6
34
Male
12
VIC
AUS
AUS
4:55 min/km
00:02:35
01:04:44
01:09:39
00:37:35
01:12:42
00:13:06
01:20:33
01:45:52
01:29:38
01:13:28
14
369
Darryl LONG
Darryl LONG #369
Male Single Kayak
10:14:05
10:14:05
7
(14)
Single Kayak
7
51
Male
14
WA
AUS
AUS
4:57 min/km
00:02:55
01:08:54
01:08:10
00:34:33
01:08:57
00:10:56
01:21:24
01:47:36
01:29:45
01:20:52
29
425
Crew Coward/Coward
Crew Coward/Coward #425
Male Double Kayak
11:00:19
11:00:19
4
(29)
Double Kayak
4
47
Male
29
WA
AUS
AUS
5:19 min/km
00:02:43
01:16:24
01:14:49
00:39:10
01:38:59
00:12:19
01:28:28
01:51:55
01:29:53
01:23:36
34
631
Ashley GASMIER
Ashley GASMIER #631
Male Long Plastic
11:13:21
11:13:21
10
(34)
Long Plastic
10
34
Male
34
WA
AUS
AUS
5:25 min/km
00:03:44
01:19:04
01:19:18
00:40:08
01:20:55
00:14:37
01:29:37
01:50:56
01:30:28
01:24:30
68
498
Crew Cockle/Medland/Norgaard/Rowberry
Crew Cockle/Medland/Norgaard/Rowber.. #498
Male Team of 4 Single
12:07:17
12:07:17
3
(63)
Team of 4 Single
3
45
Male
63
WA
AUS
AUS
5:51 min/km
00:03:53
01:28:41
01:19:28
00:40:42
01:20:40
00:24:52
02:06:52
01:51:17
01:30:30
01:20:19
43
463
Crew Khng/Lewin
Crew Khng/Lewin #463
Male Team of 2 Single
11:24:33
11:24:33
8
(42)
Team of 2 Single
8
47
Male
42
WA
AUS
AUS
5:31 min/km
00:03:30
01:27:41
01:18:59
00:41:26
01:20:47
00:15:38
01:29:41
01:52:04
01:30:36
01:24:06
75
502
Crew Cooke/Delaney/Fitzgerald/Kremer
Crew Cooke/Delaney/Fitzgerald/Kreme.. #502
Male Team of 4 Single
12:13:57
12:13:57
4
(70)
Team of 4 Single
4
30
Male
70
WA
AUS
AUS
5:55 min/km
00:03:31
01:32:23
01:20:11
00:45:58
01:34:30
00:18:05
01:34:26
02:06:17
01:30:38
01:27:54
35
639
Jenni BATEMAN
Jenni BATEMAN #639
Female Long Plastic
11:15:09
11:15:09
1
(1)
Long Plastic
1
35
Female
1
WA
AUS
AUS
5:26 min/km
00:03:31
01:21:58
01:20:16
00:41:50
01:17:58
00:14:43
01:28:55
01:51:34
01:30:48
01:23:30
41
397
Rob DOHERTY
Rob DOHERTY #397
Male Single Surf Ski
11:22:31
11:22:31
4
(40)
Single Surf Ski
4
50
Male
40
WA
AUS
AUS
5:30 min/km
00:03:10
01:15:28
01:24:32
00:40:39
01:22:44
00:15:28
01:31:37
01:56:45
01:30:58
01:21:07
48
512
Crew Jenkinson/Lee/Mantell/Van Maanen
Crew Jenkinson/Lee/Mantell/Van Maan.. #512
Male Team of 4 Single Mix
11:36:00
11:36:00
1
(46)
Team of 4 Single Mix
1
50
Male
46
WA
AUS
AUS
5:36 min/km
00:03:28
01:28:21
01:20:10
00:37:24
01:22:21
00:21:29
01:41:06
01:53:32
01:31:09
01:16:57
30
459
Crew Freeman/Scotney
Crew Freeman/Scotney #459
Male Team of 2 Single
11:04:00
11:04:00
5
(30)
Team of 2 Single
5
17
Male
30
WA
AUS
AUS
5:21 min/km
00:03:21
01:22:34
01:15:34
00:38:49
01:21:36
00:13:01
01:30:57
01:46:09
01:31:23
01:20:32
38
493
Crew Gibbs/O'shea
Crew Gibbs/O'shea #493
Male Team of 2 Single
11:16:34
11:16:34
6
(37)
Team of 2 Single
6
20
Male
37
WA
AUS
AUS
5:27 min/km
00:04:02
01:25:56
01:14:20
00:40:11
01:19:38
00:17:59
01:35:21
01:48:33
01:31:32
01:18:58
65
420
Crew Melville/Watson
Crew Melville/Watson #420
Female Double Kayak
12:02:42
12:02:42
1
(5)
Double Kayak
1
29
Female
5
WA
AUS
AUS
5:49 min/km
00:03:59
01:20:48
01:19:13
00:41:56
01:23:52
00:33:41
01:35:57
02:05:47
01:31:55
01:25:30
51
801
Crew Albertsen/Albertsen
Crew Albertsen/Albertsen #801
Male Double Plastic
11:46:08
11:46:08
1
(49)
Double Plastic
1
43
Male
49
WA
AUS
AUS
5:41 min/km
00:03:24
01:23:23
01:20:55
00:40:59
01:25:00
00:16:54
01:35:00
02:04:35
01:31:57
01:23:58
24
607
Kris PLAIN
Kris PLAIN #607
Male Long Plastic
10:46:18
10:46:18
5
(24)
Long Plastic
5
31
Male
24
WA
AUS
AUS
5:12 min/km
00:03:22
01:14:37
01:16:14
00:40:19
01:16:54
00:12:06
01:25:31
01:46:40
01:32:01
01:18:31
37
637
John CARROLL
John CARROLL #637
Male Long Plastic
11:16:31
11:16:31
12
(36)
Long Plastic
12
35
Male
36
WA
AUS
IRL
5:27 min/km
00:03:24
01:22:36
01:18:21
00:40:24
01:20:06
00:16:32
01:28:48
01:49:15
01:32:18
01:24:43
66
464
Crew Beech/Caren
Crew Beech/Caren #464
Male Team of 2 Single
12:05:05
12:05:05
12
(61)
Team of 2 Single
12
55
Male
61
WA
AUS
AUS
5:50 min/km
00:03:51
01:33:44
01:18:43
00:42:33
01:23:34
00:16:20
01:35:38
02:07:49
01:32:23
01:30:26
26
394
Ron CLARKE
Ron CLARKE #394
Male Single Surf Ski
10:55:22
10:55:22
2
(26)
Single Surf Ski
2
63
Male
26
WA
AUS
AUS
5:17 min/km
00:03:21
01:17:34
01:14:52
00:39:58
01:17:01
00:13:56
01:26:16
01:48:50
01:32:27
01:21:03
49
484
Crew Farmer/Farmer
Crew Farmer/Farmer #484
Male Team of 2 Single
11:41:05
11:41:05
9
(47)
Team of 2 Single
9
53
Male
47
WA
AUS
AUS
5:39 min/km
00:04:22
01:30:22
01:20:31
00:42:20
01:21:56
00:15:51
01:35:34
01:53:09
01:32:29
01:24:28
56
481
Crew Knowlden/Minken
Crew Knowlden/Minken #481
Male Team of 2 Single
11:54:09
11:54:09
10
(53)
Team of 2 Single
10
48
Male
53
WA
AUS
AUS
5:45 min/km
00:04:22
01:33:06
01:20:01
00:42:11
01:23:24
00:16:12
01:32:18
02:05:39
01:33:07
01:23:46
91
471
Crew Miller/Tavern Er
Crew Miller/Tavern Er #471
Male Team of 2 Single
12:27:46
12:27:46
17
(85)
Team of 2 Single
17
58
Male
85
WA
AUS
AUS
6:01 min/km
00:03:58
01:31:29
01:21:56
00:42:34
01:35:39
00:18:19
01:40:46
02:12:39
01:33:07
01:27:17
28
388
Joseph FORD
Joseph FORD #388
Male Single Surf Ski
10:56:40
10:56:40
3
(28)
Single Surf Ski
3
25
Male
28
WA
AUS
AUS
5:17 min/km
00:02:45
01:11:48
01:11:50
00:38:55
01:19:09
00:15:22
01:27:26
01:51:20
01:33:29
01:24:33
81
457
Crew Runkle/Villemin
Crew Runkle/Villemin #457
Male Team of 2 Single
12:18:35
12:18:35
15
(75)
Team of 2 Single
15
45
Male
75
WA
AUS
AUS
5:57 min/km
00:03:58
01:35:09
01:19:13
00:42:08
01:25:26
00:17:50
01:34:32
02:09:53
01:33:33
01:36:50
32
648
Blake SMANIOTTO
Blake SMANIOTTO #648
Male Long Plastic
11:10:33
11:10:33
8
(32)
Long Plastic
8
18
Male
32
WA
AUS
AUS
5:24 min/km
00:03:14
01:15:40
01:14:44
00:39:51
01:20:35
00:16:44
01:29:29
01:53:25
01:34:12
01:22:35
31
525
Garth CIVIL
Garth CIVIL #525
Male Long Plastic
11:05:58
11:05:58
7
(31)
Long Plastic
7
43
Male
31
WA
AUS
AUS
5:22 min/km
00:03:11
01:15:47
01:14:51
00:41:46
01:19:39
00:13:44
01:27:13
01:50:58
01:34:16
01:24:30
63
612
Will NIGHTINGALE
Will NIGHTINGALE #612
Male Long Plastic
12:01:47
12:01:47
21
(59)
Long Plastic
21
34
Male
59
WA
AUS
AUS
5:49 min/km
00:03:54
01:26:42
01:21:52
00:44:53
01:26:53
00:18:16
01:36:26
01:59:18
01:34:23
01:29:06
[1]
2
3
4
5
6
7
Page 1 of 7 (315 items)
© 2023