Avon Descent
14 Aug 2021
Results
Details
 
Contact
Powercraft
Paddlecraft
Paddle Day 1
Dragon Boats
Advanced
Advanced
[1]
2
3
4
Page 1 of 4 (180 items)
Fav
Pos
Race No
Share
Name
Name
Time
Time
Cat Pos
Time Adj
Category
Cat Pos
Time Behind Cat
Member 1
Member 2
Member 3
Member 4
Gender Class
Dist
Pace
Start Time
Day1Finish
Pace
O/Pos
C/Pos
Day 2 Start
Day2Finish
Pace
O/Pos
C/Pos
1
478
Double Down Under
Double Down Under #478
Team of 2
07:17:42.42
07:17:42.42
1
Team of 2
1
Jesse Phillips
Steve Bird
Male
124
3:31 min/km
08:36:00
02:59:30.21
3:27 min/km
1
1
07:00:00.00
04:18:12.21
3:35 min/km
1
1
2
322
Team Epic
Team Epic #322
Team of 2
07:20:56.67
07:20:56.67
2
Team of 2
2
00:03:14.24
William Lee
Matthew Dean
Male
124
3:33 min/km
08:36:00
03:00:09.46
3:27 min/km
2
2
07:00:00.00
04:20:47.20
3:37 min/km
2
2
3
410
Josh KIPPIN
Josh KIPPIN #410
Single Marathon Kayak
07:27:01.63
07:27:01.63
1
Single Marathon Kayak
1
Josh Kippin
Male
124
3:36 min/km
08:30:00
03:05:20.92
3:33 min/km
3
1
07:00:00.00
04:21:40.71
3:38 min/km
3
1
4
379
Booth / Carrick
Booth / Carrick #379
Team of 2
07:32:15.35
07:32:15.35
3
Team of 2
3
00:14:32.93
Michael Booth
Ben Carrick
Male
124
3:38 min/km
08:36:00
03:08:02.70
3:36 min/km
5
3
07:01:00.00
04:24:12.65
3:40 min/km
4
3
5
355
Brendan RICE
Brendan RICE #355
Single Marathon Kayak
07:34:30.98
07:34:30.98
2
Single Marathon Kayak
2
00:07:29.35
Brendan Rice
Male
124
3:39 min/km
08:30:00
03:06:07.46
3:34 min/km
4
2
07:00:00.00
04:28:23.52
3:43 min/km
6
2
6
376
Chris And James
Chris And James #376
Team of 2
07:41:21.03
07:41:21.03
4
Team of 2
4
00:23:38.61
James Duncan
Chris Neaves
Male
124
3:43 min/km
08:36:00
03:12:44.37
3:42 min/km
8
4
07:02:00.00
04:28:36.66
3:43 min/km
7
5
7
477
Armstrong & Cassidy
Armstrong & Cassidy #477
Team of 2
07:44:53.65
07:44:53.65
5
Team of 2
5
00:27:11.23
Brett Cassudy
Lachlan Armstrong
Male
124
3:44 min/km
08:36:00
03:18:15.15
3:48 min/km
17
6
07:04:00.00
04:26:38.49
3:42 min/km
5
4
8
317
Matt COUTTS
Matt COUTTS #317
Single Marathon Kayak
07:45:39.90
07:45:39.90
3
Single Marathon Kayak
3
00:18:38.27
Matthew Coutts
Male
124
3:45 min/km
08:31:00
03:11:30.51
3:40 min/km
6
3
07:01:00.00
04:34:09.39
3:48 min/km
10
3
9
640
Luke DOOLEY
Luke DOOLEY #640
Single Marathon Kayak
07:50:07.81
07:50:07.81
4
Single Marathon Kayak
4
00:23:06.17
Luke Dooley
Male
124
3:47 min/km
08:30:00
03:15:18.93
3:45 min/km
10
6
07:02:00.00
04:34:48.87
3:49 min/km
11
4
10
462
Leavos
Leavos #462
Double Open Ski
07:50:22.44
07:50:22.44
1
Double Open Ski
1
Peter Leaversuch
Natasha Leaversuch
Mixed
124
3:47 min/km
08:35:00
03:16:34.39
3:46 min/km
12
2
07:03:00.00
04:33:48.04
3:48 min/km
9
1
11
363
Wayne MARTIN
Wayne MARTIN #363
Recreational Paddle Single
07:50:50.51
07:50:50.51
1
Recreational Paddle Single
1
Wayne Martin
Male
124
3:47 min/km
08:38:00
03:18:01.46
3:48 min/km
16
1
07:04:00.00
04:32:49.05
3:47 min/km
8
1
12
304
Travis ENGLAND
Travis ENGLAND #304
Single Marathon Kayak
07:52:25.64
07:52:25.64
5
Single Marathon Kayak
5
00:25:24.00
Travis England
Male
124
3:48 min/km
08:30:00
03:11:56.45
3:41 min/km
7
4
07:01:00.00
04:40:29.19
3:53 min/km
16
6
13
720
James MORFITT
James MORFITT #720
Single Marathon Kayak
07:54:12.53
07:54:12.53
6
Single Marathon Kayak
6
00:27:10.90
James Morfitt
Male
124
3:49 min/km
08:30:00
03:14:41.72
3:44 min/km
9
5
07:02:00.00
04:39:30.81
3:52 min/km
14
5
14
318
Berglund / Worthy
Berglund / Worthy #318
Double Marathon Kayak
07:55:58.73
07:55:58.73
1
Double Marathon Kayak
1
David Berglund
David Worthy
Male
124
3:50 min/km
08:34:00
03:17:25.67
3:47 min/km
13
1
07:03:00.00
04:38:33.05
3:52 min/km
12
1
15
777
Andrew Crothers Fan Club
Andrew Crothers Fan Club #777
Team of 2
07:56:27.40
07:56:27.40
6
Team of 2
6
00:38:44.97
Morgan Levi Boldy
Noah Peter Boldy
Male
124
3:50 min/km
08:36:00
03:17:52.59
3:48 min/km
15
5
07:04:00.00
04:38:34.81
3:52 min/km
13
6
16
369
Darryl & Spencer - Universal Plastics
Darryl & Spencer - Universal Plasti.. #369
Double Marathon Kayak
08:03:34.57
08:03:34.57
2
Double Marathon Kayak
2
00:07:35.84
Darryl Long
Spencer King
Male
124
3:53 min/km
08:34:00
03:23:59.56
3:55 min/km
19
2
07:05:00.00
04:39:35.01
3:52 min/km
15
2
17
418
Jeremy DONEY
Jeremy DONEY #418
Single Marathon Kayak
08:09:50.48
08:09:50.48
7
Single Marathon Kayak
7
00:42:48.85
Jeremy Doney
Male
124
3:57 min/km
08:31:00
03:17:31.64
3:47 min/km
14
7
07:02:00.00
04:52:18.84
4:03 min/km
21
7
18
666
Harry HEWITT
Harry HEWITT #666
Single Open Ski
08:10:18.42
08:10:18.42
1
Single Open Ski
1
Harry Hewitt
Male
124
3:57 min/km
08:33:00
03:19:26.67
3:50 min/km
18
1
07:04:00.00
04:50:51.75
4:02 min/km
19
1
19
480
Late
Late #480
Team of 2
08:13:41.38
08:13:41.38
7
Team of 2
7
00:55:58.95
Shaun Rice
Greg Frizelle
Male
124
3:58 min/km
08:49:00
03:30:21.86
4:02 min/km
25
8
07:11:00.00
04:43:19.51
3:56 min/km
17
7
20
470
Jenko's On Flora
Jenko's On Flora #470
Double Open Ski
08:17:47.80
08:17:47.80
2
Double Open Ski
2
00:27:25.35
Rob Jenkinson
Kent Jenkinson
Male
124
4:00 min/km
08:50:00
03:15:30.67
3:45 min/km
11
1
07:06:00.00
05:02:17.12
4:11 min/km
26
2
21
488
Hazza & Daveo
Hazza & Daveo #488
Team of 2
08:21:33.69
08:21:33.69
8
Team of 2
8
01:03:51.27
Harry Langley
David Burdett
Male
124
4:02 min/km
08:36:00
03:29:24.17
4:01 min/km
23
7
07:06:00.00
04:52:09.52
4:03 min/km
20
8
22
505
Greed
Greed #505
Team of 4
08:25:20.38
08:25:20.38
1
Team of 4
1
Nicholas Greed
Matthew Greed
Patrick Eley
Josh Windsor
Male
124
4:04 min/km
08:42:00
03:34:37.53
4:07 min/km
28
1
07:11:00.00
04:50:42.85
4:02 min/km
18
1
23
463
Whitewater Masters/Flatwater Disasters
Whitewater Masters/Flatwater Disast.. #463
Double Marathon Kayak
08:28:25.63
08:28:25.63
3
Double Marathon Kayak
3
00:32:26.90
brodie crawford
George Pankhurst
Male
124
4:06 min/km
08:49:00
03:27:04.25
3:58 min/km
20
3
07:10:00.00
05:01:21.37
4:11 min/km
25
3
24
407
Chris LITTLE
Chris LITTLE #407
Single Marathon Kayak
08:30:18.95
08:30:18.95
8
Single Marathon Kayak
8
01:03:17.32
Chris Little
Male
124
4:06 min/km
08:30:00
03:30:57.44
4:03 min/km
26
9
07:06:00.00
04:59:21.51
4:09 min/km
22
8
25
386
Cimon ALBERTSEN
Cimon ALBERTSEN #386
Ocean Racer Single
08:32:30.34
08:32:30.34
1
Ocean Racer Single
1
Cimon Albertsen
Male
124
4:07 min/km
08:38:00
03:29:49.26
4:02 min/km
24
1
07:06:00.00
05:02:41.07
4:12 min/km
27
1
26
387
Byron ALBERTSEN
Byron ALBERTSEN #387
Single Open Ski
08:36:12.87
08:36:12.87
2
Single Open Ski
2
00:25:54.45
Byron Albertsen
Male
124
4:09 min/km
08:38:00
03:35:54.75
4:09 min/km
30
3
07:08:00.00
05:00:18.12
4:10 min/km
24
2
27
325
Phill LANGLEY
Phill LANGLEY #325
Single Wildwater Kayak
08:39:56.21
08:39:56.21
1
Single Wildwater Kayak
1
Phill Langley
Male
124
4:11 min/km
08:37:00
03:40:24.28
4:14 min/km
38
3
07:11:00.00
04:59:31.92
4:09 min/km
23
1
28
420
Ethan JACKSON
Ethan JACKSON #420
Single Open Ski
08:41:01.96
08:41:01.96
3
Single Open Ski
3
00:30:43.54
Ethan Jackson
Male
124
4:12 min/km
08:32:00
03:37:12.20
4:10 min/km
32
4
07:07:00.00
05:03:49.76
4:13 min/km
28
3
29
347
Peter TOMCZAK
Peter TOMCZAK #347
Single Wildwater Kayak
08:42:49.42
08:42:49.42
2
Single Wildwater Kayak
2
00:02:53.21
Peter Andrew Tomczak
Male
124
4:12 min/km
08:37:00
03:35:03.04
4:08 min/km
29
1
07:07:00.00
05:07:46.38
4:16 min/km
29
2
30
358
Brett MCDONALD
Brett MCDONALD #358
Single Open Ski
08:43:29.68
08:43:29.68
4
Single Open Ski
4
00:33:11.26
Brett McDonald
Male
124
4:13 min/km
08:32:00
03:27:10.00
3:59 min/km
21
2
07:05:00.00
05:16:19.68
4:23 min/km
34
6
31
334
Phil EDWARDS
Phil EDWARDS #334
Single Wildwater Kayak
08:46:48.12
08:46:48.12
3
Single Wildwater Kayak
3
00:06:51.90
phil edwards
Male
124
4:14 min/km
08:37:00
03:36:21.48
4:09 min/km
31
2
07:08:00.00
05:10:26.64
4:18 min/km
32
3
32
421
Jason BRESANELLO
Jason BRESANELLO #421
Single Open Ski
08:49:57.18
08:49:57.18
5
Single Open Ski
5
00:39:38.75
Jason Bresanello
Male
124
4:16 min/km
08:39:00
03:40:29.78
4:14 min/km
39
6
07:12:00.00
05:09:27.39
4:17 min/km
30
4
33
524
Ronald MCKENZIE
Ronald MCKENZIE #524
Single Open Ski
08:50:52.54
08:50:52.54
6
Single Open Ski
6
00:40:34.12
Ronald McKenzie
Male
124
4:16 min/km
08:32:00
03:40:32.65
4:14 min/km
40
7
07:08:00.00
05:10:19.89
4:18 min/km
31
5
34
577
Jane PANKHURST
Jane PANKHURST #577
Single Marathon Kayak
09:00:23.34
09:00:23.34
1
Single Marathon Kayak
1
Jane Pankhurst
Female
124
4:21 min/km
08:30:00
03:38:38.18
4:12 min/km
35
1
07:07:00.00
05:21:45.16
4:28 min/km
39
1
35
485
Lost And Found 2021
Lost And Found 2021 #485
Team of 2
09:02:22.74
09:02:22.74
9
Team of 2
9
01:44:40.32
Graham hunt
Kevin Volek
Male
124
4:22 min/km
08:50:00
03:47:19.82
4:22 min/km
52
11
07:19:00.00
05:15:02.92
4:22 min/km
33
9
36
389
Kiera ALBERTSEN
Kiera ALBERTSEN #389
Single Open Ski
09:03:13.61
09:03:13.61
1
Single Open Ski
1
Kiera Albertsen
Female
124
4:22 min/km
08:38:00
03:43:27.74
4:17 min/km
44
1
07:13:00.00
05:19:45.87
4:26 min/km
36
1
37
315
Ron CLARKE
Ron CLARKE #315
Ocean Racer Single
09:03:13.91
09:03:13.91
2
Ocean Racer Single
2
00:30:43.56
Ron Clarke
Male
124
4:22 min/km
08:32:00
03:37:28.73
4:10 min/km
33
2
07:07:00.00
05:25:45.17
4:31 min/km
42
2
38
388
Brent DUNBAR
Brent DUNBAR #388
Single Open Ski
09:06:41.85
09:06:41.85
7
Single Open Ski
7
00:56:23.42
BRENT DUNBAR
Male
124
4:24 min/km
08:48:00
03:45:38.66
4:20 min/km
48
10
07:17:00.00
05:21:03.18
4:27 min/km
38
7
39
406
Tim CORNISH
Tim CORNISH #406
Single Open Ski
09:06:55.80
09:06:55.80
8
Single Open Ski
8
00:56:37.37
tim cornish
Male
124
4:24 min/km
08:33:00
03:43:19.45
4:17 min/km
43
9
07:10:00.00
05:23:36.34
4:29 min/km
41
8
40
398
Kwillana K2 - Meta Money
Kwillana K2 - Meta Money #398
Double Marathon Kayak
09:08:37.68
09:08:37.68
4
Double Marathon Kayak
4
01:12:38.95
Peter Caughey
Ky Walker
Male
124
4:25 min/km
08:34:00
03:41:23.31
4:15 min/km
41
5
07:10:00.00
05:27:14.36
4:32 min/km
44
4
41
381
Kieran SIMPSON
Kieran SIMPSON #381
Single Wildwater Kayak
09:11:11.42
09:11:11.42
4
Single Wildwater Kayak
4
00:31:15.21
Kieran Simpson
Male
124
4:26 min/km
08:48:00
03:52:52.82
4:28 min/km
63
4
07:21:00.00
05:18:18.60
4:25 min/km
35
4
42
380
Threes A Crowd
Threes A Crowd #380
Sundry Paddle Triple
09:12:02.11
09:12:02.11
1
Sundry Paddle Triple
1
Troy Baird
Luke Vanson
Paul Brierley
Male
124
4:27 min/km
08:57:00
03:34:11.67
4:07 min/km
27
1
07:45:00.00
05:37:50.43
4:41 min/km
54
1
43
341
Simone WILSON
Simone WILSON #341
Single Open Ski
09:13:52.28
09:13:52.28
2
Single Open Ski
2
00:10:38.67
Simone Wilson
Female
124
4:28 min/km
08:52:00
03:51:58.33
4:27 min/km
61
2
07:22:00.00
05:21:53.95
4:28 min/km
40
2
44
385
Nina MUELLER
Nina MUELLER #385
Single Marathon Kayak
09:13:58.46
09:13:58.46
2
Single Marathon Kayak
2
00:13:35.12
Nina Mueller
Female
124
4:28 min/km
08:30:00
03:45:30.03
4:20 min/km
47
2
07:10:00.00
05:28:28.43
4:33 min/km
45
2
45
504
3Guns plus one
3Guns plus one #504
Team of 3
09:14:59.91
09:14:59.91
1
Team of 3
1
Wendy Burdett
Peter Gigengack
Matthew Jones
Luke Walkemeyer
Mixed
124
4:28 min/km
08:42:00
03:54:41.31
4:30 min/km
70
1
07:19:00.00
05:20:18.60
4:26 min/km
37
1
46
479
Macjacob
Macjacob #479
Team of 2
09:17:15.93
09:17:15.93
10
Team of 2
10
01:59:33.51
Luc Jacob
David Mcauley
Male
124
4:29 min/km
08:36:00
03:46:09.48
4:20 min/km
49
10
07:13:00.00
05:31:06.44
4:35 min/km
51
12
47
489
Dave And Paul
Dave And Paul #489
Team of 2
09:18:08.08
09:18:08.08
11
Team of 2
11
02:00:25.66
Mr Paul J Smaniotto
Dave Barton
Male
124
4:30 min/km
08:44:00
03:48:17.76
4:23 min/km
54
12
07:15:00.00
05:29:50.32
4:34 min/km
48
11
48
483
Smaniotto / Smaniotto
Smaniotto / Smaniotto #483
Team of 2
09:20:15.18
09:20:15.18
1
Team of 2
1
Lauren Smaniotto
Courtney Smaniotto
Female
124
4:31 min/km
08:41:00
03:51:19.78
4:26 min/km
60
2
07:16:00.00
05:28:55.40
4:34 min/km
47
1
49
484
Fryer / Glossop
Fryer / Glossop #484
Team of 2
09:21:18.75
09:21:18.75
12
Team of 2
12
02:03:36.33
Thomas FRYER
Mark Darren Glossop
Male
124
4:31 min/km
08:50:00
03:54:23.29
4:30 min/km
67
13
07:23:00.00
05:26:55.46
4:32 min/km
43
10
50
466
Tree Tree Tree
Tree Tree Tree #466
Double Marathon Kayak
09:22:13.69
09:22:13.69
5
Double Marathon Kayak
5
01:26:14.96
Mat Smith
Roland Bodt
Male
124
4:32 min/km
08:50:00
03:46:55.72
4:21 min/km
51
6
07:19:00.00
05:35:17.97
4:39 min/km
52
5
[1]
2
3
4
Page 1 of 4 (180 items)
© 2023