Augusta Adventure Fest
3 Nov 2018
Results
Details
 
Contact
Augusta Adventure Race
Adventure Warrior
2km Ocean Swim
15km Ocean Paddle
15km Trail Run
35km MTB
Category Results
Gender Results
All Results
Advanced
Category Results
Gender Results
All Results
Advanced
1
2
[3]
Page 3 of 3 (128 items)
Fav
Pos
Race No
Share
Name
Name
Time
Time
Cat Pos
(Gen Pos)
Category
Cat Pos
Time Behind Cat
Gender
Gen Pos
Country
Swim
Run
MTB
Paddle
Pace
1km Ocean Swim
Pace
O/Pos
C/Pos
G/Pos
RunTurn 3.3km
Pace
O/Pos
C/Pos
G/Pos
6.6km CLIF Bar Run
Pace
O/Pos
C/Pos
G/Pos
T1
O/Pos
C/Pos
G/Pos
15km MTB
Pace
O/Pos
C/Pos
G/Pos
T2
O/Pos
C/Pos
G/Pos
6km Inlet Paddle
O/Pos
C/Pos
G/Pos
234
654
Scc Team 1
Scc Team 1 #654
Male Male Junior Team
03:06:38.03
03:06:38.03
9
(101)
Male Junior Team
9
01:08:50.73
Male
101
AUS
Taylor Rigby
Jack Jones
Jasper Harris
Harry Donaldson
6:26 min/km
00:21:15.51
21:15 min/km
69
3
30
00:18:18.08
5:32 min/km
53
7
28
00:41:21.58
6:15 min/km
120
10
62
00:03:06.06
258
10
104
01:02:12.89
14.5 km/h
237
10
105
00:00:39.21
102
9
30
00:58:02.75
258
10
109
235
639
Scott-Angus-Rohan
Scott-Angus-Rohan #639
Male Male Team
03:07:00.76
03:07:00.76
21
(102)
Male Team
21
01:07:26.99
Male
102
AUS
Scott Balloch
Rohan Balloch
Angus Balloch
Scott Balloch
6:26 min/km
00:24:18.03
24:18 min/km
162
14
72
00:23:37.48
7:09 min/km
215
21
94
00:53:34.61
8:07 min/km
252
21
108
00:01:15.26
141
18
51
01:03:01.93
14.3 km/h
242
21
106
00:00:45.71
136
18
37
00:44:05.20
199
19
92
236
383
Jonathan BOVELL
Jonathan BOVELL #383
Male Prime (18-39)
03:07:06.65
03:07:06.65
16
(103)
Prime (18-39)
16
01:12:41.71
Male
103
AUS
6:27 min/km
00:24:22.86
24:22 min/km
165
12
74
00:27:01.93
8:11 min/km
251
19
105
00:52:28.58
7:57 min/km
247
18
106
00:03:21.75
260
16
105
00:51:55.62
17.3 km/h
157
12
75
00:02:33.89
266
18
109
00:52:23.93
246
18
105
238
466
David ELDER
David ELDER #466
Male Prime (18-39)
03:08:06.72
03:08:06.72
17
(104)
Prime (18-39)
17
01:13:41.77
Male
104
AUS
6:29 min/km
00:24:25.14
24:25 min/km
166
13
75
00:26:15.69
7:57 min/km
245
17
103
00:50:49.76
7:42 min/km
233
16
101
00:01:57.72
226
11
84
01:02:06.41
14.5 km/h
235
17
104
00:02:51.72
268
19
110
00:45:55.95
212
15
95
241
442
Simon BELL
Simon BELL #442
Male Veteran (40-49)
03:09:17.23
03:09:17.23
26
(105)
Veteran (40-49)
26
01:04:37.52
Male
105
AUS
6:31 min/km
00:27:54.94
27:54 min/km
230
24
100
00:29:24.61
8:54 min/km
260
26
109
00:50:54.05
7:42 min/km
234
26
102
00:03:00.28
256
25
103
00:55:13.50
16.3 km/h
194
24
90
00:04:29.02
271
26
112
00:47:45.43
221
26
97
242
655
Scc Team 2
Scc Team 2 #655
Male Male Junior Team
03:09:46.82
03:09:46.82
10
(106)
Male Junior Team
10
01:11:59.52
Male
106
AUS
Bradley Shaw
Joshua Merrells
Thomas Merrells
Arden Rudez
6:32 min/km
00:35:22.86
35:22 min/km
263
10
111
00:20:03.61
6:04 min/km
99
9
45
00:39:14.32
5:56 min/km
75
7
37
00:02:08.46
233
9
88
00:56:01.12
16.1 km/h
203
9
94
00:00:36.26
81
8
22
00:56:23.78
255
9
107
244
435
Robert ANDERSSON
Robert ANDERSSON #435
Male Prime (18-39)
03:11:02.23
03:11:02.23
18
(107)
Prime (18-39)
18
01:16:37.28
Male
107
AUS
6:35 min/km
00:31:17.65
31:17 min/km
253
19
106
00:26:25.06
8:00 min/km
246
18
104
00:52:03.86
7:53 min/km
241
17
105
00:04:08.15
268
18
109
00:57:43.88
15.6 km/h
217
15
101
00:02:11.26
262
17
107
00:43:37.42
195
13
90
246
390
Michael URSINO
Michael URSINO #390
Male Prime (18-39)
03:11:52.36
03:11:52.36
19
(108)
Prime (18-39)
19
01:17:27.41
Male
108
AUS
6:36 min/km
00:26:12.63
26:12 min/km
212
15
92
00:23:24.27
7:05 min/km
209
15
89
00:45:07.60
6:50 min/km
176
15
87
00:01:14.62
137
7
48
00:56:11.17
16.0 km/h
206
14
96
00:01:05.93
205
12
72
01:02:00.39
264
19
110
252
546
Mccallisters Bane
Mccallisters Bane #546
Male Male Team
03:16:08.42
03:16:08.42
22
(109)
Male Team
22
01:16:34.65
Male
109
AUS
Kris Rogers
Dean Bradshaw
Mark Robinson
Gregory Maude
6:45 min/km
00:31:04.95
31:04 min/km
252
21
105
00:22:55.35
6:56 min/km
193
19
83
00:50:01.41
7:34 min/km
230
19
100
00:01:10.57
117
16
44
00:49:17.94
18.3 km/h
113
12
56
00:00:44.36
131
17
35
01:03:49.17
266
22
111
254
455
Jamie O'CONNOR
Jamie O'CONNOR #455
Male Junior (Under 15)
03:18:07.22
03:18:07.22
8
(110)
Junior (Under 15)
8
00:58:30.61
Male
110
AUS
6:49 min/km
00:35:56.56
35:56 min/km
265
9
112
00:27:35.46
8:21 min/km
253
8
106
00:49:47.19
7:32 min/km
227
8
98
00:02:07.62
232
7
87
00:56:48.25
15.8 km/h
211
7
98
00:00:56.67
175
2
57
00:52:30.92
247
8
106
267
436
Tino ALBERTI
Tino ALBERTI #436
Male Vintage (50-59)
03:46:40.05
03:46:40.05
15
(111)
Vintage (50-59)
15
01:38:21.40
Male
111
AUS
7:48 min/km
00:34:04.21
34:04 min/km
262
15
110
00:32:59.44
9:59 min/km
266
15
111
00:58:30.28
8:51 min/km
260
15
110
00:05:15.15
270
15
111
01:09:38.40
12.9 km/h
258
15
109
00:02:05.47
258
15
104
00:57:06.52
257
15
108
268
456
Dylan MACDONALD
Dylan MACDONALD #456
Male Junior (Under 15)
03:52:29.12
03:52:29.12
9
(112)
Junior (Under 15)
9
01:32:52.51
Male
112
AUS
8:01 min/km
00:31:30.97
31:30 min/km
259
8
108
00:30:14.84
9:09 min/km
263
9
110
00:54:20.28
8:13 min/km
256
9
109
00:02:43.90
251
8
99
01:14:08.47
12.1 km/h
261
9
110
00:03:14.19
269
9
111
01:06:31.29
269
9
112
438
Simon PHILLIPS
Simon PHILLIPS #438
Male Prime (18-39)
DNS
DNS
Prime (18-39)
Male
AUS
420
Ben RAYNER
Ben RAYNER #420
Male Prime (18-39)
DNS
DNS
Prime (18-39)
Male
AUS
428
Richie BASTON
Richie BASTON #428
Male Veteran (40-49)
DNS
DNS
Veteran (40-49)
Male
AUS
440
Mark KERNS
Mark KERNS #440
Male Veteran (40-49)
DNF
DNF
Veteran (40-49)
Male
AUS
391
Shane TOTTEN
Shane TOTTEN #391
Male Veteran (40-49)
DNS
DNS
Veteran (40-49)
Male
AUS
398
Matthew BAYLISS
Matthew BAYLISS #398
Male Veteran (40-49)
DNS
DNS
Veteran (40-49)
Male
AUS
472
Rob DILETTI
Rob DILETTI #472
Male Veteran (40-49)
DNF
DNF
Veteran (40-49)
Male
AUS
00:29:32.15
29:32 min/km
00:21:57.53
6:39 min/km
00:43:36.55
6:36 min/km
00:01:30.44
380
Ed NEGUS
Ed NEGUS #380
Male Veteran (40-49)
DNS
DNS
Veteran (40-49)
Male
AUS
381
Jason SPIRO
Jason SPIRO #381
Male Veteran (40-49)
DNS
DNS
Veteran (40-49)
Male
AUS
400
Matt HOGG
Matt HOGG #400
Male Veteran (40-49)
DNS
DNS
Veteran (40-49)
Male
AUS
415
Jamie CLARKE
Jamie CLARKE #415
Male Veteran (40-49)
DNS
DNS
Veteran (40-49)
Male
AUS
354
Joel LEWIS
Joel LEWIS #354
Male Vintage (50-59)
DNS
DNS
Vintage (50-59)
Male
AUS
501
Afk
Afk #501
Male Male Junior Team
DNF
DNF
Male Junior Team
Male
AUS
Tim Hollemans
Julian Brantjes
Julian Brantjes
Tim Hollemans
00:20:45.78
20:45 min/km
00:18:51.58
5:42 min/km
00:39:48.19
6:01 min/km
00:01:59.39
00:50:55.74
17.7 km/h
00:16:38.40
00:48:11.20
353
Bernard BRUMMAGE
Bernard BRUMMAGE #353
Male Vintage (50-59)
DNS
DNS
Vintage (50-59)
Male
AUS
351
Philip CAVE
Philip CAVE #351
Male Vintage (50-59)
DNS
DNS
Vintage (50-59)
Male
AUS
594
Dynamite Dads
Dynamite Dads #594
Male Male Team
DNF
DNF
Male Team
Male
AUS
Sam Mcmanis
Greg Sexton
Greg Sexton
Daniel Smith
00:24:06.85
24:06 min/km
00:21:17.95
6:27 min/km
00:45:43.88
6:55 min/km
00:02:24.97
01:30:20.85
10.0 km/h
00:05:08.77
1
2
[3]
Page 3 of 3 (128 items)