Avon Descent
1 Aug 2015
Results
Details
 
Contact
Powercraft
Paddlecraft
Paddlecraft Day 1 Only
Sundry Powercraft
Category Results
Gender Results
All Results
Advanced
Category Results
Gender Results
All Results
Advanced
1
2
3
[4]
Page 4 of 4 (200 items)
Pos
Race No
Share
Name
Name
Time
Time
Cat Pos
(Gen Pos)
Time Adj
Category
Cat Pos
Gender
Gen Pos
SubCateg
Member1
Member2
Member3
Member4
Pace
Cobbler Pool
O/Pos
C/Pos
G/Pos
Day2Finish
O/Pos
C/Pos
G/Pos
90
654
Rats Tossbags
Rats Tossbags #654
Male Team of 4
13:05:09.33
13:05:09.33
5
(80)
Team of 4
5
Male
80
50+
Glenn Hutchings
Peter Klemp
Tony Sheard
Zane Macdonald
6:19 min/km
05:19:20.91
98
4
87
07:45:48.42
93
5
83
6
550
Matt BLUNDELL
Matt BLUNDELL #550
Male Single Kayak
09:43:06.29
09:43:06.29
5
(6)
Single Kayak
5
Male
6
40+
4:42 min/km
03:59:25.11
8
7
8
05:43:41.18
8
5
7
89
543
Tapper/hooker
Tapper/hooker #543
Male Double Plastic
13:02:36.32
13:02:36.32
3
(79)
Double Plastic
3
Male
79
Male
Gary Tapper
Robert Hooker
6:18 min/km
05:24:25.17
102
4
91
07:38:11.15
87
4
77
36
607
IOAR GILLANATOR
IOAR GILLANATOR #607
Male Team of 2 Single
11:31:00.83
11:31:00.83
5
(33)
Team of 2 Single
5
Male
33
Male
Bomber Cuffinator
Pete Gill
5:34 min/km
04:57:38.21
53
5
45
06:33:22.62
27
4
25
85
659
King Fisher
King Fisher #659
Male Team of 4
12:56:03.13
12:56:03.13
4
(75)
Team of 4
4
Male
75
Male
Aaron Fisher
Joel Fisher
John Fisher
6:15 min/km
05:25:55.19
103
6
92
07:30:07.94
81
4
71
125
402
Anjie LEES
Anjie LEES #402
Female Single Plastic
14:44:25.62
14:44:25.62
4
(6)
Single Plastic
4
Female
6
40+
7:07 min/km
05:47:55.81
139
4
8
08:56:29.81
125
4
6
21
506
Glen STEWART
Glen STEWART #506
Male Single Surf Ski
10:58:27.37
10:58:27.37
4
(19)
Single Surf Ski
4
Male
19
50+
5:18 min/km
04:24:21.68
22
4
21
06:34:05.69
29
4
27
78
313
Kieran SIMPSON
Kieran SIMPSON #313
Male WWK1 Wave Hopper
12:44:42.09
12:44:42.09
4
(68)
WWK1 Wave Hopper
4
Male
68
DR
6:10 min/km
05:08:14.88
81
4
71
07:36:27.21
85
4
75
8
314
Wayne MARTIN
Wayne MARTIN #314
Male Single Kayak
09:44:21.46
09:44:21.46
7
(8)
Single Kayak
7
Male
8
40+
4:42 min/km
04:05:31.95
10
8
10
05:38:49.51
5
4
5
26
352
Derek AMY
Derek AMY #352
Male Single Plastic
11:08:36.61
11:08:36.61
5
(24)
Single Plastic
5
Male
24
50+
5:23 min/km
04:37:24.99
34
7
31
06:31:11.62
22
4
21
17
364
Kris PLAIN
Kris PLAIN #364
Male Single Plastic
10:41:33.30
10:41:33.30
3
(16)
Single Plastic
3
Male
16
Male
5:10 min/km
04:27:04.46
26
4
24
06:14:28.83
17
3
16
64
304
Bonnie METZKE (MCDOUGALL)
Bonnie METZKE (MCDOUGALL) #304
Female Single Plastic
12:18:58.75
12:18:58.75
3
(5)
Single Plastic
3
Female
5
Female
5:57 min/km
05:00:12.28
61
1
4
07:18:46.46
69
3
5
44
444
Yin & Yang
Yin & Yang #444
Mixed Double Kayak Mixed
11:52:44.82
11:52:44.82
3
(5)
Double Kayak Mixed
3
Mixed
5
Mixed
Rosalie Evans
Neil Long
5:44 min/km
04:49:27.89
42
3
5
07:03:16.93
54
3
5
18
424
Brad HEADLING
Brad HEADLING #424
Male Single Surf Ski
10:46:12.46
10:46:12.46
3
(17)
Single Surf Ski
3
Male
17
40+
5:12 min/km
04:23:54.20
21
3
20
06:22:18.25
18
3
17
68
434
Peter LIDDLE
Peter LIDDLE #434
Male WWK1 Wave Hopper
12:21:36.89
12:21:36.89
3
(58)
WWK1 Wave Hopper
3
Male
58
50+
5:58 min/km
05:01:20.70
64
3
55
07:20:16.19
71
3
61
4
463
James MORFITT
James MORFITT #463
Male Single Kayak
09:20:39.83
09:20:39.83
3
(4)
Single Kayak
3
Male
4
Male
4:31 min/km
03:44:23.13
3
2
3
05:36:16.70
4
3
4
40
652
River Rodents
River Rodents #652
Male Team of 4
11:37:30.01
11:37:30.01
3
(37)
Team of 4
3
Male
37
Male
Andy Medland
Stef Norgaard
Tim Rowberry
Tom Cockle
5:37 min/km
04:55:49.11
51
3
44
06:41:40.89
38
3
36
22
670
Brooke/lacklison
Brooke/lacklison #670
Male Team of 2 Single
10:58:46.00
10:58:46.00
3
(20)
Team of 2 Single
3
Male
20
Male
Terry Brooke
Scott Lacklison
5:18 min/km
04:36:14.15
33
3
30
06:22:31.85
19
3
18
134
564
Thomson brothers
Thomson brothers #564
Male Double Surf Ski
15:08:46.58
15:08:46.58
3
(121)
Double Surf Ski
3
Male
121
Male
Brendan Thomson
Kieran Thomson
7:19 min/km
05:36:46.60
125
3
114
09:31:59.98
143
3
130
91
559
The Auto Establishment
The Auto Establishment #559
Male Double Plastic
13:06:31.41
13:06:31.41
4
(81)
Double Plastic
4
Male
81
Male
David Garner
Richard Chilcott
6:20 min/km
05:28:50.11
107
5
96
07:37:41.30
86
3
76
80
554
never say never
never say never #554
Male Double Kayak
12:46:46.21
12:46:46.21
3
(70)
+00:10:30
Double Kayak
3
Male
70
Mixed
Peter Kioutis
Stephen Myers
6:11 min/km
05:59:16.11
151
3
137
06:37:00.10
32
3
30
19
552
Team VP
Team VP #552
Male Double Kayak
10:46:36.67
10:46:36.67
2
(18)
Double Kayak
2
Male
18
Male
Peter Caldwell
Vlad Vanek
5:12 min/km
04:22:14.10
19
2
18
06:24:22.56
20
2
19
20
556
The beauty and the beast
The beauty and the beast #556
Mixed Double Kayak Mixed
10:57:22.57
10:57:22.57
2
(2)
Double Kayak Mixed
2
Mixed
2
Mixed
Demelza Wall
Timothy Coward
5:18 min/km
04:25:53.64
24
2
2
06:31:28.92
23
2
2
31
565
King Ford
King Ford #565
Male Double Surf Ski
11:21:50.63
11:21:50.63
2
(29)
Double Surf Ski
2
Male
29
Male
Justin Ford
Stuart King
5:29 min/km
04:45:47.25
39
2
36
06:36:03.38
31
2
29
81
566
WASS
WASS #566
Male Double Plastic
12:47:35.99
12:47:35.99
2
(71)
Double Plastic
2
Male
71
40+
Ron Ayerst
Stephen Wisse
6:11 min/km
05:16:29.67
92
2
81
07:31:06.31
82
2
72
16
611
Miller & Worthy
Miller & Worthy #611
Male Team of 2 Single
10:25:52.31
10:25:52.31
2
(15)
Team of 2 Single
2
Male
15
Short Plasic
Ken Miller
David Worthy
5:02 min/km
04:21:32.20
18
2
17
06:04:20.11
15
2
14
30
653
Dave Dave Tim Johnny
Dave Dave Tim Johnny #653
Male Team of 4
11:16:34.31
11:16:34.31
1
(28)
Team of 4
1
Male
28
Male
Dave Boldy
David Stephens
Johnny Brown
Tim Smith
5:27 min/km
04:44:27.44
37
1
34
06:32:06.87
26
2
24
49
437
Terry BOLLAND
Terry BOLLAND #437
Male WWK1 Wave Hopper
11:58:47.35
11:58:47.35
2
(43)
WWK1 Wave Hopper
2
Male
43
Male
5:47 min/km
05:00:02.16
59
2
51
06:58:45.18
50
2
47
14
408
Ben CARRICK
Ben CARRICK #408
Male Single Plastic
10:09:30.86
10:09:30.86
2
(13)
Single Plastic
2
Male
13
Male
4:54 min/km
04:12:31.56
15
2
14
05:56:59.30
13
2
12
15
415
Joseph FORD
Joseph FORD #415
Male Single Surf Ski
10:24:08.87
10:24:08.87
2
(14)
Single Surf Ski
2
Male
14
Male
5:02 min/km
04:12:32.16
16
2
15
06:11:36.71
16
2
15
3
315
Matthew DEAN
Matthew DEAN #315
Male Single Kayak
09:11:07.10
09:11:07.10
2
(3)
Single Kayak
2
Male
3
Male
4:26 min/km
03:45:35.98
4
3
4
05:25:31.12
3
2
3
55
347
Baillie LIDDLE
Baillie LIDDLE #347
Female Single Plastic
12:09:09.29
12:09:09.29
1
(2)
Single Plastic
1
Female
2
Female
5:52 min/km
05:04:37.80
71
2
5
07:04:31.49
56
2
3
57
373
Aya OKANO
Aya OKANO #373
Female Single Plastic
12:11:17.46
12:11:17.46
2
(4)
Single Plastic
2
Female
4
Female
5:53 min/km
05:10:51.78
84
3
6
07:00:25.68
52
1
1
28
517
Phil EDWARDS
Phil EDWARDS #517
Male WWK1 Wave Hopper
11:13:28.03
11:13:28.03
1
(26)
WWK1 Wave Hopper
1
Male
26
50+
5:25 min/km
04:39:48.90
35
1
32
06:33:39.12
28
1
26
12
422
Alan ALBERT
Alan ALBERT #422
Male Single Surf Ski
09:57:16.47
09:57:16.47
1
(11)
Single Surf Ski
1
Male
11
Male
4:49 min/km
03:59:48.66
9
1
9
05:57:27.81
14
1
13
46
438
Susan QUICK
Susan QUICK #438
Female WWK1 Wave Hopper
11:56:01.44
11:56:01.44
1
(1)
WWK1 Wave Hopper
1
Female
1
Female
5:46 min/km
04:52:30.68
46
1
1
07:03:30.76
55
1
2
11
528
Michael BAKER
Michael BAKER #528
Male Single Plastic
09:55:32.69
09:55:32.69
1
(10)
Single Plastic
1
Male
10
Male
4:48 min/km
04:06:06.17
11
1
11
05:49:26.52
11
1
10
2
461
Brendan RICE
Brendan RICE #461
Male Single Kayak
09:08:43.84
09:08:43.84
1
(2)
Single Kayak
1
Male
2
Male
4:25 min/km
03:43:14.45
2
1
2
05:25:29.39
2
1
2
51
677
Heritage Tanks
Heritage Tanks #677
Male Team of 2
11:59:05.74
11:59:05.74
1
(45)
Team of 2
1
Male
45
Male
David Barton
Murray Tognela
Paul Smaniotto
5:47 min/km
05:02:54.80
68
1
59
06:56:10.93
46
1
43
32
655
Macjacob
Macjacob #655
Male Team of 4
11:22:21.98
11:22:21.98
2
(30)
Team of 4
2
Male
30
Male
Adam Jacob
David Macaulay
Luc Jacob
Matthew Jacob
5:30 min/km
04:52:07.86
44
2
39
06:30:14.12
21
1
20
13
616
Blake and James
Blake and James #616
Male Team of 2 Single
09:59:56.97
09:59:56.97
1
(12)
Team of 2 Single
1
Male
12
Male
Black Smaniotto
James Duncan
4:50 min/km
04:10:59.24
14
1
13
05:48:57.72
10
1
9
23
631
Szijarto/Van Maanen
Szijarto/Van Maanen #631
Male Double Surf Ski
11:03:25.76
11:03:25.76
1
(21)
Double Surf Ski
1
Male
21
Male
Paul Szijarto
Peter Van Maanen
5:21 min/km
04:31:31.47
28
1
25
06:31:54.28
25
1
23
127
651
Scarboro Coronies
Scarboro Coronies #651
Female Team of 4
14:55:37.08
14:55:37.08
1
(8)
Team of 4
1
Female
8
Female
Belinda Kuster
Christine Lawson
Deborah Barry
Janet Stephenson
7:13 min/km
05:44:39.89
133
1
7
09:10:57.19
138
1
8
9
567
Wendy and Kevin
Wendy and Kevin #567
Mixed Double Kayak Mixed
09:50:07.68
09:50:07.68
1
(1)
Double Kayak Mixed
1
Mixed
1
Mixed
Wendy White
Kevin White
4:45 min/km
04:06:31.40
12
1
1
05:43:36.27
6
1
1
10
568
PT/ML
PT/ML #568
Male Double Kayak
09:53:00.53
09:53:00.53
1
(9)
Double Kayak
1
Male
9
40+
Mark Lawson
Peter Tomczak
4:46 min/km
04:09:22.59
13
1
12
05:43:37.93
7
1
6
33
590
BBB
BBB #590
Mixed Triple Kayak Mixed
11:22:30.13
11:22:30.13
1
(3)
Triple Kayak Mixed
1
Mixed
3
Mixed
Joanne Barram
Paul Brierley
Troy Baird
5:30 min/km
04:28:19.25
27
1
3
06:54:10.87
45
1
3
1
591
UNBROK3N
UNBROK3N #591
Male Triple Kayak
08:49:01.79
08:49:01.79
1
(1)
Triple Kayak
1
Male
1
Male
Ben Dallin
Brett Mcdonald
Matt Coutts
4:15 min/km
03:36:08.11
1
1
1
05:12:53.68
1
1
1
56
601
Prickly Pair
Prickly Pair #601
Female Team of 2 Single
12:10:40.02
12:10:40.02
1
(3)
Team of 2 Single
1
Female
3
Female
Erica Mcknight
Jane Liddle
5:53 min/km
04:56:00.53
52
1
3
07:14:39.49
67
1
4
42
558
Team Albertsen
Team Albertsen #558
Mixed Double Plastic Mixed
11:45:44.11
11:45:44.11
1
(4)
Double Plastic Mixed
1
Mixed
4
Mixed
Kiera Albertsen
Cimon Albertsen
5:41 min/km
04:46:03.69
40
1
4
06:59:40.42
51
1
4
77
560
Tanewha
Tanewha #560
Male Double Plastic
12:44:40.58
12:44:40.58
1
(67)
Double Plastic
1
Male
67
Male
Chris Watson
Rob Jarrett
6:10 min/km
05:18:06.84
96
3
85
07:26:33.74
78
1
68
1
2
3
[4]
Page 4 of 4 (200 items)
© 2023