Avon Descent
14 Aug 2021
Results
Details
 
Contact
Powercraft
Paddlecraft
Paddle Day 1
Dragon Boats
Advanced
Advanced
1
2
3
[4]
Page 4 of 4 (180 items)
Fav
Pos
Race No
Share
Name
Name
Time
Time
Cat Pos
Time Adj
Category
Cat Pos
Time Behind Cat
Member 1
Member 2
Member 3
Member 4
Gender Class
Dist
Pace
Start Time
Day1Finish
Pace
O/Pos
C/Pos
Day 2 Start
Day2Finish
Pace
O/Pos
C/Pos
30
358
Brett MCDONALD
Brett MCDONALD #358
Single Open Ski
08:43:29.68
08:43:29.68
4
Single Open Ski
4
00:33:11.26
Brett McDonald
Male
124
4:13 min/km
08:32:00
03:27:10.00
3:59 min/km
21
2
07:05:00.00
05:16:19.68
4:23 min/km
34
6
43
341
Simone WILSON
Simone WILSON #341
Single Open Ski
09:13:52.28
09:13:52.28
2
Single Open Ski
2
00:10:38.67
Simone Wilson
Female
124
4:28 min/km
08:52:00
03:51:58.33
4:27 min/km
61
2
07:22:00.00
05:21:53.95
4:28 min/km
40
2
66
515
Robngaz
Robngaz #515
Recreational Paddle Double
09:41:47.45
09:41:47.45
2
Recreational Paddle Double
2
00:14:53.16
Gary Tapper
Robert Hooker
Male
124
4:41 min/km
08:34:00
03:59:22.31
4:36 min/km
77
2
07:17:00.00
05:42:25.14
4:45 min/km
58
2
79
301
Warren SOUTHWELL
Warren SOUTHWELL #301
Recreational Paddle Single
10:04:34.89
10:04:34.89
4
Recreational Paddle Single
4
02:13:44.38
Warren Southwell
Male
124
4:52 min/km
08:32:00
03:48:07.88
4:23 min/km
53
2
07:12:00.00
06:16:27.01
5:13 min/km
93
4
10
462
Leavos
Leavos #462
Double Open Ski
07:50:22.44
07:50:22.44
1
Double Open Ski
1
Peter Leaversuch
Natasha Leaversuch
Mixed
124
3:47 min/km
08:35:00
03:16:34.39
3:46 min/km
12
2
07:03:00.00
04:33:48.04
3:48 min/km
9
1
37
315
Ron CLARKE
Ron CLARKE #315
Ocean Racer Single
09:03:13.91
09:03:13.91
2
Ocean Racer Single
2
00:30:43.56
Ron Clarke
Male
124
4:22 min/km
08:32:00
03:37:28.73
4:10 min/km
33
2
07:07:00.00
05:25:45.17
4:31 min/km
42
2
31
334
Phil EDWARDS
Phil EDWARDS #334
Single Wildwater Kayak
08:46:48.12
08:46:48.12
3
Single Wildwater Kayak
3
00:06:51.90
phil edwards
Male
124
4:14 min/km
08:37:00
03:36:21.48
4:09 min/km
31
2
07:08:00.00
05:10:26.64
4:18 min/km
32
3
44
385
Nina MUELLER
Nina MUELLER #385
Single Marathon Kayak
09:13:58.46
09:13:58.46
2
Single Marathon Kayak
2
00:13:35.12
Nina Mueller
Female
124
4:28 min/km
08:30:00
03:45:30.03
4:20 min/km
47
2
07:10:00.00
05:28:28.43
4:33 min/km
45
2
5
355
Brendan RICE
Brendan RICE #355
Single Marathon Kayak
07:34:30.98
07:34:30.98
2
Single Marathon Kayak
2
00:07:29.35
Brendan Rice
Male
124
3:39 min/km
08:30:00
03:06:07.46
3:34 min/km
4
2
07:00:00.00
04:28:23.52
3:43 min/km
6
2
2
322
Team Epic
Team Epic #322
Team of 2
07:20:56.67
07:20:56.67
2
Team of 2
2
00:03:14.24
William Lee
Matthew Dean
Male
124
3:33 min/km
08:36:00
03:00:09.46
3:27 min/km
2
2
07:00:00.00
04:20:47.20
3:37 min/km
2
2
48
483
Smaniotto / Smaniotto
Smaniotto / Smaniotto #483
Team of 2
09:20:15.18
09:20:15.18
1
Team of 2
1
Lauren Smaniotto
Courtney Smaniotto
Female
124
4:31 min/km
08:41:00
03:51:19.78
4:26 min/km
60
2
07:16:00.00
05:28:55.40
4:34 min/km
47
1
16
369
Darryl & Spencer - Universal Plastics
Darryl & Spencer - Universal Plasti.. #369
Double Marathon Kayak
08:03:34.57
08:03:34.57
2
Double Marathon Kayak
2
00:07:35.84
Darryl Long
Spencer King
Male
124
3:53 min/km
08:34:00
03:23:59.56
3:55 min/km
19
2
07:05:00.00
04:39:35.01
3:52 min/km
15
2
95
367
O'brien / Joyce / Scott / Wood
O'brien / Joyce / Scott / Wood #367
Team of 4
10:31:09.18
10:31:09.18
2
Team of 4
2
02:05:48.80
Robert OBrien
Trystan Joyce
Greg Scott
Daniel Wood
Male
124
5:05 min/km
08:48:00
04:13:20.10
4:52 min/km
99
2
07:28:00.00
06:17:49.08
5:14 min/km
97
2
45
504
3Guns plus one
3Guns plus one #504
Team of 3
09:14:59.91
09:14:59.91
1
Team of 3
1
Wendy Burdett
Peter Gigengack
Matthew Jones
Luke Walkemeyer
Mixed
124
4:28 min/km
08:42:00
03:54:41.31
4:30 min/km
70
1
07:19:00.00
05:20:18.60
4:26 min/km
37
1
22
505
Greed
Greed #505
Team of 4
08:25:20.38
08:25:20.38
1
Team of 4
1
Nicholas Greed
Matthew Greed
Patrick Eley
Josh Windsor
Male
124
4:04 min/km
08:42:00
03:34:37.53
4:07 min/km
28
1
07:11:00.00
04:50:42.85
4:02 min/km
18
1
14
318
Berglund / Worthy
Berglund / Worthy #318
Double Marathon Kayak
07:55:58.73
07:55:58.73
1
Double Marathon Kayak
1
David Berglund
David Worthy
Male
124
3:50 min/km
08:34:00
03:17:25.67
3:47 min/km
13
1
07:03:00.00
04:38:33.05
3:52 min/km
12
1
67
506
The Monday Night Gang
The Monday Night Gang #506
Team of 3
09:42:22.40
09:42:22.40
1
Team of 3
1
Doug Hodson
Terry Brooke
Jenni Bateman
Mixed
124
4:41 min/km
08:42:00
03:50:29.30
4:25 min/km
58
1
07:16:00.00
05:51:53.10
4:53 min/km
66
1
60
487
La Dee Da Crew
La Dee Da Crew #487
Team of 2
09:35:57.51
09:35:57.51
2
Team of 2
2
00:15:42.32
Abbey Major
Harriet Brown
Female
124
4:38 min/km
08:36:00
03:50:48.78
4:26 min/km
59
1
07:14:00.00
05:45:08.72
4:47 min/km
61
2
1
478
Double Down Under
Double Down Under #478
Team of 2
07:17:42.42
07:17:42.42
1
Team of 2
1
Jesse Phillips
Steve Bird
Male
124
3:31 min/km
08:36:00
02:59:30.21
3:27 min/km
1
1
07:00:00.00
04:18:12.21
3:35 min/km
1
1
3
410
Josh KIPPIN
Josh KIPPIN #410
Single Marathon Kayak
07:27:01.63
07:27:01.63
1
Single Marathon Kayak
1
Josh Kippin
Male
124
3:36 min/km
08:30:00
03:05:20.92
3:33 min/km
3
1
07:00:00.00
04:21:40.71
3:38 min/km
3
1
29
347
Peter TOMCZAK
Peter TOMCZAK #347
Single Wildwater Kayak
08:42:49.42
08:42:49.42
2
Single Wildwater Kayak
2
00:02:53.21
Peter Andrew Tomczak
Male
124
4:12 min/km
08:37:00
03:35:03.04
4:08 min/km
29
1
07:07:00.00
05:07:46.38
4:16 min/km
29
2
34
577
Jane PANKHURST
Jane PANKHURST #577
Single Marathon Kayak
09:00:23.34
09:00:23.34
1
Single Marathon Kayak
1
Jane Pankhurst
Female
124
4:21 min/km
08:30:00
03:38:38.18
4:12 min/km
35
1
07:07:00.00
05:21:45.16
4:28 min/km
39
1
20
470
Jenko's On Flora
Jenko's On Flora #470
Double Open Ski
08:17:47.80
08:17:47.80
2
Double Open Ski
2
00:27:25.35
Rob Jenkinson
Kent Jenkinson
Male
124
4:00 min/km
08:50:00
03:15:30.67
3:45 min/km
11
1
07:06:00.00
05:02:17.12
4:11 min/km
26
2
11
363
Wayne MARTIN
Wayne MARTIN #363
Recreational Paddle Single
07:50:50.51
07:50:50.51
1
Recreational Paddle Single
1
Wayne Martin
Male
124
3:47 min/km
08:38:00
03:18:01.46
3:48 min/km
16
1
07:04:00.00
04:32:49.05
3:47 min/km
8
1
56
394
Team Multi-Multisport
Team Multi-Multisport #394
Recreational Paddle Double
09:26:54.29
09:26:54.29
1
Recreational Paddle Double
1
Derek Klompmaker
Marissa Pizzuto
Mixed
124
4:34 min/km
08:34:00
03:58:03.15
4:34 min/km
75
1
07:15:00.00
05:28:51.13
4:34 min/km
46
1
25
386
Cimon ALBERTSEN
Cimon ALBERTSEN #386
Ocean Racer Single
08:32:30.34
08:32:30.34
1
Ocean Racer Single
1
Cimon Albertsen
Male
124
4:07 min/km
08:38:00
03:29:49.26
4:02 min/km
24
1
07:06:00.00
05:02:41.07
4:12 min/km
27
1
135
604
Stephanie BEDDEN
Stephanie BEDDEN #604
Single Wildwater Kayak
13:12:03.19
13:12:03.19
1
Single Wildwater Kayak
1
Stephanie Bedden
Female
124
6:23 min/km
08:37:00
04:50:30.83
5:35 min/km
130
1
07:36:00.00
08:21:32.36
6:57 min/km
135
1
36
389
Kiera ALBERTSEN
Kiera ALBERTSEN #389
Single Open Ski
09:03:13.61
09:03:13.61
1
Single Open Ski
1
Kiera Albertsen
Female
124
4:22 min/km
08:38:00
03:43:27.74
4:17 min/km
44
1
07:13:00.00
05:19:45.87
4:26 min/km
36
1
18
666
Harry HEWITT
Harry HEWITT #666
Single Open Ski
08:10:18.42
08:10:18.42
1
Single Open Ski
1
Harry Hewitt
Male
124
3:57 min/km
08:33:00
03:19:26.67
3:50 min/km
18
1
07:04:00.00
04:50:51.75
4:02 min/km
19
1
42
380
Threes A Crowd
Threes A Crowd #380
Sundry Paddle Triple
09:12:02.11
09:12:02.11
1
Sundry Paddle Triple
1
Troy Baird
Luke Vanson
Paul Brierley
Male
124
4:27 min/km
08:57:00
03:34:11.67
4:07 min/km
27
1
07:45:00.00
05:37:50.43
4:41 min/km
54
1
1
2
3
[4]
Page 4 of 4 (180 items)
© 2023