X Adventure Race Dunsborough
16 Apr 2016
Results
Details
 
Contact
Short Course X-Adventure
Kids X-Adventure
Long Course X-Adventure
Category Results
Gender Results
All Results
Advanced
Category Results
Gender Results
All Results
Advanced
1
[2]
3
4
5
6
7
8
9
10
Page 2 of 10 (494 items)
Pos
Race No
Share
Name
Name
Time
Time
Cat Pos
(Gen Pos)
Time Adj
Category
Cat Pos
Gender
Gen Pos
State
Country
Leg1
Leg2
Leg3
Pace
Swim
O/Pos
C/Pos
G/Pos
Run
O/Pos
C/Pos
G/Pos
MTB
O/Pos
C/Pos
G/Pos
Finish
O/Pos
C/Pos
G/Pos
70
1223
Derek LAWN
Derek LAWN #1223
Male Veteran Male (40-49)
01:44:33.38
01:44:33.38
7
(56)
Veteran Male (40-49)
7
Male
56
WA
AUS
Derek Lawn
Derek Lawn
Derek Lawn
5:41 min/km
00:14:23.53
91
12
46
00:41:25.93
51
5
40
00:47:48.73
132
18
94
00:00:55.18
304
32
145
150
1155
Kate Jane GRAHAM
Kate Jane GRAHAM #1155
Female Prime Female (18-39)
01:53:27.73
01:53:27.73
9
(25)
Prime Female (18-39)
9
Female
25
WA
AUS
Kate Jane Graham
Kate Jane Graham
Kate Jane Graham
6:10 min/km
00:16:01.00
193
24
58
00:41:29.01
52
4
8
00:55:08.49
252
30
63
00:00:49.21
222
31
70
95
1007
Tony ARENA
Tony ARENA #1007
Male Veteran Male (40-49)
01:47:54.51
01:47:54.51
11
(71)
Veteran Male (40-49)
11
Male
71
WA
AUS
Tony Arena
Tony Arena
Tony Arena
5:52 min/km
00:19:51.25
353
45
172
00:41:40.75
53
6
41
00:45:38.80
91
14
71
00:00:43.71
139
10
75
32
1363
Ben TARBOTTON
Ben TARBOTTON #1363
Male Prime Male (18-39)
01:38:11.67
01:38:11.67
19
(29)
Prime Male (18-39)
19
Male
29
WA
AUS
Ben Tarbotton
Ben Tarbotton
Ben Tarbotton
5:21 min/km
00:13:53.25
67
18
31
00:41:43.33
54
25
42
00:41:52.85
41
20
32
00:00:42.23
119
40
69
97
1523
Frosty Blondie & Liv
Frosty Blondie & Liv #1523
Mixed Junior Team
01:47:58.98
01:47:58.98
6
(13)
Junior Team
6
Mixed
13
WA
AUS
Mitchell Frost
Paige Stegmann
Olivia Pether
5:53 min/km
00:13:45.80
63
8
16
00:41:46.43
55
3
5
00:51:47.96
195
9
24
00:00:38.78
70
6
12
126
1592
Silje Hynes
Silje Hynes #1592
Mixed Mixed Team
01:51:36.75
01:51:36.75
10
(17)
Mixed Team
10
Mixed
17
WA
AUS
Silje Hynes
Nathan Hynes
Phill Hynes
6:04 min/km
00:13:36.61
59
8
15
00:41:48.74
56
3
6
00:55:22.59
259
23
36
00:00:48.80
215
22
35
1561
Team Fabulous
Team Fabulous #1561
Female Female Team
DNF
DNF
Female Team
Female
WA
AUS
Donna Williamson
Lou-Ann Bottomley
Joanne Svagelli
min/km
00:17:08.44
00:41:52.97
00:45:25.27
00:02:50.60
194
1278
Moira O'BRIEN-SMITH
Moira O'BRIEN-SMITH #1278
Female Prime Female (18-39)
01:56:51.57
01:56:51.57
20
(42)
Prime Female (18-39)
20
Female
42
WA
AUS
Moira O'Brien-Smith
Moira O'Brien-Smith
Moira O'Brien-Smith
6:22 min/km
00:15:19.76
148
15
43
00:41:54.73
57
5
9
00:58:54.95
318
48
97
00:00:42.12
115
9
27
149
1132
Aaron FISHER
Aaron FISHER #1132
Male Prime Male (18-39)
01:53:01.56
01:53:01.56
57
(105)
Prime Male (18-39)
57
Male
105
WA
AUS
Aaron Fisher
Aaron Fisher
Aaron Fisher
6:09 min/km
00:18:07.54
284
63
144
00:41:55.17
58
26
43
00:52:14.48
204
68
134
00:00:44.36
156
49
87
84
1179
Lotte HOEKSTRA
Lotte HOEKSTRA #1179
Female Prime Female (18-39)
01:46:12.89
01:46:12.89
3
(9)
Prime Female (18-39)
3
Female
9
WA
AUS
Lotte Hoekstra
Lotte Hoekstra
Lotte Hoekstra
5:47 min/km
00:16:14.29
200
27
61
00:41:58.45
59
6
10
00:47:23.45
122
7
16
00:00:36.69
44
3
8
98
1545
Milne dog Gus and Haylz
Milne dog Gus and Haylz #1545
Mixed Mixed Team
01:48:02.57
01:48:02.57
8
(14)
Mixed Team
8
Mixed
14
WA
AUS
Hayley Robertson
Justin Adamson
Anna Milne
5:53 min/km
00:12:07.99
18
3
6
00:41:59.80
60
4
7
00:53:15.39
225
16
26
00:00:39.37
84
8
15
22
1052
Michael BURNS
Michael BURNS #1052
Male Veteran Male (40-49)
01:35:22.82
01:35:22.82
3
(21)
Veteran Male (40-49)
3
Male
21
WA
AUS
Michael Burns
Michael Burns
Michael Burns
5:11 min/km
00:12:24.03
25
1
13
00:42:01.11
61
7
44
00:40:18.04
29
5
22
00:00:39.62
86
6
54
101
1125
Ceridwen ELLIS
Ceridwen ELLIS #1125
Female Junior Female (U18)
01:48:05.57
01:48:05.57
2
(14)
Junior Female (U18)
2
Female
14
WA
AUS
Ceridwen Ellis
Ceridwen Ellis
Ceridwen Ellis
5:53 min/km
00:13:34.54
57
1
17
00:42:02.86
62
2
11
00:51:54.05
197
2
41
00:00:34.11
18
2
3
29
1368
Jack NEYLEN
Jack NEYLEN #1368
Male Prime Male (18-39)
01:37:00.82
01:37:00.82
18
(27)
Prime Male (18-39)
18
Male
27
Rob Thornton
Rob Thornton
Rob Thornton
5:17 min/km
00:14:28.28
100
24
52
00:42:12.70
63
27
45
00:39:49.13
27
12
21
00:00:30.69
5
3
5
129
1546
Older we get Faster we were
Older we get Faster we were #1546
Mixed Mixed Team
01:52:12.58
01:52:12.58
11
(18)
Mixed Team
11
Mixed
18
WA
AUS
Attila Hagymas
Ranee Wilson
Kea Mumford
6:06 min/km
00:15:20.29
149
14
25
00:42:13.68
64
5
8
00:53:53.72
235
20
30
00:00:44.87
165
16
27
122
1341
David SHARP
David SHARP #1341
Male Prime Male (18-39)
01:51:08.36
01:51:08.36
49
(89)
Prime Male (18-39)
49
Male
89
WA
AUS
David Sharp
David Sharp
David Sharp
6:03 min/km
00:18:42.04
307
68
155
00:42:13.92
65
28
46
00:49:35.02
161
56
111
00:00:37.37
51
21
32
46
1010
Jason AVERY
Jason AVERY #1010
Male Prime Male (18-39)
01:40:59.74
01:40:59.74
24
(39)
Prime Male (18-39)
24
Male
39
WA
AUS
Jason Avery
Jason Avery
Jason Avery
5:30 min/km
00:15:33.22
161
38
88
00:42:14.47
66
29
47
00:42:35.49
48
25
39
00:00:36.55
41
19
28
138
1046
Cameron BROUGHTON
Cameron BROUGHTON #1046
Male Junior Male (U18)
01:52:32.32
01:52:32.32
12
(97)
Junior Male (U18)
12
Male
97
WA
AUS
Cameron Broughton
Cameron Broughton
Cameron Broughton
6:07 min/km
00:15:26.39
153
12
83
00:42:16.16
67
6
48
00:54:10.90
237
17
150
00:00:38.86
72
11
44
43
1088
Matthew DAVEY
Matthew DAVEY #1088
Male Prime Male (18-39)
01:40:51.82
01:40:51.82
23
(36)
Prime Male (18-39)
23
Male
36
WA
AUS
Matthew Davey
Matthew Davey
Matthew Davey
5:29 min/km
00:15:09.28
135
35
75
00:42:19.14
68
30
49
00:42:34.27
47
24
38
00:00:49.12
220
61
117
19
1572
To Infinity and Beyond
To Infinity and Beyond #1572
Mixed Junior Team
01:33:18.56
01:33:18.56
1
(1)
Junior Team
1
Mixed
1
WA
AUS
Jack Griffiths
Ethan Miles
Jayden David
5:05 min/km
00:10:07.34
1
1
1
00:42:21.61
69
4
9
00:40:06.70
28
1
5
00:00:42.90
129
11
24
45
1282
Benjamin O'GRADY
Benjamin O'GRADY #1282
Male Veteran Male (40-49)
01:40:59.67
01:40:59.67
6
(38)
+00:12:00
Veteran Male (40-49)
6
Male
38
WA
AUS
Benjamin O'Grady
Benjamin O'Grady
Benjamin O'Grady
5:30 min/km
00:15:33.54
163
25
90
00:42:24.38
70
8
50
00:30:18.77
9
1
6
00:00:42.97
130
9
73
59
1208
Chaice KELLY-WILSON
Chaice KELLY-WILSON #1208
Male Junior Male (U18)
01:43:02.32
01:43:02.32
7
(51)
Junior Male (U18)
7
Male
51
WA
AUS
Chaice Kelly-Wilson
Chaice Kelly-Wilson
Chaice Kelly-Wilson
5:36 min/km
00:14:20.63
90
6
45
00:42:24.61
71
7
51
00:45:34.70
90
7
70
00:00:42.37
121
15
70
118
1323
Lewis RICHINGS
Lewis RICHINGS #1323
Male Junior Male (U18)
01:50:35.91
01:50:35.91
10
(86)
Junior Male (U18)
10
Male
86
WA
AUS
Lewis Richings
Lewis Richings
Lewis Richings
6:01 min/km
00:20:30.18
372
22
185
00:42:25.64
72
8
52
00:47:07.09
118
10
89
00:00:32.98
13
3
10
17
1314
Samuel REEVES
Samuel REEVES #1314
Male Prime Male (18-39)
01:33:02.74
01:33:02.74
13
(17)
Prime Male (18-39)
13
Male
17
WA
AUS
Samuel Reeves
Samuel Reeves
Samuel Reeves
5:04 min/km
00:12:00.14
14
5
7
00:42:32.58
73
31
53
00:37:58.63
22
9
16
00:00:31.39
8
5
7
60
1013
Kellie BALDWIN
Kellie BALDWIN #1013
Female Veteran Female (40-49)
01:43:07.21
01:43:07.21
3
(5)
Veteran Female (40-49)
3
Female
5
WA
AUS
Kellie Baldwin
Kellie Baldwin
Kellie Baldwin
5:37 min/km
00:13:04.78
42
5
10
00:42:37.70
74
3
12
00:46:41.29
109
4
13
00:00:43.42
135
8
37
77
1270
Harry NICHOLSON
Harry NICHOLSON #1270
Male Prime Male (18-39)
01:45:27.46
01:45:27.46
36
(61)
Prime Male (18-39)
36
Male
61
WA
AUS
Harry Nicholson
Harry Nicholson
Harry Nicholson
5:44 min/km
00:16:38.15
215
51
118
00:42:38.67
75
32
54
00:45:34.32
88
38
68
00:00:36.31
35
16
23
62
1540
LeeMartin
LeeMartin #1540
Female Female Team
01:43:28.48
01:43:28.48
1
(7)
Female Team
1
Female
7
WA
AUS
Helen Lee
Leana Barnett Martin
5:38 min/km
00:12:49.47
39
2
8
00:42:41.76
76
2
13
00:47:19.38
121
3
15
00:00:37.85
56
2
12
63
1383
David WARE
David WARE #1383
Male Prime Male (18-39)
01:43:36.32
01:43:36.32
31
(52)
Prime Male (18-39)
31
Male
52
WA
AUS
David Ware
David Ware
David Ware
5:38 min/km
00:14:58.53
120
33
69
00:42:45.46
77
33
55
00:45:09.70
80
36
64
00:00:42.62
125
41
71
133
1585
Craig Doncon
Craig Doncon #1585
Mixed Mixed Team
01:52:22.57
01:52:22.57
12
(20)
Mixed Team
12
Mixed
20
WA
AUS
Craig Doncon
Frida Williamsson
Alan Kanel
6:07 min/km
00:14:25.17
95
9
18
00:42:45.87
78
6
10
00:54:26.90
240
22
32
00:00:44.62
160
15
26
41
1022
Andrew BATES
Andrew BATES #1022
Male Prime Male (18-39)
01:40:18.84
01:40:18.84
22
(34)
Prime Male (18-39)
22
Male
34
WA
AUS
Andrew Bates
Andrew Bates
Andrew Bates
5:28 min/km
00:14:58.94
121
34
70
00:42:46.28
79
34
56
00:41:48.97
39
18
30
00:00:44.64
162
51
91
209
1269
Deb NICHOLL
Deb NICHOLL #1269
Female Veteran Female (40-49)
01:59:09.78
01:59:09.78
14
(50)
Veteran Female (40-49)
14
Female
50
QLD
AUS
Deb Nicholl
Deb Nicholl
Deb Nicholl
6:29 min/km
00:23:01.21
409
46
161
00:42:54.80
80
4
14
00:52:32.79
212
13
49
00:00:40.97
99
4
20
91
1151
Darren GOGAN
Darren GOGAN #1151
Male Prime Male (18-39)
01:47:05.73
01:47:05.73
38
(68)
Prime Male (18-39)
38
Male
68
WA
AUS
Darren Gogan
Darren Gogan
Darren Gogan
5:50 min/km
00:19:01.29
327
72
162
00:42:57.91
81
35
57
00:44:30.00
71
32
57
00:00:36.52
40
18
27
53
1037
Declan BOTTOMLEY
Declan BOTTOMLEY #1037
Male Junior Male (U18)
01:42:07.77
01:42:07.77
6
(45)
Junior Male (U18)
6
Male
45
WA
AUS
Declan Bottomley
Declan Bottomley
Declan Bottomley
5:33 min/km
00:16:18.79
205
15
114
00:43:00.10
82
9
58
00:42:15.66
43
2
34
00:00:33.21
15
4
11
142
1053
Nathan BUSWELL
Nathan BUSWELL #1053
Male Prime Male (18-39)
01:52:39.26
01:52:39.26
56
(100)
Prime Male (18-39)
56
Male
100
WA
AUS
Nathan Buswell
Nathan Buswell
Nathan Buswell
6:08 min/km
00:14:56.03
117
32
67
00:43:04.34
83
36
59
00:53:42.07
229
71
148
00:00:56.81
316
73
154
47
1293
Nick PHILLIPS
Nick PHILLIPS #1293
Male Prime Male (18-39)
01:41:18.82
01:41:18.82
25
(40)
Prime Male (18-39)
25
Male
40
WA
AUS
Nick Phillips
Nick Phillips
Nick Phillips
5:31 min/km
00:13:54.53
68
19
32
00:43:11.78
84
37
60
00:43:30.80
56
28
47
00:00:41.70
110
38
66
135
1357
Kerrie STEVENSON
Kerrie STEVENSON #1357
Female Veteran Female (40-49)
01:52:25.57
01:52:25.57
8
(20)
Veteran Female (40-49)
8
Female
20
WA
AUS
Kerrie Stevenson
Kerrie Stevenson
Kerrie Stevenson
6:07 min/km
00:13:48.28
64
10
19
00:43:11.90
85
5
15
00:54:48.19
246
16
61
00:00:37.19
49
2
10
42
1069
David COLE
David COLE #1069
Male Vintage Male (50-59)
01:40:50.51
01:40:50.51
3
(35)
+00:12:00
Vintage Male (50-59)
3
Male
35
WA
AUS
David Cole
David Cole
David Cole
5:29 min/km
00:14:47.38
111
6
62
00:43:12.19
86
3
61
00:30:13.62
8
1
5
00:00:37.31
50
1
31
109
1249
Martin MCNIFF
Martin MCNIFF #1249
Male Vintage Male (50-59)
01:48:31.97
01:48:31.97
7
(79)
Vintage Male (50-59)
7
Male
79
WA
AUS
Martin Mcniff
Martin Mcniff
Martin Mcniff
5:54 min/km
00:20:15.54
362
18
179
00:43:14.67
87
4
62
00:44:20.20
68
7
55
00:00:41.54
106
3
64
75
1359
Stuart STONEHOUSE
Stuart STONEHOUSE #1359
Male Vintage Male (50-59)
01:45:11.43
01:45:11.43
5
(60)
Vintage Male (50-59)
5
Male
60
WA
AUS
Stuart Stonehouse
Stuart Stonehouse
Stuart Stonehouse
5:43 min/km
00:14:41.42
108
5
60
00:43:17.73
88
5
63
00:46:30.79
104
8
78
00:00:41.47
105
2
63
88
1237
Andrew MARTIN
Andrew MARTIN #1237
Male Vintage Male (50-59)
01:46:44.54
01:46:44.54
6
(67)
Vintage Male (50-59)
6
Male
67
WA
AUS
Andrew Martin
Andrew Martin
Andrew Martin
5:49 min/km
00:15:06.53
130
7
72
00:43:23.44
89
6
64
00:47:18.97
119
9
90
00:00:55.59
308
11
149
66
1520
Fire Spitting Llamas
Fire Spitting Llamas #1520
Mixed Junior Team
01:44:09.75
01:44:09.75
4
(6)
Junior Team
4
Mixed
6
WA
AUS
Cayden Eddy
Tom Eddy
Kyle Lee
5:40 min/km
00:11:00.49
5
2
3
00:43:28.52
90
5
11
00:49:05.74
152
6
21
00:00:34.99
25
3
5
56
1396
Paul WHITTOCK
Paul WHITTOCK #1396
Male Prime Male (18-39)
01:42:45.71
01:42:45.71
29
(48)
Prime Male (18-39)
29
Male
48
WA
AUS
Paul Whittock
Paul Whittock
Paul Whittock
5:36 min/km
00:14:03.54
74
20
37
00:43:29.01
91
38
65
00:44:18.91
66
31
54
00:00:54.24
291
69
137
99
1064
Sonia CHURCHER
Sonia CHURCHER #1064
Female Veteran Female (40-49)
01:48:04.27
01:48:04.27
7
(13)
Veteran Female (40-49)
7
Female
13
WA
AUS
Sonia Churcher
Sonia Churcher
Sonia Churcher
5:53 min/km
00:15:57.47
189
20
57
00:43:30.52
92
6
16
00:47:44.98
130
7
20
00:00:51.29
255
27
92
157
1364
Simon TAYLOR
Simon TAYLOR #1364
Male Prime Male (18-39)
01:54:01.78
01:54:01.78
59
(112)
Prime Male (18-39)
59
Male
112
WA
AUS
Simon Taylor
Simon Taylor
Simon Taylor
6:12 min/km
00:19:26.48
336
75
165
00:43:30.76
93
39
66
00:50:31.94
173
61
121
00:00:32.58
11
6
8
57
1290
Zachary PEARSON
Zachary PEARSON #1290
Male Prime Male (18-39)
01:42:56.47
01:42:56.47
30
(49)
Prime Male (18-39)
30
Male
49
WA
AUS
Zachary Pearson
Zachary Pearson
Zachary Pearson
5:36 min/km
00:11:03.79
6
3
3
00:43:32.39
94
40
67
00:47:35.41
127
49
93
00:00:44.87
164
52
93
54
1096
Tahni DAVISON
Tahni DAVISON #1096
Male Prime Male (18-39)
01:42:32.53
01:42:32.53
27
(46)
Prime Male (18-39)
27
Male
46
WA
AUS
Tahni Davison
Tahni Davison
Tahni Davison
5:35 min/km
00:16:24.49
207
49
115
00:43:33.30
95
41
68
00:41:47.15
38
17
29
00:00:47.58
203
59
110
119
1196
Lachlan JAMIESON
Lachlan JAMIESON #1196
Male Junior Male (U18)
01:50:42.60
01:50:42.60
11
(87)
Junior Male (U18)
11
Male
87
WA
AUS
Lachlan Jamieson
Lachlan Jamieson
Lachlan Jamieson
6:01 min/km
00:11:15.03
10
1
4
00:43:34.43
96
10
69
00:55:14.22
255
18
156
00:00:38.91
75
12
47
104
1098
Trent DELLA BOSCA
Trent DELLA BOSCA #1098
Male Prime Male (18-39)
01:48:08.74
01:48:08.74
42
(76)
Prime Male (18-39)
42
Male
76
WA
AUS
Trent Della Bosca
Trent Della Bosca
Trent Della Bosca
5:53 min/km
00:18:51.51
314
70
158
00:43:44.45
97
42
70
00:44:52.64
75
34
61
00:00:40.12
90
33
56
125
1103
Matt DICKENS
Matt DICKENS #1103
Male Veteran Male (40-49)
01:51:24.79
01:51:24.79
14
(92)
Veteran Male (40-49)
14
Male
92
WA
AUS
Matt Dickens
Matt Dickens
Matt Dickens
6:04 min/km
00:14:38.57
105
14
57
00:43:45.67
98
9
71
00:52:18.34
205
34
135
00:00:42.19
117
8
68
114
1349
Luke SKANE
Luke SKANE #1349
Male Prime Male (18-39)
01:49:25.66
01:49:25.66
45
(82)
Prime Male (18-39)
45
Male
82
WA
AUS
Luke Skane
Luke Skane
Luke Skane
5:57 min/km
00:15:23.04
151
36
82
00:43:49.06
99
43
72
00:49:35.25
162
57
112
00:00:38.29
66
25
41
1
[2]
3
4
5
6
7
8
9
10
Page 2 of 10 (494 items)