X Adventure Race Dunsborough
16 Apr 2016
Results
Details
 
Contact
Short Course X-Adventure
Kids X-Adventure
Long Course X-Adventure
Category Results
Gender Results
All Results
Advanced
Category Results
Gender Results
All Results
Advanced
Favourites
Pos
Race No
Share
Name
Name
Time
Time
Cat Pos
(Gen Pos)
Time Adj
Category
Cat Pos
Gender
Gen Pos
State
Country
Leg1
Leg2
Leg3
Pace
Swim
O/Pos
C/Pos
G/Pos
Run
O/Pos
C/Pos
G/Pos
MTB
O/Pos
C/Pos
G/Pos
Finish
O/Pos
C/Pos
G/Pos
106
1199
Nathalie JOACHIM
Nathalie JOACHIM #1199
Female Prime Female (18-39)
01:48:13.83
01:48:13.83
4
(15)
Prime Female (18-39)
4
Female
15
WA
AUS
Nathalie Joachim
Nathalie Joachim
Nathalie Joachim
5:53 min/km
00:16:51.30
227
31
73
00:45:15.45
125
9
22
00:45:29.39
86
3
7
00:00:37.69
55
4
11
Remove From Favourites
   
Detailed Results
Split
Time
Accumulative Positions (from start)
Split Positions (from prev. split or leg)
From Start
Prev Leg
Prev Split
Time of Day
Overall
Category
Gender
Overall
Category
Gender
Swim
00:16:51.30
00:16:51.30
00:16:51.30
11:16:51.30
229
31
74
227
31
73
Run
01:02:06.75
00:45:15.45
00:45:15.45
12:02:06.75
144
12
27
125
9
22
MTB
01:47:36.14
00:45:29.39
00:45:29.39
12:47:36.14
107
4
15
86
3
7
Finish
01:48:13.83
00:00:37.69
00:00:37.69
12:48:13.83
107
4
15
55
4
11
[1]
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Page 1 of 10 (494 items)
Pos
Race No
Share
Name
Name
Time
Time
Cat Pos
(Gen Pos)
Time Adj
Category
Cat Pos
Gender
Gen Pos
State
Country
Leg1
Leg2
Leg3
Pace
Swim
O/Pos
C/Pos
G/Pos
Run
O/Pos
C/Pos
G/Pos
MTB
O/Pos
C/Pos
G/Pos
Finish
O/Pos
C/Pos
G/Pos
1
1405
Steve YORK
Steve YORK #1405
Male Prime Male (18-39)
01:24:51.37
01:24:51.37
1
(1)
Prime Male (18-39)
1
Male
1
WA
AUS
Steve York
Steve York
Steve York
4:37 min/km
00:12:13.53
21
7
10
00:34:28.59
4
2
4
00:37:34.80
20
7
14
00:00:34.43
19
8
13
2
1049
Rowan BROWN
Rowan BROWN #1049
Male Prime Male (18-39)
01:26:11.61
01:26:11.61
2
(2)
Prime Male (18-39)
2
Male
2
WA
AUS
Rowan Brown
Rowan Brown
Rowan Brown
4:41 min/km
00:13:51.78
65
17
30
00:36:42.17
15
10
14
00:33:19.33
15
5
11
00:02:18.32
421
91
210
3
1245
Brad MCFARLAND
Brad MCFARLAND #1245
Male Prime Male (18-39)
01:27:22.27
01:27:22.27
3
(3)
Prime Male (18-39)
3
Male
3
WA
AUS
Brad Mcfarland
Brad Mcfarland
Brad Mcfarland
4:45 min/km
00:12:23.44
24
9
12
00:35:22.81
9
5
8
00:39:04.89
25
11
19
00:00:31.12
7
4
6
4
1027
Jason BENT
Jason BENT #1027
Male Prime Male (18-39)
01:27:40.51
01:27:40.51
4
(4)
Prime Male (18-39)
4
Male
4
WA
AUS
Jason Bent
Jason Bent
Jason Bent
4:46 min/km
00:12:05.69
17
6
9
00:36:08.02
12
7
11
00:38:51.81
24
10
18
00:00:34.98
24
10
16
5
1371
Craig TYRRELL
Craig TYRRELL #1371
Male Veteran Male (40-49)
01:28:10.97
01:28:10.97
1
(5)
Veteran Male (40-49)
1
Male
5
WA
AUS
Craig Tyrrell
Craig Tyrrell
Craig Tyrrell
4:48 min/km
00:15:07.78
131
18
73
00:33:49.19
3
1
3
00:38:29.45
23
4
17
00:00:44.53
157
14
88
6
1153
Zach GOSS
Zach GOSS #1153
Male Prime Male (18-39)
01:28:23.58
01:28:23.58
5
(6)
+00:12:00
Prime Male (18-39)
5
Male
6
WA
AUS
Zach Goss
Zach Goss
Zach Goss
4:49 min/km
00:14:35.78
103
26
55
00:34:47.94
5
3
5
00:26:34.45
2
2
2
00:00:25.40
1
1
1
7
1031
Scott BIFFEN
Scott BIFFEN #1031
Male Prime Male (18-39)
01:28:35.82
01:28:35.82
6
(7)
Prime Male (18-39)
6
Male
7
WA
AUS
Scott Biffen
Scott Biffen
Scott Biffen
4:49 min/km
00:14:27.28
99
23
51
00:35:45.04
10
6
9
00:37:55.44
21
8
15
00:00:28.05
3
2
3
8
1366
Nick THOMPSON
Nick THOMPSON #1366
Male Junior Male (U18)
01:28:53.56
01:28:53.56
1
(8)
Junior Male (U18)
1
Male
8
WA
AUS
Nick Thompson
Nick Thompson
Nick Thompson
4:50 min/km
00:11:20.27
11
2
5
00:33:02.94
2
1
2
00:43:52.34
61
3
50
00:00:38.00
58
8
37
9
1034
Lukas BLOT
Lukas BLOT #1034
Male Prime Male (18-39)
01:29:32.12
01:29:32.12
7
(9)
Prime Male (18-39)
7
Male
9
WA
AUS
Lukas Blot
Lukas Blot
Lukas Blot
4:52 min/km
00:10:43.28
2
1
1
00:36:36.69
14
9
13
00:41:25.37
35
15
27
00:00:46.77
196
56
107
10
1380
Mathew WALKER
Mathew WALKER #1380
Male Prime Male (18-39)
01:30:13.26
01:30:13.26
8
(10)
+00:12:00
Prime Male (18-39)
8
Male
10
WA
AUS
Mathew Walker
Mathew Walker
Mathew Walker
4:55 min/km
00:13:41.50
61
16
29
00:32:03.72
1
1
1
00:31:52.64
13
3
9
00:00:35.39
28
13
19
11
1226
Justin LINNEY
Justin LINNEY #1226
Male Prime Male (18-39)
01:30:29.48
01:30:29.48
9
(11)
Prime Male (18-39)
9
Male
11
WA
AUS
Justin Linney
Justin Linney
Justin Linney
4:55 min/km
00:10:57.38
4
2
2
00:37:37.59
20
13
19
00:41:21.13
34
14
26
00:00:33.36
16
7
12
12
1054
Adam BYATT
Adam BYATT #1054
Male Prime Male (18-39)
01:30:31.57
01:30:31.57
10
(12)
Prime Male (18-39)
10
Male
12
WA
AUS
Adam Byatt
Adam Byatt
Adam Byatt
4:55 min/km
00:14:49.78
115
31
65
00:37:37.09
19
12
18
00:37:26.56
19
6
13
00:00:38.13
62
24
39
13
1144
Aaron GAVIN
Aaron GAVIN #1144
Male Prime Male (18-39)
01:30:51.42
01:30:51.42
11
(13)
+00:12:00
Prime Male (18-39)
11
Male
13
WA
AUS
Aaron Gavin
Aaron Gavin
Aaron Gavin
4:57 min/km
00:13:08.25
46
12
22
00:39:15.91
28
14
23
00:25:46.53
1
1
1
00:00:40.71
95
35
59
14
1596
Mark Vlinco
Mark Vlinco #1596
Male Male Team
01:30:56.75
01:30:56.75
1
(14)
Male Team
1
Male
14
WA
AUS
Chris Crosby
4:57 min/km
00:16:04.13
194
6
107
00:34:55.26
7
1
6
00:39:20.89
26
2
20
00:00:36.45
38
3
25
15
1119
Pete DUZEVICH
Pete DUZEVICH #1119
Male Prime Male (18-39)
01:31:26.78
01:31:26.78
12
(15)
Prime Male (18-39)
12
Male
15
WA
AUS
Pete Duzevich
Pete Duzevich
Pete Duzevich
4:59 min/km
00:12:42.23
33
11
18
00:35:19.89
8
4
7
00:42:49.46
49
26
40
00:00:35.20
27
12
18
16
1124
Brant EDWARDS
Brant EDWARDS #1124
Male Veteran Male (40-49)
01:31:36.75
01:31:36.75
2
(16)
Veteran Male (40-49)
2
Male
16
WA
AUS
Brant Edwards
Brant Edwards
Brant Edwards
4:59 min/km
00:12:44.90
37
3
20
00:37:55.83
22
3
20
00:40:19.83
30
6
23
00:00:36.17
34
1
22
17
1314
Samuel REEVES
Samuel REEVES #1314
Male Prime Male (18-39)
01:33:02.74
01:33:02.74
13
(17)
Prime Male (18-39)
13
Male
17
WA
AUS
Samuel Reeves
Samuel Reeves
Samuel Reeves
5:04 min/km
00:12:00.14
14
5
7
00:42:32.58
73
31
53
00:37:58.63
22
9
16
00:00:31.39
8
5
7
18
1547
Parkwater Posse
Parkwater Posse #1547
Male Male Team
01:33:06.57
01:33:06.57
2
(18)
Male Team
2
Male
18
WA
AUS
Nathan Bowler
Ben Tassone
Matt Haste
5:04 min/km
00:15:36.90
166
5
92
00:35:57.08
11
2
10
00:40:56.16
32
3
24
00:00:36.42
37
2
24
19
1572
To Infinity and Beyond
To Infinity and Beyond #1572
Mixed Junior Team
01:33:18.56
01:33:18.56
1
(1)
Junior Team
1
Mixed
1
WA
AUS
Jack Griffiths
Ethan Miles
Jayden David
5:05 min/km
00:10:07.34
1
1
1
00:42:21.61
69
4
9
00:40:06.70
28
1
5
00:00:42.90
129
11
24
20
1384
Matthew WARE
Matthew WARE #1384
Male Prime Male (18-39)
01:34:40.92
01:34:40.92
14
(19)
Prime Male (18-39)
14
Male
19
WA
AUS
Matthew Ware
Matthew Ware
Matthew Ware
5:09 min/km
00:12:25.29
26
10
14
00:36:29.15
13
8
12
00:45:05.27
79
35
63
00:00:41.20
102
37
62
21
1385
James WASHBOURNE
James WASHBOURNE #1385
Male Prime Male (18-39)
01:35:13.21
01:35:13.21
15
(20)
Prime Male (18-39)
15
Male
20
WA
AUS
James Washbourne
James Washbourne
James Washbourne
5:11 min/km
00:12:18.91
23
8
11
00:39:43.48
34
16
26
00:42:32.03
45
23
36
00:00:38.77
69
26
43
22
1052
Michael BURNS
Michael BURNS #1052
Male Veteran Male (40-49)
01:35:22.82
01:35:22.82
3
(21)
Veteran Male (40-49)
3
Male
21
WA
AUS
Michael Burns
Michael Burns
Michael Burns
5:11 min/km
00:12:24.03
25
1
13
00:42:01.11
61
7
44
00:40:18.04
29
5
22
00:00:39.62
86
6
54
23
1190
Dave HURST
Dave HURST #1190
Male Veteran Male (40-49)
01:35:24.82
01:35:24.82
4
(22)
Veteran Male (40-49)
4
Male
22
WA
AUS
Dave Hurst
Dave Hurst
Dave Hurst
5:11 min/km
00:14:05.61
76
9
39
00:37:27.40
17
2
16
00:43:12.60
54
8
45
00:00:39.20
79
4
49
24
1306
Joel QUARTERMAINE
Joel QUARTERMAINE #1306
Male Prime Male (18-39)
01:35:40.97
01:35:40.97
16
(23)
Prime Male (18-39)
16
Male
23
WA
AUS
Joel Quartermaine
Joel Quartermaine
Joel Quartermaine
5:12 min/km
00:11:48.00
12
4
6
00:41:23.46
50
24
39
00:41:50.20
40
19
31
00:00:39.30
82
31
52
25
1225
Murray LEWIN
Murray LEWIN #1225
Male Junior Male (U18)
01:36:05.53
01:36:05.53
2
(24)
Junior Male (U18)
2
Male
24
WA
AUS
Murray Lewin
Murray Lewin
Murray Lewin
5:14 min/km
00:12:43.50
35
3
19
00:38:05.12
23
2
21
00:44:42.31
74
6
60
00:00:34.59
20
5
14
26
1121
Waveney EASTAUGH
Waveney EASTAUGH #1121
Female Veteran Female (40-49)
01:36:07.53
01:36:07.53
1
(1)
Veteran Female (40-49)
1
Female
1
WA
AUS
Waveney Eastaugh
Waveney Eastaugh
Waveney Eastaugh
5:14 min/km
00:12:12.03
20
2
5
00:39:41.95
33
2
4
00:43:40.50
57
2
4
00:00:33.05
14
1
1
27
1257
Phil MILBURN
Phil MILBURN #1257
Male Vintage Male (50-59)
01:36:20.92
01:36:20.92
1
(25)
Vintage Male (50-59)
1
Male
25
WA
AUS
Phil Milburn
Phil Milburn
Phil Milburn
5:15 min/km
00:12:01.85
16
1
8
00:40:37.71
43
1
33
00:42:54.92
50
3
41
00:00:46.43
188
5
103
28
1594
Glen SCHLODERER
Glen SCHLODERER #1594
Male Prime Male (18-39)
01:36:58.22
01:36:58.22
17
(26)
Prime Male (18-39)
17
Male
26
WA
AUS
5:17 min/km
00:16:38.98
217
52
120
00:37:32.49
18
11
17
00:42:11.07
42
21
33
00:00:35.68
30
15
21
29
1368
Jack NEYLEN
Jack NEYLEN #1368
Male Prime Male (18-39)
01:37:00.82
01:37:00.82
18
(27)
Prime Male (18-39)
18
Male
27
Rob Thornton
Rob Thornton
Rob Thornton
5:17 min/km
00:14:28.28
100
24
52
00:42:12.70
63
27
45
00:39:49.13
27
12
21
00:00:30.69
5
3
5
30
1548
Peanut Gallery
Peanut Gallery #1548
Male Male Team
01:37:05.76
01:37:05.76
3
(28)
Male Team
3
Male
28
WA
AUS
Paul Sheridan
Javan Marsh
5:17 min/km
00:13:24.53
55
3
26
00:37:22.87
16
3
15
00:45:45.48
94
5
74
00:00:32.87
12
1
9
31
1036
Suzanne BORRETT
Suzanne BORRETT #1036
Female Prime Female (18-39)
01:37:17.72
01:37:17.72
1
(2)
Prime Female (18-39)
1
Female
2
WA
AUS
Suzanne Borrett
Suzanne Borrett
Suzanne Borrett
5:18 min/km
00:11:10.98
9
1
2
00:39:21.51
29
1
2
00:46:03.15
97
5
9
00:00:42.07
112
8
25
32
1363
Ben TARBOTTON
Ben TARBOTTON #1363
Male Prime Male (18-39)
01:38:11.67
01:38:11.67
19
(29)
Prime Male (18-39)
19
Male
29
WA
AUS
Ben Tarbotton
Ben Tarbotton
Ben Tarbotton
5:21 min/km
00:13:53.25
67
18
31
00:41:43.33
54
25
42
00:41:52.85
41
20
32
00:00:42.23
119
40
69
33
1173
David HERD
David HERD #1173
Male Prime Male (18-39)
01:38:16.32
01:38:16.32
20
(30)
Prime Male (18-39)
20
Male
30
WA
AUS
David Herd
David Herd
David Herd
5:21 min/km
00:14:26.82
98
22
50
00:39:59.55
35
17
27
00:43:14.78
55
27
46
00:00:35.16
26
11
17
34
1283
Greg ONEILL
Greg ONEILL #1283
Male Vintage Male (50-59)
01:38:27.29
01:38:27.29
2
(31)
Vintage Male (50-59)
2
Male
31
WA
AUS
Greg Oneill
Greg Oneill
Greg Oneill
5:21 min/km
00:14:00.85
72
3
35
00:40:42.27
44
2
34
00:42:57.57
52
5
43
00:00:46.58
194
6
105
35
1535
JCR
JCR #1535
Mixed Junior Team
01:39:07.44
01:39:07.44
2
(2)
Junior Team
2
Mixed
2
WA
AUS
Raji Madigasekara
James Holborn
Chevy Hamilton
5:24 min/km
00:12:00.95
15
3
5
00:34:48.89
6
1
1
00:51:36.35
192
8
23
00:00:41.24
103
10
20
36
1510
BikeShed Adoptees
BikeShed Adoptees #1510
Mixed Mixed Team
01:39:40.70
01:39:40.70
1
(3)
Mixed Team
1
Mixed
3
WA
AUS
Robbie Rhodes
Naomi Brown
5:25 min/km
00:23:13.79
411
29
44
00:38:20.99
24
2
3
00:37:19.72
18
4
4
00:00:46.19
184
19
30
37
1402
David WOODHOUSE
David WOODHOUSE #1402
Male Prime Male (18-39)
01:39:45.32
01:39:45.32
21
(32)
Prime Male (18-39)
21
Male
32
WA
AUS
David Woodhouse
David Woodhouse
David Woodhouse
5:26 min/km
00:13:38.23
60
15
28
00:40:51.50
46
20
35
00:44:40.03
73
33
59
00:00:35.54
29
14
20
38
1092
Tim DAVIES
Tim DAVIES #1092
Male Junior Male (U18)
01:39:45.36
01:39:45.36
3
(33)
Junior Male (U18)
3
Male
33
WA
AUS
Tim Davies
Tim Davies
Tim Davies
5:26 min/km
00:14:44.93
110
8
61
00:40:27.74
39
5
30
00:44:02.19
63
4
52
00:00:30.49
4
2
4
39
1583
Connor Barrett-Lennard
Connor Barrett-Lennard #1583
Mixed Junior Team
01:40:04.64
01:40:04.64
3
(4)
Junior Team
3
Mixed
4
WA
AUS
Eddy Rodda
Finn Barrett-Lennard
Connor Barrett-Lennard
5:27 min/km
00:15:08.79
134
11
20
00:39:09.20
25
2
4
00:45:14.96
82
5
11
00:00:31.68
9
1
2
40
1048
Anthea BROWN
Anthea BROWN #1048
Female Veteran Female (40-49)
01:40:16.50
01:40:16.50
2
(3)
Veteran Female (40-49)
2
Female
3
WA
AUS
Anthea Brown
Anthea Brown
Anthea Brown
5:27 min/km
00:12:58.78
40
4
9
00:39:14.00
26
1
1
00:47:19.35
120
5
14
00:00:44.35
153
11
43
41
1022
Andrew BATES
Andrew BATES #1022
Male Prime Male (18-39)
01:40:18.84
01:40:18.84
22
(34)
Prime Male (18-39)
22
Male
34
WA
AUS
Andrew Bates
Andrew Bates
Andrew Bates
5:28 min/km
00:14:58.94
121
34
70
00:42:46.28
79
34
56
00:41:48.97
39
18
30
00:00:44.64
162
51
91
42
1069
David COLE
David COLE #1069
Male Vintage Male (50-59)
01:40:50.51
01:40:50.51
3
(35)
+00:12:00
Vintage Male (50-59)
3
Male
35
WA
AUS
David Cole
David Cole
David Cole
5:29 min/km
00:14:47.38
111
6
62
00:43:12.19
86
3
61
00:30:13.62
8
1
5
00:00:37.31
50
1
31
43
1088
Matthew DAVEY
Matthew DAVEY #1088
Male Prime Male (18-39)
01:40:51.82
01:40:51.82
23
(36)
Prime Male (18-39)
23
Male
36
WA
AUS
Matthew Davey
Matthew Davey
Matthew Davey
5:29 min/km
00:15:09.28
135
35
75
00:42:19.14
68
30
49
00:42:34.27
47
24
38
00:00:49.12
220
61
117
44
1232
Michael LUPLAU
Michael LUPLAU #1232
Male Veteran Male (40-49)
01:40:53.30
01:40:53.30
5
(37)
Veteran Male (40-49)
5
Male
37
WA
AUS
Michael Luplau
Michael Luplau
Michael Luplau
5:29 min/km
00:17:25.75
255
35
135
00:39:37.48
32
4
25
00:43:12.46
53
7
44
00:00:37.59
52
2
33
45
1282
Benjamin O'GRADY
Benjamin O'GRADY #1282
Male Veteran Male (40-49)
01:40:59.67
01:40:59.67
6
(38)
+00:12:00
Veteran Male (40-49)
6
Male
38
WA
AUS
Benjamin O'Grady
Benjamin O'Grady
Benjamin O'Grady
5:30 min/km
00:15:33.54
163
25
90
00:42:24.38
70
8
50
00:30:18.77
9
1
6
00:00:42.97
130
9
73
46
1010
Jason AVERY
Jason AVERY #1010
Male Prime Male (18-39)
01:40:59.74
01:40:59.74
24
(39)
Prime Male (18-39)
24
Male
39
WA
AUS
Jason Avery
Jason Avery
Jason Avery
5:30 min/km
00:15:33.22
161
38
88
00:42:14.47
66
29
47
00:42:35.49
48
25
39
00:00:36.55
41
19
28
47
1293
Nick PHILLIPS
Nick PHILLIPS #1293
Male Prime Male (18-39)
01:41:18.82
01:41:18.82
25
(40)
Prime Male (18-39)
25
Male
40
WA
AUS
Nick Phillips
Nick Phillips
Nick Phillips
5:31 min/km
00:13:54.53
68
19
32
00:43:11.78
84
37
60
00:43:30.80
56
28
47
00:00:41.70
110
38
66
48
1222
Tom KUSAL
Tom KUSAL #1222
Male Junior Male (U18)
01:41:21.12
01:41:21.12
4
(41)
Junior Male (U18)
4
Male
41
WA
AUS
Tom Kusal
Tom Kusal
Tom Kusal
5:31 min/km
00:16:56.68
232
17
127
00:39:15.06
27
3
22
00:44:31.20
72
5
58
00:00:38.17
63
9
40
49
1347
Steph SHORTER
Steph SHORTER #1347
Female Prime Female (18-39)
01:41:36.76
01:41:36.76
2
(4)
Prime Female (18-39)
2
Female
4
WA
AUS
Steph Shorter
Steph Shorter
Steph Shorter
5:32 min/km
00:13:44.78
62
5
18
00:40:42.70
45
3
7
00:46:33.21
105
6
12
00:00:36.06
33
1
6
50
1565
The Better I Was
The Better I Was #1565
Male Male Team
01:41:38.56
01:41:38.56
4
(42)
Male Team
4
Male
42
WA
AUS
Bill Gardner
Jon Webster
5:32 min/km
00:12:39.98
31
1
16
00:43:54.43
103
5
75
00:44:20.24
69
4
56
00:00:43.90
146
6
80
[1]
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Page 1 of 10 (494 items)