MetaSprint Series #3 - Triathlon
23 Apr 2017
Results
Details
 
Contact
Sprint Triathlon
Discovery Triathlon
Youth Triathlon
Kids Triathlon
SIOW Team
Sprint Female AG
Category Results
Gender Results
All Results
Advanced
Category Results
Gender Results
All Results
Advanced
1
2
[3]
4
Page 3 of 4 (152 items)
Fav
Pos
Race No
Share
Name
Name
Time
Time
Cat Pos
(Gen Pos)
Category
Cat Pos
Time Behind Cat
Gender
Gen Pos
Club
Nation
SchoolName
Pace
Swim
Pace
O/Pos
C/Pos
G/Pos
T1
O/Pos
C/Pos
G/Pos
Cycle
Pace
O/Pos
C/Pos
G/Pos
T2
O/Pos
C/Pos
G/Pos
Run
Pace
O/Pos
C/Pos
G/Pos
118
107
Leo Julien
Leo Julien #107
Male 8-9
00:44:25.94
00:44:25.94
26
(69)
8-9
26
00:16:49.98
Male
69
FRA
5:48 min/km
00:04:57.55
33:03 min/km
130
31
75
00:03:58.36
123
29
72
00:21:02.52
17.1 km/h
108
23
65
00:02:25.67
101
24
57
00:12:01.83
8:01 min/km
120
28
70
54
154
Max Bellhouse
Max Bellhouse #154
Male 10-11
00:32:16.36
00:32:16.36
27
(34)
10-11
27
00:08:16.89
Male
34
GBR
4:13 min/km
00:02:59.44
19:56 min/km
97
43
56
00:03:05.23
78
29
43
00:16:28.12
21.9 km/h
48
28
35
00:02:25.71
102
34
58
00:07:17.85
4:51 min/km
32
14
22
70
99
Nuala Kent
Nuala Kent #99
Female 8-9
00:34:13.21
00:34:13.21
4
(21)
8-9
4
00:03:38.67
Female
21
GBR
4:28 min/km
00:02:29.49
16:36 min/km
53
5
18
00:02:20.29
37
4
14
00:16:59.90
21.2 km/h
60
3
18
00:02:26.66
103
15
40
00:09:56.85
6:37 min/km
93
10
32
102
113
Minkyu Kwack
Minkyu Kwack #113
Male 8-9
00:39:19.47
00:39:19.47
21
(61)
8-9
21
00:11:43.51
Male
61
KOR
5:08 min/km
00:03:09.73
21:04 min/km
106
17
61
00:03:45.69
116
27
69
00:18:10.76
19.8 km/h
86
15
55
00:02:27.62
104
25
59
00:11:45.65
7:50 min/km
119
27
69
78
72
Cedric Tan
Cedric Tan #72
Male 10-11
00:35:27.31
00:35:27.31
34
(49)
10-11
34
00:11:27.84
Male
49
SIN
Temasek Primary School
4:38 min/km
00:02:53.12
19:14 min/km
83
37
47
00:03:10.49
87
34
50
00:17:04.86
21.1 km/h
64
33
42
00:02:28.25
105
35
60
00:09:50.57
6:33 min/km
92
33
54
79
65
Jay Vivas Manoharan
Jay Vivas Manoharan #65
Male 10-11
00:35:31.22
00:35:31.22
35
(50)
10-11
35
00:11:31.75
Male
50
SIN
4:38 min/km
00:02:58.91
19:52 min/km
95
42
54
00:03:15.77
96
37
55
00:17:06.27
21.0 km/h
66
34
43
00:02:28.65
106
36
61
00:09:41.60
6:27 min/km
90
32
52
43
102
3C
3C #102
Mixed Team
00:31:13.53
00:31:13.53
3
(3)
Team
3
00:02:48.97
Mixed
3
TTS
4:04 min/km
00:01:48.45
12:03 min/km
2
1
1
00:03:06.22
79
8
8
00:17:17.57
20.8 km/h
75
4
4
00:02:29.93
107
6
6
00:06:31.34
4:20 min/km
13
3
3
67
67
Jay Viyas Monoharan
Jay Viyas Monoharan #67
Male 10-11
00:33:59.64
00:33:59.64
31
(41)
10-11
31
00:10:00.17
Male
41
SIN
4:26 min/km
00:02:55.53
19:30 min/km
89
40
51
00:03:13.82
93
35
53
00:15:09.89
23.7 km/h
25
18
20
00:02:30.28
108
37
62
00:10:10.10
6:46 min/km
95
34
56
81
138
Indi Horchner
Indi Horchner #138
Male 10-11
00:35:31.78
00:35:31.78
36
(52)
10-11
36
00:11:32.31
Male
52
AUS
OVERSEAS FAMILY SCHOOL
4:38 min/km
00:02:45.76
18:25 min/km
73
34
43
00:03:07.63
84
32
48
00:16:35.70
21.7 km/h
53
29
38
00:02:32.75
109
38
63
00:10:29.92
6:59 min/km
106
38
61
88
121
Sam Bilkes
Sam Bilkes #121
Female 10-11
00:36:14.53
00:36:14.53
19
(26)
10-11
19
00:09:16.23
Female
26
NED
4:44 min/km
00:02:49.29
18:48 min/km
77
22
28
00:03:29.05
107
25
35
00:17:05.92
21.1 km/h
65
17
20
00:02:35.24
110
26
41
00:10:15.02
6:50 min/km
99
24
35
120
128
Maia Pua
Maia Pua #128
Female 10-11
00:44:54.46
00:44:54.46
30
(42)
10-11
30
00:17:56.16
Female
42
PHI
CHIJ OLQP
5:52 min/km
00:02:57.04
19:40 min/km
91
27
33
00:04:10.38
125
30
44
00:23:47.52
15.1 km/h
119
30
42
00:02:37.40
111
27
42
00:11:22.11
7:34 min/km
116
28
42
127
19
Ye Cheng Jerome Liaw
Ye Cheng Jerome Liaw #19
Male 8-9
00:54:17.29
00:54:17.29
29
(72)
8-9
29
00:26:41.33
Male
72
SIN
St Gabriel's Primary School
7:05 min/km
00:04:28.47
29:49 min/km
129
30
74
00:03:19.95
100
21
59
00:30:28.69
11.8 km/h
125
29
72
00:02:38.48
112
26
64
00:13:21.68
8:54 min/km
125
30
72
93
95
Sophia Curic
Sophia Curic #95
Female 8-9
00:37:19.43
00:37:19.43
8
(30)
8-9
8
00:06:44.89
Female
30
Makers Team
SIN
Bukit View Primary School
4:52 min/km
00:03:40.79
24:31 min/km
122
14
45
00:03:32.38
110
12
37
00:16:58.51
21.2 km/h
59
2
17
00:02:38.59
113
16
43
00:10:29.14
6:59 min/km
105
12
38
122
13
Chong Yong Ho
Chong Yong Ho #13
Male 8-9
00:47:16.79
00:47:16.79
28
(71)
8-9
28
00:19:40.83
Male
71
MAL
Australian International School Malaysia
6:10 min/km
00:04:27.86
29:45 min/km
128
29
73
00:03:18.23
99
20
58
00:25:34.19
14.1 km/h
121
28
71
00:02:39.36
114
27
65
00:11:17.14
7:31 min/km
114
26
66
89
122
Miranda Great
Miranda Great #122
Female 10-11
00:36:15.13
00:36:15.13
20
(27)
10-11
20
00:09:16.83
Female
27
GBR
4:44 min/km
00:02:31.78
16:51 min/km
58
14
19
00:03:44.89
115
27
39
00:17:04.02
21.1 km/h
63
16
19
00:02:39.40
115
28
44
00:10:15.03
6:50 min/km
100
25
36
96
40
Misaki Sakai
Misaki Sakai #40
Female 10-11
00:38:38.70
00:38:38.70
25
(33)
10-11
25
00:11:40.40
Female
33
JPN
5:03 min/km
00:02:42.53
18:03 min/km
68
16
22
00:02:58.48
75
20
27
00:19:12.17
18.7 km/h
93
21
29
00:02:41.31
116
29
45
00:11:04.19
7:22 min/km
112
27
41
113
77
Jie Hui Loh
Jie Hui Loh #77
Female 10-11
00:41:00.51
00:41:00.51
28
(40)
10-11
28
00:14:02.21
Female
40
SIN
5:21 min/km
00:02:45.28
18:21 min/km
72
19
25
00:03:13.55
92
23
32
00:20:00.85
18.0 km/h
99
24
32
00:02:41.90
117
30
46
00:12:18.92
8:12 min/km
122
29
44
115
61
Dharmik Kanagarajah
Dharmik Kanagarajah #61
Male 10-11
00:41:05.80
00:41:05.80
43
(68)
10-11
43
00:17:06.33
Male
68
SIN
Nee Ann Primary School
5:22 min/km
00:03:03.62
20:24 min/km
100
44
58
00:03:54.29
120
43
70
00:20:59.00
17.2 km/h
107
42
64
00:02:42.60
118
39
66
00:10:26.28
6:57 min/km
103
36
59
65
101
Wonder Girls
Wonder Girls #101
Mixed Team
00:33:52.76
00:33:52.76
6
(6)
Team
6
00:05:28.20
Mixed
6
NZL
UWCSEA East
4:25 min/km
00:02:52.73
19:11 min/km
82
6
6
00:02:00.69
15
3
3
00:17:02.02
21.1 km/h
62
3
3
00:02:43.05
119
7
7
00:09:14.26
6:09 min/km
83
7
7
71
155
Alfie Kent
Alfie Kent #155
Male 10-11
00:34:24.39
00:34:24.39
33
(44)
10-11
33
00:10:24.92
Male
44
GBR
4:29 min/km
00:02:09.31
14:22 min/km
24
10
13
00:02:48.35
71
27
38
00:15:24.31
23.4 km/h
29
20
23
00:02:44.86
120
40
67
00:11:17.53
7:31 min/km
115
41
67
87
165
Krish Sharma
Krish Sharma #165
Male 10-11
00:36:10.50
00:36:10.50
38
(55)
10-11
38
00:12:11.03
Male
55
Fabian
IND
Tanglin Trust School
4:43 min/km
00:02:18.49
15:23 min/km
36
16
21
00:02:42.58
67
24
35
00:17:15.27
20.9 km/h
73
36
47
00:02:46.86
121
41
68
00:11:07.28
7:24 min/km
113
40
65
116
103
Team Lauwen
Team Lauwen #103
Mixed Team
00:43:16.56
00:43:16.56
8
(8)
Team
8
00:14:52.00
Mixed
8
Team Lauwen
Seng Kang Primary School
5:39 min/km
00:03:15.04
21:40 min/km
111
7
7
00:02:41.38
63
7
7
00:22:25.65
16.1 km/h
115
8
8
00:02:48.27
122
8
8
00:12:06.21
8:04 min/km
121
8
8
111
112
Felix Pfister
Felix Pfister #112
Male 8-9
00:40:17.98
00:40:17.98
23
(65)
8-9
23
00:12:42.02
Male
65
CHE
St Joseph Institution International
5:16 min/km
00:02:59.28
19:55 min/km
96
13
55
00:03:11.85
89
18
52
00:21:42.81
16.6 km/h
111
25
67
00:02:49.42
123
28
69
00:09:34.61
6:23 min/km
89
20
51
128
171
Mathis Edmonds
Mathis Edmonds #171
Male 8-9
00:57:37.44
00:57:37.44
30
(73)
8-9
30
00:30:01.48
Male
73
AUS
7:31 min/km
00:04:00.89
26:45 min/km
125
28
72
00:02:55.16
73
13
40
00:38:49.66
9.3 km/h
129
30
74
00:02:51.09
124
29
70
00:09:00.62
6:00 min/km
80
18
47
110
156
Gabriel Leander Sevilleja
Gabriel Leander Sevilleja #156
Male 10-11
00:40:11.82
00:40:11.82
42
(64)
10-11
42
00:16:12.35
Male
64
Sugarcane
PHI
EDGEFIELD PRIMARY SCHOOL
5:15 min/km
00:02:26.04
16:13 min/km
49
22
29
00:03:32.28
109
41
65
00:17:32.10
20.5 km/h
78
37
49
00:02:58.17
125
42
71
00:13:43.21
9:08 min/km
126
43
73
104
119
Apolline Jimenez
Apolline Jimenez #119
Female 10-11
00:39:40.25
00:39:40.25
27
(36)
10-11
27
00:12:41.95
Female
36
FRA
5:11 min/km
00:02:46.28
18:28 min/km
74
20
26
00:03:22.56
103
24
34
00:17:14.79
20.9 km/h
72
19
23
00:03:05.27
126
31
47
00:13:11.33
8:47 min/km
124
30
45
119
110
Yop Bilkes
Yop Bilkes #110
Male 8-9
00:44:44.44
00:44:44.44
27
(70)
8-9
27
00:17:08.48
Male
70
NED
5:50 min/km
00:03:02.97
20:19 min/km
98
14
57
00:03:21.82
102
22
61
00:24:57.66
14.4 km/h
120
27
70
00:03:19.06
127
30
72
00:10:02.92
6:41 min/km
94
22
55
105
143
Mark Tan
Mark Tan #143
Male 10-11
00:39:55.54
00:39:55.54
41
(62)
10-11
41
00:15:56.07
Male
62
SIN
St Andrew's Junior School
5:13 min/km
00:02:34.31
17:08 min/km
59
28
35
00:04:26.61
129
44
75
00:18:06.46
19.9 km/h
85
40
54
00:03:48.84
128
43
73
00:10:59.31
7:19 min/km
110
39
63
147
Daniel Kefford
Daniel Kefford #147
Male 10-11
Not started
Not started
10-11
Male
NZL
Australian International School
126
Arkie Lennon
Arkie Lennon #126
Female 10-11
Not started
Not started
10-11
Female
AUS
135
Joseph Lennon
Joseph Lennon #135
Male 10-11
Not started
Not started
10-11
Male
AUS
80
Edward Tyrer
Edward Tyrer #80
Male 10-11
Not started
Not started
10-11
Male
GBR
Marlborough College Malaysia
62
William Linke
William Linke #62
Male 10-11
Not started
Not started
10-11
Male
TriEdge
AUS
Australian International School
60
Joshua James
Joshua James #60
Male 10-11
Not started
Not started
10-11
Male
AUS
Australian International School
57
Jake Hassett
Jake Hassett #57
Male 10-11
Not started
Not started
10-11
Male
AUS
Marlborough College Malaysia
66
Felipe Marcal
Felipe Marcal #66
Male 10-11
Not started
Not started
10-11
Male
AUS
Tanglin Trust School
69
Ethan Ronsisvalle
Ethan Ronsisvalle #69
Male 10-11
Started
Started
10-11
Male
Arrivo Primo Singapura
GBR
Stanford International American School
00:02:30.24
16:41 min/km
56
26
33
00:02:28.85
45
19
24
00:32:48.91
11.0 km/h
128
44
73
70
Connor Smith
Connor Smith #70
Male 10-11
Not started
Not started
10-11
Male
GBR
71
Kasper Tammela
Kasper Tammela #71
Male 10-11
Not started
Not started
10-11
Male
NZL
Tanglin Trust School
45
Lucy Van Selm
Lucy Van Selm #45
Female 10-11
Not started
Not started
10-11
Female
NED
Canadian International School
50
Daniel Chessher
Daniel Chessher #50
Male 10-11
Not started
Not started
10-11
Male
GBR
Marlborough College Malaysia
6
Naomi Suqing Martel
Naomi Suqing Martel #6
Female 8-9
Not started
Not started
8-9
Female
SIN
CHIJ Katong Primary
1
APS Nico & Tristan
APS Nico & Tristan #1
Mixed Team
Not started
Not started
Team
Mixed
Arrivo Primo Singapura
9
Arin Smith
Arin Smith #9
Female 8-9
Not started
Not started
8-9
Female
GBR
26
Yik Chong Ethan Tan
Yik Chong Ethan Tan #26
Male 8-9
Started
Started
8-9
Male
SIN
HPPS
00:03:22.49
22:29 min/km
115
23
67
00:03:34.42
113
26
67
27
Kieran Wong
Kieran Wong #27
Male 8-9
Not started
Not started
8-9
Male
SIN
Maha Bodhi School
36
Nicolle Lim
Nicolle Lim #36
Female 10-11
Not started
Not started
10-11
Female
SIN
St Hilda's Primary School
37
Jing Wen Ng
Jing Wen Ng #37
Female 10-11
Not started
Not started
10-11
Female
MAL
Marlborough College Malaysia
38
Jinn Ong
Jinn Ong #38
Female 10-11
Not started
Not started
10-11
Female
Team Fabian
SIN
32
Nora Howard
Nora Howard #32
Female 10-11
Not started
Not started
10-11
Female
TriEdge
NED
ISS Singapore
1
2
[3]
4
Page 3 of 4 (152 items)