Avon Descent
6 Aug 2016
Results
Details
 
Contact
Powercraft
Paddlecraft
Paddle Day 1
Category Results
Gender Results
All Results
Advanced
Category Results
Gender Results
All Results
Advanced
[1]
2
3
4
5
Page 1 of 5 (250 items)
Pos
Race No
Share
Name
Name
Time
Time
Cat Pos
(Gen Pos)
Time Adj
Category
Cat Pos
Second Cat
Second Cat Pos
Gender
Gen Pos
SubClass
AgeGrp
Member1
Member2
Member3
Member4
Pace
Day1Finish
O/Pos
C/Pos
G/Pos
Day2Finish
O/Pos
C/Pos
G/Pos
1
362
Josh KIPPIN
Josh KIPPIN #362
Male Single Kayak
09:05:22.83
09:05:22.83
1
(1)
Single Kayak
1
Single Kayak Marathon
1
Male
1
K1
Open
4:23 min/km
03:38:48.72
1
1
1
05:26:34.11
37
3
37
2
338
Brendan RICE
Brendan RICE #338
Male Single Kayak
09:09:32.95
09:09:32.95
2
(2)
Single Kayak
2
Single Kayak Marathon
2
Male
2
K1
Open
4:25 min/km
03:42:57.22
2
2
2
05:26:35.73
29
1
29
3
516
Farmer Jacks Supermarket's
Farmer Jacks Supermarket's #516
Male Double Kayak
09:14:25.45
09:14:25.45
1
(3)
Double Kayak
1
Double Kayak
1
Male
3
K2
Matt Coutts
Ben Dallin
4:28 min/km
03:43:06.64
3
1
3
05:31:18.81
27
3
27
4
507
Pete @ Brett
Pete @ Brett #507
Male Double Kayak
09:26:33.26
09:26:33.26
2
(4)
Double Kayak
2
Double Kayak
2
Male
4
K2
Brett Mcdonald
Peter Tomczak
4:34 min/km
03:46:09.62
4
2
4
05:40:23.64
45
5
45
10
322
William LEE
William LEE #322
Male Single Kayak
09:43:13.92
09:43:13.92
5
(10)
Single Kayak
5
Single Kayak Marathon
5
Male
10
K1
Open
4:42 min/km
03:50:54.37
5
3
5
05:52:19.55
63
7
63
5
331
Matthew DEAN
Matthew DEAN #331
Male Single Kayak
09:29:12.06
09:29:12.06
3
(5)
Single Kayak
3
Single Kayak Marathon
3
Male
5
K1
Open
4:35 min/km
03:51:05.81
6
4
6
05:38:06.25
38
4
38
7
343
Wayne MARTIN
Wayne MARTIN #343
Male Single Kayak
09:32:51.25
09:32:51.25
4
(7)
Single Kayak
4
Single Kayak Marathon
4
Male
7
K1
40+
4:37 min/km
03:53:59.77
7
5
7
05:38:51.47
33
2
33
11
346
Matt BLUNDELL
Matt BLUNDELL #346
Male Single Kayak
09:46:36.07
09:46:36.07
6
(11)
Single Kayak
6
Single Kayak Marathon
6
Male
11
K1
40+
4:43 min/km
03:54:19.25
8
6
8
05:52:16.82
57
6
57
6
509
Western Orthopaedic Clinic
Western Orthopaedic Clinic #509
Male Double Kayak
09:32:40.45
09:32:40.45
3
(6)
Double Kayak
3
Double Kayak
3
Male
6
K2
Paul Genovesi
Darryl Long
4:37 min/km
03:57:13.69
9
3
9
05:35:26.76
16
1
16
325
Travis ENGLAND
Travis ENGLAND #325
Male Single Kayak
DNF
DNF
Single Kayak
Single Kayak Marathon
Male
K1
Open
min/km
03:58:01.57
8
908
Maurice
Maurice #908
Male Team of 2
09:38:51.14
09:38:51.14
1
(8)
Team of 2
1
Team of 2
1
Male
8
Male
Joshua Maurice
Samuel Maurice
4:40 min/km
04:00:24.25
10
1
10
05:38:26.89
23
15
23
9
586
Handsome Idiots
Handsome Idiots #586
Male Team of 2
09:39:08.56
09:39:08.56
2
(9)
Team of 2
2
Team of 2
2
Male
9
Male
Alan Albert
Andrew Crothers
4:40 min/km
04:02:00.57
11
2
11
05:37:07.99
2
2
2
23
352
Brett GREENWOOD
Brett GREENWOOD #352
Male Single Kayak
10:30:18.42
10:30:18.42
7
(23)
Single Kayak
7
Single Kayak Marathon
7
Male
23
K1
50+
5:04 min/km
04:04:20.24
12
7
12
06:25:58.18
96
13
90
12
909
Boppers
Boppers #909
Male Team of 2
09:48:52.43
09:48:52.43
3
(12)
Team of 2
3
Team of 2
3
Male
12
Male
Wes Berg
Ben Carberry
4:44 min/km
04:04:57.00
13
3
13
05:43:55.43
6
6
6
13
911
WaterTight
WaterTight #911
Male Team of 2
09:49:28.65
09:49:28.65
4
(13)
Team of 2
4
Team of 2
4
Male
13
Male
Brett Cassidy
Jorden Ringrose
4:45 min/km
04:05:36.72
14
4
14
05:43:51.93
4
4
4
14
580
Blake and James
Blake and James #580
Male Team of 2
09:52:26.02
09:52:26.02
5
(14)
Team of 2
5
Team of 2
5
Male
14
Male
James Duncan
Blake Smaniotto
4:46 min/km
04:08:07.65
15
5
15
05:44:18.37
3
3
3
15
520
Wendy and Kevin
Wendy and Kevin #520
Male Double Kayak
09:57:54.64
09:57:54.64
4
(15)
Double Kayak
4
Double Kayak Mixed
1
Male
15
K2
Wendy White
Kevin White
4:49 min/km
04:08:39.37
16
4
16
05:49:15.27
19
2
19
17
571
Monland
Monland #571
Male Team of 2
10:09:38.60
10:09:38.60
6
(17)
Team of 2
6
Team of 2
6
Male
17
Male
Aaron Franklin
Brett Monaghan
4:54 min/km
04:09:13.49
17
6
17
06:00:25.11
12
9
12
16
315
Hilton and Meyers
Hilton and Meyers #315
Male Double Kayak
10:09:32.44
10:09:32.44
5
(16)
Double Kayak
5
Double Kayak
4
Male
16
50+
John Hilton
Stephen Myers
4:54 min/km
04:12:03.59
18
5
18
05:57:28.84
31
4
31
18
916
Tano & Pat
Tano & Pat #916
Male Team of 2
10:10:29.72
10:10:29.72
7
(18)
Team of 2
7
Team of 2
7
Male
18
Male
Tanyn Lyndon
Patrick Norton
4:55 min/km
04:13:09.83
19
7
19
05:57:19.89
9
8
9
19
702
Michael BAKER
Michael BAKER #702
Male Single Ski
10:10:50.60
10:10:50.60
1
(19)
Single Ski
1
Single Ski Non-Composite
1
Male
19
Plastic
Open
4:55 min/km
04:13:14.11
20
1
20
05:57:36.49
10
1
10
22
372
Joey HALL
Joey HALL #372
Male Single Ski
10:29:50.12
10:29:50.12
2
(22)
Single Ski
2
Single Ski Non-Composite
2
Male
22
Plastic
U21
5:04 min/km
04:13:39.95
21
2
21
06:16:10.17
25
2
25
20
558
Troy & Brad
Troy & Brad #558
Male Team of 2
10:14:19.97
10:14:19.97
8
(20)
Team of 2
8
Team of 2
8
Male
20
40+
Troy Baird
Brad Headling
4:57 min/km
04:14:51.21
22
8
22
05:59:28.76
8
7
8
26
524
Crew Cousins/hogbin
Crew Cousins/hogbin #524
Male Double Kayak
10:41:12.10
10:41:12.10
6
(26)
Double Kayak
6
Double Kayak Composite
1
Male
26
K1
Ryan Cousins
Toby Hogbin
5:10 min/km
04:17:18.59
23
6
23
06:23:53.50
66
7
66
33
375
Stuart INNES
Stuart INNES #375
Male Single Kayak
10:53:28.25
10:53:28.25
8
(33)
Single Kayak
8
Single Kayak Marathon
8
Male
33
K1
Open
5:16 min/km
04:20:49.72
24
8
24
06:32:38.53
87
10
82
25
613
Glen STEWART
Glen STEWART #613
Male Single Ski
10:38:25.43
10:38:25.43
3
(25)
Single Ski
3
Single Ski
1
Male
25
50+
50+
5:08 min/km
04:22:03.28
25
3
25
06:16:22.15
50
9
50
24
807
Banter Boys
Banter Boys #807
Male Double Ski
10:33:09.70
10:33:09.70
1
(24)
Double Ski
1
Double Ski
1
Male
24
Non Plastic
Joe Ford
Dylan Spiby
5:06 min/km
04:22:23.99
26
1
26
06:10:45.70
39
1
39
21
912
Rampant Rowan
Rampant Rowan #912
Male Team of 2
10:18:27.93
10:18:27.93
9
(21)
Team of 2
9
Team of 2
9
Male
21
Male
Rowan Caren
Shaun Rice
4:59 min/km
04:25:18.12
27
9
27
05:53:09.81
1
1
1
27
624
Brad STEWART
Brad STEWART #624
Male Single Ski
10:44:37.86
10:44:37.86
4
(27)
Single Ski
4
Single Ski Non-Composite
3
Male
27
Plastic
40+
5:11 min/km
04:27:00.97
28
4
28
06:17:36.89
56
12
56
34
910
Team SA
Team SA #910
Male Team of 2
11:00:15.45
11:00:15.45
11
(34)
Team of 2
11
Team of 2
10
Male
34
Male
Jack Martin
Tom May
5:19 min/km
04:27:35.22
29
10
29
06:32:40.22
34
19
34
32
598
Grant; Tim and Paul
Grant; Tim and Paul #598
Male Triple Kayak
10:50:47.06
10:50:47.06
1
(32)
Triple Kayak
1
Male
32
K2
Paul Burke
Grant Pepper
Tim Sikma
5:14 min/km
04:28:42.56
30
1
30
06:22:04.50
13
1
13
29
654
Kris PLAIN
Kris PLAIN #654
Male Single Ski
10:46:41.24
10:46:41.24
6
(29)
Single Ski
6
Single Ski Non-Composite
4
Male
29
Plastic
Open
5:12 min/km
04:29:06.73
31
5
31
06:17:34.51
54
11
54
28
665
Brant TAPLEY
Brant TAPLEY #665
Male Single Ski
10:44:55.75
10:44:55.75
5
(28)
Single Ski
5
Single Ski
2
Male
28
Non Plastic
Open
5:12 min/km
04:30:51.35
32
6
32
06:14:04.40
44
8
44
100
655
Thomas ROGAN
Thomas ROGAN #655
Male Single Ski
12:40:40.39
12:40:40.39
30
(95)
Single Ski
30
Single Ski
9
Male
95
Non Plastic
40+
6:08 min/km
04:30:53.75
33
7
33
08:09:46.64
179
76
173
646
Mark HARDIE
Mark HARDIE #646
Male Single Ski
DNF
DNF
Single Ski
Single Ski
Male
Non Plastic
40+
min/km
04:31:12.16
35
505
Rock Hoppers
Rock Hoppers #505
Male Double Kayak
11:00:59.43
11:00:59.43
7
(35)
Double Kayak
7
Double Kayak
5
Male
35
Male
Brett Buller
Mark Duncan
5:19 min/km
04:31:53.71
34
7
34
06:29:05.71
62
6
62
38
369
Mackenzie HYNARD
Mackenzie HYNARD #369
Male Single Ski
11:09:08.60
11:09:08.60
8
(38)
Single Ski
8
Single Ski Non-Composite
5
Male
38
Plastic
Open
5:23 min/km
04:32:15.42
35
8
35
06:36:53.18
40
6
40
703
Sean LOHSE
Sean LOHSE #703
Male Single Ski
DNF
DNF
Single Ski
Single Ski Non-Composite
Male
Plastic
U21
min/km
04:34:46.18
39
560
K and V
K and V #560
Male Team of 2
11:11:54.28
11:11:54.28
13
(39)
Team of 2
13
Team of 2
12
Male
39
Male
Ken Ringrose
Vlad Vanek
5:25 min/km
04:35:17.17
36
11
36
06:36:37.10
28
18
28
37
805
kingford
kingford #805
Male Double Ski
11:07:30.98
11:07:30.98
2
(37)
Double Ski
2
Double Ski
2
Male
37
Non Plastic
Justin Ford
Stuart King
5:22 min/km
04:35:45.47
37
2
37
06:31:45.51
61
2
61
31
630
Ron CLARKE
Ron CLARKE #630
Male Single Ski
10:50:28.07
10:50:28.07
7
(31)
Single Ski
7
Single Ski
3
Male
31
60+
5:14 min/km
04:35:58.24
38
9
38
06:14:29.83
32
4
32
30
581
Coran and Brea
Coran and Brea #581
Male Team of 2
10:47:55.58
10:47:55.58
10
(30)
Team of 2
10
Team of 2 Mixed
1
Male
30
Mixed
Brea Roadley
Coran Longwood
5:13 min/km
04:36:44.76
39
12
39
06:11:10.82
5
5
5
519
The Heartypooper
The Heartypooper #519
Male Double Kayak
DNF
DNF
Double Kayak
Double Kayak
Male
K2
Andy Heartcliffe
Paul Paardekooper
min/km
04:37:01.26
51
333
Andrew HEWLETT
Andrew HEWLETT #333
Male Single Kayak
11:31:04.97
11:31:04.97
10
(51)
Single Kayak
10
Single Kayak Marathon
9
Male
51
K1
50+
5:34 min/km
04:37:21.66
40
9
40
06:53:43.30
98
14
92
361
Cameron FAMLONGA
Cameron FAMLONGA #361
Male Single Kayak
DNF
DNF
Single Kayak
Single Kayak Marathon
Male
K1
40+
min/km
04:38:15.43
36
917
Free flights
Free flights #917
Male Team of 2
11:04:53.07
11:04:53.07
12
(36)
Team of 2
12
Team of 2
11
Male
36
Male
Matthew Ainsley
Matthew Rayfield
5:21 min/km
04:39:29.28
41
13
41
06:25:23.78
14
10
14
43
622
Mat SMITH
Mat SMITH #622
Male Single Ski
11:19:03.31
11:19:03.31
10
(43)
Single Ski
10
Single Ski
4
Male
43
40+
40+
5:28 min/km
04:39:40.62
42
10
42
06:39:22.69
76
21
74
48
918
TITANIC
TITANIC #918
Male Team of 2
11:26:35.90
11:26:35.90
15
(48)
Team of 2
15
Team of 2
14
Male
48
Male
Daniel Morton
Luke Morton
5:32 min/km
04:39:51.27
43
14
43
06:46:44.63
48
23
48
42
582
just for fun
just for fun #582
Male Team of 2
11:18:33.85
11:18:33.85
14
(42)
Team of 2
14
Team of 2
13
Male
42
Male
Graham Hunt
Kevin Volek
5:28 min/km
04:39:54.20
44
15
44
06:38:39.64
26
17
26
45
621
Derek AMY
Derek AMY #621
Male Single Ski
11:23:03.88
11:23:03.88
12
(45)
Single Ski
12
Single Ski Non-Composite
8
Male
45
Plastic
40+
5:30 min/km
04:41:30.70
45
11
45
06:41:33.17
77
22
75
[1]
2
3
4
5
Page 1 of 5 (250 items)
© 2023