MetaSprint Series Race 3 Triathlon
17 Apr 2016
Results
Details
 
Contact
Sprint Triathlon
Discovery Triathlon
Youth Triathlon
Kids Triathlon
Sprint Relay
Kids Relay
Category Results
Gender Results
All Results
Advanced
Category Results
Gender Results
All Results
Advanced
[1]
2
3
Page 1 of 3 (150 items)
Pos
Race No
Share
Name
Name
Time
Time
Cat Pos
(Gen Pos)
Time Adj
Category
Cat Pos
Gender
Gen Pos
Club
Nation
SchoolName
CompanyName
CategoryPoints
Pace
Swim
O/Pos
C/Pos
G/Pos
T1
O/Pos
C/Pos
G/Pos
Cycle
O/Pos
C/Pos
G/Pos
T2
O/Pos
C/Pos
G/Pos
Run
O/Pos
C/Pos
G/Pos
32
Aanya Luthra
Aanya Luthra #32
Female 10-11
Not started
Not started
10-11
Female
IND
UWCSEA East
min/km
20
5
Adele Clarsen
Adele Clarsen #5
Female 8-9
00:30:34.74
00:30:34.74
2
(7)
8-9
2
Female
7
Anza
FRA
LFS
99.49
3:59 min/km
00:04:18.84
72
11
35
00:02:15.07
2
1
1
00:15:02.28
16
1
4
00:02:00.37
49
5
17
00:06:58.17
13
1
4
50
78
Adrian Jaccard
Adrian Jaccard #78
Male 10-11
00:35:58.81
00:35:58.81
28
(35)
10-11
28
Male
35
SIN
69.29
4:42 min/km
00:04:26.84
79
32
42
00:04:00.10
83
35
51
00:17:39.29
53
27
36
00:01:53.56
35
16
22
00:07:59.01
42
21
31
6
40
Alexander Linke
Alexander Linke #40
Male 10-11
00:28:04.44
00:28:04.44
6
(6)
10-11
6
Male
6
TriEdge
AUS
Australian International School
88.81
3:40 min/km
00:03:21.33
20
11
12
00:02:29.21
7
4
4
00:14:32.90
11
8
9
00:01:37.03
12
7
9
00:06:03.96
3
3
3
170
Alice Hayes
Alice Hayes #170
Female 8-9
Not started
Not started
8-9
Female
min/km
59
27
Alice Nicholson
Alice Nicholson #27
Female 10-11
00:37:19.68
00:37:19.68
14
(20)
10-11
14
Female
20
ES
Marlborough College Malaysia
76.15
4:52 min/km
00:03:46.04
40
14
19
00:03:05.01
39
9
14
00:19:41.68
79
17
26
00:01:47.57
28
8
9
00:08:59.38
59
11
18
32
26
Alma Clarsen
Alma Clarsen #26
Female 10-11
00:32:46.75
00:32:46.75
7
(12)
10-11
7
Female
12
Anza
FRA
LFS
86.72
4:17 min/km
00:04:07.09
53
19
26
00:02:42.53
27
6
10
00:15:23.36
24
6
8
00:01:44.94
22
7
8
00:08:48.82
55
9
16
18
16
Ameer Ihsan
Ameer Ihsan #16
Male 8-9
00:30:15.53
00:30:15.53
1
(13)
8-9
1
Male
13
SIN
100.00
3:57 min/km
00:04:23.08
76
9
39
00:02:39.88
24
3
16
00:14:26.34
9
1
8
00:01:27.69
3
1
3
00:07:18.53
22
4
17
93
113
Amelia Whatman
Amelia Whatman #113
Female 10-11
00:43:21.88
00:43:21.88
24
(36)
10-11
24
Female
36
CAN
65.55
5:40 min/km
00:04:38.78
87
28
40
00:03:55.41
78
20
30
00:20:02.60
84
20
30
00:02:59.02
101
26
43
00:11:46.05
100
26
39
104
75
Anh Phuc Doan
Anh Phuc Doan #75
Male 10-11
00:47:04.77
00:47:04.77
37
(63)
10-11
37
Male
63
SGP
52.96
6:09 min/km
00:05:42.09
111
40
64
00:05:38.24
112
38
66
00:21:05.86
97
36
61
00:03:41.00
119
40
70
00:10:57.57
94
34
58
100
7
Anjali Curic
Anjali Curic #7
Female 8-9
00:44:42.83
00:44:42.83
15
(40)
8-9
15
Female
40
Makers Team
SIN
Bukit View Primary School
68.04
5:50 min/km
00:05:31.10
106
15
46
00:04:34.11
97
14
40
00:21:44.54
106
16
43
00:02:33.06
80
13
32
00:10:20.01
87
11
33
82
124
Archie Stanley
Archie Stanley #124
Male 8-9
00:42:00.94
00:42:00.94
20
(53)
8-9
20
Male
53
AUS
Australian International School
72.02
5:29 min/km
00:05:58.98
117
27
67
00:03:20.68
53
10
35
00:20:20.32
85
21
55
00:01:57.33
44
9
29
00:10:23.61
88
22
55
84
103
Aroa Kumar-Miguel
Aroa Kumar-Miguel #103
Female 10-11
00:42:07.15
00:42:07.15
20
(31)
10-11
20
Female
31
SIN
CHIJ Katong Primary
67.49
5:30 min/km
00:04:40.23
88
29
41
00:03:56.71
80
22
32
00:21:04.14
96
26
36
00:01:59.47
47
12
16
00:10:26.57
89
23
34
108
119
Ashlyn Tan
Ashlyn Tan #119
Female 10-11
00:49:55.17
00:49:55.17
29
(44)
10-11
29
Female
44
SIN
Temasek Primary School
56.94
6:31 min/km
00:05:06.31
100
31
43
00:05:37.78
111
30
46
00:21:20.15
101
27
39
00:03:00.32
102
27
44
00:14:50.60
118
30
48
54
136
Ashton Tan
Ashton Tan #136
Male 8-9
00:36:42.50
00:36:42.50
9
(37)
8-9
9
Male
37
SIN
82.43
4:47 min/km
00:05:30.04
105
21
60
00:04:20.14
89
19
54
00:15:36.95
31
2
21
00:02:09.65
64
13
41
00:09:05.69
62
15
43
164
Atchayapoorani Nellaiappan
Atchayapoorani Nellaiappan #164
Female 8-9
Not started
Not started
8-9
Female
IND
Punggol Primary School
min/km
146
Avilaash Ratnarajah
Avilaash Ratnarajah #146
Male 8-9
Not started
Not started
8-9
Male
MAL
St Stephens Primary School
min/km
73
122
Ayden Arora
Ayden Arora #122
Male 8-9
00:40:04.50
00:40:04.50
15
(47)
8-9
15
Male
47
SIN
75.51
5:14 min/km
00:04:38.20
86
14
47
00:03:57.74
81
15
49
00:18:55.94
72
17
49
00:02:43.42
90
21
54
00:09:49.18
78
18
47
118
125
Billy Ford
Billy Ford #125
Male 8-9
00:52:57.72
00:52:57.72
30
(71)
8-9
30
Male
71
AUS
57.13
6:55 min/km
00:04:34.09
82
12
44
00:05:19.37
107
26
63
00:21:03.47
95
25
60
00:02:43.36
89
20
53
00:19:17.41
124
33
74
44
Bradley Tyrer
Bradley Tyrer #44
Male 10-11
Not started
Not started
10-11
Male
ES
Marlborough College Malaysia
min/km
4
57
Bryan Chew
Bryan Chew #57
Male 10-11
00:27:46.35
00:27:46.35
4
(4)
10-11
4
Male
4
Aquatic Performance Swim Club
SIN
HENRY PARK PRIMARY SCHOOL
89.77
3:37 min/km
00:03:00.53
7
6
6
00:02:24.99
4
3
3
00:14:00.81
6
6
6
00:01:35.95
11
6
8
00:06:44.05
7
7
7
91
114
Cara Anderson
Cara Anderson #114
Female 10-11
00:43:08.25
00:43:08.25
23
(35)
10-11
23
Female
35
AUS
SJI International School
65.89
5:38 min/km
00:04:17.83
70
24
33
00:03:41.92
69
18
26
00:19:49.39
81
18
27
00:02:51.67
98
24
41
00:12:27.42
107
28
43
165
Catalina Guillermina Gonzalez Marques
Catalina Guillermina Gonzalez Marqu.. #165
Female 8-9
Not started
Not started
8-9
Female
ESP
SJI International Elementary School
min/km
66
96
Cedric Tan
Cedric Tan #96
Male 10-11
00:38:16.99
00:38:16.99
31
(44)
10-11
31
Male
44
SIN
Temasek Primary School
65.12
5:00 min/km
00:04:16.81
68
29
37
00:03:30.87
58
27
38
00:18:08.17
62
30
43
00:02:15.40
69
29
44
00:10:05.72
83
33
52
2
Charley Hastie
Charley Hastie #2
Female 8-9
Not started
Not started
8-9
Female
AUS
min/km
83
150
Charlotte Falting
Charlotte Falting #150
Female 8-9
00:42:04.89
00:42:04.89
11
(30)
8-9
11
Female
30
Arrivo Primo Singapura (APS)
AUS
72.30
5:30 min/km
00:04:05.75
52
7
25
00:03:50.46
76
10
29
00:21:18.51
99
12
38
00:02:22.66
76
11
30
00:10:27.50
90
12
35
97
151
Charlotte Griffin
Charlotte Griffin #151
Female 8-9
00:44:15.15
00:44:15.15
13
(38)
8-9
13
Female
38
AUS
68.75
5:47 min/km
00:05:49.08
115
18
49
00:04:41.13
101
15
41
00:21:30.79
104
14
41
00:02:40.56
87
15
35
00:09:33.58
70
9
24
12
23
Charlotte Rodsjo
Charlotte Rodsjo #23
Female 10-11
00:29:36.59
00:29:36.59
4
(4)
10-11
4
Female
4
AUS
Australian International School
96.00
3:52 min/km
00:03:21.92
22
8
10
00:02:38.85
22
5
8
00:15:20.75
23
5
7
00:01:30.22
4
1
1
00:06:44.84
8
1
1
88
3
Chelsia Chan
Chelsia Chan #3
Female 8-9
00:42:29.20
00:42:29.20
12
(33)
8-9
12
Female
33
SIN
71.61
5:33 min/km
00:05:23.17
103
14
45
00:04:05.81
84
11
33
00:21:18.11
98
11
37
00:02:16.40
71
8
27
00:09:25.70
68
8
23
18
Cieran Mcfaul
Cieran Mcfaul #18
Male 8-9
Not started
Not started
8-9
Male
ES
Eton house
min/km
30
99
Clemence Chomienne
Clemence Chomienne #99
Female 10-11
00:32:19.54
00:32:19.54
6
(10)
10-11
6
Female
10
FRA
87.93
4:13 min/km
00:03:21.51
21
7
9
00:03:37.84
65
16
24
00:16:02.16
36
7
13
00:01:56.15
41
11
15
00:07:21.86
23
5
6
26
8
Coco Haesner
Coco Haesner #8
Female 8-9
00:32:04.67
00:32:04.67
4
(9)
8-9
4
Female
9
Arrivo Primo Singapura (APS)
AUS
94.85
4:11 min/km
00:04:08.85
57
8
28
00:02:50.86
29
5
12
00:15:25.45
25
3
9
00:01:55.37
39
4
14
00:07:44.13
38
4
10
3
51
Daniel Lucke
Daniel Lucke #51
Male 10-11
00:27:20.47
00:27:20.47
3
(3)
10-11
3
Male
3
GER
91.19
3:34 min/km
00:03:20.08
19
10
11
00:02:30.06
8
5
5
00:12:50.76
3
3
3
00:01:35.42
10
5
7
00:07:04.14
17
12
12
70
47
Daniel Lukasevits
Daniel Lukasevits #47
Male 10-11
00:39:00.99
00:39:00.99
32
(45)
10-11
32
Male
45
Olympia Swimming Club
EST
Tanjong Katong Primary School
63.90
5:06 min/km
00:04:42.02
89
34
48
00:03:49.61
74
34
47
00:15:51.08
34
21
23
00:02:24.07
77
31
47
00:12:14.20
105
36
63
92
20
Daniel Ong
Daniel Ong #20
Male 8-9
00:43:20.68
00:43:20.68
23
(57)
8-9
23
Male
57
SIN
Maris Stella High School (Primary)
69.81
5:39 min/km
00:05:43.09
113
26
66
00:04:35.41
99
23
59
00:16:25.58
41
4
28
00:07:49.39
124
33
74
00:08:47.20
53
13
39
81
147
Darren Roberts
Darren Roberts #147
Male 8-9
00:41:59.50
00:41:59.50
19
(52)
8-9
19
Male
52
TPE
Tampines North
72.06
5:29 min/km
00:04:09.59
58
7
30
00:03:10.61
46
7
30
00:22:21.01
110
29
66
00:02:14.09
67
15
43
00:10:04.18
82
19
51
38
Dharmaraj Sendhilnathan
Dharmaraj Sendhilnathan #38
Male 10-11
Not started
Not started
10-11
Male
IND
MayFlower Primary School
min/km
115
141
Dharmik Kanagarajah
Dharmik Kanagarajah #141
Male 8-9
00:52:04.89
00:52:04.89
29
(69)
8-9
29
Male
69
SIN
Ngee Ann Primary
58.10
6:48 min/km
00:05:40.01
110
24
63
00:07:29.20
122
32
73
00:21:50.71
107
28
64
00:04:58.88
123
32
73
00:12:06.07
104
27
62
99
83
Do Kimvu
Do Kimvu #83
Male 10-11
00:44:39.98
00:44:39.98
35
(60)
10-11
35
Male
60
SGP
International School Of Vietnam
55.82
5:50 min/km
00:04:37.09
84
33
45
00:05:43.36
116
40
69
00:18:26.41
68
32
47
00:03:07.86
108
37
63
00:12:45.25
109
37
66
72
13
Eddie Tyrer
Eddie Tyrer #13
Male 8-9
00:39:16.65
00:39:16.65
14
(46)
8-9
14
Male
46
ES
Marlborough College Malaysia
77.04
5:08 min/km
00:05:27.33
104
20
59
00:04:20.37
91
20
55
00:17:31.03
50
9
34
00:02:33.11
81
17
49
00:09:24.80
67
17
45
105
Eline Kellens
Eline Kellens #105
Female 10-11
Not started
Not started
10-11
Female
BEL
min/km
19
160
Eliza Ai Shen Tan
Eliza Ai Shen Tan #160
Female 8-9
00:30:25.46
00:30:25.46
1
(6)
8-9
1
Female
6
MAL
100.00
3:58 min/km
00:03:16.02
16
1
6
00:02:32.69
12
2
5
00:15:28.24
30
4
10
00:01:44.76
21
1
7
00:07:23.74
26
3
9
35
56
Ella Stanley
Ella Stanley #56
Female 10-11
00:33:29.42
00:33:29.42
8
(13)
10-11
8
Female
13
AUS
Australian International School
84.88
4:22 min/km
00:03:10.84
12
4
4
00:02:48.49
28
7
11
00:17:21.09
47
10
16
00:01:39.12
15
4
4
00:08:29.87
48
7
13
76
120
Emma Roberts
Emma Roberts #120
Female 10-11
00:40:22.28
00:40:22.28
19
(29)
10-11
19
Female
29
TPE
UWCSEA East
70.41
5:16 min/km
00:03:48.70
41
15
20
00:04:27.93
94
26
38
00:20:46.10
89
23
33
00:02:02.55
54
15
20
00:09:16.99
65
14
21
71
29
En Hsin How
En Hsin How #29
Female 10-11
00:39:14.89
00:39:14.89
17
(26)
10-11
17
Female
26
SIN
72.42
5:07 min/km
00:04:00.97
48
17
22
00:03:19.97
52
11
18
00:20:46.78
90
24
34
00:02:05.58
59
16
22
00:09:01.57
60
12
19
21
131
Ethan Lee
Ethan Lee #131
Male 10-11
00:31:08.45
00:31:08.45
13
(14)
10-11
13
Male
14
SIN
80.06
4:04 min/km
00:04:13.09
62
25
32
00:02:53.85
32
17
20
00:15:28.02
29
19
20
00:01:38.02
14
9
11
00:06:55.46
12
9
9
48
135
Ethan Ronsisvalle
Ethan Ronsisvalle #135
Male 8-9
00:35:54.16
00:35:54.16
6
(33)
8-9
6
Male
33
ES
84.28
4:41 min/km
00:04:15.09
64
8
33
00:03:34.41
62
12
39
00:17:47.45
56
11
39
00:02:01.60
52
11
34
00:08:15.58
46
11
34
124
19
Ethan Seow
Ethan Seow #19
Male 8-9
01:04:33.25
01:04:33.25
33
(74)
8-9
33
Male
74
Arrivo Primo Singapura (APS)
SIN
St Andrew's Junior School
46.87
8:26 min/km
00:08:20.10
123
32
73
00:08:00.37
123
33
74
00:26:36.21
119
32
71
00:03:43.62
120
31
71
00:17:52.94
122
31
72
49
Euan Latimer
Euan Latimer #49
Male 10-11
Not started
Not started
10-11
Male
KL Velodrama
ES
Alice Smith International School
min/km
31
157
Eugenie Van Wersch
Eugenie Van Wersch #157
Female 8-9
00:32:26.49
00:32:26.49
5
(11)
8-9
5
Female
11
FRA
LFS
93.78
4:14 min/km
00:04:02.72
50
6
24
00:02:41.68
25
4
9
00:15:57.40
35
6
12
00:02:21.84
74
10
29
00:07:22.85
25
2
8
[1]
2
3
Page 1 of 3 (150 items)