MetaSprint Series Race 3 Triathlon
17 Apr 2016
Results
Details
 
Contact
Sprint Triathlon
Discovery Triathlon
Youth Triathlon
Kids Triathlon
Sprint Relay
Kids Relay
Category Results
Gender Results
All Results
Advanced
Category Results
Gender Results
All Results
Advanced
[1]
2
3
Page 1 of 3 (150 items)
Pos
Race No
Share
Name
Name
Time
Time
Cat Pos
(Gen Pos)
Time Adj
Category
Cat Pos
Gender
Gen Pos
Club
Nation
SchoolName
CompanyName
CategoryPoints
Pace
Swim
O/Pos
C/Pos
G/Pos
T1
O/Pos
C/Pos
G/Pos
Cycle
O/Pos
C/Pos
G/Pos
T2
O/Pos
C/Pos
G/Pos
Run
O/Pos
C/Pos
G/Pos
106
108
Nima Mcaree
Nima Mcaree #108
Female 10-11
00:47:37.00
00:47:37.00
27
(42)
10-11
27
Female
42
SJII
59.70
6:13 min/km
00:04:17.83
69
23
32
00:04:17.81
87
24
35
00:24:40.16
118
31
48
00:04:34.97
122
31
50
00:09:46.22
76
20
30
39
169
Griffin Lodge
Griffin Lodge #169
Male 8-9
00:34:16.13
00:34:16.13
3
(26)
8-9
3
Male
26
Opera Estate
88.30
4:28 min/km
00:04:51.25
93
16
52
00:03:11.85
47
8
31
00:16:57.08
44
5
30
00:01:50.39
31
6
21
00:07:25.53
28
5
19
170
Alice Hayes
Alice Hayes #170
Female 8-9
Not started
Not started
8-9
Female
min/km
91
114
Cara Anderson
Cara Anderson #114
Female 10-11
00:43:08.25
00:43:08.25
23
(35)
10-11
23
Female
35
AUS
SJI International School
65.89
5:38 min/km
00:04:17.83
70
24
33
00:03:41.92
69
18
26
00:19:49.39
81
18
27
00:02:51.67
98
24
41
00:12:27.42
107
28
43
69
115
Isabelle Smith
Isabelle Smith #115
Female 10-11
00:38:39.49
00:38:39.49
16
(25)
10-11
16
Female
25
AUS
SJI International Elementary School
73.53
5:03 min/km
00:03:02.34
8
2
2
00:03:26.54
57
13
20
00:20:26.33
86
21
31
00:02:01.30
51
13
18
00:09:42.97
73
17
27
51
89
Justin Walta
Justin Walta #89
Male 8-9
00:36:02.40
00:36:02.40
8
(36)
8-9
8
Male
36
AUS
83.96
4:42 min/km
00:04:03.83
51
6
27
00:04:36.85
100
24
60
00:17:23.75
48
7
32
00:02:22.24
75
16
46
00:07:35.72
36
9
27
7
94
Joseph Roberts
Joseph Roberts #94
Male 10-11
00:28:15.65
00:28:15.65
7
(7)
10-11
7
Male
7
AUS
St Josephs Institution International
88.22
3:41 min/km
00:03:29.62
25
13
14
00:02:37.75
17
10
11
00:14:22.09
8
7
7
00:01:27.36
2
2
2
00:06:18.82
5
5
5
52
100
Sienna Couzens
Sienna Couzens #100
Female 10-11
00:36:17.74
00:36:17.74
11
(16)
10-11
11
Female
16
AUS
78.31
4:44 min/km
00:03:08.23
10
3
3
00:03:00.15
35
8
13
00:19:03.71
73
15
24
00:02:14.66
68
18
25
00:08:50.99
57
10
17
85
101
Madeleine Falting
Madeleine Falting #101
Female 10-11
00:42:17.79
00:42:17.79
21
(32)
10-11
21
Female
32
Arrivo Primo Singapura (APS)
AUS
67.20
5:31 min/km
00:04:01.80
49
18
23
00:03:49.65
75
19
28
00:19:35.18
78
16
25
00:02:57.29
100
25
42
00:11:53.86
102
27
41
120
102
Mia Ford
Mia Ford #102
Female 10-11
00:57:36.84
00:57:36.84
31
(48)
10-11
31
Female
48
AUS
49.34
7:31 min/km
00:03:34.82
32
13
17
00:23:46.88
124
31
50
00:18:10.56
63
14
20
00:02:16.06
70
19
26
00:09:48.51
77
21
31
82
124
Archie Stanley
Archie Stanley #124
Male 8-9
00:42:00.94
00:42:00.94
20
(53)
8-9
20
Male
53
AUS
Australian International School
72.02
5:29 min/km
00:05:58.98
117
27
67
00:03:20.68
53
10
35
00:20:20.32
85
21
55
00:01:57.33
44
9
29
00:10:23.61
88
22
55
118
125
Billy Ford
Billy Ford #125
Male 8-9
00:52:57.72
00:52:57.72
30
(71)
8-9
30
Male
71
AUS
57.13
6:55 min/km
00:04:34.09
82
12
44
00:05:19.37
107
26
63
00:21:03.47
95
25
60
00:02:43.36
89
20
53
00:19:17.41
124
33
74
78
138
Flynn Whelan
Flynn Whelan #138
Male 8-9
00:40:36.69
00:40:36.69
17
(49)
8-9
17
Male
49
AUS
74.51
5:18 min/km
00:03:44.58
38
3
21
00:05:04.81
103
25
61
00:18:12.57
65
14
45
00:02:51.86
99
24
58
00:10:42.87
91
23
56
87
139
Isaac Windsor
Isaac Windsor #139
Male 8-9
00:42:28.00
00:42:28.00
21
(55)
8-9
21
Male
55
AUS
71.25
5:33 min/km
00:05:21.44
102
19
58
00:03:48.65
73
13
46
00:17:39.33
54
10
37
00:03:15.88
112
29
66
00:12:22.68
106
28
64
56
142
Harrison Wood
Harrison Wood #142
Male 8-9
00:36:58.24
00:36:58.24
11
(39)
8-9
11
Male
39
AUS
81.85
4:49 min/km
00:04:29.83
80
11
43
00:04:18.33
88
18
53
00:18:05.78
61
13
42
00:02:51.27
97
23
57
00:07:13.02
19
2
14
65
143
James Smith
James Smith #143
Male 8-9
00:38:15.70
00:38:15.70
13
(43)
8-9
13
Male
43
AUS
SJI International Elementary School
79.08
5:00 min/km
00:03:03.03
9
1
7
00:03:24.42
56
11
37
00:21:19.04
100
26
62
00:02:05.72
60
12
38
00:08:23.48
47
12
35
83
150
Charlotte Falting
Charlotte Falting #150
Female 8-9
00:42:04.89
00:42:04.89
11
(30)
8-9
11
Female
30
Arrivo Primo Singapura (APS)
AUS
72.30
5:30 min/km
00:04:05.75
52
7
25
00:03:50.46
76
10
29
00:21:18.51
99
12
38
00:02:22.66
76
11
30
00:10:27.50
90
12
35
97
151
Charlotte Griffin
Charlotte Griffin #151
Female 8-9
00:44:15.15
00:44:15.15
13
(38)
8-9
13
Female
38
AUS
68.75
5:47 min/km
00:05:49.08
115
18
49
00:04:41.13
101
15
41
00:21:30.79
104
14
41
00:02:40.56
87
15
35
00:09:33.58
70
9
24
2
Charley Hastie
Charley Hastie #2
Female 8-9
Not started
Not started
8-9
Female
AUS
min/km
26
8
Coco Haesner
Coco Haesner #8
Female 8-9
00:32:04.67
00:32:04.67
4
(9)
8-9
4
Female
9
Arrivo Primo Singapura (APS)
AUS
94.85
4:11 min/km
00:04:08.85
57
8
28
00:02:50.86
29
5
12
00:15:25.45
25
3
9
00:01:55.37
39
4
14
00:07:44.13
38
4
10
67
9
Piper Lloyd
Piper Lloyd #9
Female 8-9
00:38:24.57
00:38:24.57
8
(23)
8-9
8
Female
23
AUS
UWCSEA Dover
79.21
5:01 min/km
00:03:45.39
39
5
18
00:04:28.93
96
13
39
00:19:57.62
82
10
28
00:02:17.22
73
9
28
00:07:55.40
40
5
11
40
15
Hugo Campbell
Hugo Campbell #15
Male 8-9
00:34:31.00
00:34:31.00
4
(27)
8-9
4
Male
27
Anza
AUS
Australian International School
87.66
4:30 min/km
00:03:58.02
47
5
26
00:02:36.09
15
1
10
00:18:12.99
67
15
46
00:01:47.47
27
5
19
00:07:56.42
41
10
30
12
23
Charlotte Rodsjo
Charlotte Rodsjo #23
Female 10-11
00:29:36.59
00:29:36.59
4
(4)
10-11
4
Female
4
AUS
Australian International School
96.00
3:52 min/km
00:03:21.92
22
8
10
00:02:38.85
22
5
8
00:15:20.75
23
5
7
00:01:30.22
4
1
1
00:06:44.84
8
1
1
28
Ruby Wright
Ruby Wright #28
Female 10-11
DNF
DNF
10-11
Female
AUS
Australian International School
min/km
00:03:59.54
00:03:01.03
01:05:07.18
14
39
George Ives
George Ives #39
Male 10-11
00:29:57.24
00:29:57.24
9
(9)
10-11
9
Male
9
Anza
AUS
UWCSEA Dover
83.23
3:54 min/km
00:03:32.32
29
14
15
00:02:34.56
14
9
9
00:14:44.82
13
10
11
00:01:48.15
29
15
20
00:07:17.38
21
13
16
6
40
Alexander Linke
Alexander Linke #40
Male 10-11
00:28:04.44
00:28:04.44
6
(6)
10-11
6
Male
6
TriEdge
AUS
Australian International School
88.81
3:40 min/km
00:03:21.33
20
11
12
00:02:29.21
7
4
4
00:14:32.90
11
8
9
00:01:37.03
12
7
9
00:06:03.96
3
3
3
36
41
William Linke
William Linke #41
Male 10-11
00:33:46.74
00:33:46.74
21
(23)
10-11
21
Male
23
AUS
Australian International School
73.81
4:24 min/km
00:03:26.33
24
12
13
00:02:39.31
23
13
15
00:17:38.95
52
26
35
00:01:47.03
25
14
17
00:08:15.12
45
23
33
34
48
Jake Hassett
Jake Hassett #48
Male 10-11
00:33:14.18
00:33:14.18
20
(22)
10-11
20
Male
22
AUS
SJII
75.01
4:20 min/km
00:04:16.32
66
27
35
00:03:05.11
40
20
26
00:16:05.39
37
22
24
00:01:59.75
48
22
32
00:07:47.60
39
20
29
53
Grant Dreyer
Grant Dreyer #53
Male 10-11
Not started
Not started
10-11
Male
AUS
min/km
35
56
Ella Stanley
Ella Stanley #56
Female 10-11
00:33:29.42
00:33:29.42
8
(13)
10-11
8
Female
13
AUS
Australian International School
84.88
4:22 min/km
00:03:10.84
12
4
4
00:02:48.49
28
7
11
00:17:21.09
47
10
16
00:01:39.12
15
4
4
00:08:29.87
48
7
13
28
58
Felipe Marcal
Felipe Marcal #58
Male 10-11
00:32:12.92
00:32:12.92
17
(19)
10-11
17
Male
19
AUS
Tanglin Trust School
77.39
4:12 min/km
00:03:50.33
42
19
22
00:02:32.34
11
7
7
00:15:17.52
22
15
16
00:01:42.65
19
11
13
00:08:50.06
56
27
40
105
Eline Kellens
Eline Kellens #105
Female 10-11
Not started
Not started
10-11
Female
BEL
min/km
13
106
Lupita De Smet
Lupita De Smet #106
Female 10-11
00:29:47.86
00:29:47.86
5
(5)
10-11
5
Female
5
BEL
GEMS World Academy (Singapore)
95.39
3:53 min/km
00:03:33.79
30
12
15
00:02:38.68
21
4
7
00:15:06.74
17
4
5
00:01:34.35
5
2
2
00:06:54.29
11
3
3
94
112
Noee Vaes
Noee Vaes #112
Female 10-11
00:43:59.62
00:43:59.62
25
(37)
10-11
25
Female
37
BEL
64.61
5:45 min/km
00:04:10.00
59
21
29
00:04:45.13
102
27
42
00:20:49.30
91
25
35
00:02:50.32
96
23
40
00:11:24.86
97
24
37
93
113
Amelia Whatman
Amelia Whatman #113
Female 10-11
00:43:21.88
00:43:21.88
24
(36)
10-11
24
Female
36
CAN
65.55
5:40 min/km
00:04:38.78
87
28
40
00:03:55.41
78
20
30
00:20:02.60
84
20
30
00:02:59.02
101
26
43
00:11:46.05
100
26
39
75
110
Nikita Sivashanmugam
Nikita Sivashanmugam #110
Female 10-11
00:40:14.25
00:40:14.25
18
(28)
10-11
18
Female
28
CAN
St Josephs Institution International
70.64
5:15 min/km
00:04:08.57
56
20
27
00:03:40.07
67
17
25
00:20:01.53
83
19
29
00:02:42.64
88
21
36
00:09:41.42
72
16
26
64
91
Victor Frederic Pfister
Victor Frederic Pfister #91
Male 10-11
00:38:08.26
00:38:08.26
30
(42)
10-11
30
Male
42
Swiss Club
CHE
SJIIES
65.37
4:59 min/km
00:04:07.58
54
22
28
00:03:38.24
66
30
42
00:18:02.51
60
29
41
00:02:16.55
72
30
45
00:10:03.36
81
32
50
15
92
Lodovico De Ferrari
Lodovico De Ferrari #92
Male 10-11
00:30:01.82
00:30:01.82
10
(10)
10-11
10
Male
10
Team Fabian
CHE
83.02
3:55 min/km
00:02:50.68
2
1
1
00:02:42.51
26
14
17
00:14:56.54
15
11
12
00:02:00.83
50
23
33
00:07:31.26
31
16
22
21
Tiago Acosta Ceccarini
Tiago Acosta Ceccarini #21
Male 8-9
Not started
Not started
8-9
Male
CHE
min/km
50
Santiago De La Flor
Santiago De La Flor #50
Male 10-11
Not started
Not started
10-11
Male
Team Fabian
CHL
min/km
46
76
Yilun Gao
Yilun Gao #76
Male 10-11
00:35:22.38
00:35:22.38
27
(32)
10-11
27
Male
32
CHN
70.48
4:37 min/km
00:04:11.58
60
24
31
00:03:37.36
64
29
41
00:16:34.25
42
25
29
00:01:54.04
38
19
25
00:09:05.14
61
28
42
16
85
Zak Halsall
Zak Halsall #85
Male 10-11
00:30:07.00
00:30:07.00
11
(11)
10-11
11
Male
11
ES
Marlborough College Malaysia
82.78
3:56 min/km
00:03:13.34
14
9
10
00:02:38.10
19
11
13
00:15:08.96
18
12
13
00:01:35.31
8
3
5
00:07:31.27
32
17
23
49
Euan Latimer
Euan Latimer #49
Male 10-11
Not started
Not started
10-11
Male
KL Velodrama
ES
Alice Smith International School
min/km
17
54
Oliver Medcraft
Oliver Medcraft #54
Male 10-11
00:30:14.49
00:30:14.49
12
(12)
10-11
12
Male
12
ES
82.44
3:57 min/km
00:03:41.27
35
17
18
00:02:31.15
9
6
6
00:15:27.01
26
16
17
00:01:35.34
9
4
6
00:06:59.70
14
10
10
43
42
William Pearce
William Pearce #42
Male 10-11
00:34:51.49
00:34:51.49
26
(30)
10-11
26
Male
30
ES
Tanglin Trust School
71.52
4:33 min/km
00:03:43.30
37
18
20
00:02:53.36
31
16
19
00:18:11.66
64
31
44
00:01:58.86
45
21
30
00:08:04.29
43
22
32
44
Bradley Tyrer
Bradley Tyrer #44
Male 10-11
Not started
Not started
10-11
Male
ES
Marlborough College Malaysia
min/km
45
22
Tabitha Allan
Tabitha Allan #22
Female 10-11
00:35:10.00
00:35:10.00
9
(14)
10-11
9
Female
14
ES
Chatsworth
80.83
4:35 min/km
00:04:13.83
63
22
31
00:03:32.53
59
14
21
00:16:46.82
43
8
14
00:01:49.64
30
9
10
00:08:47.17
52
8
14
9
24
Mae Singer
Mae Singer #24
Female 10-11
00:28:25.49
00:28:25.49
1
(1)
10-11
1
Female
1
UWC Dover
ES
UWCSEA Dover
100.00
3:42 min/km
00:02:48.24
1
1
1
00:02:28.95
6
2
3
00:14:47.77
14
3
3
00:01:34.79
7
3
3
00:06:45.72
10
2
2
30
Scarlett Perkins
Scarlett Perkins #30
Female 10-11
Not started
Not started
10-11
Female
ES
Dulwich College Singapore
min/km
59
27
Alice Nicholson
Alice Nicholson #27
Female 10-11
00:37:19.68
00:37:19.68
14
(20)
10-11
14
Female
20
ES
Marlborough College Malaysia
76.15
4:52 min/km
00:03:46.04
40
14
19
00:03:05.01
39
9
14
00:19:41.68
79
17
26
00:01:47.57
28
8
9
00:08:59.38
59
11
18
[1]
2
3
Page 1 of 3 (150 items)