MetaSprint Series Race 3 Triathlon
17 Apr 2016
Results
Details
 
Contact
Sprint Triathlon
Discovery Triathlon
Youth Triathlon
Kids Triathlon
Sprint Relay
Kids Relay
Category Results
Gender Results
All Results
Advanced
Category Results
Gender Results
All Results
Advanced
1
[2]
3
Page 2 of 3 (150 items)
Pos
Race No
Share
Name
Name
Time
Time
Cat Pos
(Gen Pos)
Time Adj
Category
Cat Pos
Gender
Gen Pos
Club
Nation
SchoolName
CompanyName
CategoryPoints
Pace
Swim
O/Pos
C/Pos
G/Pos
T1
O/Pos
C/Pos
G/Pos
Cycle
O/Pos
C/Pos
G/Pos
T2
O/Pos
C/Pos
G/Pos
Run
O/Pos
C/Pos
G/Pos
21
131
Ethan Lee
Ethan Lee #131
Male 10-11
00:31:08.45
00:31:08.45
13
(14)
10-11
13
Male
14
SIN
80.06
4:04 min/km
00:04:13.09
62
25
32
00:02:53.85
32
17
20
00:15:28.02
29
19
20
00:01:38.02
14
9
11
00:06:55.46
12
9
9
22
87
Quentin Tan
Quentin Tan #87
Male 10-11
00:31:13.16
00:31:13.16
14
(15)
10-11
14
Male
15
SIN
79.86
4:04 min/km
00:02:53.77
5
4
4
00:03:09.89
44
23
29
00:15:27.88
28
18
19
00:02:06.79
63
28
40
00:07:34.82
34
18
25
23
86
Nelson Soh Schwalb
Nelson Soh Schwalb #86
Male 10-11
00:31:19.71
00:31:19.71
15
(16)
10-11
15
Male
16
MAL
Marlborough College Malaysia
79.58
4:05 min/km
00:03:11.09
13
8
9
00:02:38.10
20
12
14
00:14:41.84
12
9
10
00:02:03.25
55
24
35
00:08:45.43
51
26
38
27
74
Masaru Morisako
Masaru Morisako #74
Male 10-11
00:32:06.43
00:32:06.43
16
(18)
10-11
16
Male
18
JPN
Australian International School
77.65
4:11 min/km
00:04:57.00
97
39
55
00:03:02.80
38
19
25
00:15:27.32
27
17
18
00:01:53.63
36
17
23
00:06:45.67
9
8
8
28
58
Felipe Marcal
Felipe Marcal #58
Male 10-11
00:32:12.92
00:32:12.92
17
(19)
10-11
17
Male
19
AUS
Tanglin Trust School
77.39
4:12 min/km
00:03:50.33
42
19
22
00:02:32.34
11
7
7
00:15:17.52
22
15
16
00:01:42.65
19
11
13
00:08:50.06
56
27
40
29
81
Matthew Long
Matthew Long #81
Male 10-11
00:32:17.49
00:32:17.49
18
(20)
10-11
18
Male
20
MAL
77.21
4:13 min/km
00:03:54.49
43
20
23
00:02:54.07
33
18
21
00:15:50.54
33
20
22
00:01:56.68
42
20
27
00:07:41.71
37
19
28
33
45
Ian Loh
Ian Loh #45
Male 10-11
00:33:06.36
00:33:06.36
19
(21)
10-11
19
Male
21
USA
St Gabriel's Primary School
75.31
4:19 min/km
00:04:16.58
67
28
36
00:03:06.29
41
21
27
00:15:16.99
21
14
15
00:01:43.76
20
12
14
00:08:42.72
50
25
37
34
48
Jake Hassett
Jake Hassett #48
Male 10-11
00:33:14.18
00:33:14.18
20
(22)
10-11
20
Male
22
AUS
SJII
75.01
4:20 min/km
00:04:16.32
66
27
35
00:03:05.11
40
20
26
00:16:05.39
37
22
24
00:01:59.75
48
22
32
00:07:47.60
39
20
29
36
41
William Linke
William Linke #41
Male 10-11
00:33:46.74
00:33:46.74
21
(23)
10-11
21
Male
23
AUS
Australian International School
73.81
4:24 min/km
00:03:26.33
24
12
13
00:02:39.31
23
13
15
00:17:38.95
52
26
35
00:01:47.03
25
14
17
00:08:15.12
45
23
33
37
88
Russell Zhuo Wei Tan
Russell Zhuo Wei Tan #88
Male 10-11
00:33:58.55
00:33:58.55
22
(24)
10-11
22
Male
24
MAL
73.38
4:26 min/km
00:04:23.09
77
31
40
00:03:35.10
63
28
40
00:15:13.52
19
13
14
00:02:05.57
58
26
37
00:08:41.25
49
24
36
38
73
James Gell
James Gell #73
Male 10-11
00:34:02.25
00:34:02.25
23
(25)
10-11
23
Male
25
NZL
Australian International School
73.25
4:26 min/km
00:02:53.56
4
3
3
00:03:17.53
51
25
34
00:19:12.27
74
33
50
00:02:06.41
61
27
39
00:06:32.46
6
6
6
41
77
Jadon Goh
Jadon Goh #77
Male 10-11
00:34:34.79
00:34:34.79
24
(28)
10-11
24
Male
28
SIN
72.10
4:31 min/km
00:04:15.37
65
26
34
00:03:12.06
48
24
32
00:17:45.04
55
28
38
00:01:54.03
37
18
24
00:07:28.28
29
15
20
42
97
Riley Roberts
Riley Roberts #97
Male 10-11
00:34:47.74
00:34:47.74
25
(29)
10-11
25
Male
29
TPE
UWCSEA East
71.65
4:32 min/km
00:04:20.31
74
30
38
00:03:47.29
72
33
45
00:19:25.19
76
34
52
00:02:28.51
78
32
48
00:04:46.43
1
1
1
43
42
William Pearce
William Pearce #42
Male 10-11
00:34:51.49
00:34:51.49
26
(30)
10-11
26
Male
30
ES
Tanglin Trust School
71.52
4:33 min/km
00:03:43.30
37
18
20
00:02:53.36
31
16
19
00:18:11.66
64
31
44
00:01:58.86
45
21
30
00:08:04.29
43
22
32
46
76
Yilun Gao
Yilun Gao #76
Male 10-11
00:35:22.38
00:35:22.38
27
(32)
10-11
27
Male
32
CHN
70.48
4:37 min/km
00:04:11.58
60
24
31
00:03:37.36
64
29
41
00:16:34.25
42
25
29
00:01:54.04
38
19
25
00:09:05.14
61
28
42
50
78
Adrian Jaccard
Adrian Jaccard #78
Male 10-11
00:35:58.81
00:35:58.81
28
(35)
10-11
28
Male
35
SIN
69.29
4:42 min/km
00:04:26.84
79
32
42
00:04:00.10
83
35
51
00:17:39.29
53
27
36
00:01:53.56
35
16
22
00:07:59.01
42
21
31
60
43
Lazlo Hebert
Lazlo Hebert #43
Male 10-11
00:37:27.19
00:37:27.19
29
(40)
10-11
29
Male
40
FRA
66.57
4:53 min/km
00:04:53.26
95
37
53
00:03:40.24
68
31
43
00:16:07.17
38
23
25
00:02:48.08
95
34
56
00:09:58.42
79
30
48
64
91
Victor Frederic Pfister
Victor Frederic Pfister #91
Male 10-11
00:38:08.26
00:38:08.26
30
(42)
10-11
30
Male
42
Swiss Club
CHE
SJIIES
65.37
4:59 min/km
00:04:07.58
54
22
28
00:03:38.24
66
30
42
00:18:02.51
60
29
41
00:02:16.55
72
30
45
00:10:03.36
81
32
50
66
96
Cedric Tan
Cedric Tan #96
Male 10-11
00:38:16.99
00:38:16.99
31
(44)
10-11
31
Male
44
SIN
Temasek Primary School
65.12
5:00 min/km
00:04:16.81
68
29
37
00:03:30.87
58
27
38
00:18:08.17
62
30
43
00:02:15.40
69
29
44
00:10:05.72
83
33
52
70
47
Daniel Lukasevits
Daniel Lukasevits #47
Male 10-11
00:39:00.99
00:39:00.99
32
(45)
10-11
32
Male
45
Olympia Swimming Club
EST
Tanjong Katong Primary School
63.90
5:06 min/km
00:04:42.02
89
34
48
00:03:49.61
74
34
47
00:15:51.08
34
21
23
00:02:24.07
77
31
47
00:12:14.20
105
36
63
79
46
Rayyan Wardhana Istiantoro
Rayyan Wardhana Istiantoro #46
Male 10-11
00:41:00.67
00:41:00.67
33
(50)
10-11
33
Male
50
JEC Triathlon
IDN
60.79
5:21 min/km
00:03:55.55
45
21
25
00:03:20.89
54
26
36
00:16:21.98
40
24
27
00:03:25.89
116
39
68
00:13:56.34
116
40
70
86
93
Lucas Horchani
Lucas Horchani #93
Male 10-11
00:42:18.74
00:42:18.74
34
(54)
10-11
34
Male
54
FRA
St Josephs Institution International
58.92
5:31 min/km
00:02:52.54
3
2
2
00:03:46.38
71
32
44
00:22:03.80
109
37
65
00:02:36.09
83
33
51
00:10:59.92
95
35
59
99
83
Do Kimvu
Do Kimvu #83
Male 10-11
00:44:39.98
00:44:39.98
35
(60)
10-11
35
Male
60
SGP
International School Of Vietnam
55.82
5:50 min/km
00:04:37.09
84
33
45
00:05:43.36
116
40
69
00:18:26.41
68
32
47
00:03:07.86
108
37
63
00:12:45.25
109
37
66
102
80
Kedem Grossman
Kedem Grossman #80
Male 10-11
00:46:08.24
00:46:08.24
36
(61)
10-11
36
Male
61
ISR
Dulwich College Singapore
54.04
6:01 min/km
00:04:08.09
55
23
29
00:03:07.31
42
22
28
00:27:19.33
120
40
72
00:02:03.51
56
25
36
00:09:29.99
69
29
46
104
75
Anh Phuc Doan
Anh Phuc Doan #75
Male 10-11
00:47:04.77
00:47:04.77
37
(63)
10-11
37
Male
63
SGP
52.96
6:09 min/km
00:05:42.09
111
40
64
00:05:38.24
112
38
66
00:21:05.86
97
36
61
00:03:41.00
119
40
70
00:10:57.57
94
34
58
105
55
Jun Wei Zavier Teo
Jun Wei Zavier Teo #55
Male 10-11
00:47:20.18
00:47:20.18
38
(64)
10-11
38
Male
64
SIN
52.67
6:11 min/km
00:04:51.03
92
36
51
00:05:05.84
105
37
62
00:20:55.94
92
35
57
00:03:04.85
107
36
62
00:13:22.50
111
38
67
112
90
Nikhil Rajen
Nikhil Rajen #90
Male 10-11
00:50:48.30
00:50:48.30
39
(67)
10-11
39
Male
67
IND
NPS INTERNATIONAL
49.07
6:38 min/km
00:04:46.58
91
35
50
00:04:28.61
95
36
57
00:27:22.80
121
41
73
00:04:07.79
121
41
72
00:10:02.51
80
31
49
114
79
Nathan Jones
Nathan Jones #79
Male 10-11
00:51:56.46
00:51:56.46
40
(68)
10-11
40
Male
68
SGP
48.00
6:47 min/km
00:04:54.59
96
38
54
00:05:59.74
118
41
70
00:22:51.59
113
38
68
00:03:16.45
113
38
67
00:14:54.08
119
41
71
117
36
Jay Viyas Manoharan
Jay Viyas Manoharan #36
Male 10-11
00:52:54.77
00:52:54.77
41
(70)
10-11
41
Male
70
SIN
St Anthony Pri Sch
47.12
6:55 min/km
00:06:05.05
118
41
68
00:05:41.40
113
39
67
00:24:23.03
117
39
70
00:03:02.24
104
35
60
00:13:43.04
114
39
69
37
Zavier Teo
Zavier Teo #37
Male 10-11
Not started
Not started
10-11
Male
SIN
St Joseph's Institution Junior
min/km
38
Dharmaraj Sendhilnathan
Dharmaraj Sendhilnathan #38
Male 10-11
Not started
Not started
10-11
Male
IND
MayFlower Primary School
min/km
71
Saathvik Viju-Pany
Saathvik Viju-Pany #71
Male 10-11
Not started
Not started
10-11
Male
FlexiFitness
SIN
ACS (Junior)
min/km
82
Nicholas Long
Nicholas Long #82
Male 10-11
DNF
DNF
10-11
Male
MAL
min/km
00:03:06.58
00:02:36.26
01:10:25.35
53
Grant Dreyer
Grant Dreyer #53
Male 10-11
Not started
Not started
10-11
Male
AUS
min/km
49
Euan Latimer
Euan Latimer #49
Male 10-11
Not started
Not started
10-11
Male
KL Velodrama
ES
Alice Smith International School
min/km
50
Santiago De La Flor
Santiago De La Flor #50
Male 10-11
Not started
Not started
10-11
Male
Team Fabian
CHL
min/km
44
Bradley Tyrer
Bradley Tyrer #44
Male 10-11
Not started
Not started
10-11
Male
ES
Marlborough College Malaysia
min/km
19
160
Eliza Ai Shen Tan
Eliza Ai Shen Tan #160
Female 8-9
00:30:25.46
00:30:25.46
1
(6)
8-9
1
Female
6
MAL
100.00
3:58 min/km
00:03:16.02
16
1
6
00:02:32.69
12
2
5
00:15:28.24
30
4
10
00:01:44.76
21
1
7
00:07:23.74
26
3
9
20
5
Adele Clarsen
Adele Clarsen #5
Female 8-9
00:30:34.74
00:30:34.74
2
(7)
8-9
2
Female
7
Anza
FRA
LFS
99.49
3:59 min/km
00:04:18.84
72
11
35
00:02:15.07
2
1
1
00:15:02.28
16
1
4
00:02:00.37
49
5
17
00:06:58.17
13
1
4
25
159
Sophie Soh Schwalb
Sophie Soh Schwalb #159
Female 8-9
00:31:43.75
00:31:43.75
3
(8)
8-9
3
Female
8
GER
Marlborough College Malaysia
95.89
4:08 min/km
00:03:18.67
17
2
7
00:02:36.48
16
3
6
00:15:43.02
32
5
11
00:01:53.54
33
2
12
00:08:12.03
44
6
12
26
8
Coco Haesner
Coco Haesner #8
Female 8-9
00:32:04.67
00:32:04.67
4
(9)
8-9
4
Female
9
Arrivo Primo Singapura (APS)
AUS
94.85
4:11 min/km
00:04:08.85
57
8
28
00:02:50.86
29
5
12
00:15:25.45
25
3
9
00:01:55.37
39
4
14
00:07:44.13
38
4
10
31
157
Eugenie Van Wersch
Eugenie Van Wersch #157
Female 8-9
00:32:26.49
00:32:26.49
5
(11)
8-9
5
Female
11
FRA
LFS
93.78
4:14 min/km
00:04:02.72
50
6
24
00:02:41.68
25
4
9
00:15:57.40
35
6
12
00:02:21.84
74
10
29
00:07:22.85
25
2
8
53
149
Malorie Gell
Malorie Gell #149
Female 8-9
00:36:37.25
00:36:37.25
6
(17)
8-9
6
Female
17
NZL
Australian International School
83.08
4:47 min/km
00:03:22.55
23
3
11
00:03:42.34
70
9
27
00:18:50.21
71
9
23
00:01:53.55
34
3
13
00:08:48.58
54
7
15
62
163
Kijana Jaeger
Kijana Jaeger #163
Female 8-9
00:37:46.75
00:37:46.75
7
(22)
8-9
7
Female
22
GER
Nexus International School
80.53
4:56 min/km
00:03:33.83
31
4
16
00:03:32.71
61
8
23
00:15:15.94
20
2
6
00:02:31.75
79
12
31
00:12:52.50
110
16
44
67
9
Piper Lloyd
Piper Lloyd #9
Female 8-9
00:38:24.57
00:38:24.57
8
(23)
8-9
8
Female
23
AUS
UWCSEA Dover
79.21
5:01 min/km
00:03:45.39
39
5
18
00:04:28.93
96
13
39
00:19:57.62
82
10
28
00:02:17.22
73
9
28
00:07:55.40
40
5
11
68
153
Lucy Van Selm
Lucy Van Selm #153
Female 8-9
00:38:35.74
00:38:35.74
9
(24)
8-9
9
Female
24
NED
Canadian International School
78.83
5:02 min/km
00:04:20.10
73
12
36
00:03:10.29
45
7
16
00:18:12.85
66
7
21
00:02:04.33
57
6
21
00:10:48.16
93
13
36
74
6
Olivia Nicholson
Olivia Nicholson #6
Female 8-9
00:40:09.75
00:40:09.75
10
(27)
8-9
10
Female
27
ES
Marlborough College Malaysia
75.75
5:14 min/km
00:04:11.84
61
9
30
00:03:08.44
43
6
15
00:18:50.21
70
8
22
00:02:06.49
62
7
23
00:11:52.76
101
14
40
83
150
Charlotte Falting
Charlotte Falting #150
Female 8-9
00:42:04.89
00:42:04.89
11
(30)
8-9
11
Female
30
Arrivo Primo Singapura (APS)
AUS
72.30
5:30 min/km
00:04:05.75
52
7
25
00:03:50.46
76
10
29
00:21:18.51
99
12
38
00:02:22.66
76
11
30
00:10:27.50
90
12
35
88
3
Chelsia Chan
Chelsia Chan #3
Female 8-9
00:42:29.20
00:42:29.20
12
(33)
8-9
12
Female
33
SIN
71.61
5:33 min/km
00:05:23.17
103
14
45
00:04:05.81
84
11
33
00:21:18.11
98
11
37
00:02:16.40
71
8
27
00:09:25.70
68
8
23
97
151
Charlotte Griffin
Charlotte Griffin #151
Female 8-9
00:44:15.15
00:44:15.15
13
(38)
8-9
13
Female
38
AUS
68.75
5:47 min/km
00:05:49.08
115
18
49
00:04:41.13
101
15
41
00:21:30.79
104
14
41
00:02:40.56
87
15
35
00:09:33.58
70
9
24
1
[2]
3
Page 2 of 3 (150 items)