MetaSprint Series Race 3 Triathlon
17 Apr 2016
Results
Details
 
Contact
Sprint Triathlon
Discovery Triathlon
Youth Triathlon
Kids Triathlon
Sprint Relay
Kids Relay
Category Results
Gender Results
All Results
Advanced
Category Results
Gender Results
All Results
Advanced
[1]
2
3
Page 1 of 3 (132 items)
Pos
Race No
Share
Name
Name
Time
Time
Cat Pos
(Gen Pos)
Time Adj
Category
Cat Pos
Gender
Gen Pos
Club
Nation
SchoolName
CompanyName
CategoryPoints
Pace
Swim
O/Pos
C/Pos
G/Pos
T1
O/Pos
C/Pos
G/Pos
CycleLap
O/Pos
C/Pos
G/Pos
Cycle
O/Pos
C/Pos
G/Pos
T2
O/Pos
C/Pos
G/Pos
Run
O/Pos
C/Pos
G/Pos
55
202
Nicole Chan Shee Teng
Nicole Chan Shee Teng #202
Female 12-13
00:54:11.99
00:54:11.99
11
(15)
12-13
11
Female
15
Tri-Amateur Triathlon Club
MAL
Sri Sempurna International School
80.38
3:40 min/km
00:06:05.83
60
14
20
00:02:12.50
15
3
4
00:12:26.09
29
4
5
00:25:01.18
26
3
4
00:02:18.20
73
18
23
00:18:34.26
81
19
25
13
203
Siobhain Doyle
Siobhain Doyle #203
Female 12-13
00:43:33.79
00:43:33.79
1
(2)
12-13
1
Female
2
MAL
100.00
2:57 min/km
00:04:33.02
16
2
3
00:01:54.59
4
1
1
00:12:02.00
20
1
2
00:24:08.81
18
1
2
00:01:20.41
3
1
2
00:11:36.95
17
1
2
204
Emma Corbett
Emma Corbett #204
Female 12-13
Not started
Not started
12-13
Female
NZL
min/km
205
Reilly Grose-Hodge
Reilly Grose-Hodge #205
Female 12-13
Not started
Not started
12-13
Female
ES
Marlborough College Malaysia
min/km
206
Skylar Gen Johnson
Skylar Gen Johnson #206
Female 12-13
Not started
Not started
12-13
Female
USA
Henry Park
min/km
46
207
Grace Rodsjo
Grace Rodsjo #207
Female 12-13
00:52:09.92
00:52:09.92
9
(12)
12-13
9
Female
12
AUS
Australian International School
83.51
3:32 min/km
00:06:10.95
63
16
22
00:02:49.88
51
10
13
00:13:43.69
51
10
13
00:27:42.33
50
10
13
00:01:53.00
53
10
14
00:13:33.75
40
9
12
208
Charlotte Strand
Charlotte Strand #208
Female 12-13
Not started
Not started
12-13
Female
ES
UWCSEA Dover
min/km
209
Brodie Horn
Brodie Horn #209
Female 12-13
Not started
Not started
12-13
Female
AUS
Australian International School
min/km
47
210
Georgie Mandziy
Georgie Mandziy #210
Female 12-13
00:52:26.74
00:52:26.74
10
(13)
12-13
10
Female
13
AUS
Australian International School
83.06
3:33 min/km
00:05:34.77
44
6
11
00:02:53.85
54
12
15
00:13:30.96
48
9
11
00:27:34.05
48
9
12
00:02:14.91
69
15
20
00:14:09.16
46
10
13
67
211
Amy Wright
Amy Wright #211
Female 12-13
00:59:49.36
00:59:49.36
13
(18)
12-13
13
Female
18
AUS
Australian International School
72.82
4:03 min/km
00:05:40.92
46
7
12
00:03:28.17
68
16
21
00:15:20.44
69
15
21
00:30:41.13
68
14
20
00:02:06.10
61
12
17
00:17:53.03
78
16
22
85
212
Charlotte Wilson
Charlotte Wilson #212
Female 12-13
01:09:50.24
01:09:50.24
19
(26)
12-13
19
Female
26
AUS
UWCSEA Dover
62.38
4:44 min/km
00:06:12.21
64
17
23
00:03:48.02
82
21
27
00:18:43.06
91
21
29
00:38:22.20
92
21
29
00:02:55.55
92
22
30
00:18:32.25
80
18
24
61
213
Natasha Wilson
Natasha Wilson #213
Female 12-13
00:58:15.24
00:58:15.24
12
(17)
12-13
12
Female
17
AUS
UWCSEA Dover
74.78
3:56 min/km
00:06:43.79
74
22
30
00:03:21.19
65
15
19
00:15:51.51
73
16
22
00:31:27.50
71
16
22
00:02:18.09
72
17
22
00:14:24.66
51
11
15
214
Sophia Dallimore
Sophia Dallimore #214
Female 12-13
Not started
Not started
12-13
Female
AUS
min/km
32
215
Ria Nakahara
Ria Nakahara #215
Female 12-13
00:48:35.47
00:48:35.47
6
(7)
12-13
6
Female
7
Cicada Athletic Club
JPN
Singapore American School
89.65
3:17 min/km
00:06:05.23
59
13
19
00:02:21.38
26
5
6
00:13:13.19
44
7
9
00:26:24.54
42
7
8
00:01:34.42
18
4
5
00:12:09.89
22
4
5
96
216
Skylar Lloyd
Skylar Lloyd #216
Female 12-13
01:17:19.75
01:17:19.75
23
(31)
12-13
23
Female
31
AUS
UWCSEA Dover
56.33
5:14 min/km
00:06:34.43
69
19
25
00:03:34.31
74
20
25
00:22:50.36
101
26
34
00:46:13.02
100
26
34
00:02:53.54
91
21
29
00:18:04.44
79
17
23
217
Sophia Hamlen
Sophia Hamlen #217
Female 12-13
Not started
Not started
12-13
Female
USA
min/km
7
232
Nigel Ng Kar Kean
Nigel Ng Kar Kean #232
Male 12-13
00:41:40.35
00:41:40.35
2
(6)
12-13
2
Male
6
Tri-AMateurs
MAL
Sri Sempurna International School
95.81
2:49 min/km
00:04:28.04
11
3
11
00:01:57.48
6
2
5
00:10:49.08
6
2
6
00:22:28.86
8
2
8
00:01:42.94
31
11
24
00:11:03.01
11
2
10
31
233
Choo Shinn Gee
Choo Shinn Gee #233
Male 12-13
00:47:29.99
00:47:29.99
8
(25)
12-13
8
Male
25
MAL
sjkc; yoke nam; kuala lumpur
84.05
3:13 min/km
00:05:25.48
39
14
31
00:02:20.87
24
8
19
00:12:50.56
35
9
28
00:25:49.79
35
8
28
00:01:44.32
37
13
28
00:12:09.51
21
6
17
70
234
Scott Patterson
Scott Patterson #234
Male 12-13
00:59:53.67
00:59:53.67
24
(51)
12-13
24
Male
51
TriEdge
ES
66.66
4:03 min/km
00:05:45.93
50
18
36
00:02:42.89
48
15
36
00:16:17.88
78
27
55
00:32:58.71
77
25
53
00:01:41.16
29
10
23
00:16:44.96
71
24
51
35
235
Samuel Compton
Samuel Compton #235
Male 12-13
00:48:50.86
00:48:50.86
10
(28)
12-13
10
Male
28
ES
81.73
3:18 min/km
00:04:59.46
23
6
18
00:02:19.53
22
6
17
00:12:09.86
24
5
22
00:25:12.90
28
6
24
00:01:35.92
19
3
14
00:14:43.04
55
17
40
26
236
Randall Liew
Randall Liew #236
Male 12-13
00:46:14.99
00:46:14.99
5
(22)
12-13
5
Male
22
MAL
British International School of Kuala Lumpur
86.32
3:08 min/km
00:04:44.04
22
5
17
00:02:08.77
14
3
11
00:12:22.80
27
6
24
00:25:25.82
30
7
26
00:01:38.07
24
7
18
00:12:18.27
27
9
21
237
Joshua Seah
Joshua Seah #237
Male 12-13
Not started
Not started
12-13
Male
SIN
min/km
28
238
Lucas May
Lucas May #238
Male 12-13
00:47:05.39
00:47:05.39
7
(24)
12-13
7
Male
24
ES
UWCSEA East
84.78
3:11 min/km
00:05:09.08
26
8
21
00:02:33.53
38
12
30
00:13:02.67
40
11
32
00:26:00.00
39
12
32
00:01:36.72
22
6
17
00:11:46.05
19
5
16
42
239
Yongqi Josh Seet
Yongqi Josh Seet #239
Male 12-13
00:51:10.94
00:51:10.94
14
(33)
12-13
14
Male
33
Team Fabian
SIN
78.00
3:28 min/km
00:08:02.00
90
29
59
00:02:33.80
39
13
31
00:12:46.33
33
8
27
00:25:53.44
36
9
29
00:01:54.61
55
20
40
00:12:47.09
34
11
26
64
240
Riley Smith
Riley Smith #240
Male 12-13
00:58:38.46
00:58:38.46
20
(47)
12-13
20
Male
47
NZL
Canadian International School
68.08
3:58 min/km
00:07:13.26
82
25
52
00:03:30.55
72
21
48
00:16:01.71
76
26
54
00:32:58.61
76
24
52
00:02:13.16
68
24
49
00:12:42.87
33
10
25
27
241
Shaun Pexton
Shaun Pexton #241
Male 12-13
00:46:29.78
00:46:29.78
6
(23)
12-13
6
Male
23
UWC Dragon
ES
UWCSEA East
85.87
3:09 min/km
00:04:26.79
10
2
10
00:02:14.98
18
5
14
00:12:56.08
36
10
29
00:25:56.73
38
11
31
00:01:36.33
20
4
15
00:12:14.93
24
7
19
242
Elias Aljoofri
Elias Aljoofri #242
Male 12-13
Not started
Not started
12-13
Male
SIN
min/km
65
243
Artyom Lukasevits
Artyom Lukasevits #243
Male 12-13
00:58:59.81
00:58:59.81
21
(48)
12-13
21
Male
48
Olympia Swimming Club
EST
Tanjong Katong Primary School
67.67
3:59 min/km
00:05:18.52
35
12
28
00:03:00.08
55
18
40
00:13:39.51
50
16
38
00:27:42.51
51
16
38
00:02:43.83
88
33
61
00:20:14.86
86
30
59
15
244
Jackson Campbell
Jackson Campbell #244
Male 12-13
00:44:21.48
00:44:21.48
3
(13)
12-13
3
Male
13
Anza
AUS
Australian International School
90.00
3:00 min/km
00:04:33.96
18
4
14
00:02:26.06
31
9
24
00:12:04.59
23
4
21
00:24:22.25
20
4
18
00:01:45.30
41
15
31
00:11:13.90
14
3
13
79
245
Alexander Knott
Alexander Knott #245
Male 12-13
01:04:52.47
01:04:52.47
26
(54)
12-13
26
Male
54
ES
61.54
4:23 min/km
00:08:08.14
91
30
60
00:02:48.04
50
17
38
00:16:31.94
80
28
56
00:34:39.83
82
29
57
00:01:51.31
50
19
38
00:17:25.14
74
26
53
246
E-Kit Phoon
E-Kit Phoon #246
Male 12-13
Not started
Not started
12-13
Male
SIN
Anglo Chinese School (Barker Road)
min/km
101
247
Muhammad Nazmi Bin Mohd Yusoff
Muhammad Nazmi Bin Mohd Yusoff #247
Male 12-13
01:40:44.61
01:40:44.61
37
(68)
12-13
37
Male
68
SIN
Qifa Primary School
39.63
6:49 min/km
00:08:31.67
97
35
66
00:03:37.19
75
23
50
00:29:03.49
102
37
68
00:57:32.85
102
37
68
00:04:03.10
100
37
67
00:26:59.79
99
37
67
53
248
Austin Cocks
Austin Cocks #248
Male 12-13
00:53:47.75
00:53:47.75
17
(39)
12-13
17
Male
39
AUS
UWCSEA East
74.21
3:38 min/km
00:05:52.26
51
19
37
00:02:29.33
33
11
26
00:13:03.48
42
13
34
00:27:15.30
46
14
36
00:01:43.68
34
12
25
00:16:27.17
69
22
49
66
249
Markus Medcraft
Markus Medcraft #249
Male 12-13
00:59:37.87
00:59:37.87
22
(49)
12-13
22
Male
49
ES
66.95
4:02 min/km
00:05:34.47
43
15
33
00:03:01.50
57
19
42
00:15:50.14
72
23
51
00:32:16.59
73
23
51
00:02:11.80
65
23
46
00:16:33.50
70
23
50
3
250
Matthew David Trott
Matthew David Trott #250
Male 12-13
00:39:55.47
00:39:55.47
1
(3)
12-13
1
Male
3
Team Time
ES
Alice Smith International School
100.00
2:42 min/km
00:04:01.25
2
1
2
00:01:55.31
5
1
4
00:10:35.43
4
1
4
00:21:48.07
5
1
5
00:01:20.87
4
1
2
00:10:49.95
9
1
8
281
Elham Aznan Ghazali
Elham Aznan Ghazali #281
Male 12-13
Not started
Not started
12-13
Male
SIN
min/km
77
282
Jonghyun Beik
Jonghyun Beik #282
Male 12-13
01:03:18.24
01:03:18.24
25
(53)
12-13
25
Male
53
GBR
63.07
4:17 min/km
00:07:43.42
87
26
56
00:05:55.64
102
37
68
00:15:19.23
68
21
48
00:32:11.09
72
22
50
00:02:18.65
74
26
51
00:15:09.43
59
20
44
80
284
Kavinash Dinesh
Kavinash Dinesh #284
Male 12-13
01:05:10.47
01:05:10.47
27
(55)
12-13
27
Male
55
Tri Makkal
SIN
Anglo Chinese School (Barker Road)
61.26
4:25 min/km
00:08:01.17
89
28
58
00:03:51.19
84
30
57
00:16:01.51
75
25
53
00:33:11.77
78
26
54
00:02:33.20
81
30
56
00:17:33.13
75
27
54
54
285
Christian Alexander
Christian Alexander #285
Male 12-13
00:53:49.99
00:53:49.99
18
(40)
12-13
18
Male
40
SIN
Australian International School
74.16
3:38 min/km
00:05:20.78
36
13
29
00:02:41.75
47
14
35
00:14:52.83
66
20
47
00:29:34.33
62
20
45
00:01:46.29
42
16
32
00:14:26.83
52
16
37
97
286
Archie Fantom
Archie Fantom #286
Male 12-13
01:18:35.53
01:18:35.53
36
(66)
12-13
36
Male
66
ES
50.80
5:19 min/km
00:08:26.55
94
32
63
00:04:37.00
95
35
64
00:19:54.59
95
36
65
00:41:19.54
95
36
65
00:03:45.47
98
36
65
00:20:26.95
88
32
61
52
288
Harry Ford
Harry Ford #288
Male 12-13
00:53:37.49
00:53:37.49
16
(38)
12-13
16
Male
38
AUS
74.45
3:38 min/km
00:05:57.19
55
20
40
00:03:37.92
77
25
52
00:14:06.79
55
19
41
00:27:55.62
52
17
39
00:01:55.45
56
21
41
00:14:11.30
47
15
34
83
289
Hugo Laurent
Hugo Laurent #289
Male 12-13
01:07:38.74
01:07:38.74
30
(58)
12-13
30
Male
58
FRA
59.02
4:35 min/km
00:06:56.27
76
22
46
00:03:45.89
81
28
55
00:15:56.20
74
24
52
00:34:16.18
81
28
56
00:03:17.53
94
35
64
00:19:22.86
84
29
58
41
290
Lennard Jaeger
Lennard Jaeger #290
Male 12-13
00:51:02.93
00:51:02.93
13
(32)
12-13
13
Male
32
GER
GESS
78.21
3:27 min/km
00:05:16.05
33
10
26
00:02:43.01
49
16
37
00:13:14.75
45
15
36
00:27:35.58
49
15
37
00:01:36.66
21
5
16
00:13:51.62
43
13
31
291
David Marshall
David Marshall #291
Male 12-13
Not started
Not started
12-13
Male
ES
min/km
84
292
Kenta Nakajima
Kenta Nakajima #292
Male 12-13
01:08:26.95
01:08:26.95
31
(59)
12-13
31
Male
59
JPN
58.33
4:38 min/km
00:08:26.77
95
33
64
00:04:24.31
93
34
62
00:17:55.55
88
33
61
00:36:15.09
88
33
61
00:02:17.35
71
25
50
00:17:03.41
72
25
52
91
293
Glen Ong Wei Ming
Glen Ong Wei Ming #293
Male 12-13
01:12:05.24
01:12:05.24
33
(62)
12-13
33
Male
62
SIN
55.38
4:53 min/km
00:08:32.09
98
36
67
00:04:59.02
99
36
66
00:17:14.35
85
30
58
00:35:53.73
85
31
59
00:02:23.13
75
27
52
00:20:17.25
87
31
60
34
294
Shimba Onishi
Shimba Onishi #294
Male 12-13
00:48:48.20
00:48:48.20
9
(27)
12-13
9
Male
27
JPN
81.81
3:18 min/km
00:05:13.20
31
9
24
00:02:20.15
23
7
18
00:13:05.39
43
14
35
00:26:09.04
41
13
34
00:01:39.10
25
8
19
00:13:26.69
38
12
27
59
295
Julian Pascual
Julian Pascual #295
Male 12-13
00:57:55.88
00:57:55.88
19
(44)
12-13
19
Male
44
FRA
68.92
3:55 min/km
00:06:51.98
75
21
45
00:03:31.17
73
22
49
00:15:35.21
71
22
50
00:30:55.56
69
21
49
00:01:47.10
44
17
34
00:14:50.05
56
18
41
93
296
Ng Ryan Javier
Ng Ryan Javier #296
Male 12-13
01:12:36.67
01:12:36.67
35
(64)
12-13
35
Male
64
SIN
54.98
4:55 min/km
00:09:19.69
102
37
68
00:04:02.15
86
31
59
00:17:25.26
87
32
60
00:36:04.06
87
32
60
00:02:28.07
76
28
53
00:20:42.68
90
34
63
297
Wei Ze Tyler Chan
Wei Ze Tyler Chan #297
Male 12-13
Not started
Not started
12-13
Male
Team Fabian
SIN
Nanyang Primary School
min/km
[1]
2
3
Page 1 of 3 (132 items)