X Adventure Race Dunsborough
16 Apr 2016
Results
Details
 
Contact
Short Course X-Adventure
Kids X-Adventure
Long Course X-Adventure
Category Results
Gender Results
All Results
Advanced
Category Results
Gender Results
All Results
Advanced
[1]
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Page 1 of 10 (494 items)
Pos
Race No
Share
Name
Name
Time
Time
Cat Pos
(Gen Pos)
Time Adj
Category
Cat Pos
Gender
Gen Pos
State
Country
Leg1
Leg2
Leg3
Pace
Swim
O/Pos
C/Pos
G/Pos
Run
O/Pos
C/Pos
G/Pos
MTB
O/Pos
C/Pos
G/Pos
Finish
O/Pos
C/Pos
G/Pos
31
1036
Suzanne BORRETT
Suzanne BORRETT #1036
Female Prime Female (18-39)
01:37:17.72
01:37:17.72
1
(2)
Prime Female (18-39)
1
Female
2
WA
AUS
Suzanne Borrett
Suzanne Borrett
Suzanne Borrett
5:18 min/km
00:11:10.98
9
1
2
00:39:21.51
29
1
2
00:46:03.15
97
5
9
00:00:42.07
112
8
25
40
1048
Anthea BROWN
Anthea BROWN #1048
Female Veteran Female (40-49)
01:40:16.50
01:40:16.50
2
(3)
Veteran Female (40-49)
2
Female
3
WA
AUS
Anthea Brown
Anthea Brown
Anthea Brown
5:27 min/km
00:12:58.78
40
4
9
00:39:14.00
26
1
1
00:47:19.35
120
5
14
00:00:44.35
153
11
43
61
1154
Emily GRAHAM
Emily GRAHAM #1154
Female Junior Female (U18)
01:43:22.22
01:43:22.22
1
(6)
Junior Female (U18)
1
Female
6
WA
AUS
Emily Graham
Emily Graham
Emily Graham
5:37 min/km
00:15:16.68
145
3
42
00:40:02.75
36
1
5
00:47:29.25
124
1
18
00:00:33.52
17
1
2
27
1257
Phil MILBURN
Phil MILBURN #1257
Male Vintage Male (50-59)
01:36:20.92
01:36:20.92
1
(25)
Vintage Male (50-59)
1
Male
25
WA
AUS
Phil Milburn
Phil Milburn
Phil Milburn
5:15 min/km
00:12:01.85
16
1
8
00:40:37.71
43
1
33
00:42:54.92
50
3
41
00:00:46.43
188
5
103
73
1334
Ian SANDOVER
Ian SANDOVER #1334
Male Masters Male (60+)
01:44:54.14
01:44:54.14
1
(58)
Masters Male (60+)
1
Male
58
WA
AUS
Ian Sandover
Ian Sandover
Ian Sandover
5:43 min/km
00:14:09.03
80
1
41
00:47:28.43
175
1
119
00:42:32.35
46
1
37
00:00:44.31
152
1
85
215
1348
Helen SIVERTSEN
Helen SIVERTSEN #1348
Female Vintage Female (50-59)
02:00:31.96
02:00:31.96
2
(52)
Vintage Female (50-59)
2
Female
52
WA
AUS
Helen Sivertsen
Helen Sivertsen
Helen Sivertsen
6:34 min/km
00:17:29.84
262
4
94
00:49:39.05
216
1
54
00:52:47.00
215
2
51
00:00:36.05
32
1
5
390
1352
Kay SMITH
Kay SMITH #1352
Female Masters Female (60+)
02:25:41.57
02:25:41.57
1
(140)
Masters Female (60+)
1
Female
140
WA
AUS
Kay Smith
Kay Smith
Kay Smith
7:56 min/km
00:17:23.29
251
1
87
01:08:21.73
407
1
156
00:58:56.54
320
1
99
00:01:00.00
340
1
132
8
1366
Nick THOMPSON
Nick THOMPSON #1366
Male Junior Male (U18)
01:28:53.56
01:28:53.56
1
(8)
Junior Male (U18)
1
Male
8
WA
AUS
Nick Thompson
Nick Thompson
Nick Thompson
4:50 min/km
00:11:20.27
11
2
5
00:33:02.94
2
1
2
00:43:52.34
61
3
50
00:00:38.00
58
8
37
5
1371
Craig TYRRELL
Craig TYRRELL #1371
Male Veteran Male (40-49)
01:28:10.97
01:28:10.97
1
(5)
Veteran Male (40-49)
1
Male
5
WA
AUS
Craig Tyrrell
Craig Tyrrell
Craig Tyrrell
4:48 min/km
00:15:07.78
131
18
73
00:33:49.19
3
1
3
00:38:29.45
23
4
17
00:00:44.53
157
14
88
10
1380
Mathew WALKER
Mathew WALKER #1380
Male Prime Male (18-39)
01:30:13.26
01:30:13.26
8
(10)
+00:12:00
Prime Male (18-39)
8
Male
10
WA
AUS
Mathew Walker
Mathew Walker
Mathew Walker
4:55 min/km
00:13:41.50
61
16
29
00:32:03.72
1
1
1
00:31:52.64
13
3
9
00:00:35.39
28
13
19
171
1519
Fat wheels
Fat wheels #1519
Mixed Mixed Team
01:54:39.50
01:54:39.50
14
(22)
Mixed Team
14
Mixed
22
WA
AUS
Tamara Gibbons
David Macgeorge
James Macgeorge
6:14 min/km
00:15:37.29
167
15
27
00:37:37.83
21
1
2
01:00:32.82
338
29
44
00:00:51.55
261
25
39
35
1535
JCR
JCR #1535
Mixed Junior Team
01:39:07.44
01:39:07.44
2
(2)
Junior Team
2
Mixed
2
WA
AUS
Raji Madigasekara
James Holborn
Chevy Hamilton
5:24 min/km
00:12:00.95
15
3
5
00:34:48.89
6
1
1
00:51:36.35
192
8
23
00:00:41.24
103
10
20
120
1573
Trap Queens
Trap Queens #1573
Female Female Team
01:50:49.90
01:50:49.90
3
(17)
Female Team
3
Female
17
WA
AUS
Brooke Dunlea
Ellie Williams
Lucy Warhurst
6:02 min/km
00:14:48.45
113
6
32
00:39:30.98
31
1
3
00:55:52.41
268
13
72
00:00:38.05
60
3
13
14
1596
Mark Vlinco
Mark Vlinco #1596
Male Male Team
01:30:56.75
01:30:56.75
1
(14)
Male Team
1
Male
14
WA
AUS
Chris Crosby
4:57 min/km
00:16:04.13
194
6
107
00:34:55.26
7
1
6
00:39:20.89
26
2
20
00:00:36.45
38
3
25
62
1540
LeeMartin
LeeMartin #1540
Female Female Team
01:43:28.48
01:43:28.48
1
(7)
Female Team
1
Female
7
WA
AUS
Helen Lee
Leana Barnett Martin
5:38 min/km
00:12:49.47
39
2
8
00:42:41.76
76
2
13
00:47:19.38
121
3
15
00:00:37.85
56
2
12
18
1547
Parkwater Posse
Parkwater Posse #1547
Male Male Team
01:33:06.57
01:33:06.57
2
(18)
Male Team
2
Male
18
WA
AUS
Nathan Bowler
Ben Tassone
Matt Haste
5:04 min/km
00:15:36.90
166
5
92
00:35:57.08
11
2
10
00:40:56.16
32
3
24
00:00:36.42
37
2
24
330
1401
Bruce WILSON
Bruce WILSON #1401
Male Masters Male (60+)
02:14:41.82
02:14:41.82
2
(184)
Masters Male (60+)
2
Male
184
WA
AUS
Bruce Wilson
Bruce Wilson
Bruce Wilson
7:20 min/km
00:14:29.33
101
2
53
00:50:42.87
246
2
154
01:08:35.49
394
4
206
00:00:54.11
289
2
136
1
1405
Steve YORK
Steve YORK #1405
Male Prime Male (18-39)
01:24:51.37
01:24:51.37
1
(1)
Prime Male (18-39)
1
Male
1
WA
AUS
Steve York
Steve York
Steve York
4:37 min/km
00:12:13.53
21
7
10
00:34:28.59
4
2
4
00:37:34.80
20
7
14
00:00:34.43
19
8
13
36
1510
BikeShed Adoptees
BikeShed Adoptees #1510
Mixed Mixed Team
01:39:40.70
01:39:40.70
1
(3)
Mixed Team
1
Mixed
3
WA
AUS
Robbie Rhodes
Naomi Brown
5:25 min/km
00:23:13.79
411
29
44
00:38:20.99
24
2
3
00:37:19.72
18
4
4
00:00:46.19
184
19
30
148
1316
Debra RENN
Debra RENN #1316
Female Vintage Female (50-59)
01:53:01.35
01:53:01.35
1
(24)
Vintage Female (50-59)
1
Female
24
WA
AUS
Debra Renn
Debra Renn
Debra Renn
6:09 min/km
00:15:27.21
155
1
46
00:50:09.73
230
2
58
00:46:30.75
103
1
11
00:00:53.65
283
4
108
130
1277
Claire O'BRIEN-SMITH
Claire O'BRIEN-SMITH #1277
Female Prime Female (18-39)
01:52:14.23
01:52:14.23
6
(18)
Prime Female (18-39)
6
Female
18
WA
AUS
Claire O'Brien-Smith
Claire O'Brien-Smith
Claire O'Brien-Smith
6:06 min/km
00:16:43.92
224
28
70
00:40:29.56
40
2
6
00:54:21.98
239
27
58
00:00:38.76
67
6
15
34
1283
Greg ONEILL
Greg ONEILL #1283
Male Vintage Male (50-59)
01:38:27.29
01:38:27.29
2
(31)
Vintage Male (50-59)
2
Male
31
WA
AUS
Greg Oneill
Greg Oneill
Greg Oneill
5:21 min/km
00:14:00.85
72
3
35
00:40:42.27
44
2
34
00:42:57.57
52
5
43
00:00:46.58
194
6
105
23
1190
Dave HURST
Dave HURST #1190
Male Veteran Male (40-49)
01:35:24.82
01:35:24.82
4
(22)
Veteran Male (40-49)
4
Male
22
WA
AUS
Dave Hurst
Dave Hurst
Dave Hurst
5:11 min/km
00:14:05.61
76
9
39
00:37:27.40
17
2
16
00:43:12.60
54
8
45
00:00:39.20
79
4
49
25
1225
Murray LEWIN
Murray LEWIN #1225
Male Junior Male (U18)
01:36:05.53
01:36:05.53
2
(24)
Junior Male (U18)
2
Male
24
WA
AUS
Murray Lewin
Murray Lewin
Murray Lewin
5:14 min/km
00:12:43.50
35
3
19
00:38:05.12
23
2
21
00:44:42.31
74
6
60
00:00:34.59
20
5
14
39
1583
Connor Barrett-Lennard
Connor Barrett-Lennard #1583
Mixed Junior Team
01:40:04.64
01:40:04.64
3
(4)
Junior Team
3
Mixed
4
WA
AUS
Eddy Rodda
Finn Barrett-Lennard
Connor Barrett-Lennard
5:27 min/km
00:15:08.79
134
11
20
00:39:09.20
25
2
4
00:45:14.96
82
5
11
00:00:31.68
9
1
2
26
1121
Waveney EASTAUGH
Waveney EASTAUGH #1121
Female Veteran Female (40-49)
01:36:07.53
01:36:07.53
1
(1)
Veteran Female (40-49)
1
Female
1
WA
AUS
Waveney Eastaugh
Waveney Eastaugh
Waveney Eastaugh
5:14 min/km
00:12:12.03
20
2
5
00:39:41.95
33
2
4
00:43:40.50
57
2
4
00:00:33.05
14
1
1
101
1125
Ceridwen ELLIS
Ceridwen ELLIS #1125
Female Junior Female (U18)
01:48:05.57
01:48:05.57
2
(14)
Junior Female (U18)
2
Female
14
WA
AUS
Ceridwen Ellis
Ceridwen Ellis
Ceridwen Ellis
5:53 min/km
00:13:34.54
57
1
17
00:42:02.86
62
2
11
00:51:54.05
197
2
41
00:00:34.11
18
2
3
16
1124
Brant EDWARDS
Brant EDWARDS #1124
Male Veteran Male (40-49)
01:31:36.75
01:31:36.75
2
(16)
Veteran Male (40-49)
2
Male
16
WA
AUS
Brant Edwards
Brant Edwards
Brant Edwards
4:59 min/km
00:12:44.90
37
3
20
00:37:55.83
22
3
20
00:40:19.83
30
6
23
00:00:36.17
34
1
22
6
1153
Zach GOSS
Zach GOSS #1153
Male Prime Male (18-39)
01:28:23.58
01:28:23.58
5
(6)
+00:12:00
Prime Male (18-39)
5
Male
6
WA
AUS
Zach Goss
Zach Goss
Zach Goss
4:49 min/km
00:14:35.78
103
26
55
00:34:47.94
5
3
5
00:26:34.45
2
2
2
00:00:25.40
1
1
1
60
1013
Kellie BALDWIN
Kellie BALDWIN #1013
Female Veteran Female (40-49)
01:43:07.21
01:43:07.21
3
(5)
Veteran Female (40-49)
3
Female
5
WA
AUS
Kellie Baldwin
Kellie Baldwin
Kellie Baldwin
5:37 min/km
00:13:04.78
42
5
10
00:42:37.70
74
3
12
00:46:41.29
109
4
13
00:00:43.42
135
8
37
386
1004
Bob ANNING
Bob ANNING #1004
Male Masters Male (60+)
02:25:09.64
02:25:09.64
3
(204)
Masters Male (60+)
3
Male
204
WA
AUS
Bob Anning
Bob Anning
Bob Anning
7:54 min/km
00:24:27.29
416
4
208
01:00:43.98
383
3
202
00:58:43.24
315
2
179
00:01:15.13
399
4
196
42
1069
David COLE
David COLE #1069
Male Vintage Male (50-59)
01:40:50.51
01:40:50.51
3
(35)
+00:12:00
Vintage Male (50-59)
3
Male
35
WA
AUS
David Cole
David Cole
David Cole
5:29 min/km
00:14:47.38
111
6
62
00:43:12.19
86
3
61
00:30:13.62
8
1
5
00:00:37.31
50
1
31
48
1222
Tom KUSAL
Tom KUSAL #1222
Male Junior Male (U18)
01:41:21.12
01:41:21.12
4
(41)
Junior Male (U18)
4
Male
41
WA
AUS
Tom Kusal
Tom Kusal
Tom Kusal
5:31 min/km
00:16:56.68
232
17
127
00:39:15.06
27
3
22
00:44:31.20
72
5
58
00:00:38.17
63
9
40
259
1308
Sunee QUINN
Sunee QUINN #1308
Female Junior Female (U18)
02:05:01.57
02:05:01.57
5
(73)
Junior Female (U18)
5
Female
73
WA
AUS
Sunee Quinn
Sunee Quinn
Sunee Quinn
6:48 min/km
00:18:38.33
304
8
115
00:46:04.17
141
3
27
00:59:32.70
327
6
102
00:00:46.36
187
7
54
245
1328
Janet RODDY
Janet RODDY #1328
Female Vintage Female (50-59)
02:03:55.47
02:03:55.47
3
(62)
Vintage Female (50-59)
3
Female
62
WA
AUS
Janet Roddy
Janet Roddy
Janet Roddy
6:45 min/km
00:16:53.19
228
2
74
00:50:10.69
231
3
59
00:56:00.58
270
4
74
00:00:51.01
253
2
90
49
1347
Steph SHORTER
Steph SHORTER #1347
Female Prime Female (18-39)
01:41:36.76
01:41:36.76
2
(4)
Prime Female (18-39)
2
Female
4
WA
AUS
Steph Shorter
Steph Shorter
Steph Shorter
5:32 min/km
00:13:44.78
62
5
18
00:40:42.70
45
3
7
00:46:33.21
105
6
12
00:00:36.06
33
1
6
30
1548
Peanut Gallery
Peanut Gallery #1548
Male Male Team
01:37:05.76
01:37:05.76
3
(28)
Male Team
3
Male
28
WA
AUS
Paul Sheridan
Javan Marsh
5:17 min/km
00:13:24.53
55
3
26
00:37:22.87
16
3
15
00:45:45.48
94
5
74
00:00:32.87
12
1
9
187
1516
Die Starke Frauen
Die Starke Frauen #1516
Female Female Team
01:56:18.82
01:56:18.82
6
(38)
Female Team
6
Female
38
WA
AUS
Astrid Nader-Louw
Katrin Geldermann
6:20 min/km
00:19:10.17
331
19
129
00:45:40.08
136
3
25
00:50:45.15
175
6
32
00:00:43.41
134
9
36
97
1523
Frosty Blondie & Liv
Frosty Blondie & Liv #1523
Mixed Junior Team
01:47:58.98
01:47:58.98
6
(13)
Junior Team
6
Mixed
13
WA
AUS
Mitchell Frost
Paige Stegmann
Olivia Pether
5:53 min/km
00:13:45.80
63
8
16
00:41:46.43
55
3
5
00:51:47.96
195
9
24
00:00:38.78
70
6
12
126
1592
Silje Hynes
Silje Hynes #1592
Mixed Mixed Team
01:51:36.75
01:51:36.75
10
(17)
Mixed Team
10
Mixed
17
WA
AUS
Silje Hynes
Nathan Hynes
Phill Hynes
6:04 min/km
00:13:36.61
59
8
15
00:41:48.74
56
3
6
00:55:22.59
259
23
36
00:00:48.80
215
22
35
81
1582
Jai COSGRIFF
Jai COSGRIFF #1582
Male Junior Male (U18)
01:45:46.94
01:45:46.94
8
(63)
Junior Male (U18)
8
Male
63
WA
AUS
Jai Cosgriff
Jai Cosgriff
Jai Cosgriff
5:45 min/km
00:17:54.82
278
20
142
00:40:23.90
37
4
28
00:46:43.18
111
9
83
00:00:45.04
168
17
96
19
1572
To Infinity and Beyond
To Infinity and Beyond #1572
Mixed Junior Team
01:33:18.56
01:33:18.56
1
(1)
Junior Team
1
Mixed
1
WA
AUS
Jack Griffiths
Ethan Miles
Jayden David
5:05 min/km
00:10:07.34
1
1
1
00:42:21.61
69
4
9
00:40:06.70
28
1
5
00:00:42.90
129
11
24
226
1551
RFC Adventurers
RFC Adventurers #1551
Female Female Team
02:01:46.22
02:01:46.22
10
(56)
Female Team
10
Female
56
WA
AUS
Francine McGuinness
Cindy Heyes
Rose Williamson
6:38 min/km
00:19:43.79
345
21
136
00:46:06.54
143
4
28
00:55:16.86
257
12
66
00:00:39.01
76
4
17
87
1563
Team Shepherd
Team Shepherd #1563
Male Male Team
01:46:43.52
01:46:43.52
6
(66)
Male Team
6
Male
66
WA
AUS
Liam Shepherd
Bradley Shepherd
5:48 min/km
00:18:34.17
302
9
151
00:40:25.20
38
4
29
00:47:00.99
115
6
86
00:00:43.15
131
5
74
98
1545
Milne dog Gus and Haylz
Milne dog Gus and Haylz #1545
Mixed Mixed Team
01:48:02.57
01:48:02.57
8
(14)
Mixed Team
8
Mixed
14
WA
AUS
Hayley Robertson
Justin Adamson
Anna Milne
5:53 min/km
00:12:07.99
18
3
6
00:41:59.80
60
4
7
00:53:15.39
225
16
26
00:00:39.37
84
8
15
177
1252
Kate MELLETT
Kate MELLETT #1252
Female Junior Female (U18)
01:55:37.32
01:55:37.32
3
(32)
Junior Female (U18)
3
Female
32
WA
AUS
Kate Mellett
Kate Mellett
Kate Mellett
6:18 min/km
00:15:55.69
187
4
56
00:46:30.47
155
4
32
00:52:25.76
208
3
48
00:00:45.40
171
5
47
395
1263
George MUMFORD
George MUMFORD #1263
Male Masters Male (60+)
02:27:21.14
02:27:21.14
4
(207)
Masters Male (60+)
4
Male
207
WA
AUS
George Mumford
George Mumford
George Mumford
8:01 min/km
00:18:01.07
282
3
143
01:00:58.66
386
4
203
01:07:23.46
389
3
204
00:00:57.93
324
3
158
209
1269
Deb NICHOLL
Deb NICHOLL #1269
Female Veteran Female (40-49)
01:59:09.78
01:59:09.78
14
(50)
Veteran Female (40-49)
14
Female
50
QLD
AUS
Deb Nicholl
Deb Nicholl
Deb Nicholl
6:29 min/km
00:23:01.21
409
46
161
00:42:54.80
80
4
14
00:52:32.79
212
13
49
00:00:40.97
99
4
20
44
1232
Michael LUPLAU
Michael LUPLAU #1232
Male Veteran Male (40-49)
01:40:53.30
01:40:53.30
5
(37)
Veteran Male (40-49)
5
Male
37
WA
AUS
Michael Luplau
Michael Luplau
Michael Luplau
5:29 min/km
00:17:25.75
255
35
135
00:39:37.48
32
4
25
00:43:12.46
53
7
44
00:00:37.59
52
2
33
109
1249
Martin MCNIFF
Martin MCNIFF #1249
Male Vintage Male (50-59)
01:48:31.97
01:48:31.97
7
(79)
Vintage Male (50-59)
7
Male
79
WA
AUS
Martin Mcniff
Martin Mcniff
Martin Mcniff
5:54 min/km
00:20:15.54
362
18
179
00:43:14.67
87
4
62
00:44:20.20
68
7
55
00:00:41.54
106
3
64
[1]
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Page 1 of 10 (494 items)