X Adventure Race Dunsborough
16 Apr 2016
Results
Details
 
Contact
Short Course X-Adventure
Kids X-Adventure
Long Course X-Adventure
Category Results
Gender Results
All Results
Advanced
Category Results
Gender Results
All Results
Advanced
1
2
3
[4]
5
6
7
8
9
10
Page 4 of 10 (494 items)
Pos
Race No
Share
Name
Name
Time
Time
Cat Pos
(Gen Pos)
Time Adj
Category
Cat Pos
Gender
Gen Pos
State
Country
Leg1
Leg2
Leg3
Pace
Swim
O/Pos
C/Pos
G/Pos
Run
O/Pos
C/Pos
G/Pos
MTB
O/Pos
C/Pos
G/Pos
Finish
O/Pos
C/Pos
G/Pos
78
1239
Michael MARTIN
Michael MARTIN #1239
Male Prime Male (18-39)
01:45:27.60
01:45:27.60
37
(62)
Prime Male (18-39)
37
Male
62
WA
AUS
Michael Martin
Michael Martin
Michael Martin
5:44 min/km
00:14:34.27
102
25
54
00:44:22.97
110
49
81
00:45:42.45
92
39
72
00:00:47.90
207
60
113
77
1270
Harry NICHOLSON
Harry NICHOLSON #1270
Male Prime Male (18-39)
01:45:27.46
01:45:27.46
36
(61)
Prime Male (18-39)
36
Male
61
WA
AUS
Harry Nicholson
Harry Nicholson
Harry Nicholson
5:44 min/km
00:16:38.15
215
51
118
00:42:38.67
75
32
54
00:45:34.32
88
38
68
00:00:36.31
35
16
23
76
1599
David Locke
David Locke #1599
Mixed Mixed Team
01:45:20.99
01:45:20.99
4
(8)
+00:12:00
Mixed Team
4
Mixed
8
WA
AUS
David Locke
Ciara Locke
David Locke
5:44 min/km
00:10:52.05
3
1
2
00:51:20.04
260
21
30
00:30:30.79
10
3
3
00:00:38.11
61
5
10
81
1582
Jai COSGRIFF
Jai COSGRIFF #1582
Male Junior Male (U18)
01:45:46.94
01:45:46.94
8
(63)
Junior Male (U18)
8
Male
63
WA
AUS
Jai Cosgriff
Jai Cosgriff
Jai Cosgriff
5:45 min/km
00:17:54.82
278
20
142
00:40:23.90
37
4
28
00:46:43.18
111
9
83
00:00:45.04
168
17
96
80
1575
Tri Hards
Tri Hards #1575
Mixed Mixed Team
01:45:31.95
01:45:31.95
5
(10)
+00:12:00
Mixed Team
5
Mixed
10
WA
AUS
Tenielle Stone
Ben Holloway
Chris Holloway
5:45 min/km
00:15:16.04
142
11
22
00:47:35.27
178
13
20
00:30:01.60
7
2
2
00:00:39.02
77
7
13
79
1569
The Three Mudmigos
The Three Mudmigos #1569
Mixed Junior Team
01:45:31.82
01:45:31.82
5
(9)
Junior Team
5
Mixed
9
WA
AUS
Areti Scholtz
Oliver Brewster
Daniel Addis
5:45 min/km
00:16:18.50
204
13
30
00:43:49.88
100
6
12
00:44:29.71
70
3
8
00:00:53.71
284
15
42
83
1514
Crosses
Crosses #1514
Mixed Mixed Team
01:46:05.80
01:46:05.80
6
(11)
Mixed Team
6
Mixed
11
WA
AUS
Elliott Cross
Kylie Cross
5:46 min/km
00:12:17.78
22
4
7
00:46:22.96
153
9
16
00:46:54.09
112
11
16
00:00:30.96
6
1
1
82
1256
Roy MESSER
Roy MESSER #1256
Male Veteran Male (40-49)
01:45:50.79
01:45:50.79
8
(64)
Veteran Male (40-49)
8
Male
64
WA
AUS
Roy Messer
Roy Messer
Roy Messer
5:46 min/km
00:14:51.35
116
16
66
00:44:48.72
120
13
88
00:45:26.52
84
11
66
00:00:44.19
149
12
82
84
1179
Lotte HOEKSTRA
Lotte HOEKSTRA #1179
Female Prime Female (18-39)
01:46:12.89
01:46:12.89
3
(9)
Prime Female (18-39)
3
Female
9
WA
AUS
Lotte Hoekstra
Lotte Hoekstra
Lotte Hoekstra
5:47 min/km
00:16:14.29
200
27
61
00:41:58.45
59
6
10
00:47:23.45
122
7
16
00:00:36.69
44
3
8
85
1097
Liza DAWSON
Liza DAWSON #1097
Female Veteran Female (40-49)
01:46:15.32
01:46:15.32
5
(10)
+00:12:00
Veteran Female (40-49)
5
Female
10
WA
AUS
Liza Dawson
Liza Dawson
Liza Dawson
5:47 min/km
00:13:20.53
52
8
15
00:44:43.21
115
8
19
00:35:27.21
17
1
2
00:00:44.36
155
12
44
86
1178
Matt HILL
Matt HILL #1178
Male Veteran Male (40-49)
01:46:39.67
01:46:39.67
9
(65)
Veteran Male (40-49)
9
Male
65
WA
AUS
Matt Hill
Matt Hill
Matt Hill
5:48 min/km
00:15:11.03
136
20
76
00:45:10.96
123
15
90
00:45:32.96
87
12
67
00:00:44.71
163
15
92
87
1563
Team Shepherd
Team Shepherd #1563
Male Male Team
01:46:43.52
01:46:43.52
6
(66)
Male Team
6
Male
66
WA
AUS
Liam Shepherd
Bradley Shepherd
5:48 min/km
00:18:34.17
302
9
151
00:40:25.20
38
4
29
00:47:00.99
115
6
86
00:00:43.15
131
5
74
89
1512
Caffeinated
Caffeinated #1512
Female Female Team
01:46:46.17
01:46:46.17
2
(11)
Female Team
2
Female
11
WA
AUS
Sally Clark
Sharon Heiden
Sharon Broad
5:49 min/km
00:16:31.79
214
11
66
00:47:39.87
179
5
39
00:41:44.94
37
1
3
00:00:49.56
227
13
73
90
1378
Monique VOLLPRECHT
Monique VOLLPRECHT #1378
Female Veteran Female (40-49)
01:47:00.15
01:47:00.15
6
(12)
Veteran Female (40-49)
6
Female
12
WA
AUS
Monique Vollprecht
Monique Vollprecht
Monique Vollprecht
5:49 min/km
00:12:42.65
34
3
6
00:44:48.09
119
9
20
00:48:39.78
142
8
22
00:00:49.62
228
21
74
88
1237
Andrew MARTIN
Andrew MARTIN #1237
Male Vintage Male (50-59)
01:46:44.54
01:46:44.54
6
(67)
Vintage Male (50-59)
6
Male
67
WA
AUS
Andrew Martin
Andrew Martin
Andrew Martin
5:49 min/km
00:15:06.53
130
7
72
00:43:23.44
89
6
64
00:47:18.97
119
9
90
00:00:55.59
308
11
149
91
1151
Darren GOGAN
Darren GOGAN #1151
Male Prime Male (18-39)
01:47:05.73
01:47:05.73
38
(68)
Prime Male (18-39)
38
Male
68
WA
AUS
Darren Gogan
Darren Gogan
Darren Gogan
5:50 min/km
00:19:01.29
327
72
162
00:42:57.91
81
35
57
00:44:30.00
71
32
57
00:00:36.52
40
18
27
92
1187
Joshua HUNT
Joshua HUNT #1187
Male Prime Male (18-39)
01:47:25.51
01:47:25.51
39
(69)
Prime Male (18-39)
39
Male
69
WA
AUS
Joshua Hunt
Joshua Hunt
Joshua Hunt
5:51 min/km
00:16:55.65
231
57
126
00:39:27.92
30
15
24
00:50:14.78
166
58
116
00:00:47.15
200
58
109
93
1016
Paul BANKS
Paul BANKS #1016
Male Veteran Male (40-49)
01:47:47.57
01:47:47.57
10
(70)
Veteran Male (40-49)
10
Male
70
WA
AUS
Paul Banks
Paul Banks
Paul Banks
5:52 min/km
00:13:54.72
69
6
33
00:47:40.58
181
23
122
00:45:34.64
89
13
69
00:00:37.62
53
3
34
95
1007
Tony ARENA
Tony ARENA #1007
Male Veteran Male (40-49)
01:47:54.51
01:47:54.51
11
(71)
Veteran Male (40-49)
11
Male
71
WA
AUS
Tony Arena
Tony Arena
Tony Arena
5:52 min/km
00:19:51.25
353
45
172
00:41:40.75
53
6
41
00:45:38.80
91
14
71
00:00:43.71
139
10
75
94
1513
Crazy Chickens
Crazy Chickens #1513
Mixed Mixed Team
01:47:53.73
01:47:53.73
7
(12)
Mixed Team
7
Mixed
12
WA
AUS
Kirsty Dollisson
5:52 min/km
00:12:39.33
29
6
9
00:48:59.57
207
16
24
00:45:28.80
85
8
13
00:00:46.02
180
17
28
103
1506
Avada Gold
Avada Gold #1506
Male Male Team
01:48:07.74
01:48:07.74
7
(75)
Male Team
7
Male
75
WA
AUS
Alex Teh
Brent Hall
Jason Kain
5:53 min/km
00:13:03.44
41
2
21
00:47:22.80
173
8
118
00:47:01.99
116
7
87
00:00:39.50
85
4
53
105
1299
Brad POTGIETER
Brad POTGIETER #1299
Male Veteran Male (40-49)
01:48:10.61
01:48:10.61
13
(77)
Veteran Male (40-49)
13
Male
77
WA
AUS
Brad Potgieter
Brad Potgieter
Brad Potgieter
5:53 min/km
00:17:26.79
257
36
136
00:45:01.02
121
14
89
00:44:53.37
76
10
62
00:00:49.42
225
24
119
97
1523
Frosty Blondie & Liv
Frosty Blondie & Liv #1523
Mixed Junior Team
01:47:58.98
01:47:58.98
6
(13)
Junior Team
6
Mixed
13
WA
AUS
Mitchell Frost
Paige Stegmann
Olivia Pether
5:53 min/km
00:13:45.80
63
8
16
00:41:46.43
55
3
5
00:51:47.96
195
9
24
00:00:38.78
70
6
12
98
1545
Milne dog Gus and Haylz
Milne dog Gus and Haylz #1545
Mixed Mixed Team
01:48:02.57
01:48:02.57
8
(14)
Mixed Team
8
Mixed
14
WA
AUS
Hayley Robertson
Justin Adamson
Anna Milne
5:53 min/km
00:12:07.99
18
3
6
00:41:59.80
60
4
7
00:53:15.39
225
16
26
00:00:39.37
84
8
15
100
1035
Michel BLOT
Michel BLOT #1035
Male Veteran Male (40-49)
01:48:05.31
01:48:05.31
12
(73)
Veteran Male (40-49)
12
Male
73
WA
AUS
Michel Blot
Michel Blot
Michel Blot
5:53 min/km
00:15:12.56
139
22
78
00:46:14.42
147
18
103
00:45:43.92
93
15
73
00:00:54.40
295
30
141
96
1070
Steve COLEMAN
Steve COLEMAN #1070
Male Prime Male (18-39)
01:47:58.77
01:47:58.77
40
(72)
Prime Male (18-39)
40
Male
72
VIC
AUS
Steve Coleman
Steve Coleman
Steve Coleman
5:53 min/km
00:15:41.22
169
39
94
00:46:21.69
152
57
106
00:45:13.76
81
37
65
00:00:42.09
113
39
67
99
1064
Sonia CHURCHER
Sonia CHURCHER #1064
Female Veteran Female (40-49)
01:48:04.27
01:48:04.27
7
(13)
Veteran Female (40-49)
7
Female
13
WA
AUS
Sonia Churcher
Sonia Churcher
Sonia Churcher
5:53 min/km
00:15:57.47
189
20
57
00:43:30.52
92
6
16
00:47:44.98
130
7
20
00:00:51.29
255
27
92
104
1098
Trent DELLA BOSCA
Trent DELLA BOSCA #1098
Male Prime Male (18-39)
01:48:08.74
01:48:08.74
42
(76)
Prime Male (18-39)
42
Male
76
WA
AUS
Trent Della Bosca
Trent Della Bosca
Trent Della Bosca
5:53 min/km
00:18:51.51
314
70
158
00:43:44.45
97
42
70
00:44:52.64
75
34
61
00:00:40.12
90
33
56
101
1125
Ceridwen ELLIS
Ceridwen ELLIS #1125
Female Junior Female (U18)
01:48:05.57
01:48:05.57
2
(14)
Junior Female (U18)
2
Female
14
WA
AUS
Ceridwen Ellis
Ceridwen Ellis
Ceridwen Ellis
5:53 min/km
00:13:34.54
57
1
17
00:42:02.86
62
2
11
00:51:54.05
197
2
41
00:00:34.11
18
2
3
106
1199
Nathalie JOACHIM
Nathalie JOACHIM #1199
Female Prime Female (18-39)
01:48:13.83
01:48:13.83
4
(15)
Prime Female (18-39)
4
Female
15
WA
AUS
Nathalie Joachim
Nathalie Joachim
Nathalie Joachim
5:53 min/km
00:16:51.30
227
31
73
00:45:15.45
125
9
22
00:45:29.39
86
3
7
00:00:37.69
55
4
11
102
1171
Darrin HAVERHOEK
Darrin HAVERHOEK #1171
Male Prime Male (18-39)
01:48:07.15
01:48:07.15
41
(74)
Prime Male (18-39)
41
Male
74
WA
AUS
Darrin Haverhoek
Darrin Haverhoek
Darrin Haverhoek
5:53 min/km
00:19:37.25
342
78
168
00:41:20.36
49
23
38
00:46:34.84
106
41
79
00:00:34.70
21
9
15
110
1581
Bart Huntley
Bart Huntley #1581
Mixed Mixed Team
01:48:33.82
01:48:33.82
9
(15)
Mixed Team
9
Mixed
15
WA
AUS
Bart Huntley
Bart Huntley
Natasha Huntley
5:54 min/km
00:15:16.68
144
12
23
00:46:25.30
154
10
17
00:46:09.46
100
9
14
00:00:42.37
120
12
22
109
1249
Martin MCNIFF
Martin MCNIFF #1249
Male Vintage Male (50-59)
01:48:31.97
01:48:31.97
7
(79)
Vintage Male (50-59)
7
Male
79
WA
AUS
Martin Mcniff
Martin Mcniff
Martin Mcniff
5:54 min/km
00:20:15.54
362
18
179
00:43:14.67
87
4
62
00:44:20.20
68
7
55
00:00:41.54
106
3
64
108
1320
Maddy RHODES
Maddy RHODES #1320
Female Prime Female (18-39)
01:48:29.48
01:48:29.48
5
(16)
Prime Female (18-39)
5
Female
16
WA
AUS
Maddy Rhodes
Maddy Rhodes
Maddy Rhodes
5:54 min/km
00:15:04.11
125
13
37
00:44:00.38
105
7
17
00:48:42.44
144
9
23
00:00:42.53
124
13
32
107
1389
Brendan WEBSTER
Brendan WEBSTER #1389
Male Junior Male (U18)
01:48:27.64
01:48:27.64
9
(78)
Junior Male (U18)
9
Male
78
WA
AUS
Brendan Webster
Brendan Webster
Brendan Webster
5:54 min/km
00:13:55.78
71
4
34
00:45:50.96
139
16
99
00:47:59.99
137
11
98
00:00:40.90
97
14
60
111
1331
Daniel ROLFE
Daniel ROLFE #1331
Male Prime Male (18-39)
01:48:39.57
01:48:39.57
43
(80)
Prime Male (18-39)
43
Male
80
WA
AUS
Daniel Rolfe
Daniel Rolfe
Daniel Rolfe
5:55 min/km
00:13:33.93
56
14
27
00:45:31.40
132
54
95
00:48:42.84
145
53
102
00:00:51.40
259
67
129
112
1182
Chris HOLMES
Chris HOLMES #1182
Male Prime Male (18-39)
01:48:43.57
01:48:43.57
44
(81)
Prime Male (18-39)
44
Male
81
WA
AUS
Chris Holmes
Chris Holmes
Chris Holmes
5:55 min/km
00:14:47.53
112
30
63
00:46:35.46
156
58
107
00:46:42.90
110
44
82
00:00:37.67
54
22
35
114
1349
Luke SKANE
Luke SKANE #1349
Male Prime Male (18-39)
01:49:25.66
01:49:25.66
45
(82)
Prime Male (18-39)
45
Male
82
WA
AUS
Luke Skane
Luke Skane
Luke Skane
5:57 min/km
00:15:23.04
151
36
82
00:43:49.06
99
43
72
00:49:35.25
162
57
112
00:00:38.29
66
25
41
113
1536
JJE Racing Team
JJE Racing Team #1536
Mixed Junior Team
01:49:11.26
01:49:11.26
7
(16)
Junior Team
7
Mixed
16
WA
AUS
Emma Stegmann
Johann Scholtz
Jannovin Scholtz
5:57 min/km
00:12:44.55
36
4
11
00:51:37.13
267
11
32
00:44:13.25
65
2
7
00:00:36.32
36
5
7
117
1207
Alan KEARNEY
Alan KEARNEY #1207
Male Prime Male (18-39)
01:50:11.76
01:50:11.76
48
(85)
Prime Male (18-39)
48
Male
85
WA
AUS
Alan Kearney
Alan Kearney
Alan Kearney
6:00 min/km
00:16:26.31
208
50
116
00:46:43.05
158
59
108
00:46:07.08
99
40
77
00:00:55.31
305
72
146
116
1220
Adrian KOTLARZ
Adrian KOTLARZ #1220
Male Prime Male (18-39)
01:50:08.30
01:50:08.30
47
(84)
Prime Male (18-39)
47
Male
84
WA
AUS
Adrian Kotlarz
Adrian Kotlarz
Adrian Kotlarz
6:00 min/km
00:17:05.78
237
58
128
00:49:42.74
219
69
141
00:42:20.92
44
22
35
00:00:58.84
333
76
164
115
1107
Josh DOCKER
Josh DOCKER #1107
Male Prime Male (18-39)
01:50:06.48
01:50:06.48
46
(83)
Prime Male (18-39)
46
Male
83
WA
AUS
Josh Docker
Josh Docker
Josh Docker
6:00 min/km
00:17:15.45
247
59
132
00:44:48.04
118
51
87
00:47:04.95
117
47
88
00:00:58.03
326
74
160
119
1196
Lachlan JAMIESON
Lachlan JAMIESON #1196
Male Junior Male (U18)
01:50:42.60
01:50:42.60
11
(87)
Junior Male (U18)
11
Male
87
WA
AUS
Lachlan Jamieson
Lachlan Jamieson
Lachlan Jamieson
6:01 min/km
00:11:15.03
10
1
4
00:43:34.43
96
10
69
00:55:14.22
255
18
156
00:00:38.91
75
12
47
118
1323
Lewis RICHINGS
Lewis RICHINGS #1323
Male Junior Male (U18)
01:50:35.91
01:50:35.91
10
(86)
Junior Male (U18)
10
Male
86
WA
AUS
Lewis Richings
Lewis Richings
Lewis Richings
6:01 min/km
00:20:30.18
372
22
185
00:42:25.64
72
8
52
00:47:07.09
118
10
89
00:00:32.98
13
3
10
121
1307
Martin QUILL
Martin QUILL #1307
Male Vintage Male (50-59)
01:50:55.78
01:50:55.78
8
(88)
Vintage Male (50-59)
8
Male
88
WA
AUS
Martin Quill
Martin Quill
Martin Quill
6:02 min/km
00:12:41.61
32
2
17
00:48:23.39
194
10
128
00:48:54.76
150
10
104
00:00:56.02
311
12
151
120
1573
Trap Queens
Trap Queens #1573
Female Female Team
01:50:49.90
01:50:49.90
3
(17)
Female Team
3
Female
17
WA
AUS
Brooke Dunlea
Ellie Williams
Lucy Warhurst
6:02 min/km
00:14:48.45
113
6
32
00:39:30.98
31
1
3
00:55:52.41
268
13
72
00:00:38.05
60
3
13
122
1341
David SHARP
David SHARP #1341
Male Prime Male (18-39)
01:51:08.36
01:51:08.36
49
(89)
Prime Male (18-39)
49
Male
89
WA
AUS
David Sharp
David Sharp
David Sharp
6:03 min/km
00:18:42.04
307
68
155
00:42:13.92
65
28
46
00:49:35.02
161
56
111
00:00:37.37
51
21
32
123
1095
Kristopher DAVIS
Kristopher DAVIS #1095
Male Prime Male (18-39)
01:51:11.21
01:51:11.21
50
(90)
Prime Male (18-39)
50
Male
90
WA
AUS
Kristopher Davis
Kristopher Davis
Kristopher Davis
6:03 min/km
00:16:40.23
218
53
121
00:47:18.77
170
62
116
00:46:35.20
107
42
80
00:00:37.00
47
20
30
124
1104
Glenn DIEDRICH
Glenn DIEDRICH #1104
Male Prime Male (18-39)
01:51:12.22
01:51:12.22
51
(91)
Prime Male (18-39)
51
Male
91
WA
AUS
Glenn Diedrich
Glenn Diedrich
Glenn Diedrich
6:03 min/km
00:15:52.29
181
43
99
00:47:42.88
182
64
123
00:46:59.03
114
46
85
00:00:38.01
59
23
38
125
1103
Matt DICKENS
Matt DICKENS #1103
Male Veteran Male (40-49)
01:51:24.79
01:51:24.79
14
(92)
Veteran Male (40-49)
14
Male
92
WA
AUS
Matt Dickens
Matt Dickens
Matt Dickens
6:04 min/km
00:14:38.57
105
14
57
00:43:45.67
98
9
71
00:52:18.34
205
34
135
00:00:42.19
117
8
68
1
2
3
[4]
5
6
7
8
9
10
Page 4 of 10 (494 items)