X Adventure Race Dunsborough
16 Apr 2016
Results
Details
 
Contact
Short Course X-Adventure
Kids X-Adventure
Long Course X-Adventure
Category Results
Gender Results
All Results
Advanced
Category Results
Gender Results
All Results
Advanced
1
2
[3]
4
5
6
7
8
9
10
Page 3 of 10 (494 items)
Pos
Race No
Share
Name
Name
Time
Time
Cat Pos
(Gen Pos)
Time Adj
Category
Cat Pos
Gender
Gen Pos
State
Country
Leg1
Leg2
Leg3
Pace
Swim
O/Pos
C/Pos
G/Pos
Run
O/Pos
C/Pos
G/Pos
MTB
O/Pos
C/Pos
G/Pos
Finish
O/Pos
C/Pos
G/Pos
330
1401
Bruce WILSON
Bruce WILSON #1401
Male Masters Male (60+)
02:14:41.82
02:14:41.82
2
(184)
Masters Male (60+)
2
Male
184
WA
AUS
Bruce Wilson
Bruce Wilson
Bruce Wilson
7:20 min/km
00:14:29.33
101
2
53
00:50:42.87
246
2
154
01:08:35.49
394
4
206
00:00:54.11
289
2
136
78
1239
Michael MARTIN
Michael MARTIN #1239
Male Prime Male (18-39)
01:45:27.60
01:45:27.60
37
(62)
Prime Male (18-39)
37
Male
62
WA
AUS
Michael Martin
Michael Martin
Michael Martin
5:44 min/km
00:14:34.27
102
25
54
00:44:22.97
110
49
81
00:45:42.45
92
39
72
00:00:47.90
207
60
113
6
1153
Zach GOSS
Zach GOSS #1153
Male Prime Male (18-39)
01:28:23.58
01:28:23.58
5
(6)
+00:12:00
Prime Male (18-39)
5
Male
6
WA
AUS
Zach Goss
Zach Goss
Zach Goss
4:49 min/km
00:14:35.78
103
26
55
00:34:47.94
5
3
5
00:26:34.45
2
2
2
00:00:25.40
1
1
1
308
1061
Alex CHEESEMAN
Alex CHEESEMAN #1061
Male Prime Male (18-39)
02:11:08.43
02:11:08.43
77
(172)
Prime Male (18-39)
77
Male
172
WA
AUS
Alex Cheeseman
Alex Cheeseman
Alex Cheeseman
7:08 min/km
00:14:36.79
104
27
56
00:56:41.11
348
86
191
00:59:07.71
322
83
182
00:00:42.81
128
42
72
125
1103
Matt DICKENS
Matt DICKENS #1103
Male Veteran Male (40-49)
01:51:24.79
01:51:24.79
14
(92)
Veteran Male (40-49)
14
Male
92
WA
AUS
Matt Dickens
Matt Dickens
Matt Dickens
6:04 min/km
00:14:38.57
105
14
57
00:43:45.67
98
9
71
00:52:18.34
205
34
135
00:00:42.19
117
8
68
127
1055
Tim BYCROFT
Tim BYCROFT #1055
Male Prime Male (18-39)
01:52:10.32
01:52:10.32
52
(93)
Prime Male (18-39)
52
Male
93
WA
AUS
Tim Bycroft
Tim Bycroft
Tim Bycroft
6:06 min/km
00:14:39.78
106
28
58
00:40:59.20
47
21
36
00:55:46.40
266
73
160
00:00:44.92
166
53
94
67
1584
Matt CARRUTHERS
Matt CARRUTHERS #1584
Male Prime Male (18-39)
01:44:11.54
01:44:11.54
33
(54)
Prime Male (18-39)
33
Male
54
WA
AUS
5:40 min/km
00:14:40.53
107
29
59
00:47:09.70
166
61
112
00:41:26.42
36
16
28
00:00:54.88
302
71
144
75
1359
Stuart STONEHOUSE
Stuart STONEHOUSE #1359
Male Vintage Male (50-59)
01:45:11.43
01:45:11.43
5
(60)
Vintage Male (50-59)
5
Male
60
WA
AUS
Stuart Stonehouse
Stuart Stonehouse
Stuart Stonehouse
5:43 min/km
00:14:41.42
108
5
60
00:43:17.73
88
5
63
00:46:30.79
104
8
78
00:00:41.47
105
2
63
250
1014
Gemma BANFIELD
Gemma BANFIELD #1014
Female Veteran Female (40-49)
02:04:15.97
02:04:15.97
17
(66)
Veteran Female (40-49)
17
Female
66
WA
AUS
Gemma Banfield
Gemma Banfield
Gemma Banfield
6:46 min/km
00:14:42.04
109
15
31
00:49:55.71
227
15
56
00:58:54.05
317
25
96
00:00:44.16
148
10
42
38
1092
Tim DAVIES
Tim DAVIES #1092
Male Junior Male (U18)
01:39:45.36
01:39:45.36
3
(33)
Junior Male (U18)
3
Male
33
WA
AUS
Tim Davies
Tim Davies
Tim Davies
5:26 min/km
00:14:44.93
110
8
61
00:40:27.74
39
5
30
00:44:02.19
63
4
52
00:00:30.49
4
2
4
42
1069
David COLE
David COLE #1069
Male Vintage Male (50-59)
01:40:50.51
01:40:50.51
3
(35)
+00:12:00
Vintage Male (50-59)
3
Male
35
WA
AUS
David Cole
David Cole
David Cole
5:29 min/km
00:14:47.38
111
6
62
00:43:12.19
86
3
61
00:30:13.62
8
1
5
00:00:37.31
50
1
31
112
1182
Chris HOLMES
Chris HOLMES #1182
Male Prime Male (18-39)
01:48:43.57
01:48:43.57
44
(81)
Prime Male (18-39)
44
Male
81
WA
AUS
Chris Holmes
Chris Holmes
Chris Holmes
5:55 min/km
00:14:47.53
112
30
63
00:46:35.46
156
58
107
00:46:42.90
110
44
82
00:00:37.67
54
22
35
120
1573
Trap Queens
Trap Queens #1573
Female Female Team
01:50:49.90
01:50:49.90
3
(17)
Female Team
3
Female
17
WA
AUS
Brooke Dunlea
Ellie Williams
Lucy Warhurst
6:02 min/km
00:14:48.45
113
6
32
00:39:30.98
31
1
3
00:55:52.41
268
13
72
00:00:38.05
60
3
13
163
1051
Glen BUKTENICA
Glen BUKTENICA #1051
Male Veteran Male (40-49)
01:54:06.25
01:54:06.25
22
(117)
Veteran Male (40-49)
22
Male
117
WA
AUS
Glen Buktenica
Glen Buktenica
Glen Buktenica
6:13 min/km
00:14:49.04
114
15
64
00:49:12.14
210
30
135
00:49:10.55
154
22
106
00:00:54.51
298
31
142
12
1054
Adam BYATT
Adam BYATT #1054
Male Prime Male (18-39)
01:30:31.57
01:30:31.57
10
(12)
Prime Male (18-39)
10
Male
12
WA
AUS
Adam Byatt
Adam Byatt
Adam Byatt
4:55 min/km
00:14:49.78
115
31
65
00:37:37.09
19
12
18
00:37:26.56
19
6
13
00:00:38.13
62
24
39
82
1256
Roy MESSER
Roy MESSER #1256
Male Veteran Male (40-49)
01:45:50.79
01:45:50.79
8
(64)
Veteran Male (40-49)
8
Male
64
WA
AUS
Roy Messer
Roy Messer
Roy Messer
5:46 min/km
00:14:51.35
116
16
66
00:44:48.72
120
13
88
00:45:26.52
84
11
66
00:00:44.19
149
12
82
142
1053
Nathan BUSWELL
Nathan BUSWELL #1053
Male Prime Male (18-39)
01:52:39.26
01:52:39.26
56
(100)
Prime Male (18-39)
56
Male
100
WA
AUS
Nathan Buswell
Nathan Buswell
Nathan Buswell
6:08 min/km
00:14:56.03
117
32
67
00:43:04.34
83
36
59
00:53:42.07
229
71
148
00:00:56.81
316
73
154
311
1261
Alli MORTON
Alli MORTON #1261
Female Veteran Female (40-49)
02:11:23.86
02:11:23.86
26
(96)
Veteran Female (40-49)
26
Female
96
WA
AUS
Alli Morton
Alli Morton
Alli Morton
7:09 min/km
00:14:57.98
118
16
33
00:53:15.10
300
27
96
01:02:21.62
360
32
118
00:00:49.15
221
19
69
136
1233
Wesley LYNCH
Wesley LYNCH #1233
Male Veteran Male (40-49)
01:52:26.57
01:52:26.57
15
(96)
Veteran Male (40-49)
15
Male
96
WA
AUS
Wesley Lynch
Wesley Lynch
Wesley Lynch
6:07 min/km
00:14:58.13
119
17
68
00:45:32.61
133
16
96
00:51:09.20
182
30
126
00:00:46.62
195
20
106
63
1383
David WARE
David WARE #1383
Male Prime Male (18-39)
01:43:36.32
01:43:36.32
31
(52)
Prime Male (18-39)
31
Male
52
WA
AUS
David Ware
David Ware
David Ware
5:38 min/km
00:14:58.53
120
33
69
00:42:45.46
77
33
55
00:45:09.70
80
36
64
00:00:42.62
125
41
71
41
1022
Andrew BATES
Andrew BATES #1022
Male Prime Male (18-39)
01:40:18.84
01:40:18.84
22
(34)
Prime Male (18-39)
22
Male
34
WA
AUS
Andrew Bates
Andrew Bates
Andrew Bates
5:28 min/km
00:14:58.94
121
34
70
00:42:46.28
79
34
56
00:41:48.97
39
18
30
00:00:44.64
162
51
91
229
1358
Mary STEWART
Mary STEWART #1358
Female Prime Female (18-39)
02:01:54.74
02:01:54.74
27
(57)
Prime Female (18-39)
27
Female
57
WA
AUS
Mary Stewart
Mary Stewart
Mary Stewart
6:38 min/km
00:14:59.28
122
10
34
00:48:05.72
191
20
43
00:58:03.22
306
44
92
00:00:46.50
189
21
55
285
1274
Andrea NORDSTROM
Andrea NORDSTROM #1274
Female Prime Female (18-39)
02:08:41.57
02:08:41.57
42
(86)
Prime Female (18-39)
42
Female
86
WA
AUS
Andrea Nordstrom
Andrea Nordstrom
Andrea Nordstrom
7:00 min/km
00:15:00.54
123
11
35
00:50:37.44
243
29
64
01:02:09.60
356
56
116
00:00:53.98
285
48
109
271
1002
Belinda ALCOCK
Belinda ALCOCK #1002
Female Prime Female (18-39)
02:06:27.68
02:06:27.68
38
(80)
Prime Female (18-39)
38
Female
80
WA
AUS
Belinda Alcock
Belinda Alcock
Belinda Alcock
6:53 min/km
00:15:03.92
124
12
36
00:52:17.75
279
36
81
00:58:13.45
309
45
93
00:00:52.56
269
44
99
108
1320
Maddy RHODES
Maddy RHODES #1320
Female Prime Female (18-39)
01:48:29.48
01:48:29.48
5
(16)
Prime Female (18-39)
5
Female
16
WA
AUS
Maddy Rhodes
Maddy Rhodes
Maddy Rhodes
5:54 min/km
00:15:04.11
125
13
37
00:44:00.38
105
7
17
00:48:42.44
144
9
23
00:00:42.53
124
13
32
140
1058
Kym CARR
Kym CARR #1058
Female Prime Female (18-39)
01:52:35.57
01:52:35.57
7
(22)
Prime Female (18-39)
7
Female
22
WA
AUS
Kym Carr
Kym Carr
Kym Carr
6:08 min/km
00:15:04.73
126
14
38
00:45:42.76
137
12
26
00:51:00.64
179
17
35
00:00:47.43
201
25
61
144
1406
Benjamin ZNIDARSICH
Benjamin ZNIDARSICH #1406
Male Junior Male (U18)
01:52:48.32
01:52:48.32
14
(102)
Junior Male (U18)
14
Male
102
WA
AUS
Benjamin Znidarsich
Benjamin Znidarsich
Benjamin Znidarsich
6:08 min/km
00:15:04.95
127
9
71
00:44:01.79
106
11
77
00:53:03.59
221
15
144
00:00:37.98
57
7
36
132
1537
JKR
JKR #1537
Mixed Junior Team
01:52:21.99
01:52:21.99
8
(19)
Junior Team
8
Mixed
19
WA
AUS
Rory De Vaney
Jaiah Moore
Kyle Scott
6:07 min/km
00:15:04.98
128
10
19
00:45:23.12
127
7
13
00:51:13.52
185
7
22
00:00:40.36
92
8
17
380
1317
Melissa REPACHOLI
Melissa REPACHOLI #1317
Female Veteran Female (40-49)
02:24:01.30
02:24:01.30
36
(133)
Veteran Female (40-49)
36
Female
133
WA
AUS
Melissa Repacholi
Melissa Repacholi
Melissa Repacholi
7:50 min/km
00:15:05.53
129
17
39
00:58:04.14
361
33
126
01:09:38.60
399
41
147
00:01:13.01
394
44
157
88
1237
Andrew MARTIN
Andrew MARTIN #1237
Male Vintage Male (50-59)
01:46:44.54
01:46:44.54
6
(67)
Vintage Male (50-59)
6
Male
67
WA
AUS
Andrew Martin
Andrew Martin
Andrew Martin
5:49 min/km
00:15:06.53
130
7
72
00:43:23.44
89
6
64
00:47:18.97
119
9
90
00:00:55.59
308
11
149
5
1371
Craig TYRRELL
Craig TYRRELL #1371
Male Veteran Male (40-49)
01:28:10.97
01:28:10.97
1
(5)
Veteran Male (40-49)
1
Male
5
WA
AUS
Craig Tyrrell
Craig Tyrrell
Craig Tyrrell
4:48 min/km
00:15:07.78
131
18
73
00:33:49.19
3
1
3
00:38:29.45
23
4
17
00:00:44.53
157
14
88
173
1251
Marion MCRAE
Marion MCRAE #1251
Female Veteran Female (40-49)
01:54:58.25
01:54:58.25
10
(29)
Veteran Female (40-49)
10
Female
29
WA
AUS
Marion Mcrae
Marion Mcrae
Marion Mcrae
6:15 min/km
00:15:08.43
132
18
40
00:46:46.90
161
12
34
00:52:24.08
206
12
47
00:00:38.83
71
3
16
174
1250
Cam MCRAE
Cam MCRAE #1250
Male Veteran Male (40-49)
01:54:58.66
01:54:58.66
25
(123)
Veteran Male (40-49)
25
Male
123
WA
AUS
Cam Mcrae
Cam Mcrae
Cam Mcrae
6:15 min/km
00:15:08.54
133
19
74
00:46:46.71
160
20
110
00:52:24.20
207
35
136
00:00:39.21
80
5
50
39
1583
Connor Barrett-Lennard
Connor Barrett-Lennard #1583
Mixed Junior Team
01:40:04.64
01:40:04.64
3
(4)
Junior Team
3
Mixed
4
WA
AUS
Eddy Rodda
Finn Barrett-Lennard
Connor Barrett-Lennard
5:27 min/km
00:15:08.79
134
11
20
00:39:09.20
25
2
4
00:45:14.96
82
5
11
00:00:31.68
9
1
2
43
1088
Matthew DAVEY
Matthew DAVEY #1088
Male Prime Male (18-39)
01:40:51.82
01:40:51.82
23
(36)
Prime Male (18-39)
23
Male
36
WA
AUS
Matthew Davey
Matthew Davey
Matthew Davey
5:29 min/km
00:15:09.28
135
35
75
00:42:19.14
68
30
49
00:42:34.27
47
24
38
00:00:49.12
220
61
117
86
1178
Matt HILL
Matt HILL #1178
Male Veteran Male (40-49)
01:46:39.67
01:46:39.67
9
(65)
Veteran Male (40-49)
9
Male
65
WA
AUS
Matt Hill
Matt Hill
Matt Hill
5:48 min/km
00:15:11.03
136
20
76
00:45:10.96
123
15
90
00:45:32.96
87
12
67
00:00:44.71
163
15
92
282
1566
The Bovells
The Bovells #1566
Mixed Mixed Team
02:07:44.24
02:07:44.24
25
(39)
Mixed Team
25
Mixed
39
WA
AUS
Myles Bovell
Kate Bovell
6:57 min/km
00:15:12.15
137
10
21
00:57:34.61
357
25
39
00:53:47.69
232
19
29
00:01:09.78
382
28
43
347
1228
Jeff LOHREY
Jeff LOHREY #1228
Male Veteran Male (40-49)
02:17:40.47
02:17:40.47
53
(193)
Veteran Male (40-49)
53
Male
193
WA
AUS
Jeff Lohrey
Jeff Lohrey
Jeff Lohrey
7:30 min/km
00:15:12.15
138
21
77
01:15:51.87
418
61
210
00:45:51.41
96
16
75
00:00:45.02
167
16
95
100
1035
Michel BLOT
Michel BLOT #1035
Male Veteran Male (40-49)
01:48:05.31
01:48:05.31
12
(73)
Veteran Male (40-49)
12
Male
73
WA
AUS
Michel Blot
Michel Blot
Michel Blot
5:53 min/km
00:15:12.56
139
22
78
00:46:14.42
147
18
103
00:45:43.92
93
15
73
00:00:54.40
295
30
141
307
1047
Damien BROUGHTON
Damien BROUGHTON #1047
Male Junior Male (U18)
02:10:51.79
02:10:51.79
22
(171)
Junior Male (U18)
22
Male
171
WA
AUS
Damien Broughton
Damien Broughton
Damien Broughton
7:07 min/km
00:15:12.96
140
10
79
00:49:35.03
214
22
138
01:05:17.83
375
22
203
00:00:45.96
177
18
100
134
1509
Bikeshed
Bikeshed #1509
Female Female Team
01:52:24.73
01:52:24.73
4
(19)
Female Team
4
Female
19
WA
AUS
Helen Baker
Jen Brown
6:07 min/km
00:15:15.03
141
7
41
00:48:53.55
204
8
49
00:47:25.36
123
4
17
00:00:50.77
248
14
87
80
1575
Tri Hards
Tri Hards #1575
Mixed Mixed Team
01:45:31.95
01:45:31.95
5
(10)
+00:12:00
Mixed Team
5
Mixed
10
WA
AUS
Tenielle Stone
Ben Holloway
Chris Holloway
5:45 min/km
00:15:16.04
142
11
22
00:47:35.27
178
13
20
00:30:01.60
7
2
2
00:00:39.02
77
7
13
145
1597
Sean HAZELDEN
Sean HAZELDEN #1597
Male Vintage Male (50-59)
01:52:50.90
01:52:50.90
9
(103)
Vintage Male (50-59)
9
Male
103
WA
AUS
6:08 min/km
00:15:16.47
143
8
80
00:47:15.78
169
9
115
00:49:16.45
156
11
108
00:01:02.19
348
15
169
110
1581
Bart Huntley
Bart Huntley #1581
Mixed Mixed Team
01:48:33.82
01:48:33.82
9
(15)
Mixed Team
9
Mixed
15
WA
AUS
Bart Huntley
Bart Huntley
Natasha Huntley
5:54 min/km
00:15:16.68
144
12
23
00:46:25.30
154
10
17
00:46:09.46
100
9
14
00:00:42.37
120
12
22
61
1154
Emily GRAHAM
Emily GRAHAM #1154
Female Junior Female (U18)
01:43:22.22
01:43:22.22
1
(6)
Junior Female (U18)
1
Female
6
WA
AUS
Emily Graham
Emily Graham
Emily Graham
5:37 min/km
00:15:16.68
145
3
42
00:40:02.75
36
1
5
00:47:29.25
124
1
18
00:00:33.52
17
1
2
239
1524
Fyjoban
Fyjoban #1524
Mixed Mixed Team
02:03:12.57
02:03:12.57
21
(33)
Mixed Team
21
Mixed
33
WA
AUS
Jye Barnett
Diana Barnett
6:42 min/km
00:15:17.29
146
13
24
00:53:18.10
302
23
36
00:53:47.06
230
18
28
00:00:50.11
236
23
36
370
1040
Augustus BRAMPTON
Augustus BRAMPTON #1040
Male Junior Male (U18)
02:21:17.80
02:21:17.80
23
(200)
Junior Male (U18)
23
Male
200
WA
AUS
Augustus Brampton
Augustus Brampton
Augustus Brampton
7:42 min/km
00:15:18.04
147
11
81
00:48:14.46
192
19
127
01:16:51.20
415
23
209
00:00:54.09
288
22
135
194
1278
Moira O'BRIEN-SMITH
Moira O'BRIEN-SMITH #1278
Female Prime Female (18-39)
01:56:51.57
01:56:51.57
20
(42)
Prime Female (18-39)
20
Female
42
WA
AUS
Moira O'Brien-Smith
Moira O'Brien-Smith
Moira O'Brien-Smith
6:22 min/km
00:15:19.76
148
15
43
00:41:54.73
57
5
9
00:58:54.95
318
48
97
00:00:42.12
115
9
27
129
1546
Older we get Faster we were
Older we get Faster we were #1546
Mixed Mixed Team
01:52:12.58
01:52:12.58
11
(18)
Mixed Team
11
Mixed
18
WA
AUS
Attila Hagymas
Ranee Wilson
Kea Mumford
6:06 min/km
00:15:20.29
149
14
25
00:42:13.68
64
5
8
00:53:53.72
235
20
30
00:00:44.87
165
16
27
182
1367
Claire THOMSON
Claire THOMSON #1367
Female Prime Female (18-39)
01:55:47.35
01:55:47.35
15
(34)
Prime Female (18-39)
15
Female
34
WA
AUS
Claire Thomson
Claire Thomson
Claire Thomson
6:18 min/km
00:15:22.01
150
16
44
00:51:01.02
252
32
69
00:48:47.66
146
10
24
00:00:36.64
43
2
7
1
2
[3]
4
5
6
7
8
9
10
Page 3 of 10 (494 items)