X Adventure Race Dunsborough
16 Apr 2016
Results
Details
 
Contact
Short Course X-Adventure
Kids X-Adventure
Long Course X-Adventure
Category Results
Gender Results
All Results
Advanced
Category Results
Gender Results
All Results
Advanced
1
2
[3]
4
5
6
7
8
9
10
Page 3 of 10 (494 items)
Pos
Race No
Share
Name
Name
Time
Time
Cat Pos
(Gen Pos)
Time Adj
Category
Cat Pos
Gender
Gen Pos
State
Country
Leg1
Leg2
Leg3
Pace
Swim
O/Pos
C/Pos
G/Pos
Run
O/Pos
C/Pos
G/Pos
MTB
O/Pos
C/Pos
G/Pos
Finish
O/Pos
C/Pos
G/Pos
93
1016
Paul BANKS
Paul BANKS #1016
Male Veteran Male (40-49)
01:47:47.57
01:47:47.57
10
(70)
Veteran Male (40-49)
10
Male
70
WA
AUS
Paul Banks
Paul Banks
Paul Banks
5:52 min/km
00:13:54.72
69
6
33
00:47:40.58
181
23
122
00:45:34.64
89
13
69
00:00:37.62
53
3
34
221
1507
Beginner A & Ns
Beginner A & Ns #1507
Mixed Mixed Team
02:01:14.73
02:01:14.73
19
(29)
Mixed Team
19
Mixed
29
WA
AUS
Nishani Jacob
Nicole Davey
Andrew Davey
6:36 min/km
00:21:07.41
383
28
43
00:53:01.15
295
22
35
00:46:17.59
101
10
15
00:00:48.57
214
21
34
126
1592
Silje Hynes
Silje Hynes #1592
Mixed Mixed Team
01:51:36.75
01:51:36.75
10
(17)
Mixed Team
10
Mixed
17
WA
AUS
Silje Hynes
Nathan Hynes
Phill Hynes
6:04 min/km
00:13:36.61
59
8
15
00:41:48.74
56
3
6
00:55:22.59
259
23
36
00:00:48.80
215
22
35
112
1182
Chris HOLMES
Chris HOLMES #1182
Male Prime Male (18-39)
01:48:43.57
01:48:43.57
44
(81)
Prime Male (18-39)
44
Male
81
WA
AUS
Chris Holmes
Chris Holmes
Chris Holmes
5:55 min/km
00:14:47.53
112
30
63
00:46:35.46
156
58
107
00:46:42.90
110
44
82
00:00:37.67
54
22
35
295
1271
Anne-Lise NISBET
Anne-Lise NISBET #1271
Female Prime Female (18-39)
02:10:06.52
02:10:06.52
45
(89)
Prime Female (18-39)
45
Female
89
WA
AUS
Anne-Lise Nisbet
Anne-Lise Nisbet
Anne-Lise Nisbet
7:05 min/km
00:19:46.71
347
64
138
00:51:11.30
257
34
71
00:58:25.19
311
46
94
00:00:43.31
133
15
35
144
1406
Benjamin ZNIDARSICH
Benjamin ZNIDARSICH #1406
Male Junior Male (U18)
01:52:48.32
01:52:48.32
14
(102)
Junior Male (U18)
14
Male
102
WA
AUS
Benjamin Znidarsich
Benjamin Znidarsich
Benjamin Znidarsich
6:08 min/km
00:15:04.95
127
9
71
00:44:01.79
106
11
77
00:53:03.59
221
15
144
00:00:37.98
57
7
36
239
1524
Fyjoban
Fyjoban #1524
Mixed Mixed Team
02:03:12.57
02:03:12.57
21
(33)
Mixed Team
21
Mixed
33
WA
AUS
Jye Barnett
Diana Barnett
6:42 min/km
00:15:17.29
146
13
24
00:53:18.10
302
23
36
00:53:47.06
230
18
28
00:00:50.11
236
23
36
187
1516
Die Starke Frauen
Die Starke Frauen #1516
Female Female Team
01:56:18.82
01:56:18.82
6
(38)
Female Team
6
Female
38
WA
AUS
Astrid Nader-Louw
Katrin Geldermann
6:20 min/km
00:19:10.17
331
19
129
00:45:40.08
136
3
25
00:50:45.15
175
6
32
00:00:43.41
134
9
36
8
1366
Nick THOMPSON
Nick THOMPSON #1366
Male Junior Male (U18)
01:28:53.56
01:28:53.56
1
(8)
Junior Male (U18)
1
Male
8
WA
AUS
Nick Thompson
Nick Thompson
Nick Thompson
4:50 min/km
00:11:20.27
11
2
5
00:33:02.94
2
1
2
00:43:52.34
61
3
50
00:00:38.00
58
8
37
185
1555
Stillettis
Stillettis #1555
Mixed Mixed Team
01:56:09.79
01:56:09.79
16
(24)
Mixed Team
16
Mixed
24
WA
AUS
Nicole Joanne Wreford
Damon Diletti
6:19 min/km
00:16:28.21
211
18
31
00:50:52.02
249
19
28
00:47:59.15
136
14
19
00:00:50.39
241
24
37
60
1013
Kellie BALDWIN
Kellie BALDWIN #1013
Female Veteran Female (40-49)
01:43:07.21
01:43:07.21
3
(5)
Veteran Female (40-49)
3
Female
5
WA
AUS
Kellie Baldwin
Kellie Baldwin
Kellie Baldwin
5:37 min/km
00:13:04.78
42
5
10
00:42:37.70
74
3
12
00:46:41.29
109
4
13
00:00:43.42
135
8
37
124
1104
Glenn DIEDRICH
Glenn DIEDRICH #1104
Male Prime Male (18-39)
01:51:12.22
01:51:12.22
51
(91)
Prime Male (18-39)
51
Male
91
WA
AUS
Glenn Diedrich
Glenn Diedrich
Glenn Diedrich
6:03 min/km
00:15:52.29
181
43
99
00:47:42.88
182
64
123
00:46:59.03
114
46
85
00:00:38.01
59
23
38
300
1532
Horrible Hobbits
Horrible Hobbits #1532
Mixed Junior Team
02:10:16.47
02:10:16.47
15
(41)
Junior Team
15
Mixed
41
WA
AUS
Freya Prall
Amelia Prall
7:05 min/km
00:14:06.94
77
9
17
00:55:53.55
340
14
38
00:59:25.46
326
15
42
00:00:50.52
242
14
38
183
1600
Diana LEWIN
Diana LEWIN #1600
Female Veteran Female (40-49)
01:56:03.31
01:56:03.31
11
(35)
Veteran Female (40-49)
11
Female
35
WA
AUS
6:19 min/km
00:20:21.50
368
42
147
00:46:08.89
144
10
29
00:48:49.43
148
9
25
00:00:43.49
136
9
38
272
1557
Tashtillynik
Tashtillynik #1557
Female Female Team
02:06:33.79
02:06:33.79
14
(81)
Female Team
14
Female
81
WA
AUS
Natasha Amor
Nicola Stanley
Matilda Varnavides
6:53 min/km
00:19:44.54
346
22
137
00:54:16.43
318
20
105
00:51:49.23
196
8
40
00:00:43.58
137
10
39
171
1519
Fat wheels
Fat wheels #1519
Mixed Mixed Team
01:54:39.50
01:54:39.50
14
(22)
Mixed Team
14
Mixed
22
WA
AUS
Tamara Gibbons
David Macgeorge
James Macgeorge
6:14 min/km
00:15:37.29
167
15
27
00:37:37.83
21
1
2
01:00:32.82
338
29
44
00:00:51.55
261
25
39
12
1054
Adam BYATT
Adam BYATT #1054
Male Prime Male (18-39)
01:30:31.57
01:30:31.57
10
(12)
Prime Male (18-39)
10
Male
12
WA
AUS
Adam Byatt
Adam Byatt
Adam Byatt
4:55 min/km
00:14:49.78
115
31
65
00:37:37.09
19
12
18
00:37:26.56
19
6
13
00:00:38.13
62
24
39
48
1222
Tom KUSAL
Tom KUSAL #1222
Male Junior Male (U18)
01:41:21.12
01:41:21.12
4
(41)
Junior Male (U18)
4
Male
41
WA
AUS
Tom Kusal
Tom Kusal
Tom Kusal
5:31 min/km
00:16:56.68
232
17
127
00:39:15.06
27
3
22
00:44:31.20
72
5
58
00:00:38.17
63
9
40
315
1175
Ingrid HEYDER
Ingrid HEYDER #1175
Female Prime Female (18-39)
02:12:14.57
02:12:14.57
48
(97)
Prime Female (18-39)
48
Female
97
WA
AUS
Ingrid Heyder
Ingrid Heyder
Ingrid Heyder
7:12 min/km
00:18:42.25
308
53
116
00:54:21.49
320
49
107
00:58:27.20
312
47
95
00:00:43.61
138
16
40
310
1501
2 girls & 1 guy
2 girls & 1 guy #1501
Mixed Mixed Team
02:11:20.27
02:11:20.27
27
(42)
Mixed Team
27
Mixed
42
WA
AUS
Nicole Kirkman
Karen Turpin
Adam Blakey
7:09 min/km
00:19:36.86
341
25
40
01:02:37.55
393
28
43
00:48:12.79
138
15
20
00:00:53.06
279
26
40
114
1349
Luke SKANE
Luke SKANE #1349
Male Prime Male (18-39)
01:49:25.66
01:49:25.66
45
(82)
Prime Male (18-39)
45
Male
82
WA
AUS
Luke Skane
Luke Skane
Luke Skane
5:57 min/km
00:15:23.04
151
36
82
00:43:49.06
99
43
72
00:49:35.25
162
57
112
00:00:38.29
66
25
41
220
1552
rocking the boat
rocking the boat #1552
Mixed Mixed Team
02:01:00.99
02:01:00.99
18
(28)
Mixed Team
18
Mixed
28
WA
AUS
Sigrid Blot
Tayla Nash
Kris Borgraeve
6:35 min/km
00:11:04.64
7
2
4
00:51:03.98
254
20
29
00:57:58.82
305
27
41
00:00:53.54
281
27
41
224
1001
Cecile ABBOTT
Cecile ABBOTT #1001
Female Prime Female (18-39)
02:01:34.45
02:01:34.45
26
(55)
Prime Female (18-39)
26
Female
55
WA
AUS
Cecile Abbott
Cecile Abbott
Cecile Abbott
6:37 min/km
00:17:27.79
260
39
92
00:46:11.70
146
13
30
00:57:11.10
292
41
84
00:00:43.84
142
17
41
250
1014
Gemma BANFIELD
Gemma BANFIELD #1014
Female Veteran Female (40-49)
02:04:15.97
02:04:15.97
17
(66)
Veteran Female (40-49)
17
Female
66
WA
AUS
Gemma Banfield
Gemma Banfield
Gemma Banfield
6:46 min/km
00:14:42.04
109
15
31
00:49:55.71
227
15
56
00:58:54.05
317
25
96
00:00:44.16
148
10
42
146
1185
Kolby HOUGH
Kolby HOUGH #1185
Male Junior Male (U18)
01:52:51.16
01:52:51.16
15
(104)
Junior Male (U18)
15
Male
104
WA
AUS
Kolby Hough
Kolby Hough
Kolby Hough
6:09 min/km
00:20:28.29
371
21
184
00:45:39.63
135
15
98
00:46:04.45
98
8
76
00:00:38.77
68
10
42
79
1569
The Three Mudmigos
The Three Mudmigos #1569
Mixed Junior Team
01:45:31.82
01:45:31.82
5
(9)
Junior Team
5
Mixed
9
WA
AUS
Areti Scholtz
Oliver Brewster
Daniel Addis
5:45 min/km
00:16:18.50
204
13
30
00:43:49.88
100
6
12
00:44:29.71
70
3
8
00:00:53.71
284
15
42
282
1566
The Bovells
The Bovells #1566
Mixed Mixed Team
02:07:44.24
02:07:44.24
25
(39)
Mixed Team
25
Mixed
39
WA
AUS
Myles Bovell
Kate Bovell
6:57 min/km
00:15:12.15
137
10
21
00:57:34.61
357
25
39
00:53:47.69
232
19
29
00:01:09.78
382
28
43
21
1385
James WASHBOURNE
James WASHBOURNE #1385
Male Prime Male (18-39)
01:35:13.21
01:35:13.21
15
(20)
Prime Male (18-39)
15
Male
20
WA
AUS
James Washbourne
James Washbourne
James Washbourne
5:11 min/km
00:12:18.91
23
8
11
00:39:43.48
34
16
26
00:42:32.03
45
23
36
00:00:38.77
69
26
43
40
1048
Anthea BROWN
Anthea BROWN #1048
Female Veteran Female (40-49)
01:40:16.50
01:40:16.50
2
(3)
Veteran Female (40-49)
2
Female
3
WA
AUS
Anthea Brown
Anthea Brown
Anthea Brown
5:27 min/km
00:12:58.78
40
4
9
00:39:14.00
26
1
1
00:47:19.35
120
5
14
00:00:44.35
153
11
43
138
1046
Cameron BROUGHTON
Cameron BROUGHTON #1046
Male Junior Male (U18)
01:52:32.32
01:52:32.32
12
(97)
Junior Male (U18)
12
Male
97
WA
AUS
Cameron Broughton
Cameron Broughton
Cameron Broughton
6:07 min/km
00:15:26.39
153
12
83
00:42:16.16
67
6
48
00:54:10.90
237
17
150
00:00:38.86
72
11
44
85
1097
Liza DAWSON
Liza DAWSON #1097
Female Veteran Female (40-49)
01:46:15.32
01:46:15.32
5
(10)
+00:12:00
Veteran Female (40-49)
5
Female
10
WA
AUS
Liza Dawson
Liza Dawson
Liza Dawson
5:47 min/km
00:13:20.53
52
8
15
00:44:43.21
115
8
19
00:35:27.21
17
1
2
00:00:44.36
155
12
44
280
1579
Young guns
Young guns #1579
Mixed Mixed Team
02:07:13.97
02:07:13.97
24
(38)
Mixed Team
24
Mixed
38
WA
AUS
Dave Archer
Ross Hassall
Jackie Archer
6:56 min/km
00:17:47.76
274
21
34
00:47:54.99
186
14
21
01:00:19.70
335
28
43
00:01:11.51
389
29
44
298
1114
Andrea DRURY
Andrea DRURY #1114
Female Veteran Female (40-49)
02:10:09.77
02:10:09.77
22
(91)
Veteran Female (40-49)
22
Female
91
WA
AUS
Andrea Drury
Andrea Drury
Andrea Drury
7:05 min/km
00:20:16.79
365
41
145
00:51:31.35
265
18
74
00:57:36.99
300
22
88
00:00:44.63
161
13
45
159
1148
Graeme GLASS
Graeme GLASS #1148
Male Prime Male (18-39)
01:54:02.78
01:54:02.78
60
(114)
Prime Male (18-39)
60
Male
114
WA
AUS
Graeme Glass
Graeme Glass
Graeme Glass
6:12 min/km
00:16:01.00
192
47
106
00:47:56.24
187
66
126
00:49:26.66
159
55
110
00:00:38.86
73
27
45
356
1235
Amy Manson
Amy Manson #1235
Mixed Mixed Team
02:19:14.82
02:19:14.82
29
(44)
Mixed Team
29
Mixed
44
WA
AUS
Amy Manson
Amy Manson
John Fisher
7:35 min/km
00:20:50.79
377
26
41
01:00:12.72
379
27
42
00:56:48.18
287
25
38
00:01:23.11
410
30
45
321
1529
Harey Halls
Harey Halls #1529
Female Female Team
02:13:01.82
02:13:01.82
15
(101)
Female Team
15
Female
101
WA
AUS
Donna Hall
Megan Hall
Jenn Hare
7:14 min/km
00:17:45.04
273
16
100
00:51:41.47
268
14
76
01:02:49.92
364
18
122
00:00:45.38
170
11
46
68
1296
Kris PLUMB
Kris PLUMB #1296
Male Prime Male (18-39)
01:44:18.57
01:44:18.57
34
(55)
Prime Male (18-39)
34
Male
55
WA
AUS
Kris Plumb
Kris Plumb
Kris Plumb
5:41 min/km
00:15:44.51
172
40
96
00:44:06.73
108
47
79
00:43:48.42
60
29
49
00:00:38.90
74
28
46
177
1252
Kate MELLETT
Kate MELLETT #1252
Female Junior Female (U18)
01:55:37.32
01:55:37.32
3
(32)
Junior Female (U18)
3
Female
32
WA
AUS
Kate Mellett
Kate Mellett
Kate Mellett
6:18 min/km
00:15:55.69
187
4
56
00:46:30.47
155
4
32
00:52:25.76
208
3
48
00:00:45.40
171
5
47
119
1196
Lachlan JAMIESON
Lachlan JAMIESON #1196
Male Junior Male (U18)
01:50:42.60
01:50:42.60
11
(87)
Junior Male (U18)
11
Male
87
WA
AUS
Lachlan Jamieson
Lachlan Jamieson
Lachlan Jamieson
6:01 min/km
00:11:15.03
10
1
4
00:43:34.43
96
10
69
00:55:14.22
255
18
156
00:00:38.91
75
12
47
268
1181
Kimiko HOLDER
Kimiko HOLDER #1181
Female Prime Female (18-39)
02:05:25.40
02:05:25.40
36
(77)
Prime Female (18-39)
36
Female
77
WA
AUS
Kimiko Holder
Kimiko Holder
Kimiko Holder
6:50 min/km
00:19:56.97
357
66
142
00:52:45.96
290
41
90
00:51:56.94
199
22
43
00:00:45.51
173
18
48
165
1309
Robin RAAB
Robin RAAB #1309
Male Prime Male (18-39)
01:54:08.33
01:54:08.33
62
(119)
Prime Male (18-39)
62
Male
119
WA
AUS
Robin Raab
Robin Raab
Robin Raab
6:13 min/km
00:15:55.43
186
44
102
00:49:39.82
217
68
139
00:47:53.96
133
50
95
00:00:39.11
78
29
48
137
1574
tri a gain
tri a gain #1574
Female Female Team
01:52:29.31
01:52:29.31
5
(21)
Female Team
5
Female
21
WA
AUS
Debby Westell
Penelope Thornton
Kate Wood
6:07 min/km
00:16:40.43
219
12
67
00:48:32.57
197
6
45
00:46:30.54
102
2
10
00:00:45.76
174
12
49
23
1190
Dave HURST
Dave HURST #1190
Male Veteran Male (40-49)
01:35:24.82
01:35:24.82
4
(22)
Veteran Male (40-49)
4
Male
22
WA
AUS
Dave Hurst
Dave Hurst
Dave Hurst
5:11 min/km
00:14:05.61
76
9
39
00:37:27.40
17
2
16
00:43:12.60
54
8
45
00:00:39.20
79
4
49
174
1250
Cam MCRAE
Cam MCRAE #1250
Male Veteran Male (40-49)
01:54:58.66
01:54:58.66
25
(123)
Veteran Male (40-49)
25
Male
123
WA
AUS
Cam Mcrae
Cam Mcrae
Cam Mcrae
6:15 min/km
00:15:08.54
133
19
74
00:46:46.71
160
20
110
00:52:24.20
207
35
136
00:00:39.21
80
5
50
199
1006
Gina ARENA
Gina ARENA #1006
Female Veteran Female (40-49)
01:57:08.32
01:57:08.32
13
(45)
Veteran Female (40-49)
13
Female
45
WA
AUS
Gina Arena
Gina Arena
Gina Arena
6:23 min/km
00:16:41.26
221
22
69
00:48:51.13
202
14
48
00:50:50.11
176
10
33
00:00:45.81
175
14
50
297
1273
Adam NOLAN
Adam NOLAN #1273
Male Prime Male (18-39)
02:10:08.75
02:10:08.75
76
(167)
Prime Male (18-39)
76
Male
167
WA
AUS
Adam Nolan
Adam Nolan
Adam Nolan
7:05 min/km
00:19:30.22
338
77
167
00:51:22.69
261
77
160
00:58:36.53
314
81
178
00:00:39.29
81
30
51
316
1215
Sophie KIELY
Sophie KIELY #1215
Female Prime Female (18-39)
02:12:17.32
02:12:17.32
49
(98)
Prime Female (18-39)
49
Female
98
WA
AUS
Sophie Kiely
Sophie Kiely
Sophie Kiely
7:12 min/km
00:16:12.04
198
26
60
00:49:10.71
209
23
51
01:06:08.59
386
65
138
00:00:45.97
178
19
51
24
1306
Joel QUARTERMAINE
Joel QUARTERMAINE #1306
Male Prime Male (18-39)
01:35:40.97
01:35:40.97
16
(23)
Prime Male (18-39)
16
Male
23
WA
AUS
Joel Quartermaine
Joel Quartermaine
Joel Quartermaine
5:12 min/km
00:11:48.00
12
4
6
00:41:23.46
50
24
39
00:41:50.20
40
19
31
00:00:39.30
82
31
52
376
1399
Jorja WILLIAMSON
Jorja WILLIAMSON #1399
Female Junior Female (U18)
02:23:27.62
02:23:27.62
8
(129)
Junior Female (U18)
8
Female
129
WA
AUS
Jorja Williamson
Jorja Williamson
Jorja Williamson
7:49 min/km
00:16:27.79
210
6
64
00:55:08.70
328
7
109
01:11:05.01
405
9
152
00:00:46.10
182
6
52
103
1506
Avada Gold
Avada Gold #1506
Male Male Team
01:48:07.74
01:48:07.74
7
(75)
Male Team
7
Male
75
WA
AUS
Alex Teh
Brent Hall
Jason Kain
5:53 min/km
00:13:03.44
41
2
21
00:47:22.80
173
8
118
00:47:01.99
116
7
87
00:00:39.50
85
4
53
1
2
[3]
4
5
6
7
8
9
10
Page 3 of 10 (494 items)