Augusta Adventure Fest
3 Nov 2018
Results
Details
 
Contact
Augusta Adventure Race
Adventure Warrior
2km Ocean Swim
15km Ocean Paddle
15km Trail Run
35km MTB
Category Results
Gender Results
All Results
Advanced
Category Results
Gender Results
All Results
Advanced
[1]
2
3
4
5
6
7
Page 1 of 7 (304 items)
Fav
Pos
Race No
Share
Name
Name
Time
Time
Cat Pos
(Gen Pos)
Category
Cat Pos
Time Behind Cat
Gender
Gen Pos
Country
Swim
Run
MTB
Paddle
Pace
1km Ocean Swim
Pace
O/Pos
C/Pos
G/Pos
RunTurn 3.3km
Pace
O/Pos
C/Pos
G/Pos
6.6km CLIF Bar Run
Pace
O/Pos
C/Pos
G/Pos
T1
O/Pos
C/Pos
G/Pos
15km MTB
Pace
O/Pos
C/Pos
G/Pos
T2
O/Pos
C/Pos
G/Pos
6km Inlet Paddle
O/Pos
C/Pos
G/Pos
452
Annika NEGUS
Annika NEGUS #452
Female Junior (Under 15)
DNS
DNS
Junior (Under 15)
Female
AUS
447
Femke NEGUS
Femke NEGUS #447
Female Junior (Under 15)
DNS
DNS
Junior (Under 15)
Female
AUS
439
Abby DALTON
Abby DALTON #439
Female Prime (18-39)
DNS
DNS
Prime (18-39)
Female
AUS
420
Ben RAYNER
Ben RAYNER #420
Male Prime (18-39)
DNS
DNS
Prime (18-39)
Male
AUS
438
Simon PHILLIPS
Simon PHILLIPS #438
Male Prime (18-39)
DNS
DNS
Prime (18-39)
Male
AUS
424
Kate URQUHART
Kate URQUHART #424
Female Veteran (40-49)
DNS
DNS
Veteran (40-49)
Female
AUS
412
Helen WILCOX
Helen WILCOX #412
Female Veteran (40-49)
DNS
DNS
Veteran (40-49)
Female
AUS
374
Kiely O'FLAHERTY
Kiely O'FLAHERTY #374
Female Veteran (40-49)
DNS
DNS
Veteran (40-49)
Female
AUS
416
Sally ROYCE
Sally ROYCE #416
Female Veteran (40-49)
DNS
DNS
Veteran (40-49)
Female
AUS
397
Alison SIMKIN
Alison SIMKIN #397
Female Veteran (40-49)
DNS
DNS
Veteran (40-49)
Female
AUS
398
Matthew BAYLISS
Matthew BAYLISS #398
Male Veteran (40-49)
DNS
DNS
Veteran (40-49)
Male
AUS
428
Richie BASTON
Richie BASTON #428
Male Veteran (40-49)
DNS
DNS
Veteran (40-49)
Male
AUS
440
Mark KERNS
Mark KERNS #440
Male Veteran (40-49)
DNF
DNF
Veteran (40-49)
Male
AUS
391
Shane TOTTEN
Shane TOTTEN #391
Male Veteran (40-49)
DNS
DNS
Veteran (40-49)
Male
AUS
400
Matt HOGG
Matt HOGG #400
Male Veteran (40-49)
DNS
DNS
Veteran (40-49)
Male
AUS
415
Jamie CLARKE
Jamie CLARKE #415
Male Veteran (40-49)
DNS
DNS
Veteran (40-49)
Male
AUS
380
Ed NEGUS
Ed NEGUS #380
Male Veteran (40-49)
DNS
DNS
Veteran (40-49)
Male
AUS
381
Jason SPIRO
Jason SPIRO #381
Male Veteran (40-49)
DNS
DNS
Veteran (40-49)
Male
AUS
353
Bernard BRUMMAGE
Bernard BRUMMAGE #353
Male Vintage (50-59)
DNS
DNS
Vintage (50-59)
Male
AUS
351
Philip CAVE
Philip CAVE #351
Male Vintage (50-59)
DNS
DNS
Vintage (50-59)
Male
AUS
354
Joel LEWIS
Joel LEWIS #354
Male Vintage (50-59)
DNS
DNS
Vintage (50-59)
Male
AUS
556
Nocturnal Dream Birds
Nocturnal Dream Birds #556
Female Female Team
DNS
DNS
Female Team
Female
AUS
Catherine Hill
586
Bananarama
Bananarama #586
Mixed Mixed Team
DNS
DNS
Mixed Team
Mixed
AUS
Suzanne Pearce
Suzanne Pearce
573
Iron Hunter
Iron Hunter #573
Mixed Mixed Team
DNS
DNS
Mixed Team
Mixed
AUS
Jett Jaeger-Harvey
Dee Jaeger
Basil Harvey
Greg Harvey
534
Team Liddle
Team Liddle #534
Mixed Team of 2
DNS
DNS
Team of 2
Mixed
AUS
Peter Liddle
Jane Liddle
Peter Liddle
Jane Liddle
649
Norfolk N Chance
Norfolk N Chance #649
Mixed Team of 2
DNS
DNS
Team of 2
Mixed
AUS
Kevin Howe
Kevin Howe
Kevin Howe
Kevin Howe
650
Vicious And Delicious
Vicious And Delicious #650
Mixed Team of 2
DNS
DNS
Team of 2
Mixed
Pat Howe
Pat Howe
566
Ozzimsa
Ozzimsa #566
Mixed Veteran Team
DNS
DNS
Veteran Team
Mixed
AUS
Hugh De Vries
Hugh De Vries
230
605
Principal Skinners
Principal Skinners #605
Male Male Team
03:03:52.89
03:03:52.89
20
(99)
Male Team
20
01:04:19.12
Male
99
AUS
Neil Sinclair
Len Collier
6:20 min/km
00:23:53.98
23:53 min/km
146
11
63
00:33:27.46
10:08 min/km
267
22
112
01:04:36.27
9:47 min/km
265
22
111
00:01:33.67
185
21
61
00:54:06.76
16.6 km/h
185
19
86
00:00:37.83
94
14
27
00:39:04.36
118
12
56
264
483
Nishani JACOB
Nishani JACOB #483
Female Prime (18-39)
03:41:43.12
03:41:43.12
10
(33)
Prime (18-39)
10
01:29:59.00
Female
33
NZL
7:38 min/km
00:30:38.17
30:38 min/km
251
10
32
00:35:29.93
10:45 min/km
268
10
33
01:06:12.35
10:01 min/km
266
10
33
00:01:18.29
152
5
15
01:12:32.83
12.4 km/h
260
9
32
00:01:01.35
194
6
25
00:50:00.11
236
9
29
270
464
Jeannette BUSCH
Jeannette BUSCH #464
Female Vintage (50-59)
04:09:05.66
04:09:05.66
3
(35)
Vintage (50-59)
3
00:38:41.17
Female
35
AUS
8:35 min/km
00:35:57.70
35:57 min/km
266
3
34
00:37:54.13
11:29 min/km
269
3
34
01:12:15.22
10:56 min/km
269
3
35
00:02:11.38
235
3
31
01:24:10.65
10.7 km/h
268
4
35
00:01:45.73
247
2
32
00:52:44.98
248
1
31
269
459
Eloise BELL
Eloise BELL #459
Female Junior (Under 18)
04:08:01.16
04:08:01.16
1
(34)
Junior (Under 18)
1
Female
34
AUS
8:33 min/km
00:31:28.23
31:28 min/km
257
1
33
00:40:20.12
12:13 min/km
270
1
35
01:08:06.79
10:19 min/km
267
1
34
00:01:39.92
203
1
27
01:29:37.79
10.0 km/h
270
1
36
00:01:13.27
219
1
29
00:55:55.15
252
1
32
271
375
Elizabeth VERNOOY
Elizabeth VERNOOY #375
Female Vintage (50-59)
04:16:48.66
04:16:48.66
4
(36)
Vintage (50-59)
4
00:46:24.16
Female
36
AUS
8:51 min/km
00:36:05.10
36:05 min/km
269
4
35
00:40:47.06
12:21 min/km
271
4
36
01:17:49.94
11:47 min/km
270
4
36
00:03:23.93
261
4
36
01:21:13.73
11.1 km/h
266
3
34
00:02:18.09
263
4
35
00:55:57.86
254
2
33
631
Girl Power
Girl Power #631
Mixed Mixed Team
DNF
DNF
Mixed Team
Mixed
Jenine Owen
Bec Paul
Matthew Owen
Caryn Paul
00:28:38.14
28:38 min/km
00:43:33.21
13:11 min/km
02:43:25.81
01:30:47.48
2
664
Scc Team 9
Scc Team 9 #664
Male Male Junior Team
01:57:47.30
01:57:47.30
1
(2)
Male Junior Team
1
Male
2
AUS
Gregor Law
Pearce Brezman
Sam Rushton
Ethan Andersson
4:03 min/km
00:16:03.80
16:03 min/km
1
1
1
00:13:50.87
4:11 min/km
1
1
1
00:29:21.76
4:26 min/km
1
1
1
00:00:54.02
37
3
16
00:41:37.88
21.6 km/h
13
1
6
00:00:22.46
3
1
2
00:29:27.36
5
1
4
65
660
Scc Team 6
Scc Team 6 #660
Mixed Mixed Junior Team
02:28:16.19
02:28:16.19
3
(29)
Mixed Junior Team
3
00:15:01.20
Mixed
29
AUS
Paris Jose
Chris Darazs
Molly Healy
Eliza Mccullum
5:06 min/km
00:17:47.36
17:47 min/km
11
3
4
00:15:02.24
4:33 min/km
2
1
1
00:30:31.19
4:37 min/km
3
1
2
00:01:11.54
120
8
64
00:54:29.09
16.5 km/h
190
7
87
00:00:28.43
29
6
17
00:43:48.57
197
9
88
1
392
Dougal ALLAN
Dougal ALLAN #392
Male Prime (18-39)
01:54:24.94
01:54:24.94
1
(1)
Prime (18-39)
1
Male
1
NZL
3:56 min/km
00:17:54.07
17:54 min/km
13
1
8
00:15:04.17
4:33 min/km
3
1
2
01:23:48.93
10.7 km/h
00:00:40.61
109
4
31
00:29:55.40
11
1
6
21
548
Norris Family
Norris Family #548
Mixed Mixed Team
02:16:06.91
02:16:06.91
3
(6)
Mixed Team
3
00:06:58.20
Mixed
6
AUS
Shawnalese Norris
Tom Norris
Julia Norris
Ethan Norris
4:41 min/km
00:21:55.21
21:55 min/km
84
16
37
00:15:06.16
4:34 min/km
5
1
3
00:31:52.14
4:49 min/km
5
1
3
00:00:52.98
31
8
15
00:47:35.30
18.9 km/h
85
19
38
00:00:34.35
65
22
45
00:33:16.92
34
8
15
38
506
Statler & Waldorf
Statler & Waldorf #506
Mixed Team of 2
02:21:39.99
02:21:39.99
4
(17)
Team of 2
4
00:05:22.81
Mixed
17
AUS
Drew Good
Ryan Daws
Ryan Daws
Drew Good
4:53 min/km
00:21:37.55
21:37 min/km
78
8
33
00:15:04.55
4:34 min/km
4
1
2
00:33:17.86
5:02 min/km
12
1
4
00:00:50.69
22
2
10
00:46:21.79
19.4 km/h
63
11
27
00:00:30.36
35
5
22
00:39:01.71
117
16
52
5
571
Guinness Monsters
Guinness Monsters #571
Mixed Veteran Team
02:02:44.34
02:02:44.34
1
(1)
Veteran Team
1
Mixed
1
AUS
Chris Gibbs
Glen Gibson
Andy Good
Scott Smith
4:13 min/km
00:20:56.91
20:56 min/km
59
5
24
00:15:10.89
4:36 min/km
6
1
4
00:29:30.03
4:28 min/km
2
1
1
00:01:01.71
74
3
40
00:40:59.97
22.0 km/h
9
1
6
00:00:24.59
8
1
4
00:29:51.11
10
2
5
6
477
Keiron BENSON
Keiron BENSON #477
Male Veteran (40-49)
02:04:39.71
02:04:39.71
1
(5)
Veteran (40-49)
1
Male
5
AUS
4:17 min/km
00:19:34.17
19:34 min/km
40
5
20
00:15:24.64
4:40 min/km
7
1
3
00:30:52.03
4:40 min/km
4
1
2
00:01:05.97
94
7
35
00:39:40.32
22.7 km/h
6
2
3
00:00:37.56
91
2
26
00:32:49.65
29
3
15
16
505
Thomas Richings
Thomas Richings #505
Mixed Mixed Junior Team
02:13:14.99
02:13:14.99
1
(3)
Mixed Junior Team
1
Mixed
3
AUS
Chloe Thomas
Lewis Richings
Lewis Richings
Chloe Thomas
4:35 min/km
00:17:48.59
17:48 min/km
12
4
5
00:15:31.81
4:42 min/km
8
2
5
00:33:26.55
5:04 min/km
14
2
5
00:00:54.21
38
4
19
00:44:04.13
20.4 km/h
33
1
16
00:00:28.98
31
7
18
00:36:32.51
78
3
36
3
544
Oceanic Tri Club
Oceanic Tri Club #544
Male Male Team
01:59:33.77
01:59:33.77
1
(3)
Male Team
1
Male
3
AUS
Paul Newsome
Paul Newsome
Bart Hollemans
Bart Hollemans
4:07 min/km
00:16:21.77
16:21 min/km
2
1
2
00:15:36.10
4:43 min/km
9
1
4
00:32:45.65
4:57 min/km
9
1
6
00:00:48.31
13
2
5
00:34:50.73
25.8 km/h
1
1
1
00:00:58.53
182
21
59
00:33:48.76
40
8
20
92
666
Scc Team 11
Scc Team 11 #666
Male Male Junior Team
02:34:21.10
02:34:21.10
5
(48)
Male Junior Team
5
00:36:33.80
Male
48
AUS
Jack Lawson
Joshua Mcelwee
Thomas Grigson
Jack Lawson
5:19 min/km
00:22:20.04
22:20 min/km
103
6
48
00:15:47.95
4:47 min/km
10
2
5
00:32:28.08
4:55 min/km
8
3
5
00:01:25.24
173
7
60
00:53:59.64
16.7 km/h
181
7
85
00:00:30.82
37
5
11
00:43:37.27
194
5
89
108
525
Mother And Son
Mother And Son #525
Mixed Team of 2
02:35:51.22
02:35:51.22
13
(46)
Team of 2
13
00:19:34.04
Mixed
46
AUS
Declan Bottomley
Lou-Ann Bottomley
Declan Bottomley
Lou-Ann Bottomley
5:22 min/km
00:26:24.68
26:24 min/km
215
31
99
00:16:06.06
4:52 min/km
11
2
6
00:34:51.34
5:16 min/km
29
2
12
00:02:03.10
228
34
115
00:52:20.66
17.2 km/h
163
21
72
00:00:48.16
147
23
89
00:39:23.26
126
17
54
14
646
Bettertrius Pro Triathlon Team
Bettertrius Pro Triathlon Team #646
Male Male Team
02:12:14.97
02:12:14.97
3
(11)
Male Team
3
00:12:41.19
Male
11
AUS
Ben Carrick
Ben Carrick
Tony Walker
Dean Gardiner
4:33 min/km
00:16:45.05
16:45 min/km
5
3
5
00:16:12.10
4:54 min/km
13
3
7
00:32:52.00
4:58 min/km
10
2
7
00:01:10.04
113
15
41
00:51:40.44
17.4 km/h
152
16
73
00:00:46.69
143
20
41
00:29:00.72
3
2
2
81
656
Scc Team 3
Scc Team 3 #656
Male Male Junior Team
02:32:13.36
02:32:13.36
4
(42)
Male Junior Team
4
00:34:26.06
Male
42
AUS
Charles Turner
Jai Beagley
Jackson Lyne
Luke Burgess
5:14 min/km
00:24:27.42
24:27 min/km
167
7
76
00:16:12.92
4:54 min/km
14
3
8
00:32:20.05
4:53 min/km
6
2
3
00:01:08.84
110
6
40
00:45:32.69
19.8 km/h
51
2
29
00:00:26.23
14
3
6
00:48:18.12
228
7
100
133
552
Smart Arnold Legends
Smart Arnold Legends #552
Male Male Team
02:38:51.73
02:38:51.73
16
(68)
Male Team
16
00:39:17.96
Male
68
AUS
Jarrod Smith
Finn Parlet
Brett Johnston
Steve Whalley
5:28 min/km
00:33:06.67
33:06 min/km
261
22
109
00:16:11.61
4:54 min/km
12
2
6
00:34:36.77
5:14 min/km
26
6
15
00:01:05.94
93
13
34
00:49:55.39
18.0 km/h
128
14
63
00:00:38.48
98
16
29
00:39:28.47
127
13
63
79
677
Broughdo Brothers
Broughdo Brothers #677
Mixed Team of 2
02:31:53.47
02:31:53.47
11
(35)
Team of 2
11
00:15:36.29
Mixed
35
AUS
Damien Broughton
Cameron Broughton
Cameron Broughton
Damien Broughton
5:14 min/km
00:23:28.03
23:28 min/km
137
16
61
00:16:15.47
4:55 min/km
15
3
7
00:34:55.93
5:17 min/km
30
3
13
00:00:52.65
29
4
14
00:53:59.04
16.7 km/h
180
23
80
00:00:41.08
112
16
71
00:37:56.73
97
12
42
39
502
200%
200% #502
Male Male Junior Team
02:21:41.20
02:21:41.20
2
(21)
Male Junior Team
2
00:23:53.90
Male
21
AUS
Harry Alliss
Arkie Disney
Arkie Disney
Harry Alliss
4:53 min/km
00:17:47.32
17:47 min/km
10
2
7
00:16:20.55
4:57 min/km
16
4
9
00:35:51.63
5:26 min/km
37
4
19
00:00:46.49
8
1
3
00:49:12.30
18.3 km/h
112
4
55
00:00:26.19
13
2
5
00:37:37.24
89
3
43
[1]
2
3
4
5
6
7
Page 1 of 7 (304 items)