Rottnest Channel Swim
24 Feb 2018
Results
Details
Links
Race Series
 
Contact
Solo
Duo
Team
Lavan Charity Challenge
Category Results
Gender Results
All Results
Advanced
Category Results
Gender Results
All Results
Advanced
1
2
3
4
5
6
7
[8]
9
Page 8 of 9 (436 items)
Fav
Pos
Race No
Share
Name
Name
Time
Time
Cat Pos
(Gen Pos)
Category
Cat Pos
Time Behind Cat
Gender
Gen Pos
State
Country
Swimmer 1
Swimmer 2
Swimmer3
Swimmer4
AddAge
Pace
Wave
119
943
M8's and D8's
M8's and D8's #943
Mixed 100+ Mixed
05:48:33.37
05:48:33.37
23
(44)
100+ Mixed
23
01:33:16.49
Mixed
44
Western Australia
AUS
Jasmine Aitken
Taneeka Bettenay
Jeremy Marsh
Ben Moulton
110
17:41 min/km
Wave 12
107
670
Do You Wanna Rotate
Do You Wanna Rotate #670
Mixed 56+ Mixed
05:44:04.65
05:44:04.65
13
(40)
56+ Mixed
13
01:33:25.56
Mixed
40
Western Australia
AUS
Jade Macdonald-Razvi
Tom Orford
Fraser Read
Robyn Santos
92
17:27 min/km
Wave 8
110
595
Lil Boats
Lil Boats #595
Mixed 56+ Mixed
05:44:51.94
05:44:51.94
14
(42)
56+ Mixed
14
01:34:12.84
Mixed
42
Western Australia
AUS
Mac Diggins
Strauss Janse Van Rensburg
Maddi West
Bronte Whittaker
60
17:30 min/km
Wave 8
123
1023
Rott Ness Monster
Rott Ness Monster #1023
Mixed 100+ Mixed
05:49:47.68
05:49:47.68
24
(47)
100+ Mixed
24
01:34:30.80
Mixed
47
Queensland
AUS
Trent Bartlett
Whitney Bartlett
Grace Christie
Peter Vowles
136
17:45 min/km
Wave 13
45
679
Quarter Life Crisis
Quarter Life Crisis #679
Male 56+
05:12:41.38
05:12:41.38
12
(25)
56+
12
01:36:04.88
Male
25
Western Australia
AUS
Ryan Atkinson
Jack Bannister
Daniel Crisp
William Ogden
94
15:52 min/km
Wave 8
200
859
Fare Dodgers
Fare Dodgers #859
Female 150+
06:56:37.04
06:56:37.04
3
(27)
150+
3
01:37:07.79
Female
27
Western Australia
AUS
Odette Eccles
Moya Jones
Melissa Lazic
Helen Smelter
176
21:08 min/km
Wave 11
131
996
Acton South
Acton South #996
Mixed 100+ Mixed
05:52:27.23
05:52:27.23
25
(52)
100+ Mixed
25
01:37:10.35
Mixed
52
Western Australia
AUS
Alastair Black
Jac Fear
David Kane
Nancy Perree
126
17:53 min/km
Wave 13
141
828
Salty Seanuts
Salty Seanuts #828
Male 150+
05:56:46.47
05:56:46.47
12
(72)
150+
12
01:37:27.51
Male
72
Western Australia
AUS
Morgan Barron
Julian Beaumont
Blair Hartstone
Josh Hodby
166
18:06 min/km
Wave 10
174
1071
Aquatically Challenged
Aquatically Challenged #1071
Male 100+
06:17:41.54
06:17:41.54
29
(80)
100+
29
01:38:12.39
Male
80
Victoria
AUS
William Cleland
Paul Mahoney
Sven Ross
Kieran Ryan
146
19:10 min/km
Wave 13
121
675
Saba's Salty Soldiers
Saba's Salty Soldiers #675
Mixed 56+ Mixed
05:49:12.16
05:49:12.16
15
(45)
56+ Mixed
15
01:38:33.06
Mixed
45
Western Australia
AUS
Hamish Donovan
Sarah Donovan
Emily Valentine
Tom Valentine
93
17:43 min/km
Wave 8
122
639
Sink or Swim
Sink or Swim #639
Mixed 56+ Mixed
05:49:25.69
05:49:25.69
16
(46)
56+ Mixed
16
01:38:46.60
Mixed
46
Western Australia
AUS
Timothy Hulley
Dominique Loreggian
Gianluca Loreggian
Savannah Loreggian
81
17:44 min/km
Wave 8
125
700
Guns & Roses
Guns & Roses #700
Mixed 56+ Mixed
05:49:51.77
05:49:51.77
17
(48)
56+ Mixed
17
01:39:12.68
Mixed
48
Western Australia
AUS
Emily Rose
Hamish Rose
Lucy Rose
Tim Rose
99
17:45 min/km
Wave 8
139
1016
Kojonup Sinkers
Kojonup Sinkers #1016
Mixed 100+ Mixed
05:54:32.98
05:54:32.98
26
(53)
100+ Mixed
26
01:39:16.10
Mixed
53
Victoria
AUS
James Heggaton
Sonya Lawry
Hannah Matthews
Jacinta Sibley
132
17:59 min/km
Wave 13
52
633
Bottom Feeders
Bottom Feeders #633
Male 56+
05:16:24.50
05:16:24.50
13
(30)
56+
13
01:39:48.00
Male
30
Western Australia
AUS
Tom Prior
Gus Stewart
George Van Beem
Sam Wilson
80
16:03 min/km
Wave 8
128
669
Supple Strokers
Supple Strokers #669
Mixed 56+ Mixed
05:51:02.02
05:51:02.02
18
(50)
56+ Mixed
18
01:40:22.92
Mixed
50
Western Australia
AUS
Jordan Lake
Sam Lowman
Darcy Lubcke
Isabella Mclernon
91
17:49 min/km
Wave 8
179
991
The Medium Pacers
The Medium Pacers #991
Male 100+
06:21:38.22
06:21:38.22
30
(81)
100+
30
01:42:09.07
Male
81
Western Australia
AUS
Ben Gerrans
Mitchell Gerrans
Ben Noakes
Timothy Noakes
123
19:22 min/km
Wave 13
209
968
Finding Nemo
Finding Nemo #968
Female 100+
07:23:12.17
07:23:12.17
9
(31)
100+
9
01:43:18.34
Female
31
Western Australia
AUS
Grace Althorpe
Sarah Althorpe
Sara Esmapefa
Jessica Fragomeni
117
22:29 min/km
Wave 12
60
601
Team 4
Team 4 #601
Male 56+
05:21:21.01
05:21:21.01
14
(35)
56+
14
01:44:44.50
Male
35
Western Australia
AUS
Luke Bowles
Zac Houghton
Julian Lester
William Lodge
62
16:18 min/km
Wave 8
143
705
The Pacemakers
The Pacemakers #705
Mixed 56+ Mixed
05:56:49.09
05:56:49.09
19
(55)
56+ Mixed
19
01:46:10.00
Mixed
55
Western Australia
AUS
Josh Beard
Sally Cash
Sarah Finlay-Jones
Jarrad Turner
99
18:06 min/km
Wave 8
145
659
Swim for Catherine
Swim for Catherine #659
Mixed 56+ Mixed
05:58:09.25
05:58:09.25
20
(56)
56+ Mixed
20
01:47:30.16
Mixed
56
Western Australia
AUS
Bridget Addis
Emma Bryant
Jemma Mcfarland
Hamish Murray
89
18:10 min/km
Wave 8
152
846
Oceanics
Oceanics #846
Mixed 100+ Mixed
06:04:21.17
06:04:21.17
27
(60)
100+ Mixed
27
01:49:04.29
Mixed
60
Western Australia
AUS
Kaitlyn Burmeister
Ryan De Mol
Rod Graveson
Scott Northey
138
18:29 min/km
Wave 11
183
1020
Pebble Pond
Pebble Pond #1020
Male 100+
06:29:23.54
06:29:23.54
31
(83)
100+
31
01:49:54.39
Male
83
Western Australia
AUS
Peter Berry
Clint Joseph
James Waterman
Nick Willis
132
19:45 min/km
Wave 13
211
1068
Gr8 White Swimphony
Gr8 White Swimphony #1068
Female 100+
07:30:06.29
07:30:06.29
10
(32)
100+
10
01:50:12.46
Female
32
Western Australia
AUS
Leza Doran
Adina Keane
Faye Malone
Lisa Vass
145
22:50 min/km
Wave 13
73
626
Coulson Legal
Coulson Legal #626
Male 56+
05:26:54.89
05:26:54.89
15
(40)
56+
15
01:50:18.39
Male
40
Western Australia
AUS
Hugo Coulson
Denver Quantrill
Connor Smith
Fletcher Wolpers
76
16:35 min/km
Wave 8
74
662
Young Punters
Young Punters #662
Male 56+
05:27:11.51
05:27:11.51
16
(41)
56+
16
01:50:35.01
Male
41
Western Australia
AUS
Owen Collins
Patrick Harris
Liam Pardini
Edward Sawle
89
16:36 min/km
Wave 8
149
660
T&S
T&S #660
Mixed 56+ Mixed
06:01:22.81
06:01:22.81
21
(58)
56+ Mixed
21
01:50:43.71
Mixed
58
Western Australia
AUS
Madeline Ardon
Montana Ardon
William Godwin
Fraser Murray
89
18:20 min/km
Wave 8
150
672
Da Buoys
Da Buoys #672
Mixed 56+ Mixed
06:02:46.55
06:02:46.55
22
(59)
56+ Mixed
22
01:52:07.45
Mixed
59
Western Australia
AUS
Vanessa Pierluigi
Cameron Richards
Eryn Richards
Maddison Yates
93
18:24 min/km
Wave 8
185
1061
Relay Far
Relay Far #1061
Male 100+
06:33:38.29
06:33:38.29
32
(85)
100+
32
01:54:09.15
Male
85
Bristol
GBR
Charles Allen
Edward Allen
Will Griffiths
Duncan Wood
142
19:58 min/km
Wave 13
154
647
Got 99 problems and the rotto swim ain't one
Got 99 problems and the rotto swim .. #647
Mixed 56+ Mixed
06:05:45.61
06:05:45.61
23
(61)
56+ Mixed
23
01:55:06.51
Mixed
61
Western Australia
AUS
Sophie Coffin
Tamlyn Cramer
Jesse Lee
Tyson Mcewan
84
18:33 min/km
Wave 8
81
594
Something Cool
Something Cool #594
Male 56+
05:31:50.07
05:31:50.07
17
(43)
56+
17
01:55:13.57
Male
43
Western Australia
AUS
Conor Brogan
Ben Ellis
Finnegan Kelly
William Wardle
59
16:50 min/km
Wave 8
167
900
Ballsy's Gals
Ballsy's Gals #900
Mixed 100+ Mixed
06:11:07.04
06:11:07.04
28
(68)
100+ Mixed
28
01:55:50.15
Mixed
68
Western Australia
AUS
Aaron Balloch
Sarah Bush
Annabelle Campbell
Marta Dymitry
100
18:50 min/km
Wave 12
82
643
Team BDS
Team BDS #643
Male 56+
05:32:35.39
05:32:35.39
18
(44)
56+
18
01:55:58.89
Male
44
Western Australia
AUS
Samuel Dennis
Joel Hooper
Chris Rushford
Harrison Whiteside
83
16:52 min/km
Wave 8
157
684
Swim For Kai Fella
Swim For Kai Fella #684
Mixed 56+ Mixed
06:06:58.76
06:06:58.76
24
(62)
56+ Mixed
24
01:56:19.66
Mixed
62
Western Australia
AUS
Emily Donley
Cameron Eardley
Joey Eardley
Emily Loughnan
95
18:37 min/km
Wave 8
168
698
Gish's Fishes
Gish's Fishes #698
Mixed 100+ Mixed
06:12:18.28
06:12:18.28
29
(69)
100+ Mixed
29
01:57:01.39
Mixed
69
Western Australia
AUS
Kailan Durrant
Rowan Krasnoff
Jessica Pitt
Joshua Watts
104
18:53 min/km
Wave 8
187
1000
3 aussies and a scaussie
3 aussies and a scaussie #1000
Male 100+
06:36:55.79
06:36:55.79
33
(86)
100+
33
01:57:26.64
Male
86
Western Australia
AUS
Rob Harvey
Jacob Kendall
Darren Mcfarlane
Craig Shepherd
128
20:08 min/km
Wave 13
169
1035
Oryx Communities
Oryx Communities #1035
Mixed 100+ Mixed
06:13:01.79
06:13:01.79
30
(70)
100+ Mixed
30
01:57:44.90
Mixed
70
Western Australia
AUS
Phoebe Browne-Cooper
Toby Browne-Cooper
Lloyd Flint
Brodie Wicks
136
18:56 min/km
Wave 13
161
699
The Quack and Ducklings
The Quack and Ducklings #699
Mixed 56+ Mixed
06:08:29.28
06:08:29.28
25
(64)
56+ Mixed
25
01:57:50.18
Mixed
64
Western Australia
AUS
Jewel Anderson
Tallulah Anderson
Callum Darch
Rebekah Shand
98
18:42 min/km
Wave 8
162
620
The 4 Blondies
The 4 Blondies #620
Mixed 56+ Mixed
06:08:31.34
06:08:31.34
26
(65)
56+ Mixed
26
01:57:52.24
Mixed
65
Western Australia
AUS
Rebecca Brook
Madison Gleeson
Tom Gleeson
Amber Kinnane
72
18:42 min/km
Wave 8
88
623
A few wet men
A few wet men #623
Male 56+
05:34:51.50
05:34:51.50
19
(47)
56+
19
01:58:14.99
Male
47
Western Australia
AUS
Anthony Carbone
Thomas Cavanagh
Nick Godsell
Lucas Starkie
75
16:59 min/km
Wave 8
165
665
Team Superfins (Coaches)
Team Superfins (Coaches) #665
Mixed 56+ Mixed
06:10:12.99
06:10:12.99
27
(66)
56+ Mixed
27
01:59:33.90
Mixed
66
Western Australia
AUS
Yumi Kagi
Suzanna Olsen
Benjamin Osborne
Benjamin Rosenstreich
90
18:47 min/km
Wave 8
166
637
The Mighty Duck Ups
The Mighty Duck Ups #637
Mixed 56+ Mixed
06:10:37.87
06:10:37.87
28
(67)
56+ Mixed
28
01:59:58.77
Mixed
67
Western Australia
AUS
Mark Barwood
Mikaela Dunn
Brianna Newmham
Aaron Salter
80
18:48 min/km
Wave 8
171
706
Whale of a Time
Whale of a Time #706
Mixed 56+ Mixed
06:15:28.03
06:15:28.03
29
(71)
56+ Mixed
29
02:04:48.93
Mixed
71
Western Australia
AUS
George Haggett
Mackenzie Huggins
Will Moore
Daniel Peters
91
19:03 min/km
Wave 8
105
703
The Slothodiles
The Slothodiles #703
Male 56+
05:41:30.26
05:41:30.26
20
(54)
56+
20
02:04:53.76
Male
54
Western Australia
AUS
Matthew Jerwood
Niall Morrow
Ryan Palk
Patrick Vos
99
17:20 min/km
Wave 8
195
909
Coastal Suns
Coastal Suns #909
Male 100+
06:48:50.78
06:48:50.78
34
(87)
100+
34
02:09:21.63
Male
87
Western Australia
AUS
Geoffrey Dwyer
Tom Lamond
Mitchell Lang
Jacob Pollard
102
20:45 min/km
Wave 12
196
1069
The Con Artists
The Con Artists #1069
Male 100+
06:48:51.54
06:48:51.54
35
(88)
100+
35
02:09:22.39
Male
88
Western Australia
AUS
Shaun Hannan
Elliott Jones
Phillip Peel
Nick Rive
145
20:45 min/km
Wave 13
176
666
The Slippery Gypsies
The Slippery Gypsies #666
Mixed 56+ Mixed
06:20:19.78
06:20:19.78
30
(73)
56+ Mixed
30
02:09:40.68
Mixed
73
Western Australia
AUS
Mairi Galbraith
Ingrid Naude
Dimitri Stamatis
Kit Strickland
90
19:18 min/km
Wave 8
116
663
Beerkats
Beerkats #663
Male 56+
05:47:09.10
05:47:09.10
21
(61)
56+
21
02:10:32.59
Male
61
Western Australia
AUS
Xavier De Faria
Luke Salomone
Cameron Togher
Mitchell Yeates
90
17:37 min/km
Wave 8
177
646
Drown Unda
Drown Unda #646
Mixed 56+ Mixed
06:21:17.78
06:21:17.78
31
(74)
56+ Mixed
31
02:10:38.68
Mixed
74
Western Australia
AUS
Ella Norton
Mia Norton
Eli Wadrop
Jake Williams
84
19:21 min/km
Wave 8
178
658
The Scraps
The Scraps #658
Mixed 56+ Mixed
06:21:21.91
06:21:21.91
32
(75)
56+ Mixed
32
02:10:42.82
Mixed
75
Western Australia
AUS
Joshua Fisher
Joshua Martin
Paris Stowell
Nick Wagstaff
88
19:21 min/km
Wave 8
184
804
Whalebacks
Whalebacks #804
Male 150+
06:30:36.48
06:30:36.48
13
(84)
150+
13
02:11:17.51
Male
84
Western Australia
AUS
Wayne Bennett
Ben Dunstan
Michael Mackinnon
Kevin May
161
19:49 min/km
Wave 10
1
2
3
4
5
6
7
[8]
9
Page 8 of 9 (436 items)