Rottnest Channel Swim
24 Feb 2018
Results
Details
Links
Race Series
 
Contact
Solo
Duo
Team
Lavan Charity Challenge
Category Results
Gender Results
All Results
Advanced
Category Results
Gender Results
All Results
Advanced
1
2
3
[4]
5
6
7
8
9
Page 4 of 9 (436 items)
Fav
Pos
Race No
Share
Name
Name
Time
Time
Cat Pos
(Gen Pos)
Category
Cat Pos
Time Behind Cat
Gender
Gen Pos
State
Country
Swimmer 1
Swimmer 2
Swimmer3
Swimmer4
AddAge
Pace
Wave
114
1007
Shark bait
Shark bait #1007
Male 100+
05:46:37.03
05:46:37.03
24
(59)
100+
24
01:07:07.88
Male
59
Western Australia
AUS
Leigh Hughes
Tim Mccarthy
Lee Pollard
Matt Sporn
129
17:35 min/km
Wave 13
115
716
Aquajets
Aquajets #716
Male 200+
05:47:02.74
05:47:02.74
4
(60)
200+
4
00:30:21.73
Male
60
Western Australia
AUS
Carl Andrews
Graeme Atwell
Geoffrey Robb
Mark Ward
205
17:36 min/km
Wave 9
152
846
Oceanics
Oceanics #846
Mixed 100+ Mixed
06:04:21.17
06:04:21.17
27
(60)
100+ Mixed
27
01:49:04.29
Mixed
60
Western Australia
AUS
Kaitlyn Burmeister
Ryan De Mol
Rod Graveson
Scott Northey
138
18:29 min/km
Wave 11
116
663
Beerkats
Beerkats #663
Male 56+
05:47:09.10
05:47:09.10
21
(61)
56+
21
02:10:32.59
Male
61
Western Australia
AUS
Xavier De Faria
Luke Salomone
Cameron Togher
Mitchell Yeates
90
17:37 min/km
Wave 8
154
647
Got 99 problems and the rotto swim ain't one
Got 99 problems and the rotto swim .. #647
Mixed 56+ Mixed
06:05:45.61
06:05:45.61
23
(61)
56+ Mixed
23
01:55:06.51
Mixed
61
Western Australia
AUS
Sophie Coffin
Tamlyn Cramer
Jesse Lee
Tyson Mcewan
84
18:33 min/km
Wave 8
157
684
Swim For Kai Fella
Swim For Kai Fella #684
Mixed 56+ Mixed
06:06:58.76
06:06:58.76
24
(62)
56+ Mixed
24
01:56:19.66
Mixed
62
Western Australia
AUS
Emily Donley
Cameron Eardley
Joey Eardley
Emily Loughnan
95
18:37 min/km
Wave 8
117
732
GV Crocs Lads
GV Crocs Lads #732
Male 200+
05:47:51.57
05:47:51.57
5
(62)
200+
5
00:31:10.57
Male
62
Victoria
AUS
Glenn Gibson
Darren Nabbs
Stephen Orr
John Van Ooi
222
17:39 min/km
Wave 9
160
890
Not Fast; Just Furious
Not Fast; Just Furious #890
Mixed 150+ Mixed
06:07:38.18
06:07:38.18
8
(63)
150+ Mixed
8
00:46:33.16
Mixed
63
Western Australia
AUS
Jeff Baxter
Suzie Baxter-Green
Rhian Chin
Werner Lupker
197
18:39 min/km
Wave 11
118
977
NBZ
NBZ #977
Male 100+
05:48:05.19
05:48:05.19
25
(63)
100+
25
01:08:36.04
Male
63
Western Australia
AUS
Glen De Blecourt
Nathan Deblecourt
Jono Hubble
Nick Hubble
120
17:40 min/km
Wave 12
161
699
The Quack and Ducklings
The Quack and Ducklings #699
Mixed 56+ Mixed
06:08:29.28
06:08:29.28
25
(64)
56+ Mixed
25
01:57:50.18
Mixed
64
Western Australia
AUS
Jewel Anderson
Tallulah Anderson
Callum Darch
Rebekah Shand
98
18:42 min/km
Wave 8
120
644
Ascots
Ascots #644
Male 56+
05:48:34.01
05:48:34.01
22
(64)
56+
22
02:11:57.51
Male
64
Western Australia
AUS
Marcus Coli
Jake Edwards
Edward Prevost
Hugo Shervington
84
17:41 min/km
Wave 8
124
640
Italiani
Italiani #640
Male 56+
05:49:48.20
05:49:48.20
23
(65)
56+
23
02:13:11.70
Male
65
Western Australia
AUS
Oliver Antoniazzi
Michael Braut
Daniel Lenzo
Luke Salerno
82
17:45 min/km
Wave 8
162
620
The 4 Blondies
The 4 Blondies #620
Mixed 56+ Mixed
06:08:31.34
06:08:31.34
26
(65)
56+ Mixed
26
01:57:52.24
Mixed
65
Western Australia
AUS
Rebecca Brook
Madison Gleeson
Tom Gleeson
Amber Kinnane
72
18:42 min/km
Wave 8
165
665
Team Superfins (Coaches)
Team Superfins (Coaches) #665
Mixed 56+ Mixed
06:10:12.99
06:10:12.99
27
(66)
56+ Mixed
27
01:59:33.90
Mixed
66
Western Australia
AUS
Yumi Kagi
Suzanna Olsen
Benjamin Osborne
Benjamin Rosenstreich
90
18:47 min/km
Wave 8
127
835
Cmw Geosciences
Cmw Geosciences #835
Male 100+
05:50:59.89
05:50:59.89
26
(66)
100+
26
01:11:30.75
Male
66
Western Australia
AUS
Craig Butterworth
Jillian Unsworth
John Newman
Matthew Watts
143
17:49 min/km
Wave 10
130
739
Out of Touch
Out of Touch #739
Male 200+
05:51:15.76
05:51:15.76
6
(67)
200+
6
00:34:34.75
Male
67
Western Australia
AUS
Charles Love
Ian Mccarrey
Perry Robson
Andrew Winning
233
17:49 min/km
Wave 9
166
637
The Mighty Duck Ups
The Mighty Duck Ups #637
Mixed 56+ Mixed
06:10:37.87
06:10:37.87
28
(67)
56+ Mixed
28
01:59:58.77
Mixed
67
Western Australia
AUS
Mark Barwood
Mikaela Dunn
Brianna Newmham
Aaron Salter
80
18:48 min/km
Wave 8
132
632
Jim's Swimming
Jim's Swimming #632
Male 56+
05:52:29.77
05:52:29.77
24
(68)
56+
24
02:15:53.27
Male
68
Western Australia
AUS
Jordan Crabbe
Jack Duffield
Henry Evans
Tom Frazer
79
17:53 min/km
Wave 8
167
900
Ballsy's Gals
Ballsy's Gals #900
Mixed 100+ Mixed
06:11:07.04
06:11:07.04
28
(68)
100+ Mixed
28
01:55:50.15
Mixed
68
Western Australia
AUS
Aaron Balloch
Sarah Bush
Annabelle Campbell
Marta Dymitry
100
18:50 min/km
Wave 12
168
698
Gish's Fishes
Gish's Fishes #698
Mixed 100+ Mixed
06:12:18.28
06:12:18.28
29
(69)
100+ Mixed
29
01:57:01.39
Mixed
69
Western Australia
AUS
Kailan Durrant
Rowan Krasnoff
Jessica Pitt
Joshua Watts
104
18:53 min/km
Wave 8
133
958
Swim Engineers
Swim Engineers #958
Male 100+
05:52:44.92
05:52:44.92
27
(69)
100+
27
01:13:15.77
Male
69
Western Australia
AUS
Scott Draper
Justin Geldard-Ker
Callum Griffiths
Hugh Wolgamot
113
17:54 min/km
Wave 12
169
1035
Oryx Communities
Oryx Communities #1035
Mixed 100+ Mixed
06:13:01.79
06:13:01.79
30
(70)
100+ Mixed
30
01:57:44.90
Mixed
70
Western Australia
AUS
Phoebe Browne-Cooper
Toby Browne-Cooper
Lloyd Flint
Brodie Wicks
136
18:56 min/km
Wave 13
134
600
SwimmyMcSwimmyFace
SwimmyMcSwimmyFace #600
Male 56+
05:52:49.02
05:52:49.02
25
(70)
56+
25
02:16:12.52
Male
70
Western Australia
AUS
Angus Arts
Charles Castleden
Hugo Clegg
Benjamin Howie
62
17:54 min/km
Wave 8
171
706
Whale of a Time
Whale of a Time #706
Mixed 56+ Mixed
06:15:28.03
06:15:28.03
29
(71)
56+ Mixed
29
02:04:48.93
Mixed
71
Western Australia
AUS
George Haggett
Mackenzie Huggins
Will Moore
Daniel Peters
91
19:03 min/km
Wave 8
135
674
Swim For Proudie 3
Swim For Proudie 3 #674
Male 56+
05:53:31.92
05:53:31.92
26
(71)
56+
26
02:16:55.42
Male
71
Western Australia
AUS
Scott Anderson
Jeremy Andrew
Will Benson
Ben Taylor
93
17:56 min/km
Wave 8
141
828
Salty Seanuts
Salty Seanuts #828
Male 150+
05:56:46.47
05:56:46.47
12
(72)
150+
12
01:37:27.51
Male
72
Western Australia
AUS
Morgan Barron
Julian Beaumont
Blair Hartstone
Josh Hodby
166
18:06 min/km
Wave 10
173
851
2 Strokers
2 Strokers #851
Mixed 150+ Mixed
06:15:47.97
06:15:47.97
9
(72)
150+ Mixed
9
00:54:42.94
Mixed
72
Western Australia
AUS
Daniel Eames
Stephanie Mcginty
Nat Muir
Neville Steele
152
19:04 min/km
Wave 11
176
666
The Slippery Gypsies
The Slippery Gypsies #666
Mixed 56+ Mixed
06:20:19.78
06:20:19.78
30
(73)
56+ Mixed
30
02:09:40.68
Mixed
73
Western Australia
AUS
Mairi Galbraith
Ingrid Naude
Dimitri Stamatis
Kit Strickland
90
19:18 min/km
Wave 8
142
635
The Shrivelled Squad
The Shrivelled Squad #635
Male 56+
05:56:48.27
05:56:48.27
27
(73)
56+
27
02:20:11.77
Male
73
Western Australia
AUS
Jack Crawford
Lucas Fleming
Jake Hickey
Zac Hickey
79
18:06 min/km
Wave 8
177
646
Drown Unda
Drown Unda #646
Mixed 56+ Mixed
06:21:17.78
06:21:17.78
31
(74)
56+ Mixed
31
02:10:38.68
Mixed
74
Western Australia
AUS
Ella Norton
Mia Norton
Eli Wadrop
Jake Williams
84
19:21 min/km
Wave 8
151
1030
Ocean Heroes Under Cover Rudders
Ocean Heroes Under Cover Rudders #1030
Male 100+
06:03:41.02
06:03:41.02
28
(74)
100+
28
01:24:11.87
Male
74
Western Australia
AUS
Neil Atkinson
Dan Blenkinsop
Nicholas Broad
Alex Jenkins
135
18:27 min/km
Wave 13
155
631
Aquaholics 2018
Aquaholics 2018 #631
Male 56+
06:06:37.77
06:06:37.77
28
(75)
56+
28
02:30:01.27
Male
75
Western Australia
AUS
Jonathan Armstrong
Aaron Quiskamp
Owen Quiskamp
Liam Wright
78
18:36 min/km
Wave 8
178
658
The Scraps
The Scraps #658
Mixed 56+ Mixed
06:21:21.91
06:21:21.91
32
(75)
56+ Mixed
32
02:10:42.82
Mixed
75
Western Australia
AUS
Joshua Fisher
Joshua Martin
Paris Stowell
Nick Wagstaff
88
19:21 min/km
Wave 8
158
655
Spruce Moose
Spruce Moose #655
Male 56+
06:07:05.94
06:07:05.94
29
(76)
56+
29
02:30:29.44
Male
76
Western Australia
AUS
Curtis Borszeky
Alexander Marcoux
Travis Preston
Harry Wilkinson
86
18:38 min/km
Wave 8
181
1051
Dads dream team
Dads dream team #1051
Mixed 100+ Mixed
06:27:32.98
06:27:32.98
31
(76)
100+ Mixed
31
02:12:16.10
Mixed
76
Western Australia
AUS
Kate Smith
Renee Smith
Rick Smith
Todd Smith
140
19:40 min/km
Wave 13
159
697
FMC II
FMC II #697
Male 56+
06:07:16.77
06:07:16.77
30
(77)
56+
30
02:30:40.27
Male
77
Western Australia
AUS
Ronan Casey
Luke Randazzo
Luke Screaigh
Max Vining
98
18:38 min/km
Wave 8
182
691
ZETA
ZETA #691
Mixed 56+ Mixed
06:28:38.05
06:28:38.05
33
(77)
56+ Mixed
33
02:17:58.96
Mixed
77
Western Australia
AUS
Emily Aitken
Victoria Hoad
Zoe Marson
Andrew Mountain
96
19:43 min/km
Wave 8
164
653
SIDEffECT
SIDEffECT #653
Male 56+
06:09:10.52
06:09:10.52
31
(78)
56+
31
02:32:34.02
Male
78
Western Australia
AUS
David Coppin
Jared Hardisty
Corey Houwen
Marcus Pike
85
18:44 min/km
Wave 8
186
1083
JABS
JABS #1083
Mixed 100+ Mixed
06:34:20.24
06:34:20.24
32
(78)
100+ Mixed
32
02:19:03.35
Mixed
78
Victoria
AUS
Bianca Levkovich
Aaron Mitchelson
Steve Philpot
Jessica Smith
148
20:01 min/km
Wave 13
189
976
Seafood Platter
Seafood Platter #976
Mixed 100+ Mixed
06:43:03.40
06:43:03.40
33
(79)
100+ Mixed
33
02:27:46.51
Mixed
79
Western Australia
AUS
Clare Buckley
Jamie Sharman
Aidan Talijancich
Adam Whitehouse
119
20:27 min/km
Wave 12
170
661
Team FARC
Team FARC #661
Male 56+
06:15:22.28
06:15:22.28
32
(79)
56+
32
02:38:45.78
Male
79
Western Australia
AUS
Dylan Bennett
Braydon Da Silva
Ethan Sciascia
Mitchell Stewart
89
19:03 min/km
Wave 8
174
1071
Aquatically Challenged
Aquatically Challenged #1071
Male 100+
06:17:41.54
06:17:41.54
29
(80)
100+
29
01:38:12.39
Male
80
Victoria
AUS
William Cleland
Paul Mahoney
Sven Ross
Kieran Ryan
146
19:10 min/km
Wave 13
191
1042
Rearguard Action
Rearguard Action #1042
Mixed 100+ Mixed
06:45:54.03
06:45:54.03
34
(80)
100+ Mixed
34
02:30:37.14
Mixed
80
Western Australia
AUS
Robert Chandler
Anne Keogh
Samuel Medway
Camilla Spry
137
20:36 min/km
Wave 13
192
1014
Big Tuna
Big Tuna #1014
Mixed 100+ Mixed
06:46:19.27
06:46:19.27
35
(81)
100+ Mixed
35
02:31:02.39
Mixed
81
Western Australia
AUS
Georgina Barron
Eoin Mcclintock
Sinead Mcclintock
Kevin O'Brien
128
20:37 min/km
Wave 13
179
991
The Medium Pacers
The Medium Pacers #991
Male 100+
06:21:38.22
06:21:38.22
30
(81)
100+
30
01:42:09.07
Male
81
Western Australia
AUS
Ben Gerrans
Mitchell Gerrans
Ben Noakes
Timothy Noakes
123
19:22 min/km
Wave 13
193
1012
The 4 Chaps
The 4 Chaps #1012
Mixed 100+ Mixed
06:46:26.24
06:46:26.24
36
(82)
100+ Mixed
36
02:31:09.36
Mixed
82
Western Australia
AUS
Ashley Chaplyn
Ray Stocker
Karis Chaplyn
Laura Chaplyn
167
20:37 min/km
Wave 13
180
686
Flog Nation
Flog Nation #686
Male 56+
06:23:14.38
06:23:14.38
33
(82)
56+
33
02:46:37.87
Male
82
Western Australia
AUS
Chris Carlson
Rhys Frewin
Matt Hill
Jacob Mcdonald
96
19:27 min/km
Wave 8
183
1020
Pebble Pond
Pebble Pond #1020
Male 100+
06:29:23.54
06:29:23.54
31
(83)
100+
31
01:49:54.39
Male
83
Western Australia
AUS
Peter Berry
Clint Joseph
James Waterman
Nick Willis
132
19:45 min/km
Wave 13
197
952
Bob Marlins
Bob Marlins #952
Mixed 100+ Mixed
06:52:33.44
06:52:33.44
37
(83)
100+ Mixed
37
02:37:16.55
Mixed
83
Western Australia
AUS
Alana Austen
Renee Fish
James Mann
Stuart Mansaon
112
20:56 min/km
Wave 12
202
975
ReboundWA
ReboundWA #975
Mixed 100+ Mixed
07:02:19.98
07:02:19.98
38
(84)
100+ Mixed
38
02:47:03.10
Mixed
84
Western Australia
AUS
Justin Eveson
Igor Ivanov
Kayl Jeffery
Amber Merritt
139
21:26 min/km
Wave 12
1
2
3
[4]
5
6
7
8
9
Page 4 of 9 (436 items)