X Adventure Race Dunsborough
16 Apr 2016
Results
Details
 
Contact
Short Course X-Adventure
Kids X-Adventure
Long Course X-Adventure
Category Results
Gender Results
All Results
Advanced
Category Results
Gender Results
All Results
Advanced
[1]
2
3
4
5
6
Page 1 of 6 (262 items)
Pos
Race No
Share
Name
Name
Time
Time
Cat Pos
(Gen Pos)
Time Adj
Category
Cat Pos
Gender
Gen Pos
State
Country
Leg1
Leg2
Leg3
Pace
Swim
O/Pos
C/Pos
G/Pos
Run
O/Pos
C/Pos
G/Pos
MTB
O/Pos
C/Pos
G/Pos
Finish
O/Pos
C/Pos
G/Pos
1
26
Tom CHADBOURNE
Tom CHADBOURNE #26
Male Prime Male (18-39)
02:24:04.48
02:24:04.48
1
(1)
Prime Male (18-39)
1
Male
1
WA
AUS
Tom Chadbourne
Tom Chadbourne
Tom Chadbourne
3:59 min/km
00:21:26.41
6
1
3
01:02:08.93
1
1
1
00:59:56.61
1
1
1
00:00:32.52
5
2
3
2
127
Mark OAKSHOTT
Mark OAKSHOTT #127
Male Prime Male (18-39)
02:36:13.97
02:36:13.97
2
(2)
Prime Male (18-39)
2
Male
2
WA
AUS
Mark Oakshott
Mark Oakshott
Mark Oakshott
4:19 min/km
00:27:04.84
81
16
58
01:04:26.89
2
2
2
01:04:05.68
9
4
8
00:00:36.55
27
9
19
4
65
Ilkka HEINONEN
Ilkka HEINONEN #65
Male Prime Male (18-39)
02:38:31.33
02:38:31.33
3
(4)
Prime Male (18-39)
3
Male
4
WA
AUS
Ilkka Heinonen
Ilkka Heinonen
Ilkka Heinonen
4:23 min/km
00:29:16.94
131
31
95
01:04:59.54
3
3
3
01:03:34.72
7
3
7
00:00:40.12
62
19
41
9
465
Team Popoff
Team Popoff #465
Male Male Team
02:44:50.72
02:44:50.72
3
(9)
Male Team
3
Male
9
WA
AUS
Trevor Strydom
James Goodlad
4:33 min/km
00:26:37.98
69
13
47
01:09:06.91
4
1
4
01:08:23.87
21
5
15
00:00:41.96
73
17
50
11
93
Douglas LEWIN
Douglas LEWIN #93
Male Junior Male (U18)
02:49:19.96
02:49:19.96
1
(11)
Junior Male (U18)
1
Male
11
WA
AUS
Douglas Lewin
Douglas Lewin
Douglas Lewin
4:41 min/km
00:26:38.50
70
2
48
01:09:26.00
5
1
5
01:12:40.21
57
1
46
00:00:35.25
17
1
11
6
56
Jayson GERDE
Jayson GERDE #56
Male Prime Male (18-39)
02:42:46.30
02:42:46.30
4
(6)
Prime Male (18-39)
4
Male
6
WA
AUS
Jayson Gerde
Jayson Gerde
Jayson Gerde
4:30 min/km
00:23:48.93
22
5
16
01:09:33.55
6
4
6
01:08:45.29
23
7
17
00:00:38.52
45
14
31
3
69
Bart HOLLEMANS
Bart HOLLEMANS #69
Male Veteran Male (40-49)
02:37:48.72
02:37:48.72
1
(3)
Veteran Male (40-49)
1
Male
3
WA
AUS
Bart Hollemans
Bart Hollemans
Bart Hollemans
4:21 min/km
00:27:02.75
78
20
56
01:09:41.49
7
1
7
01:00:28.03
2
1
2
00:00:36.45
26
6
18
23
74
Ariarn HUSTON
Ariarn HUSTON #74
Female Prime Female (18-39)
02:53:16.37
02:53:16.37
1
(1)
Prime Female (18-39)
1
Female
1
WA
AUS
Ariarn Huston
Ariarn Huston
Ariarn Huston
4:47 min/km
00:24:55.50
34
3
6
01:10:29.68
8
1
1
01:17:12.93
92
3
7
00:00:38.25
38
4
4
31
405
Between a Rock and Hard Place
Between a Rock and Hard Place #405
Male Male Team
02:57:15.71
02:57:15.71
9
(27)
Male Team
9
Male
27
WA
AUS
Darryl Long
Mike Haederle
Robert Tweddle
4:54 min/km
00:27:29.70
94
17
70
01:11:35.45
9
2
8
01:17:22.35
94
22
71
00:00:48.20
133
24
95
18
158
Rhys THOMAS
Rhys THOMAS #158
Male Prime Male (18-39)
02:50:58.42
02:50:58.42
7
(18)
Prime Male (18-39)
7
Male
18
WA
AUS
Rhys Thomas
Rhys Thomas
Rhys Thomas
4:43 min/km
00:27:22.29
92
20
68
01:11:52.85
10
5
9
01:11:07.37
43
11
34
00:00:35.89
22
8
15
14
16
Paul BLACK
Paul BLACK #16
Male Veteran Male (40-49)
02:50:31.54
02:50:31.54
2
(14)
Veteran Male (40-49)
2
Male
14
WA
AUS
Paul Black
Paul Black
Paul Black
4:43 min/km
00:27:51.09
99
28
74
01:12:18.15
11
2
10
01:09:26.89
28
7
22
00:00:55.40
168
34
120
21
449
Romain AND Perrine
Romain AND Perrine #449
Mixed Mixed Team
02:52:04.71
02:52:04.71
1
(1)
Mixed Team
1
Mixed
1
WA
AUS
?Perrine Lombart
Romain Kabs
Romain Kabs
4:45 min/km
00:29:00.22
118
14
14
01:12:45.02
12
1
1
01:09:40.21
31
7
7
00:00:39.25
56
13
13
66
53
Peter FISHER
Peter FISHER #53
Male Prime Male (18-39)
03:08:33.20
03:08:33.20
18
(58)
Prime Male (18-39)
18
Male
58
WA
AUS
Peter Fisher
Peter Fisher
Peter Fisher
5:12 min/km
00:29:19.10
133
32
96
01:13:38.89
13
6
11
01:24:35.87
148
37
110
00:00:59.32
192
53
140
83
433
Mid Life Crisis
Mid Life Crisis #433
Mixed Mixed Team
03:11:14.76
03:11:14.76
8
(8)
Mixed Team
8
Mixed
8
WA
AUS
Roy Warren
Rob Sharp
Kirsty Shooter
5:17 min/km
00:25:06.28
36
8
8
01:14:09.89
14
2
2
01:31:12.54
190
30
30
00:00:46.04
111
23
23
32
100
James MARANGOU
James MARANGOU #100
Male Prime Male (18-39)
02:57:48.22
02:57:48.22
9
(28)
Prime Male (18-39)
9
Male
28
WA
AUS
James Marangou
James Marangou
James Marangou
4:55 min/km
00:25:13.34
39
9
25
01:14:19.96
15
7
12
01:17:27.96
98
22
73
00:00:46.94
120
32
85
13
472
Three Legged Dog
Three Legged Dog #472
Male Male Team
02:50:07.29
02:50:07.29
5
(13)
Male Team
5
Male
13
WA
AUS
Elliott Cross
Andrew Young
Mark James
4:42 min/km
00:24:45.14
32
6
21
01:14:39.09
16
3
13
01:10:02.28
34
8
25
00:00:40.77
68
12
45
36
95
Andrew LINDSAY
Andrew LINDSAY #95
Male Veteran Male (40-49)
02:58:41.20
02:58:41.20
11
(31)
Veteran Male (40-49)
11
Male
31
WA
AUS
Andrew Lindsay
Andrew Lindsay
Andrew Lindsay
4:56 min/km
00:26:01.77
52
10
35
01:14:40.91
17
3
14
01:17:00.43
91
22
69
00:00:58.09
184
38
134
8
96
Andrew LONGMAN
Andrew LONGMAN #96
Male Prime Male (18-39)
02:44:22.13
02:44:22.13
5
(8)
Prime Male (18-39)
5
Male
8
WA
AUS
Andrew Longman
Andrew Longman
Andrew Longman
4:32 min/km
00:26:19.34
56
13
39
01:15:08.65
18
8
15
01:00:35.25
3
2
3
00:02:18.88
229
66
166
35
23
Renny CARROLL
Renny CARROLL #23
Male Veteran Male (40-49)
02:58:14.42
02:58:14.42
10
(30)
Veteran Male (40-49)
10
Male
30
WA
AUS
Renny Carroll
Renny Carroll
Renny Carroll
4:55 min/km
00:26:44.67
72
18
50
01:15:10.82
19
4
16
01:15:18.78
79
18
61
00:01:00.14
198
42
144
33
73
Phip HUGHES
Phip HUGHES #73
Female Prime Female (18-39)
02:58:03.45
02:58:03.45
3
(3)
Prime Female (18-39)
3
Female
3
WA
AUS
Phip Hughes
Phip Hughes
Phip Hughes
4:55 min/km
00:29:11.10
126
10
19
01:15:18.39
20
2
2
01:12:58.73
61
2
2
00:00:35.23
16
2
2
16
92
Willison LEIGH
Willison LEIGH #92
Male Veteran Male (40-49)
02:50:41.71
02:50:41.71
4
(16)
Veteran Male (40-49)
4
Male
16
WA
AUS
Willison Leigh
Willison Leigh
Willison Leigh
4:43 min/km
00:23:27.59
20
3
14
01:15:48.38
21
5
17
01:10:53.55
41
10
32
00:00:32.18
4
1
2
116
462
Team Fisher
Team Fisher #462
Mixed Mixed Team
03:20:00.91
03:20:00.91
13
(13)
Mixed Team
13
Mixed
13
WA
AUS
Amy Manson
Aaron Fisher
John Fisher
5:31 min/km
00:41:10.86
227
28
28
01:16:00.57
22
3
3
01:21:58.43
130
24
24
00:00:51.05
149
24
24
15
12
Mike Oscar BARTON
Mike Oscar BARTON #12
Male Veteran Male (40-49)
02:50:41.18
02:50:41.18
3
(15)
Veteran Male (40-49)
3
Male
15
WA
AUS
Mike Oscar Barton
Mike Oscar Barton
Mike Oscar Barton
4:43 min/km
00:25:40.82
44
8
29
01:16:04.10
23
6
18
01:08:20.95
20
4
14
00:00:35.30
18
3
12
133
6
Joel ARKLESS
Joel ARKLESS #6
Male Prime Male (18-39)
03:23:29.58
03:23:29.58
37
(109)
Prime Male (18-39)
37
Male
109
WA
AUS
Joel Arkless
Joel Arkless
Joel Arkless
5:37 min/km
00:40:02.86
224
67
165
01:16:12.26
24
9
19
01:26:14.04
156
39
115
00:01:00.41
200
54
145
22
428
King Kong Dads
King Kong Dads #428
Male Male Team
02:53:14.55
02:53:14.55
6
(21)
Male Team
6
Male
21
WA
AUS
Kyle Eagar
Kyle Eagar
Benjamin Haslam
4:47 min/km
00:25:32.30
42
7
27
01:16:35.20
25
4
20
01:10:32.27
37
10
28
00:00:34.77
10
1
6
63
146
Gavin SKINNER
Gavin SKINNER #146
Male Prime Male (18-39)
03:07:11.19
03:07:11.19
17
(55)
Prime Male (18-39)
17
Male
55
WA
AUS
Gavin Skinner
Gavin Skinner
Gavin Skinner
5:10 min/km
00:31:00.81
167
46
124
01:17:03.86
26
10
21
01:18:18.24
108
27
81
00:00:48.27
134
36
96
24
59
Jason GRAY
Jason GRAY #59
Male Veteran Male (40-49)
02:53:30.56
02:53:30.56
7
(22)
Veteran Male (40-49)
7
Male
22
WA
AUS
Jason Gray
Jason Gray
Jason Gray
4:47 min/km
00:24:14.93
25
4
18
01:17:04.06
27
7
22
01:11:25.19
46
11
37
00:00:46.37
112
22
78
30
7
Stefan ASPELING
Stefan ASPELING #7
Male Veteran Male (40-49)
02:56:59.73
02:56:59.73
8
(26)
Veteran Male (40-49)
8
Male
26
WA
AUS
Stefan Aspeling
Stefan Aspeling
Stefan Aspeling
4:53 min/km
00:26:27.77
61
14
42
01:17:44.47
28
8
23
01:12:05.46
54
13
43
00:00:42.02
75
12
52
7
415
DS Flex
DS Flex #415
Male Male Team
02:44:14.22
02:44:14.22
2
(7)
Male Team
2
Male
7
WA
AUS
Greg Pires
Tommy McNeil
Greg Pires
4:32 min/km
00:23:26.97
18
4
12
01:17:49.26
29
5
24
01:02:22.86
5
2
5
00:00:35.12
13
2
9
107
429
Legal Nation
Legal Nation #429
Mixed Mixed Team
03:18:20.21
03:18:20.21
12
(12)
Mixed Team
12
Mixed
12
WA
AUS
Victor Berna
Terry Delaney
5:29 min/km
00:33:06.10
195
23
23
01:17:50.06
30
4
4
01:26:53.11
161
27
27
00:00:30.92
3
2
2
26
445
Ren & Stimpy
Ren & Stimpy #445
Male Male Team
02:54:07.91
02:54:07.91
7
(23)
Male Team
7
Male
23
WA
AUS
Ben Murphy
Chris Brown
Ben Murphy
4:49 min/km
00:26:01.84
53
10
36
01:18:01.87
31
6
25
01:09:15.77
26
6
20
00:00:48.41
136
25
97
47
151
Fabian STILES
Fabian STILES #151
Male Veteran Male (40-49)
03:01:41.63
03:01:41.63
16
(40)
Veteran Male (40-49)
16
Male
40
WA
AUS
Fabian Stiles
Fabian Stiles
Fabian Stiles
5:01 min/km
00:26:20.73
58
13
41
01:18:09.95
32
9
26
01:16:24.52
87
20
66
00:00:46.42
113
23
79
74
456
Team Awesome
Team Awesome #456
Mixed Mixed Team
03:10:39.85
03:10:39.85
5
(5)
Mixed Team
5
Mixed
5
WA
AUS
Jane Kelsbie
Jack Williamson
Sam Williamson
5:16 min/km
00:36:43.72
212
26
26
01:18:14.03
33
5
5
01:15:04.02
77
15
15
00:00:38.07
33
8
8
34
63
Anthony HAWLEY
Anthony HAWLEY #63
Male Veteran Male (40-49)
02:58:04.61
02:58:04.61
9
(29)
Veteran Male (40-49)
9
Male
29
WA
AUS
Anthony Hawley
Anthony Hawley
Anthony Hawley
4:55 min/km
00:24:42.84
30
5
20
01:18:14.37
34
10
27
01:14:14.22
72
16
57
00:00:53.17
160
32
115
54
128
David OFFER
David OFFER #128
Male Veteran Male (40-49)
03:05:20.40
03:05:20.40
19
(47)
Veteran Male (40-49)
19
Male
47
WA
AUS
David Offer
David Offer
David Offer
5:07 min/km
00:30:52.60
165
39
122
01:18:18.14
35
11
28
01:15:24.78
80
19
62
00:00:44.87
99
18
70
55
51
Sarah FELDMAN
Sarah FELDMAN #51
Female Prime Female (18-39)
03:05:30.15
03:05:30.15
4
(4)
Prime Female (18-39)
4
Female
4
WA
AUS
Sarah Feldman
Sarah Feldman
Sarah Feldman
5:07 min/km
00:29:07.35
122
8
17
01:18:20.60
36
3
3
01:17:27.67
97
4
8
00:00:34.52
9
1
1
19
58
Pete GILL
Pete GILL #58
Male Veteran Male (40-49)
02:51:08.21
02:51:08.21
6
(19)
Veteran Male (40-49)
6
Male
19
WA
AUS
Pete Gill
Pete Gill
Pete Gill
4:44 min/km
00:25:22.73
40
7
26
01:18:22.26
37
12
29
01:06:45.14
17
2
12
00:00:38.07
34
7
23
12
421
HCR CRUISERS
HCR CRUISERS #421
Male Male Team
02:50:03.71
02:50:03.71
4
(12)
Male Team
4
Male
12
WA
AUS
Nathan Hanmer
Jacob Cupin
Matt Rodier
4:42 min/km
00:28:38.85
108
21
81
01:18:35.02
38
7
30
01:02:11.37
4
1
4
00:00:38.46
43
6
29
42
55
Scott FRENCH
Scott FRENCH #55
Male Prime Male (18-39)
03:00:41.95
03:00:41.95
12
(36)
Prime Male (18-39)
12
Male
36
WA
AUS
Scott French
Scott French
Scott French
4:59 min/km
00:32:39.48
185
54
138
01:18:43.22
39
11
31
01:08:45.57
24
8
18
00:00:33.68
7
3
4
5
442
Perfect unbalance
Perfect unbalance #442
Male Male Team
02:42:02.46
02:42:02.46
1
(5)
Male Team
1
Male
5
WA
AUS
Dwayne Palmer
Paul Chapman
Oliver Marsden
4:28 min/km
00:19:51.33
2
1
2
01:18:45.49
40
8
32
01:02:43.43
6
3
6
00:00:42.20
79
19
56
17
182
Brett EDELMAN
Brett EDELMAN #182
Male Veteran Male (40-49)
02:50:50.71
02:50:50.71
5
(17)
Veteran Male (40-49)
5
Male
17
WA
AUS
4:43 min/km
00:23:25.96
17
2
11
01:18:50.76
41
13
33
01:07:57.74
19
3
13
00:00:36.24
23
4
16
91
153
Greg STRACHAN
Greg STRACHAN #153
Male Veteran Male (40-49)
03:14:11.85
03:14:11.85
24
(78)
Veteran Male (40-49)
24
Male
78
WA
AUS
Greg Strachan
Greg Strachan
Greg Strachan
5:22 min/km
00:33:08.79
197
43
147
01:19:10.60
42
14
34
01:21:07.38
125
28
94
00:00:45.07
102
19
72
28
37
Matt COUTTS
Matt COUTTS #37
Male Prime Male (18-39)
02:54:40.16
02:54:40.16
8
(25)
Prime Male (18-39)
8
Male
25
WA
AUS
Matt Coutts
Matt Coutts
Matt Coutts
4:49 min/km
00:21:58.43
7
2
4
01:19:17.29
43
12
35
01:12:40.55
58
16
47
00:00:43.88
88
23
62
20
94
Robert LIM
Robert LIM #94
Male Vintage Male (50-59)
02:51:58.85
02:51:58.85
1
(20)
Vintage Male (50-59)
1
Male
20
WA
AUS
Robert Lim
Robert Lim
Robert Lim
4:45 min/km
00:22:37.49
13
2
9
01:19:41.69
44
1
36
01:08:52.09
25
1
19
00:00:47.58
122
8
87
136
431
Lightning Boltz
Lightning Boltz #431
Male Junior Team
03:24:09.40
03:24:09.40
1
(110)
Junior Team
1
Male
110
WA
AUS
Keoni McDaniel
Joshua Riches
Liam Hough
5:38 min/km
00:29:21.50
135
1
98
01:19:42.92
45
1
37
01:34:05.67
197
1
145
00:00:59.30
191
1
139
58
47
Anthony DWYER
Anthony DWYER #47
Male Prime Male (18-39)
03:06:23.70
03:06:23.70
16
(50)
Prime Male (18-39)
16
Male
50
WA
AUS
Anthony Dwyer
Anthony Dwyer
Anthony Dwyer
5:09 min/km
00:27:24.35
93
21
69
01:19:48.30
46
13
38
01:18:27.63
109
28
82
00:00:43.41
86
21
60
29
178
Jodie WILLETT
Jodie WILLETT #178
Female Prime Female (18-39)
02:56:49.19
02:56:49.19
2
(2)
Prime Female (18-39)
2
Female
2
QLD
AUS
Jodie Willett
Jodie Willett
Jodie Willett
4:53 min/km
00:32:06.77
176
12
25
01:19:57.57
47
4
4
01:04:07.63
10
1
1
00:00:37.21
30
3
3
59
448
Riverdogs
Riverdogs #448
Male Male Team
03:06:26.38
03:06:26.38
12
(51)
Male Team
12
Male
51
WA
AUS
Paul Richardson
Allan Colthart
Dave Blunt
5:09 min/km
00:29:34.65
142
24
104
01:19:59.92
48
9
39
01:16:10.32
85
20
65
00:00:41.49
72
16
49
10
122
Cameron MURRAY
Cameron MURRAY #122
Male Prime Male (18-39)
02:48:52.63
02:48:52.63
6
(10)
Prime Male (18-39)
6
Male
10
WA
AUS
Cameron Murray
Cameron Murray
Cameron Murray
4:40 min/km
00:22:07.13
9
3
6
01:20:00.61
49
14
40
01:06:06.39
14
5
10
00:00:38.49
44
13
30
114
80
Brad JOHNSTON
Brad JOHNSTON #80
Male Prime Male (18-39)
03:19:25.38
03:19:25.38
31
(95)
Prime Male (18-39)
31
Male
95
WA
AUS
Brad Johnston
Brad Johnston
Brad Johnston
5:30 min/km
00:27:21.84
91
19
67
01:20:07.13
50
15
41
01:31:10.78
189
54
140
00:00:45.63
107
28
76
[1]
2
3
4
5
6
Page 1 of 6 (262 items)