X Adventure Race Dunsborough
16 Apr 2016
Results
Details
 
Contact
Short Course X-Adventure
Kids X-Adventure
Long Course X-Adventure
Category Results
Gender Results
All Results
Advanced
Category Results
Gender Results
All Results
Advanced
[1]
2
3
4
5
6
Page 1 of 6 (262 items)
Pos
Race No
Share
Name
Name
Time
Time
Cat Pos
(Gen Pos)
Time Adj
Category
Cat Pos
Gender
Gen Pos
State
Country
Leg1
Leg2
Leg3
Pace
Swim
O/Pos
C/Pos
G/Pos
Run
O/Pos
C/Pos
G/Pos
MTB
O/Pos
C/Pos
G/Pos
Finish
O/Pos
C/Pos
G/Pos
1
26
Tom CHADBOURNE
Tom CHADBOURNE #26
Male Prime Male (18-39)
02:24:04.48
02:24:04.48
1
(1)
Prime Male (18-39)
1
Male
1
WA
AUS
Tom Chadbourne
Tom Chadbourne
Tom Chadbourne
3:59 min/km
00:21:26.41
6
1
3
01:02:08.93
1
1
1
00:59:56.61
1
1
1
00:00:32.52
5
2
3
3
69
Bart HOLLEMANS
Bart HOLLEMANS #69
Male Veteran Male (40-49)
02:37:48.72
02:37:48.72
1
(3)
Veteran Male (40-49)
1
Male
3
WA
AUS
Bart Hollemans
Bart Hollemans
Bart Hollemans
4:21 min/km
00:27:02.75
78
20
56
01:09:41.49
7
1
7
01:00:28.03
2
1
2
00:00:36.45
26
6
18
8
96
Andrew LONGMAN
Andrew LONGMAN #96
Male Prime Male (18-39)
02:44:22.13
02:44:22.13
5
(8)
Prime Male (18-39)
5
Male
8
WA
AUS
Andrew Longman
Andrew Longman
Andrew Longman
4:32 min/km
00:26:19.34
56
13
39
01:15:08.65
18
8
15
01:00:35.25
3
2
3
00:02:18.88
229
66
166
12
421
HCR CRUISERS
HCR CRUISERS #421
Male Male Team
02:50:03.71
02:50:03.71
4
(12)
Male Team
4
Male
12
WA
AUS
Nathan Hanmer
Jacob Cupin
Matt Rodier
4:42 min/km
00:28:38.85
108
21
81
01:18:35.02
38
7
30
01:02:11.37
4
1
4
00:00:38.46
43
6
29
7
415
DS Flex
DS Flex #415
Male Male Team
02:44:14.22
02:44:14.22
2
(7)
Male Team
2
Male
7
WA
AUS
Greg Pires
Tommy McNeil
Greg Pires
4:32 min/km
00:23:26.97
18
4
12
01:17:49.26
29
5
24
01:02:22.86
5
2
5
00:00:35.12
13
2
9
5
442
Perfect unbalance
Perfect unbalance #442
Male Male Team
02:42:02.46
02:42:02.46
1
(5)
Male Team
1
Male
5
WA
AUS
Dwayne Palmer
Paul Chapman
Oliver Marsden
4:28 min/km
00:19:51.33
2
1
2
01:18:45.49
40
8
32
01:02:43.43
6
3
6
00:00:42.20
79
19
56
4
65
Ilkka HEINONEN
Ilkka HEINONEN #65
Male Prime Male (18-39)
02:38:31.33
02:38:31.33
3
(4)
Prime Male (18-39)
3
Male
4
WA
AUS
Ilkka Heinonen
Ilkka Heinonen
Ilkka Heinonen
4:23 min/km
00:29:16.94
131
31
95
01:04:59.54
3
3
3
01:03:34.72
7
3
7
00:00:40.12
62
19
41
25
416
DS Flex Reloaded
DS Flex Reloaded #416
Mixed Mixed Team
02:53:48.70
02:53:48.70
2
(2)
Mixed Team
2
Mixed
2
WA
AUS
Mathew Boomsma
Hayley McNeil
Mathew Boomsma
4:48 min/km
00:24:26.84
27
7
7
01:24:39.41
86
9
9
01:04:03.42
8
1
1
00:00:39.01
52
11
11
2
127
Mark OAKSHOTT
Mark OAKSHOTT #127
Male Prime Male (18-39)
02:36:13.97
02:36:13.97
2
(2)
Prime Male (18-39)
2
Male
2
WA
AUS
Mark Oakshott
Mark Oakshott
Mark Oakshott
4:19 min/km
00:27:04.84
81
16
58
01:04:26.89
2
2
2
01:04:05.68
9
4
8
00:00:36.55
27
9
19
29
178
Jodie WILLETT
Jodie WILLETT #178
Female Prime Female (18-39)
02:56:49.19
02:56:49.19
2
(2)
Prime Female (18-39)
2
Female
2
QLD
AUS
Jodie Willett
Jodie Willett
Jodie Willett
4:53 min/km
00:32:06.77
176
12
25
01:19:57.57
47
4
4
01:04:07.63
10
1
1
00:00:37.21
30
3
3
27
477
Uncanny X Men
Uncanny X Men #477
Male Male Team
02:54:21.44
02:54:21.44
8
(24)
Male Team
8
Male
24
WA
AUS
Clayton Lindley
Leigh Pritchard
Neil Bishop
4:49 min/km
00:22:34.82
12
3
8
01:25:49.27
99
17
83
01:05:19.08
11
4
9
00:00:38.25
39
4
27
97
427
Kidless
Kidless #427
Mixed Mixed Team
03:16:01.79
03:16:01.79
9
(9)
Mixed Team
9
Mixed
9
WA
AUS
Luke Goard
Renee Goard
Luke Goard
5:25 min/km
00:22:47.59
16
4
4
01:47:10.71
203
23
23
01:05:24.23
12
2
2
00:00:39.25
55
12
12
43
418
GAS
GAS #418
Mixed Mixed Team
03:00:45.63
03:00:45.63
4
(4)
Mixed Team
4
Mixed
4
WA
AUS
Stephanie Garcia
Andrew Sunderland
Phil Garcia
5:00 min/km
00:32:13.44
179
21
21
01:22:27.99
71
7
7
01:05:25.86
13
3
3
00:00:38.33
41
9
9
10
122
Cameron MURRAY
Cameron MURRAY #122
Male Prime Male (18-39)
02:48:52.63
02:48:52.63
6
(10)
Prime Male (18-39)
6
Male
10
WA
AUS
Cameron Murray
Cameron Murray
Cameron Murray
4:40 min/km
00:22:07.13
9
3
6
01:20:00.61
49
14
40
01:06:06.39
14
5
10
00:00:38.49
44
13
30
138
454
Sporty & Aqua Ted return
Sporty & Aqua Ted return #454
Mixed Mixed Team
03:25:22.86
03:25:22.86
17
(17)
Mixed Team
17
Mixed
17
WA
AUS
Michael Cain
Shannon Cain
Michael Cain
5:40 min/km
00:24:15.68
26
6
6
01:54:07.71
218
27
27
01:06:23.10
15
4
4
00:00:36.37
24
6
6
51
150
James STEPHENSON
James STEPHENSON #150
Male Prime Male (18-39)
03:04:25.81
03:04:25.81
14
(44)
Prime Male (18-39)
14
Male
44
WA
AUS
James Stephenson
James Stephenson
James Stephenson
5:06 min/km
00:29:49.72
149
39
110
01:26:57.43
107
35
90
01:06:41.37
16
6
11
00:00:57.28
180
49
130
19
58
Pete GILL
Pete GILL #58
Male Veteran Male (40-49)
02:51:08.21
02:51:08.21
6
(19)
Veteran Male (40-49)
6
Male
19
WA
AUS
Pete Gill
Pete Gill
Pete Gill
4:44 min/km
00:25:22.73
40
7
26
01:18:22.26
37
12
29
01:06:45.14
17
2
12
00:00:38.07
34
7
23
104
419
Givin it a tri
Givin it a tri #419
Mixed Mixed Team
03:18:05.60
03:18:05.60
11
(11)
Mixed Team
11
Mixed
11
WA
AUS
Sharee Glover
Naomi Davey
Benjamin Allen
5:28 min/km
00:28:13.72
102
13
13
01:41:45.20
182
19
19
01:07:23.86
18
5
5
00:00:42.82
83
17
17
17
182
Brett EDELMAN
Brett EDELMAN #182
Male Veteran Male (40-49)
02:50:50.71
02:50:50.71
5
(17)
Veteran Male (40-49)
5
Male
17
WA
AUS
4:43 min/km
00:23:25.96
17
2
11
01:18:50.76
41
13
33
01:07:57.74
19
3
13
00:00:36.24
23
4
16
15
12
Mike Oscar BARTON
Mike Oscar BARTON #12
Male Veteran Male (40-49)
02:50:41.18
02:50:41.18
3
(15)
Veteran Male (40-49)
3
Male
15
WA
AUS
Mike Oscar Barton
Mike Oscar Barton
Mike Oscar Barton
4:43 min/km
00:25:40.82
44
8
29
01:16:04.10
23
6
18
01:08:20.95
20
4
14
00:00:35.30
18
3
12
9
465
Team Popoff
Team Popoff #465
Male Male Team
02:44:50.72
02:44:50.72
3
(9)
Male Team
3
Male
9
WA
AUS
Trevor Strydom
James Goodlad
4:33 min/km
00:26:37.98
69
13
47
01:09:06.91
4
1
4
01:08:23.87
21
5
15
00:00:41.96
73
17
50
45
115
Robert MERRELLS
Robert MERRELLS #115
Male Veteran Male (40-49)
03:01:21.33
03:01:21.33
14
(38)
Veteran Male (40-49)
14
Male
38
WA
AUS
Robert Merrells
Robert Merrells
Robert Merrells
5:01 min/km
00:26:29.35
64
16
45
01:25:42.83
97
29
81
01:08:34.63
22
5
16
00:00:34.51
8
2
5
6
56
Jayson GERDE
Jayson GERDE #56
Male Prime Male (18-39)
02:42:46.30
02:42:46.30
4
(6)
Prime Male (18-39)
4
Male
6
WA
AUS
Jayson Gerde
Jayson Gerde
Jayson Gerde
4:30 min/km
00:23:48.93
22
5
16
01:09:33.55
6
4
6
01:08:45.29
23
7
17
00:00:38.52
45
14
31
42
55
Scott FRENCH
Scott FRENCH #55
Male Prime Male (18-39)
03:00:41.95
03:00:41.95
12
(36)
Prime Male (18-39)
12
Male
36
WA
AUS
Scott French
Scott French
Scott French
4:59 min/km
00:32:39.48
185
54
138
01:18:43.22
39
11
31
01:08:45.57
24
8
18
00:00:33.68
7
3
4
20
94
Robert LIM
Robert LIM #94
Male Vintage Male (50-59)
02:51:58.85
02:51:58.85
1
(20)
Vintage Male (50-59)
1
Male
20
WA
AUS
Robert Lim
Robert Lim
Robert Lim
4:45 min/km
00:22:37.49
13
2
9
01:19:41.69
44
1
36
01:08:52.09
25
1
19
00:00:47.58
122
8
87
26
445
Ren & Stimpy
Ren & Stimpy #445
Male Male Team
02:54:07.91
02:54:07.91
7
(23)
Male Team
7
Male
23
WA
AUS
Ben Murphy
Chris Brown
Ben Murphy
4:49 min/km
00:26:01.84
53
10
36
01:18:01.87
31
6
25
01:09:15.77
26
6
20
00:00:48.41
136
25
97
40
134
Brett REEVES
Brett REEVES #134
Male Veteran Male (40-49)
02:59:46.37
02:59:46.37
12
(34)
Veteran Male (40-49)
12
Male
34
WA
AUS
Brett Reeves
Brett Reeves
Brett Reeves
4:58 min/km
00:27:09.67
84
22
61
01:22:29.81
72
20
60
01:09:18.82
27
6
21
00:00:48.06
132
25
94
14
16
Paul BLACK
Paul BLACK #16
Male Veteran Male (40-49)
02:50:31.54
02:50:31.54
2
(14)
Veteran Male (40-49)
2
Male
14
WA
AUS
Paul Black
Paul Black
Paul Black
4:43 min/km
00:27:51.09
99
28
74
01:12:18.15
11
2
10
01:09:26.89
28
7
22
00:00:55.40
168
34
120
61
139
Brett ROBERTS
Brett ROBERTS #139
Male Vintage Male (50-59)
03:07:03.11
03:07:03.11
2
(53)
Vintage Male (50-59)
2
Male
53
WA
AUS
Brett Roberts
Brett Roberts
Brett Roberts
5:10 min/km
00:26:45.84
75
4
53
01:30:03.36
128
7
106
01:09:31.07
29
2
23
00:00:42.83
84
4
59
80
478
Williamson 1 Bottomley 2
Williamson 1 Bottomley 2 #478
Mixed Mixed Team
03:10:52.45
03:10:52.45
7
(7)
Mixed Team
7
Mixed
7
WA
AUS
Lou-Ann Bottomley
Donna Williamson
Declan Bottomley
5:16 min/km
00:34:15.19
206
25
25
01:26:30.97
104
10
10
01:09:37.45
30
6
6
00:00:28.83
1
1
1
21
449
Romain AND Perrine
Romain AND Perrine #449
Mixed Mixed Team
02:52:04.71
02:52:04.71
1
(1)
Mixed Team
1
Mixed
1
WA
AUS
?Perrine Lombart
Romain Kabs
Romain Kabs
4:45 min/km
00:29:00.22
118
14
14
01:12:45.02
12
1
1
01:09:40.21
31
7
7
00:00:39.25
56
13
13
44
466
Team Schlossgold
Team Schlossgold #466
Male Male Team
03:01:12.60
03:01:12.60
10
(37)
Male Team
10
Male
37
WA
AUS
Dave Webb
Tim Villa
5:00 min/km
00:25:36.95
43
8
28
01:25:10.23
93
16
77
01:09:44.50
32
7
24
00:00:40.91
69
13
46
132
471
Three forty somethings
Three forty somethings #471
Mixed Mixed Team
03:23:18.64
03:23:18.64
15
(15)
Mixed Team
15
Mixed
15
WA
AUS
Angela Moore
Nicole Smith
David Green
5:37 min/km
00:27:33.35
95
12
12
01:45:01.27
197
20
20
01:09:47.57
33
8
8
00:00:56.44
174
28
28
13
472
Three Legged Dog
Three Legged Dog #472
Male Male Team
02:50:07.29
02:50:07.29
5
(13)
Male Team
5
Male
13
WA
AUS
Elliott Cross
Andrew Young
Mark James
4:42 min/km
00:24:45.14
32
6
21
01:14:39.09
16
3
13
01:10:02.28
34
8
25
00:00:40.77
68
12
45
41
3
Nigel ADCOCK
Nigel ADCOCK #3
Male Veteran Male (40-49)
02:59:59.56
02:59:59.56
13
(35)
Veteran Male (40-49)
13
Male
35
WA
AUS
Nigel Adcock
Nigel Adcock
Nigel Adcock
4:58 min/km
00:28:46.79
109
29
82
01:20:23.45
54
15
45
01:10:09.52
35
8
26
00:00:39.78
60
9
40
48
467
The MGBs
The MGBs #467
Male Male Team
03:02:32.76
03:02:32.76
11
(41)
Male Team
11
Male
41
WA
AUS
Paul Manners
Mark Barrett-Lennard
5:02 min/km
00:28:27.66
103
19
77
01:22:26.66
70
13
59
01:10:19.80
36
9
27
00:01:18.64
221
33
160
22
428
King Kong Dads
King Kong Dads #428
Male Male Team
02:53:14.55
02:53:14.55
6
(21)
Male Team
6
Male
21
WA
AUS
Kyle Eagar
Kyle Eagar
Benjamin Haslam
4:47 min/km
00:25:32.30
42
7
27
01:16:35.20
25
4
20
01:10:32.27
37
10
28
00:00:34.77
10
1
6
49
82
Ben JURY
Ben JURY #82
Male Prime Male (18-39)
03:02:39.25
03:02:39.25
13
(42)
Prime Male (18-39)
13
Male
42
WA
AUS
Ben Jury
Ben Jury
Ben Jury
5:03 min/km
00:31:12.59
170
48
127
01:20:08.06
51
16
42
01:10:39.12
38
9
29
00:00:39.47
58
17
38
124
412
Cristal Crusaders
Cristal Crusaders #412
Male Male Team
03:20:50.18
03:20:50.18
24
(102)
Male Team
24
Male
102
WA
AUS
Andrew Macnish
Michael Ursino
Andrew Macnish
5:33 min/km
00:26:44.87
73
14
51
01:42:30.39
189
30
151
01:10:39.52
39
11
30
00:00:55.40
169
30
121
46
183
Diego HERNANDEZ
Diego HERNANDEZ #183
Male Veteran Male (40-49)
03:01:35.93
03:01:35.93
15
(39)
Veteran Male (40-49)
15
Male
39
WA
AUS
Diego Hernandez
Diego Hernandez
Diego Hernandez
5:01 min/km
00:26:20.48
57
12
40
01:23:47.44
81
23
67
01:10:43.36
40
9
31
00:00:44.64
96
17
67
16
92
Willison LEIGH
Willison LEIGH #92
Male Veteran Male (40-49)
02:50:41.71
02:50:41.71
4
(16)
Veteran Male (40-49)
4
Male
16
WA
AUS
Willison Leigh
Willison Leigh
Willison Leigh
4:43 min/km
00:23:27.59
20
3
14
01:15:48.38
21
5
17
01:10:53.55
41
10
32
00:00:32.18
4
1
2
125
481
Michael LOUBSER
Michael LOUBSER #481
Male Prime Male (18-39)
03:20:58.58
03:20:58.58
34
(103)
Prime Male (18-39)
34
Male
103
WA
AUS
Michael Loubser
Michael Loubser
Michael Loubser
5:33 min/km
00:24:38.34
28
7
19
01:44:32.17
195
64
154
01:11:03.95
42
10
33
00:00:44.11
91
24
64
18
158
Rhys THOMAS
Rhys THOMAS #158
Male Prime Male (18-39)
02:50:58.42
02:50:58.42
7
(18)
Prime Male (18-39)
7
Male
18
WA
AUS
Rhys Thomas
Rhys Thomas
Rhys Thomas
4:43 min/km
00:27:22.29
92
20
68
01:11:52.85
10
5
9
01:11:07.37
43
11
34
00:00:35.89
22
8
15
37
114
Ben MCROBB
Ben MCROBB #114
Male Prime Male (18-39)
02:58:49.93
02:58:49.93
10
(32)
Prime Male (18-39)
10
Male
32
WA
AUS
Ben McRobb
Ben McRobb
Ben McRobb
4:56 min/km
00:26:00.34
51
12
34
01:21:01.91
59
19
48
01:11:12.32
44
12
35
00:00:35.35
19
7
13
94
407
Ssdunsbro
Ssdunsbro #407
Male Male Team
03:15:20.39
03:15:20.39
20
(81)
Male Team
20
Male
81
WA
AUS
Scott Bruce
Scott Bruce
Sven Geldermann
5:24 min/km
00:31:03.60
169
25
126
01:32:15.66
143
24
121
01:11:22.42
45
12
36
00:00:38.71
46
7
32
24
59
Jason GRAY
Jason GRAY #59
Male Veteran Male (40-49)
02:53:30.56
02:53:30.56
7
(22)
Veteran Male (40-49)
7
Male
22
WA
AUS
Jason Gray
Jason Gray
Jason Gray
4:47 min/km
00:24:14.93
25
4
18
01:17:04.06
27
7
22
01:11:25.19
46
11
37
00:00:46.37
112
22
78
160
493
Farrell Maxwell
Farrell Maxwell #493
Mixed Mixed Team
03:30:26.67
03:30:26.67
22
(22)
Mixed Team
22
Mixed
22
WA
AUS
Farrell Maxwell
Farrell Maxwell
Lisa Mills
5:49 min/km
00:29:13.26
128
16
16
01:48:34.67
208
25
25
01:11:25.61
47
9
9
00:01:13.12
220
29
29
109
426
Just Keep Going
Just Keep Going #426
Male Male Team
03:18:40.31
03:18:40.31
21
(90)
Male Team
21
Male
90
WA
AUS
Mark Williamson
Anthony McEwan
Tom Kusal
5:29 min/km
00:28:47.35
110
22
83
01:37:36.41
166
26
136
01:11:40.77
48
13
38
00:00:35.77
21
3
14
79
417
Family Fun
Family Fun #417
Mixed Mixed Team
03:10:49.60
03:10:49.60
6
(6)
Mixed Team
6
Mixed
6
WA
AUS
Jody Braslin
Tim Braslin
Tim Huggins
5:16 min/km
00:30:03.36
156
19
19
01:28:24.89
117
11
11
01:11:44.05
49
10
10
00:00:37.29
31
7
7
84
72
Greg HOOD
Greg HOOD #72
Male Vintage Male (50-59)
03:11:19.69
03:11:19.69
5
(72)
Vintage Male (50-59)
5
Male
72
WA
AUS
Greg Hood
Greg Hood
Greg Hood
5:17 min/km
00:29:15.49
129
7
94
01:29:41.45
126
6
104
01:11:44.50
50
3
39
00:00:38.24
37
1
26
[1]
2
3
4
5
6
Page 1 of 6 (262 items)