X Adventure Race Dunsborough
16 Apr 2016
Results
Details
 
Contact
Short Course X-Adventure
Kids X-Adventure
Long Course X-Adventure
Category Results
Gender Results
All Results
Advanced
Category Results
Gender Results
All Results
Advanced
1
2
[3]
4
5
6
Page 3 of 6 (262 items)
Pos
Race No
Share
Name
Name
Time
Time
Cat Pos
(Gen Pos)
Time Adj
Category
Cat Pos
Gender
Gen Pos
State
Country
Leg1
Leg2
Leg3
Pace
Swim
O/Pos
C/Pos
G/Pos
Run
O/Pos
C/Pos
G/Pos
MTB
O/Pos
C/Pos
G/Pos
Finish
O/Pos
C/Pos
G/Pos
101
173
Neal WEBSTER
Neal WEBSTER #173
Male Veteran Male (40-49)
03:16:29.42
03:16:29.42
27
(86)
Veteran Male (40-49)
27
Male
86
WA
AUS
Neal Webster
Neal Webster
Neal Webster
5:26 min/km
00:33:55.94
204
44
152
01:20:33.66
56
16
46
01:21:06.92
124
27
93
00:00:52.89
159
31
114
102
461
Team Dunsy
Team Dunsy #461
Mixed Mixed Team
03:16:40.94
03:16:40.94
10
(10)
Mixed Team
10
Mixed
10
WA
AUS
Trevor Lawrence-Brown
5:26 min/km
00:21:07.51
3
1
1
01:41:25.40
179
18
18
01:13:22.36
66
13
13
00:00:45.66
108
22
22
103
43
Adrian DEARDEN
Adrian DEARDEN #43
Male Veteran Male (40-49)
03:17:55.93
03:17:55.93
28
(87)
Veteran Male (40-49)
28
Male
87
WA
AUS
Adrian Dearden
Adrian Dearden
Adrian Dearden
5:28 min/km
00:29:40.35
146
35
107
01:27:33.08
110
32
93
01:19:57.35
115
24
86
00:00:45.15
103
20
73
104
419
Givin it a tri
Givin it a tri #419
Mixed Mixed Team
03:18:05.60
03:18:05.60
11
(11)
Mixed Team
11
Mixed
11
WA
AUS
Sharee Glover
Naomi Davey
Benjamin Allen
5:28 min/km
00:28:13.72
102
13
13
01:41:45.20
182
19
19
01:07:23.86
18
5
5
00:00:42.82
83
17
17
105
64
Jane HEAVEN
Jane HEAVEN #64
Female Prime Female (18-39)
03:18:08.65
03:18:08.65
6
(7)
Prime Female (18-39)
6
Female
7
WA
AUS
Jane Heaven
Jane Heaven
Jane Heaven
5:28 min/km
00:25:55.87
50
4
8
01:29:21.12
123
7
10
01:22:03.27
133
6
11
00:00:48.39
135
11
16
106
67
Paul HEYES
Paul HEYES #67
Male Vintage Male (50-59)
03:18:08.86
03:18:08.86
8
(88)
Vintage Male (50-59)
8
Male
88
WA
AUS
Paul Heyes
Paul Heyes
Paul Heyes
5:28 min/km
00:30:16.58
160
11
119
01:33:11.18
147
10
124
01:12:52.23
60
4
49
00:01:48.86
228
17
165
107
429
Legal Nation
Legal Nation #429
Mixed Mixed Team
03:18:20.21
03:18:20.21
12
(12)
Mixed Team
12
Mixed
12
WA
AUS
Victor Berna
Terry Delaney
5:29 min/km
00:33:06.10
195
23
23
01:17:50.06
30
4
4
01:26:53.11
161
27
27
00:00:30.92
3
2
2
108
15
Yannick BIEGUN
Yannick BIEGUN #15
Male Veteran Male (40-49)
03:18:22.43
03:18:22.43
29
(89)
Veteran Male (40-49)
29
Male
89
WA
AUS
Yannick Biegun
Yannick Biegun
Yannick Biegun
5:29 min/km
00:27:45.63
98
27
73
01:26:13.18
101
30
85
01:23:38.12
140
32
103
00:00:45.50
106
21
75
109
426
Just Keep Going
Just Keep Going #426
Male Male Team
03:18:40.31
03:18:40.31
21
(90)
Male Team
21
Male
90
WA
AUS
Mark Williamson
Anthony McEwan
Tom Kusal
5:29 min/km
00:28:47.35
110
22
83
01:37:36.41
166
26
136
01:11:40.77
48
13
38
00:00:35.77
21
3
14
110
163
Chris VAN MAANEN
Chris VAN MAANEN #163
Male Veteran Male (40-49)
03:18:53.18
03:18:53.18
30
(91)
Veteran Male (40-49)
30
Male
91
WA
AUS
Chris Van Maanen
Chris Van Maanen
Chris Van Maanen
5:30 min/km
00:27:03.56
80
21
57
01:35:55.15
162
40
132
01:14:57.49
73
17
58
00:00:56.96
177
36
127
111
109
David MCCARTHY
David MCCARTHY #109
Male Veteran Male (40-49)
03:18:53.92
03:18:53.92
31
(92)
Veteran Male (40-49)
31
Male
92
WA
AUS
David McCarthy
David McCarthy
David McCarthy
5:30 min/km
00:25:01.59
35
6
22
01:28:08.67
115
33
97
01:24:59.08
152
35
113
00:00:44.57
95
16
66
112
101
Paul MARKICH
Paul MARKICH #101
Male Veteran Male (40-49)
03:19:09.14
03:19:09.14
32
(93)
Veteran Male (40-49)
32
Male
93
WA
AUS
Paul Markich
Paul Markich
Paul Markich
5:30 min/km
00:27:16.81
89
25
65
01:24:51.44
87
25
72
01:26:24.45
158
38
117
00:00:36.43
25
5
17
113
410
Carine crusiers
Carine crusiers #410
Male Male Team
03:19:24.57
03:19:24.57
22
(94)
Male Team
22
Male
94
WA
AUS
Jason Spiro
Jason Spiro
Richard Clark
5:30 min/km
00:28:09.83
101
18
76
01:37:38.80
167
27
137
01:12:48.14
59
15
48
00:00:47.78
128
23
91
114
80
Brad JOHNSTON
Brad JOHNSTON #80
Male Prime Male (18-39)
03:19:25.38
03:19:25.38
31
(95)
Prime Male (18-39)
31
Male
95
WA
AUS
Brad Johnston
Brad Johnston
Brad Johnston
5:30 min/km
00:27:21.84
91
19
67
01:20:07.13
50
15
41
01:31:10.78
189
54
140
00:00:45.63
107
28
76
115
30
Ray CODALONGA
Ray CODALONGA #30
Male Veteran Male (40-49)
03:19:42.43
03:19:42.43
33
(96)
Veteran Male (40-49)
33
Male
96
WA
AUS
Ray Codalonga
Ray Codalonga
Ray Codalonga
5:31 min/km
00:25:47.52
46
9
31
01:29:28.86
124
34
102
01:23:18.00
138
31
102
00:01:08.04
212
44
154
116
462
Team Fisher
Team Fisher #462
Mixed Mixed Team
03:20:00.91
03:20:00.91
13
(13)
Mixed Team
13
Mixed
13
WA
AUS
Amy Manson
Aaron Fisher
John Fisher
5:31 min/km
00:41:10.86
227
28
28
01:16:00.57
22
3
3
01:21:58.43
130
24
24
00:00:51.05
149
24
24
117
148
Larry SMITH
Larry SMITH #148
Male Veteran Male (40-49)
03:20:17.97
03:20:17.97
34
(97)
Veteran Male (40-49)
34
Male
97
WA
AUS
Larry Smith
Larry Smith
Larry Smith
5:32 min/km
00:29:37.85
144
34
106
01:25:02.55
91
26
75
01:24:50.79
150
34
112
00:00:46.76
116
24
82
118
25
David CAVANAGH
David CAVANAGH #25
Male Prime Male (18-39)
03:20:21.35
03:20:21.35
32
(98)
Prime Male (18-39)
32
Male
98
WA
AUS
David Cavanagh
David Cavanagh
David Cavanagh
5:32 min/km
00:27:08.85
82
17
59
01:23:30.70
80
27
66
01:28:52.87
176
47
129
00:00:48.91
137
37
98
119
110
Kelly MCDONALD
Kelly MCDONALD #110
Male Veteran Male (40-49)
03:20:22.66
03:20:22.66
35
(99)
Veteran Male (40-49)
35
Male
99
WA
AUS
Kelly McDonald
Kelly McDonald
Kelly McDonald
5:32 min/km
00:27:15.57
88
24
64
01:30:10.93
129
35
107
01:22:00.27
131
30
97
00:00:55.88
172
35
123
120
468
The Saturday Swimmers
The Saturday Swimmers #468
Male Male Team
03:20:28.54
03:20:28.54
23
(100)
Male Team
23
Male
100
WA
AUS
Alec Webber
Andy Medland
5:32 min/km
00:27:09.27
83
16
60
01:22:17.02
68
12
57
01:30:11.26
187
31
138
00:00:50.98
148
28
109
121
54
Lauren FRENCH
Lauren FRENCH #54
Female Prime Female (18-39)
03:20:29.35
03:20:29.35
7
(8)
Prime Female (18-39)
7
Female
8
WA
AUS
Lauren French
Lauren French
Lauren French
5:32 min/km
00:24:39.59
29
1
3
01:33:33.16
149
8
12
01:21:21.91
129
5
10
00:00:54.68
165
12
22
122
441
PB Training
PB Training #441
Mixed Mixed Team
03:20:31.95
03:20:31.95
14
(14)
Mixed Team
14
Mixed
14
WA
AUS
Shane Totten
Roberta Taylor
Shane Totten
5:32 min/km
00:25:24.58
41
9
9
01:41:10.93
178
17
17
01:13:00.80
62
11
11
00:00:55.64
170
27
27
123
112
Darren MCGRATH
Darren MCGRATH #112
Male Prime Male (18-39)
03:20:35.67
03:20:35.67
33
(101)
Prime Male (18-39)
33
Male
101
WA
AUS
Darren McGrath
Darren McGrath
Darren McGrath
5:32 min/km
00:33:04.96
194
57
145
01:21:58.29
66
22
55
01:24:47.86
149
38
111
00:00:44.55
94
25
65
124
412
Cristal Crusaders
Cristal Crusaders #412
Male Male Team
03:20:50.18
03:20:50.18
24
(102)
Male Team
24
Male
102
WA
AUS
Andrew Macnish
Michael Ursino
Andrew Macnish
5:33 min/km
00:26:44.87
73
14
51
01:42:30.39
189
30
151
01:10:39.52
39
11
30
00:00:55.40
169
30
121
125
481
Michael LOUBSER
Michael LOUBSER #481
Male Prime Male (18-39)
03:20:58.58
03:20:58.58
34
(103)
Prime Male (18-39)
34
Male
103
WA
AUS
Michael Loubser
Michael Loubser
Michael Loubser
5:33 min/km
00:24:38.34
28
7
19
01:44:32.17
195
64
154
01:11:03.95
42
10
33
00:00:44.11
91
24
64
126
403
AWKS
AWKS #403
Male Male Team
03:22:03.42
03:22:03.42
25
(104)
Male Team
25
Male
104
WA
AUS
Andrew Wyber
Kayne Semmens
Kayne Semmens
5:35 min/km
00:32:40.51
186
26
139
01:30:32.67
130
21
108
01:17:55.52
105
23
78
00:00:54.71
166
29
118
127
124
Alan NICHOLLS
Alan NICHOLLS #124
Male Vintage Male (50-59)
03:22:07.93
03:22:07.93
9
(105)
Vintage Male (50-59)
9
Male
105
WA
AUS
Alan Nicholls
Alan Nicholls
Alan Nicholls
5:35 min/km
00:32:13.27
178
13
133
01:25:17.94
95
4
79
01:23:50.03
142
10
105
00:00:46.69
114
6
80
128
14
Paul BERSON
Paul BERSON #14
Male Veteran Male (40-49)
03:22:14.68
03:22:14.68
36
(106)
Veteran Male (40-49)
36
Male
106
WA
AUS
Paul Berson
Paul Berson
Paul Berson
5:35 min/km
00:29:28.34
137
32
100
01:31:10.07
136
37
114
01:20:46.56
121
26
91
00:00:49.70
143
28
104
129
49
Daniel ENGEL
Daniel ENGEL #49
Male Prime Male (18-39)
03:22:26.88
03:22:26.88
35
(107)
Prime Male (18-39)
35
Male
107
WA
AUS
Daniel Engel
Daniel Engel
Daniel Engel
5:36 min/km
00:30:22.65
161
44
120
01:22:25.33
69
23
58
01:28:29.74
170
43
125
00:01:09.15
215
61
156
130
130
Ross PAINE
Ross PAINE #130
Male Prime Male (18-39)
03:23:02.18
03:23:02.18
36
(108)
Prime Male (18-39)
36
Male
108
WA
AUS
Ross Paine
Ross Paine
Ross Paine
5:36 min/km
00:29:34.24
141
35
103
01:22:51.72
74
24
61
01:29:49.36
183
51
134
00:00:46.85
118
31
84
131
446
Rising Stars
Rising Stars #446
Female Female Team
03:23:16.59
03:23:16.59
2
(9)
Female Team
2
Female
9
WA
AUS
Fiona Eyres
Clare Wood
5:37 min/km
00:25:49.71
48
1
7
01:32:57.68
146
2
11
01:23:37.27
139
5
13
00:00:51.92
154
5
19
132
471
Three forty somethings
Three forty somethings #471
Mixed Mixed Team
03:23:18.64
03:23:18.64
15
(15)
Mixed Team
15
Mixed
15
WA
AUS
Angela Moore
Nicole Smith
David Green
5:37 min/km
00:27:33.35
95
12
12
01:45:01.27
197
20
20
01:09:47.57
33
8
8
00:00:56.44
174
28
28
133
6
Joel ARKLESS
Joel ARKLESS #6
Male Prime Male (18-39)
03:23:29.58
03:23:29.58
37
(109)
Prime Male (18-39)
37
Male
109
WA
AUS
Joel Arkless
Joel Arkless
Joel Arkless
5:37 min/km
00:40:02.86
224
67
165
01:16:12.26
24
9
19
01:26:14.04
156
39
115
00:01:00.41
200
54
145
134
423
Is that Trew
Is that Trew #423
Mixed Mixed Team
03:23:45.43
03:23:45.43
16
(16)
Mixed Team
16
Mixed
16
WA
AUS
Sharon Duncan
Melinda Cockman
Timothy Trew
5:38 min/km
00:31:35.90
171
20
20
01:33:56.20
151
13
13
01:17:34.56
100
18
18
00:00:38.75
49
10
10
135
447
River Dog Valley Girls
River Dog Valley Girls #447
Female Female Team
03:24:09.10
03:24:09.10
3
(10)
Female Team
3
Female
10
WA
AUS
Michelle Colthart
Amanda Guerin
Sarah Blunt
5:38 min/km
00:30:49.35
164
8
24
01:35:38.78
160
3
15
01:16:41.17
90
4
6
00:00:59.79
195
7
26
136
431
Lightning Boltz
Lightning Boltz #431
Male Junior Team
03:24:09.40
03:24:09.40
1
(110)
Junior Team
1
Male
110
WA
AUS
Keoni McDaniel
Joshua Riches
Liam Hough
5:38 min/km
00:29:21.50
135
1
98
01:19:42.92
45
1
37
01:34:05.67
197
1
145
00:00:59.30
191
1
139
137
176
Simon WHEELER
Simon WHEELER #176
Male Prime Male (18-39)
03:25:20.18
03:25:20.18
38
(111)
Prime Male (18-39)
38
Male
111
WA
AUS
Simon Wheeler
Simon Wheeler
Simon Wheeler
5:40 min/km
00:26:41.14
71
14
49
01:28:48.56
119
39
99
01:28:52.83
175
46
128
00:00:57.65
182
50
132
138
454
Sporty & Aqua Ted return
Sporty & Aqua Ted return #454
Mixed Mixed Team
03:25:22.86
03:25:22.86
17
(17)
Mixed Team
17
Mixed
17
WA
AUS
Michael Cain
Shannon Cain
Michael Cain
5:40 min/km
00:24:15.68
26
6
6
01:54:07.71
218
27
27
01:06:23.10
15
4
4
00:00:36.37
24
6
6
139
430
Lifesports
Lifesports #430
Mixed Mixed Team
03:25:29.94
03:25:29.94
18
(18)
Mixed Team
18
Mixed
18
WA
AUS
Debbie Tulloch
Ian Lea
Justin Davies
5:41 min/km
00:38:41.86
217
27
27
01:28:27.11
118
12
12
01:17:40.77
103
19
19
00:00:40.18
63
14
14
140
443
Polar Bears
Polar Bears #443
Male Male Team
03:26:00.61
03:26:00.61
26
(112)
Male Team
26
Male
112
WA
AUS
Jeff Hinnrichsen
Andrew Webster
Jeff Hinnrichsen
5:41 min/km
00:32:47.60
189
27
142
01:22:10.60
67
11
56
01:30:03.03
186
30
137
00:00:59.38
194
32
141
141
136
Matthew RENNIE
Matthew RENNIE #136
Male Prime Male (18-39)
03:26:06.17
03:26:06.17
39
(113)
Prime Male (18-39)
39
Male
113
WA
AUS
Matthew Rennie
Matthew Rennie
Matthew Rennie
5:42 min/km
00:27:38.10
97
23
72
01:29:07.15
122
41
101
01:28:35.24
173
45
127
00:00:45.68
109
29
77
142
414
Double Pluggers
Double Pluggers #414
Mixed Mixed Team
03:26:13.39
03:26:13.39
19
(19)
Mixed Team
19
Mixed
19
WA
AUS
Phil Vaughan
Susan Brooker
Phil Vaughan
5:42 min/km
00:23:54.34
23
5
5
01:45:12.76
199
21
21
01:16:21.83
86
16
16
00:00:44.45
93
20
20
143
104
Simon MARTIN
Simon MARTIN #104
Male Prime Male (18-39)
03:26:13.93
03:26:13.93
40
(114)
Prime Male (18-39)
40
Male
114
WA
AUS
Simon Martin
Simon Martin
Simon Martin
5:42 min/km
00:27:11.29
87
18
63
01:25:12.96
94
29
78
01:33:02.08
192
55
141
00:00:47.59
123
33
88
144
91
Gareth LEE
Gareth LEE #91
Male Prime Male (18-39)
03:26:14.39
03:26:14.39
41
(115)
Prime Male (18-39)
41
Male
115
WA
AUS
Gareth Lee
Gareth Lee
Gareth Lee
5:42 min/km
00:27:36.53
96
22
71
01:30:51.22
132
43
110
01:26:57.02
162
41
120
00:00:49.61
140
38
101
145
474
Triple C
Triple C #474
Male Male Team
03:26:28.93
03:26:28.93
27
(116)
Male Team
27
Male
116
WA
AUS
Chris Ward
Clinton McCarthy
Chris McKinley
5:42 min/km
00:38:21.36
215
31
160
01:28:15.24
116
19
98
01:19:14.02
114
26
85
00:00:38.31
40
5
28
146
108
Jo Anna MAYNARD
Jo Anna MAYNARD #108
Female Junior Female (U18)
03:26:45.43
03:26:45.43
1
(11)
Junior Female (U18)
1
Female
11
WA
AUS
Jo Anna Maynard
Jo Anna Maynard
Jo Anna Maynard
5:43 min/km
00:22:11.85
10
1
2
01:24:55.40
89
1
7
01:38:52.28
208
1
26
00:00:45.90
110
1
11
147
413
Deathstar
Deathstar #413
Mixed Mixed Team
03:26:52.75
03:26:52.75
20
(20)
Mixed Team
20
Mixed
20
WA
AUS
Tristan Lewis
Sarah Langlois
Francois Langlois
5:43 min/km
00:29:15.86
130
17
17
01:35:47.87
161
15
15
01:21:13.79
127
23
23
00:00:35.22
15
4
4
148
84
Kevin KELLY
Kevin KELLY #84
Male Veteran Male (40-49)
03:26:58.65
03:26:58.65
37
(117)
Veteran Male (40-49)
37
Male
117
WA
AUS
Kevin Kelly
Kevin Kelly
Kevin Kelly
5:43 min/km
00:26:34.59
67
17
46
01:32:12.59
142
38
120
01:27:14.09
164
40
122
00:00:57.37
181
37
131
149
27
Danielle CLARK
Danielle CLARK #27
Female Veteran Female (40-49)
03:27:32.55
03:27:32.55
1
(12)
Veteran Female (40-49)
1
Female
12
WA
AUS
Danielle Clark
Danielle Clark
Danielle Clark
5:44 min/km
00:32:59.60
193
1
27
01:35:10.52
157
1
14
01:18:37.38
112
1
9
00:00:45.04
100
1
10
150
436
Mums the Word
Mums the Word #436
Female Female Team
03:28:15.19
03:28:15.19
4
(13)
Female Team
4
Female
13
WA
AUS
Jennifer Bates
Eileen Chan
Anna Heitz
5:45 min/km
00:26:34.84
68
3
12
01:44:55.10
196
7
23
01:15:57.50
83
3
5
00:00:47.74
126
3
14
1
2
[3]
4
5
6
Page 3 of 6 (262 items)