X Adventure Race Dunsborough
16 Apr 2016
Results
Details
 
Contact
Short Course X-Adventure
Kids X-Adventure
Long Course X-Adventure
Category Results
Gender Results
All Results
Advanced
Category Results
Gender Results
All Results
Advanced
1
[2]
3
4
5
6
7
8
9
10
Page 2 of 10 (494 items)
Pos
Race No
Share
Name
Name
Time
Time
Cat Pos
(Gen Pos)
Time Adj
Category
Cat Pos
Gender
Gen Pos
State
Country
Leg1
Leg2
Leg3
Pace
Swim
O/Pos
C/Pos
G/Pos
Run
O/Pos
C/Pos
G/Pos
MTB
O/Pos
C/Pos
G/Pos
Finish
O/Pos
C/Pos
G/Pos
209
1269
Deb NICHOLL
Deb NICHOLL #1269
Female Veteran Female (40-49)
01:59:09.78
01:59:09.78
14
(50)
Veteran Female (40-49)
14
Female
50
QLD
AUS
Deb Nicholl
Deb Nicholl
Deb Nicholl
6:29 min/km
00:23:01.21
409
46
161
00:42:54.80
80
4
14
00:52:32.79
212
13
49
00:00:40.97
99
4
20
386
1004
Bob ANNING
Bob ANNING #1004
Male Masters Male (60+)
02:25:09.64
02:25:09.64
3
(204)
Masters Male (60+)
3
Male
204
WA
AUS
Bob Anning
Bob Anning
Bob Anning
7:54 min/km
00:24:27.29
416
4
208
01:00:43.98
383
3
202
00:58:43.24
315
2
179
00:01:15.13
399
4
196
53
1037
Declan BOTTOMLEY
Declan BOTTOMLEY #1037
Male Junior Male (U18)
01:42:07.77
01:42:07.77
6
(45)
Junior Male (U18)
6
Male
45
WA
AUS
Declan Bottomley
Declan Bottomley
Declan Bottomley
5:33 min/km
00:16:18.79
205
15
114
00:43:00.10
82
9
58
00:42:15.66
43
2
34
00:00:33.21
15
4
11
27
1257
Phil MILBURN
Phil MILBURN #1257
Male Vintage Male (50-59)
01:36:20.92
01:36:20.92
1
(25)
Vintage Male (50-59)
1
Male
25
WA
AUS
Phil Milburn
Phil Milburn
Phil Milburn
5:15 min/km
00:12:01.85
16
1
8
00:40:37.71
43
1
33
00:42:54.92
50
3
41
00:00:46.43
188
5
103
174
1250
Cam MCRAE
Cam MCRAE #1250
Male Veteran Male (40-49)
01:54:58.66
01:54:58.66
25
(123)
Veteran Male (40-49)
25
Male
123
WA
AUS
Cam Mcrae
Cam Mcrae
Cam Mcrae
6:15 min/km
00:15:08.54
133
19
74
00:46:46.71
160
20
110
00:52:24.20
207
35
136
00:00:39.21
80
5
50
177
1252
Kate MELLETT
Kate MELLETT #1252
Female Junior Female (U18)
01:55:37.32
01:55:37.32
3
(32)
Junior Female (U18)
3
Female
32
WA
AUS
Kate Mellett
Kate Mellett
Kate Mellett
6:18 min/km
00:15:55.69
187
4
56
00:46:30.47
155
4
32
00:52:25.76
208
3
48
00:00:45.40
171
5
47
25
1225
Murray LEWIN
Murray LEWIN #1225
Male Junior Male (U18)
01:36:05.53
01:36:05.53
2
(24)
Junior Male (U18)
2
Male
24
WA
AUS
Murray Lewin
Murray Lewin
Murray Lewin
5:14 min/km
00:12:43.50
35
3
19
00:38:05.12
23
2
21
00:44:42.31
74
6
60
00:00:34.59
20
5
14
238
1172
Melissa HAYNES
Melissa HAYNES #1172
Female Veteran Female (40-49)
02:03:08.81
02:03:08.81
15
(60)
Veteran Female (40-49)
15
Female
60
WA
AUS
Melissa Haynes
Melissa Haynes
Melissa Haynes
6:42 min/km
00:17:10.50
243
24
82
00:44:22.99
111
7
18
01:00:53.31
343
30
110
00:00:41.99
111
5
24
387
1156
Janet GRIFFITHS
Janet GRIFFITHS #1156
Female Vintage Female (50-59)
02:25:29.82
02:25:29.82
5
(138)
Vintage Female (50-59)
5
Female
138
WA
AUS
Janet Griffiths
Janet Griffiths
Janet Griffiths
7:55 min/km
00:26:14.23
421
7
167
01:02:33.54
392
5
144
00:55:41.67
262
3
70
00:01:00.36
342
5
134
17
1314
Samuel REEVES
Samuel REEVES #1314
Male Prime Male (18-39)
01:33:02.74
01:33:02.74
13
(17)
Prime Male (18-39)
13
Male
17
WA
AUS
Samuel Reeves
Samuel Reeves
Samuel Reeves
5:04 min/km
00:12:00.14
14
5
7
00:42:32.58
73
31
53
00:37:58.63
22
9
16
00:00:31.39
8
5
7
147
1332
Katherine ROSS
Katherine ROSS #1332
Female Prime Female (18-39)
01:52:55.49
01:52:55.49
8
(23)
Prime Female (18-39)
8
Female
23
WA
AUS
Katherine Ross
Katherine Ross
Katherine Ross
6:09 min/km
00:12:11.03
19
2
4
00:45:29.46
130
11
24
00:54:36.70
242
28
59
00:00:38.28
65
5
14
251
1527
Girls day out
Girls day out #1527
Female Female Team
02:04:16.64
02:04:16.64
12
(67)
Female Team
12
Female
67
WA
AUS
Emily Sierakowski
Louisa Mitchell
6:46 min/km
00:11:05.03
8
1
1
00:50:40.87
245
12
65
01:01:49.99
352
17
113
00:00:40.74
96
5
19
113
1536
JJE Racing Team
JJE Racing Team #1536
Mixed Junior Team
01:49:11.26
01:49:11.26
7
(16)
Junior Team
7
Mixed
16
WA
AUS
Emma Stegmann
Johann Scholtz
Jannovin Scholtz
5:57 min/km
00:12:44.55
36
4
11
00:51:37.13
267
11
32
00:44:13.25
65
2
7
00:00:36.32
36
5
7
87
1563
Team Shepherd
Team Shepherd #1563
Male Male Team
01:46:43.52
01:46:43.52
6
(66)
Male Team
6
Male
66
WA
AUS
Liam Shepherd
Bradley Shepherd
5:48 min/km
00:18:34.17
302
9
151
00:40:25.20
38
4
29
00:47:00.99
115
6
86
00:00:43.15
131
5
74
76
1599
David Locke
David Locke #1599
Mixed Mixed Team
01:45:20.99
01:45:20.99
4
(8)
+00:12:00
Mixed Team
4
Mixed
8
WA
AUS
David Locke
Ciara Locke
David Locke
5:44 min/km
00:10:52.05
3
1
2
00:51:20.04
260
21
30
00:30:30.79
10
3
3
00:00:38.11
61
5
10
50
1565
The Better I Was
The Better I Was #1565
Male Male Team
01:41:38.56
01:41:38.56
4
(42)
Male Team
4
Male
42
WA
AUS
Bill Gardner
Jon Webster
5:32 min/km
00:12:39.98
31
1
16
00:43:54.43
103
5
75
00:44:20.24
69
4
56
00:00:43.90
146
6
80
211
1542
Maid for Adventure
Maid for Adventure #1542
Female Female Team
01:59:14.68
01:59:14.68
8
(51)
Female Team
8
Female
51
WA
AUS
Sarah Creagh
Angela Power
6:29 min/km
00:17:04.84
236
15
78
00:52:19.84
281
15
83
00:49:09.00
153
5
27
00:00:40.99
100
6
21
97
1523
Frosty Blondie & Liv
Frosty Blondie & Liv #1523
Mixed Junior Team
01:47:58.98
01:47:58.98
6
(13)
Junior Team
6
Mixed
13
WA
AUS
Mitchell Frost
Paige Stegmann
Olivia Pether
5:53 min/km
00:13:45.80
63
8
16
00:41:46.43
55
3
5
00:51:47.96
195
9
24
00:00:38.78
70
6
12
376
1399
Jorja WILLIAMSON
Jorja WILLIAMSON #1399
Female Junior Female (U18)
02:23:27.62
02:23:27.62
8
(129)
Junior Female (U18)
8
Female
129
WA
AUS
Jorja Williamson
Jorja Williamson
Jorja Williamson
7:49 min/km
00:16:27.79
210
6
64
00:55:08.70
328
7
109
01:11:05.01
405
9
152
00:00:46.10
182
6
52
64
1360
Henry Stratford
Henry Stratford #1360
Mixed Mixed Team
01:43:37.40
01:43:37.40
2
(5)
+00:12:00
Mixed Team
2
Mixed
5
WA
AUS
Henry Stratford
Henry Stratford
Henry Stratford
5:38 min/km
00:15:51.29
180
17
29
00:47:01.05
164
11
18
00:28:06.85
4
1
1
00:00:38.21
64
6
11
157
1364
Simon TAYLOR
Simon TAYLOR #1364
Male Prime Male (18-39)
01:54:01.78
01:54:01.78
59
(112)
Prime Male (18-39)
59
Male
112
WA
AUS
Simon Taylor
Simon Taylor
Simon Taylor
6:12 min/km
00:19:26.48
336
75
165
00:43:30.76
93
39
66
00:50:31.94
173
61
121
00:00:32.58
11
6
8
419
1258
Thirl MILLACHIP
Thirl MILLACHIP #1258
Female Vintage Female (50-59)
02:57:52.92
02:57:52.92
7
(165)
Vintage Female (50-59)
7
Female
165
WA
AUS
Thirl Millachip
Thirl Millachip
Thirl Millachip
9:41 min/km
00:25:10.89
419
6
165
01:15:38.14
417
7
163
01:15:56.57
414
6
161
00:01:07.32
373
6
148
191
1276
Charlotte O'BEIRNE
Charlotte O'BEIRNE #1276
Female Veteran Female (40-49)
01:56:40.32
01:56:40.32
12
(41)
Veteran Female (40-49)
12
Female
41
WA
AUS
Charlotte O'Beirne
Charlotte O'Beirne
Charlotte O'Beirne
6:21 min/km
00:11:51.07
13
1
3
00:51:55.93
272
20
78
00:52:11.20
203
11
46
00:00:42.12
114
6
26
130
1277
Claire O'BRIEN-SMITH
Claire O'BRIEN-SMITH #1277
Female Prime Female (18-39)
01:52:14.23
01:52:14.23
6
(18)
Prime Female (18-39)
6
Female
18
WA
AUS
Claire O'Brien-Smith
Claire O'Brien-Smith
Claire O'Brien-Smith
6:06 min/km
00:16:43.92
224
28
70
00:40:29.56
40
2
6
00:54:21.98
239
27
58
00:00:38.76
67
6
15
34
1283
Greg ONEILL
Greg ONEILL #1283
Male Vintage Male (50-59)
01:38:27.29
01:38:27.29
2
(31)
Vintage Male (50-59)
2
Male
31
WA
AUS
Greg Oneill
Greg Oneill
Greg Oneill
5:21 min/km
00:14:00.85
72
3
35
00:40:42.27
44
2
34
00:42:57.57
52
5
43
00:00:46.58
194
6
105
294
1300
Ande POWYS
Ande POWYS #1300
Male Junior Male (U18)
02:09:48.82
02:09:48.82
21
(166)
Junior Male (U18)
21
Male
166
WA
AUS
Ande Powys
Ande Powys
Ande Powys
7:04 min/km
00:17:34.77
268
19
137
00:51:45.20
269
23
161
00:59:51.98
330
19
185
00:00:36.86
46
6
29
22
1052
Michael BURNS
Michael BURNS #1052
Male Veteran Male (40-49)
01:35:22.82
01:35:22.82
3
(21)
Veteran Male (40-49)
3
Male
21
WA
AUS
Michael Burns
Michael Burns
Michael Burns
5:11 min/km
00:12:24.03
25
1
13
00:42:01.11
61
7
44
00:40:18.04
29
5
22
00:00:39.62
86
6
54
244
1123
Greg EDMONDS
Greg EDMONDS #1123
Male Veteran Male (40-49)
02:03:48.56
02:03:48.56
39
(149)
Veteran Male (40-49)
39
Male
149
WA
AUS
Greg Edmonds
Greg Edmonds
Greg Edmonds
6:44 min/km
00:20:14.53
360
48
177
00:52:53.71
294
45
168
00:49:58.72
164
26
114
00:00:41.59
107
7
65
418
1280
Toni O'DONNELL
Toni O'DONNELL #1280
Female Vintage Female (50-59)
02:56:12.91
02:56:12.91
6
(164)
Vintage Female (50-59)
6
Female
164
WA
AUS
Toni O'Donnell
Toni O'Donnell
Toni O'Donnell
9:36 min/km
00:21:53.04
397
5
157
01:11:03.20
413
6
159
01:21:42.35
420
7
165
00:01:34.31
413
7
165
11
1226
Justin LINNEY
Justin LINNEY #1226
Male Prime Male (18-39)
01:30:29.48
01:30:29.48
9
(11)
Prime Male (18-39)
9
Male
11
WA
AUS
Justin Linney
Justin Linney
Justin Linney
4:55 min/km
00:10:57.38
4
2
2
00:37:37.59
20
13
19
00:41:21.13
34
14
26
00:00:33.36
16
7
12
327
1191
William ISBISTER
William ISBISTER #1191
Male Vintage Male (50-59)
02:14:16.13
02:14:16.13
18
(182)
Vintage Male (50-59)
18
Male
182
WA
AUS
William Isbister
William Isbister
William Isbister
7:19 min/km
00:15:54.54
185
10
101
00:58:26.09
368
20
200
00:59:06.49
321
21
181
00:00:49.00
217
7
116
317
1189
Mia HUNTLEY
Mia HUNTLEY #1189
Female Veteran Female (40-49)
02:12:23.11
02:12:23.11
27
(99)
Veteran Female (40-49)
27
Female
99
WA
AUS
Mia Huntley
Mia Huntley
Mia Huntley
7:12 min/km
00:22:03.27
399
45
158
00:51:56.44
273
21
79
00:57:40.23
302
24
90
00:00:43.16
132
7
34
255
1325
Jill ROBERTS
Jill ROBERTS #1325
Female Prime Female (18-39)
02:04:41.55
02:04:41.55
33
(71)
Prime Female (18-39)
33
Female
71
WA
AUS
Jill Roberts
Jill Roberts
Jill Roberts
6:47 min/km
00:12:46.28
38
3
7
00:57:26.22
354
59
122
00:53:47.39
231
25
55
00:00:41.65
109
7
23
259
1308
Sunee QUINN
Sunee QUINN #1308
Female Junior Female (U18)
02:05:01.57
02:05:01.57
5
(73)
Junior Female (U18)
5
Female
73
WA
AUS
Sunee Quinn
Sunee Quinn
Sunee Quinn
6:48 min/km
00:18:38.33
304
8
115
00:46:04.17
141
3
27
00:59:32.70
327
6
102
00:00:46.36
187
7
54
144
1406
Benjamin ZNIDARSICH
Benjamin ZNIDARSICH #1406
Male Junior Male (U18)
01:52:48.32
01:52:48.32
14
(102)
Junior Male (U18)
14
Male
102
WA
AUS
Benjamin Znidarsich
Benjamin Znidarsich
Benjamin Znidarsich
6:08 min/km
00:15:04.95
127
9
71
00:44:01.79
106
11
77
00:53:03.59
221
15
144
00:00:37.98
57
7
36
72
1534
Its only funny until someone gets hurt!
Its only funny until someone gets h.. #1534
Male Male Team
01:44:51.74
01:44:51.74
5
(57)
+00:12:00
Male Team
5
Male
57
WA
AUS
Andy Medland
Tom Webster
Tony Sheard
5:42 min/km
00:15:33.22
162
4
89
00:47:13.53
168
7
114
00:29:12.19
5
1
4
00:00:52.79
276
7
134
202
1559
Team Blowson
Team Blowson #1559
Female Female Team
01:57:51.23
01:57:51.23
7
(47)
Female Team
7
Female
47
WA
AUS
Tamara Blow
Sue Benson
6:25 min/km
00:15:48.12
178
9
53
00:49:59.88
228
10
57
00:51:21.58
190
7
38
00:00:41.64
108
7
22
243
1578
Wolf Aid
Wolf Aid #1578
Mixed Junior Team
02:03:47.72
02:03:47.72
13
(34)
Junior Team
13
Mixed
34
WA
AUS
Jane Wolf
Jane Wolf
6:44 min/km
00:18:56.29
319
15
38
00:59:14.06
373
15
41
00:44:58.02
77
4
9
00:00:39.34
83
7
14
80
1575
Tri Hards
Tri Hards #1575
Mixed Mixed Team
01:45:31.95
01:45:31.95
5
(10)
+00:12:00
Mixed Team
5
Mixed
10
WA
AUS
Tenielle Stone
Ben Holloway
Chris Holloway
5:45 min/km
00:15:16.04
142
11
22
00:47:35.27
178
13
20
00:30:01.60
7
2
2
00:00:39.02
77
7
13
340
1571
This is how we do it
This is how we do it #1571
Female Female Team
02:16:01.82
02:16:01.82
16
(107)
Female Team
16
Female
107
WA
AUS
Susan Sanday
Natalie Redman
Leah Muecke
7:24 min/km
00:19:24.03
335
20
132
00:58:09.97
363
22
127
00:57:45.31
303
15
91
00:00:42.49
123
8
31
98
1545
Milne dog Gus and Haylz
Milne dog Gus and Haylz #1545
Mixed Mixed Team
01:48:02.57
01:48:02.57
8
(14)
Mixed Team
8
Mixed
14
WA
AUS
Hayley Robertson
Justin Adamson
Anna Milne
5:53 min/km
00:12:07.99
18
3
6
00:41:59.80
60
4
7
00:53:15.39
225
16
26
00:00:39.37
84
8
15
132
1537
JKR
JKR #1537
Mixed Junior Team
01:52:21.99
01:52:21.99
8
(19)
Junior Team
8
Mixed
19
WA
AUS
Rory De Vaney
Jaiah Moore
Kyle Scott
6:07 min/km
00:15:04.98
128
10
19
00:45:23.12
127
7
13
00:51:13.52
185
7
22
00:00:40.36
92
8
17
197
1531
Hopeful finishers
Hopeful finishers #1531
Male Male Team
01:57:06.99
01:57:06.99
8
(129)
Male Team
8
Male
129
WA
AUS
Peter Fannon
Gary Swan
6:22 min/km
00:16:13.81
199
7
110
00:47:11.27
167
6
113
00:52:47.50
216
8
141
00:00:54.40
294
8
140
1
1405
Steve YORK
Steve YORK #1405
Male Prime Male (18-39)
01:24:51.37
01:24:51.37
1
(1)
Prime Male (18-39)
1
Male
1
WA
AUS
Steve York
Steve York
Steve York
4:37 min/km
00:12:13.53
21
7
10
00:34:28.59
4
2
4
00:37:34.80
20
7
14
00:00:34.43
19
8
13
8
1366
Nick THOMPSON
Nick THOMPSON #1366
Male Junior Male (U18)
01:28:53.56
01:28:53.56
1
(8)
Junior Male (U18)
1
Male
8
WA
AUS
Nick Thompson
Nick Thompson
Nick Thompson
4:50 min/km
00:11:20.27
11
2
5
00:33:02.94
2
1
2
00:43:52.34
61
3
50
00:00:38.00
58
8
37
379
1265
Lily MURRELL
Lily MURRELL #1265
Female Junior Female (U18)
02:23:51.77
02:23:51.77
9
(132)
Junior Female (U18)
9
Female
132
WA
AUS
Lily Murrell
Lily Murrell
Lily Murrell
7:50 min/km
00:18:52.97
315
9
120
00:55:49.43
338
8
114
01:08:17.30
392
8
142
00:00:52.06
264
8
95
231
1135
Greg FLEAY
Greg FLEAY #1135
Male Vintage Male (50-59)
02:02:09.32
02:02:09.32
11
(142)
Vintage Male (50-59)
11
Male
142
WA
AUS
Greg Fleay
Greg Fleay
Greg Fleay
6:39 min/km
00:18:19.54
290
14
146
00:50:24.21
236
11
149
00:52:34.14
213
13
140
00:00:51.42
260
8
130
125
1103
Matt DICKENS
Matt DICKENS #1103
Male Veteran Male (40-49)
01:51:24.79
01:51:24.79
14
(92)
Veteran Male (40-49)
14
Male
92
WA
AUS
Matt Dickens
Matt Dickens
Matt Dickens
6:04 min/km
00:14:38.57
105
14
57
00:43:45.67
98
9
71
00:52:18.34
205
34
135
00:00:42.19
117
8
68
31
1036
Suzanne BORRETT
Suzanne BORRETT #1036
Female Prime Female (18-39)
01:37:17.72
01:37:17.72
1
(2)
Prime Female (18-39)
1
Female
2
WA
AUS
Suzanne Borrett
Suzanne Borrett
Suzanne Borrett
5:18 min/km
00:11:10.98
9
1
2
00:39:21.51
29
1
2
00:46:03.15
97
5
9
00:00:42.07
112
8
25
60
1013
Kellie BALDWIN
Kellie BALDWIN #1013
Female Veteran Female (40-49)
01:43:07.21
01:43:07.21
3
(5)
Veteran Female (40-49)
3
Female
5
WA
AUS
Kellie Baldwin
Kellie Baldwin
Kellie Baldwin
5:37 min/km
00:13:04.78
42
5
10
00:42:37.70
74
3
12
00:46:41.29
109
4
13
00:00:43.42
135
8
37
1
[2]
3
4
5
6
7
8
9
10
Page 2 of 10 (494 items)