X Adventure Race Dunsborough
16 Apr 2016
Results
Details
 
Contact
Short Course X-Adventure
Kids X-Adventure
Long Course X-Adventure
Category Results
Gender Results
All Results
Advanced
Category Results
Gender Results
All Results
Advanced
1
[2]
3
4
5
6
7
8
9
10
Page 2 of 10 (494 items)
Pos
Race No
Share
Name
Name
Time
Time
Cat Pos
(Gen Pos)
Time Adj
Category
Cat Pos
Gender
Gen Pos
State
Country
Leg1
Leg2
Leg3
Pace
Swim
O/Pos
C/Pos
G/Pos
Run
O/Pos
C/Pos
G/Pos
MTB
O/Pos
C/Pos
G/Pos
Finish
O/Pos
C/Pos
G/Pos
254
1130
Rosalyn FINDLAY
Rosalyn FINDLAY #1130
Female Prime Female (18-39)
02:04:35.32
02:04:35.32
32
(70)
Prime Female (18-39)
32
Female
70
WA
AUS
Rosalyn Findlay
Rosalyn Findlay
Rosalyn Findlay
6:47 min/km
00:13:09.78
47
4
13
00:50:19.96
234
26
60
01:00:11.07
334
52
106
00:00:54.49
297
51
114
40
1048
Anthea BROWN
Anthea BROWN #1048
Female Veteran Female (40-49)
01:40:16.50
01:40:16.50
2
(3)
Veteran Female (40-49)
2
Female
3
WA
AUS
Anthea Brown
Anthea Brown
Anthea Brown
5:27 min/km
00:12:58.78
40
4
9
00:39:14.00
26
1
1
00:47:19.35
120
5
14
00:00:44.35
153
11
43
386
1004
Bob ANNING
Bob ANNING #1004
Male Masters Male (60+)
02:25:09.64
02:25:09.64
3
(204)
Masters Male (60+)
3
Male
204
WA
AUS
Bob Anning
Bob Anning
Bob Anning
7:54 min/km
00:24:27.29
416
4
208
01:00:43.98
383
3
202
00:58:43.24
315
2
179
00:01:15.13
399
4
196
60
1013
Kellie BALDWIN
Kellie BALDWIN #1013
Female Veteran Female (40-49)
01:43:07.21
01:43:07.21
3
(5)
Veteran Female (40-49)
3
Female
5
WA
AUS
Kellie Baldwin
Kellie Baldwin
Kellie Baldwin
5:37 min/km
00:13:04.78
42
5
10
00:42:37.70
74
3
12
00:46:41.29
109
4
13
00:00:43.42
135
8
37
225
1063
Levi CHURCHER
Levi CHURCHER #1063
Male Junior Male (U18)
02:01:35.26
02:01:35.26
18
(140)
Junior Male (U18)
18
Male
140
WA
AUS
Levi Churcher
Levi Churcher
Levi Churcher
6:37 min/km
00:14:10.75
82
5
42
00:45:31.15
131
14
94
01:01:05.58
345
20
191
00:00:47.78
206
19
112
342
1108
Sophie DOCKER
Sophie DOCKER #1108
Female Junior Female (U18)
02:16:17.51
02:16:17.51
7
(108)
Junior Female (U18)
7
Female
108
WA
AUS
Sophie Docker
Sophie Docker
Sophie Docker
7:25 min/km
00:16:20.29
206
5
62
01:06:17.70
404
9
154
00:52:36.21
214
4
50
00:01:03.30
352
9
140
418
1280
Toni O'DONNELL
Toni O'DONNELL #1280
Female Vintage Female (50-59)
02:56:12.91
02:56:12.91
6
(164)
Vintage Female (50-59)
6
Female
164
WA
AUS
Toni O'Donnell
Toni O'Donnell
Toni O'Donnell
9:36 min/km
00:21:53.04
397
5
157
01:11:03.20
413
6
159
01:21:42.35
420
7
165
00:01:34.31
413
7
165
162
1205
Adam JONGELING
Adam JONGELING #1205
Male Veteran Male (40-49)
01:54:04.57
01:54:04.57
21
(116)
Veteran Male (40-49)
21
Male
116
WA
AUS
Adam Jongeling
Adam Jongeling
Adam Jongeling
6:13 min/km
00:13:19.52
51
5
25
00:50:30.99
237
35
150
00:49:25.15
158
24
109
00:00:48.91
216
22
115
49
1347
Steph SHORTER
Steph SHORTER #1347
Female Prime Female (18-39)
01:41:36.76
01:41:36.76
2
(4)
Prime Female (18-39)
2
Female
4
WA
AUS
Steph Shorter
Steph Shorter
Steph Shorter
5:32 min/km
00:13:44.78
62
5
18
00:40:42.70
45
3
7
00:46:33.21
105
6
12
00:00:36.06
33
1
6
75
1359
Stuart STONEHOUSE
Stuart STONEHOUSE #1359
Male Vintage Male (50-59)
01:45:11.43
01:45:11.43
5
(60)
Vintage Male (50-59)
5
Male
60
WA
AUS
Stuart Stonehouse
Stuart Stonehouse
Stuart Stonehouse
5:43 min/km
00:14:41.42
108
5
60
00:43:17.73
88
5
63
00:46:30.79
104
8
78
00:00:41.47
105
2
63
17
1314
Samuel REEVES
Samuel REEVES #1314
Male Prime Male (18-39)
01:33:02.74
01:33:02.74
13
(17)
Prime Male (18-39)
13
Male
17
WA
AUS
Samuel Reeves
Samuel Reeves
Samuel Reeves
5:04 min/km
00:12:00.14
14
5
7
00:42:32.58
73
31
53
00:37:58.63
22
9
16
00:00:31.39
8
5
7
235
1503
59km too far
59km too far #1503
Female Female Team
02:02:41.81
02:02:41.81
11
(59)
Female Team
11
Female
59
WA
AUS
Misty Lord
Suzy Rogers
6:41 min/km
00:14:11.16
83
5
24
00:52:26.57
283
16
85
00:55:11.11
253
11
64
00:00:52.96
278
17
105
361
1528
GLC Super Team
GLC Super Team #1528
Mixed Mixed Team
02:20:45.37
02:20:45.37
30
(45)
Mixed Team
30
Mixed
45
WA
AUS
Imogen Mason
Toni Andrews
Lewis Whitley
7:40 min/km
00:12:37.87
27
5
8
01:05:38.21
402
29
44
01:01:45.47
351
30
45
00:00:43.80
141
14
25
206
1533
Hot Pocket Rockets
Hot Pocket Rockets #1533
Mixed Junior Team
01:58:51.48
01:58:51.48
10
(27)
Junior Team
10
Mixed
27
WA
AUS
Shannon Power
Elle Gillett
Eliza Griffiths
6:28 min/km
00:13:08.13
45
5
12
00:48:01.17
189
8
22
00:56:53.90
288
14
39
00:00:48.27
211
13
33
18
1547
Parkwater Posse
Parkwater Posse #1547
Male Male Team
01:33:06.57
01:33:06.57
2
(18)
Male Team
2
Male
18
WA
AUS
Nathan Bowler
Ben Tassone
Matt Haste
5:04 min/km
00:15:36.90
166
5
92
00:35:57.08
11
2
10
00:40:56.16
32
3
24
00:00:36.42
37
2
24
120
1573
Trap Queens
Trap Queens #1573
Female Female Team
01:50:49.90
01:50:49.90
3
(17)
Female Team
3
Female
17
WA
AUS
Brooke Dunlea
Ellie Williams
Lucy Warhurst
6:02 min/km
00:14:48.45
113
6
32
00:39:30.98
31
1
3
00:55:52.41
268
13
72
00:00:38.05
60
3
13
14
1596
Mark Vlinco
Mark Vlinco #1596
Male Male Team
01:30:56.75
01:30:56.75
1
(14)
Male Team
1
Male
14
WA
AUS
Chris Crosby
4:57 min/km
00:16:04.13
194
6
107
00:34:55.26
7
1
6
00:39:20.89
26
2
20
00:00:36.45
38
3
25
201
1577
Vuvuzelas
Vuvuzelas #1577
Mixed Junior Team
01:57:34.73
01:57:34.73
9
(26)
Junior Team
9
Mixed
26
WA
AUS
Tyler Hurst
Miesa Grobbelaar
Nicola Grobbelaar
6:24 min/km
00:13:20.54
53
6
13
00:50:39.76
244
9
27
00:52:58.39
218
10
25
00:00:36.02
31
4
6
94
1513
Crazy Chickens
Crazy Chickens #1513
Mixed Mixed Team
01:47:53.73
01:47:53.73
7
(12)
Mixed Team
7
Mixed
12
WA
AUS
Kirsty Dollisson
5:52 min/km
00:12:39.33
29
6
9
00:48:59.57
207
16
24
00:45:28.80
85
8
13
00:00:46.02
180
17
28
376
1399
Jorja WILLIAMSON
Jorja WILLIAMSON #1399
Female Junior Female (U18)
02:23:27.62
02:23:27.62
8
(129)
Junior Female (U18)
8
Female
129
WA
AUS
Jorja Williamson
Jorja Williamson
Jorja Williamson
7:49 min/km
00:16:27.79
210
6
64
00:55:08.70
328
7
109
01:11:05.01
405
9
152
00:00:46.10
182
6
52
59
1208
Chaice KELLY-WILSON
Chaice KELLY-WILSON #1208
Male Junior Male (U18)
01:43:02.32
01:43:02.32
7
(51)
Junior Male (U18)
7
Male
51
WA
AUS
Chaice Kelly-Wilson
Chaice Kelly-Wilson
Chaice Kelly-Wilson
5:36 min/km
00:14:20.63
90
6
45
00:42:24.61
71
7
51
00:45:34.70
90
7
70
00:00:42.37
121
15
70
374
1177
Siobhan HICKLING
Siobhan HICKLING #1177
Female Veteran Female (40-49)
02:23:06.95
02:23:06.95
34
(127)
Veteran Female (40-49)
34
Female
127
WA
AUS
Siobhan Hickling
Siobhan Hickling
Siobhan Hickling
7:47 min/km
00:13:05.03
43
6
11
01:08:25.97
408
44
157
01:00:42.30
341
29
108
00:00:53.64
282
32
107
419
1258
Thirl MILLACHIP
Thirl MILLACHIP #1258
Female Vintage Female (50-59)
02:57:52.92
02:57:52.92
7
(165)
Vintage Female (50-59)
7
Female
165
WA
AUS
Thirl Millachip
Thirl Millachip
Thirl Millachip
9:41 min/km
00:25:10.89
419
6
165
01:15:38.14
417
7
163
01:15:56.57
414
6
161
00:01:07.32
373
6
148
42
1069
David COLE
David COLE #1069
Male Vintage Male (50-59)
01:40:50.51
01:40:50.51
3
(35)
+00:12:00
Vintage Male (50-59)
3
Male
35
WA
AUS
David Cole
David Cole
David Cole
5:29 min/km
00:14:47.38
111
6
62
00:43:12.19
86
3
61
00:30:13.62
8
1
5
00:00:37.31
50
1
31
172
1074
Rachael COOKE
Rachael COOKE #1074
Female Prime Female (18-39)
01:54:49.24
01:54:49.24
11
(28)
Prime Female (18-39)
11
Female
28
WA
AUS
Rachael Cooke
Rachael Cooke
Rachael Cooke
6:15 min/km
00:13:52.78
66
6
20
00:46:17.21
150
14
31
00:53:51.25
233
26
56
00:00:47.98
208
28
64
93
1016
Paul BANKS
Paul BANKS #1016
Male Veteran Male (40-49)
01:47:47.57
01:47:47.57
10
(70)
Veteran Male (40-49)
10
Male
70
WA
AUS
Paul Banks
Paul Banks
Paul Banks
5:52 min/km
00:13:54.72
69
6
33
00:47:40.58
181
23
122
00:45:34.64
89
13
69
00:00:37.62
53
3
34
4
1027
Jason BENT
Jason BENT #1027
Male Prime Male (18-39)
01:27:40.51
01:27:40.51
4
(4)
Prime Male (18-39)
4
Male
4
WA
AUS
Jason Bent
Jason Bent
Jason Bent
4:46 min/km
00:12:05.69
17
6
9
00:36:08.02
12
7
11
00:38:51.81
24
10
18
00:00:34.98
24
10
16
69
1032
Louise BLACK
Louise BLACK #1032
Female Veteran Female (40-49)
01:44:32.24
01:44:32.24
4
(8)
Veteran Female (40-49)
4
Female
8
WA
AUS
Louise Black
Louise Black
Louise Black
5:41 min/km
00:13:16.62
49
7
14
00:46:39.30
157
11
33
00:43:48.02
59
3
5
00:00:48.28
212
17
66
240
1015
Jarvis BANFIELD
Jarvis BANFIELD #1015
Male Junior Male (U18)
02:03:25.32
02:03:25.32
19
(147)
Junior Male (U18)
19
Male
147
WA
AUS
Jarvis Banfield
Jarvis Banfield
Jarvis Banfield
6:43 min/km
00:14:24.76
94
7
48
00:45:58.98
140
17
100
01:02:16.99
359
21
197
00:00:44.58
158
16
89
314
1008
Jon ARMSTRONG
Jon ARMSTRONG #1008
Male Veteran Male (40-49)
02:12:00.72
02:12:00.72
50
(176)
Veteran Male (40-49)
50
Male
176
WA
AUS
Jon Armstrong
Jon Armstrong
Jon Armstrong
7:11 min/km
00:14:01.26
73
7
36
00:53:38.68
306
47
171
01:03:07.26
365
56
198
00:01:13.51
396
57
194
88
1237
Andrew MARTIN
Andrew MARTIN #1237
Male Vintage Male (50-59)
01:46:44.54
01:46:44.54
6
(67)
Vintage Male (50-59)
6
Male
67
WA
AUS
Andrew Martin
Andrew Martin
Andrew Martin
5:49 min/km
00:15:06.53
130
7
72
00:43:23.44
89
6
64
00:47:18.97
119
9
90
00:00:55.59
308
11
149
387
1156
Janet GRIFFITHS
Janet GRIFFITHS #1156
Female Vintage Female (50-59)
02:25:29.82
02:25:29.82
5
(138)
Vintage Female (50-59)
5
Female
138
WA
AUS
Janet Griffiths
Janet Griffiths
Janet Griffiths
7:55 min/km
00:26:14.23
421
7
167
01:02:33.54
392
5
144
00:55:41.67
262
3
70
00:01:00.36
342
5
134
217
1221
Anais KUSAL
Anais KUSAL #1221
Female Junior Female (U18)
02:00:33.17
02:00:33.17
4
(54)
Junior Female (U18)
4
Female
54
WA
AUS
Anais Kusal
Anais Kusal
Anais Kusal
6:34 min/km
00:18:00.19
281
7
104
00:47:57.47
188
5
41
00:53:55.53
236
5
57
00:00:39.97
89
4
18
1
1405
Steve YORK
Steve YORK #1405
Male Prime Male (18-39)
01:24:51.37
01:24:51.37
1
(1)
Prime Male (18-39)
1
Male
1
WA
AUS
Steve York
Steve York
Steve York
4:37 min/km
00:12:13.53
21
7
10
00:34:28.59
4
2
4
00:37:34.80
20
7
14
00:00:34.43
19
8
13
134
1509
Bikeshed
Bikeshed #1509
Female Female Team
01:52:24.73
01:52:24.73
4
(19)
Female Team
4
Female
19
WA
AUS
Helen Baker
Jen Brown
6:07 min/km
00:15:15.03
141
7
41
00:48:53.55
204
8
49
00:47:25.36
123
4
17
00:00:50.77
248
14
87
193
1522
Freos Fit Fam
Freos Fit Fam #1522
Mixed Mixed Team
01:56:46.48
01:56:46.48
17
(25)
Mixed Team
17
Mixed
25
WA
AUS
Brook Burgess
Tara Roy
Jess Anderson
6:21 min/km
00:12:39.97
30
7
10
00:45:45.52
138
7
14
00:57:34.96
299
26
40
00:00:46.02
181
18
29
197
1531
Hopeful finishers
Hopeful finishers #1531
Male Male Team
01:57:06.99
01:57:06.99
8
(129)
Male Team
8
Male
129
WA
AUS
Peter Fannon
Gary Swan
6:22 min/km
00:16:13.81
199
7
110
00:47:11.27
167
6
113
00:52:47.50
216
8
141
00:00:54.40
294
8
140
186
1351
Kate SMITH
Kate SMITH #1351
Female Prime Female (18-39)
01:56:16.57
01:56:16.57
17
(37)
Prime Female (18-39)
17
Female
37
WA
AUS
Kate Smith
Kate Smith
Kate Smith
6:20 min/km
00:14:09.72
81
7
23
00:49:27.29
213
24
52
00:51:47.15
194
20
39
00:00:52.40
265
43
96
222
1556
T L Rules
T L Rules #1556
Mixed Junior Team
02:01:21.32
02:01:21.32
11
(30)
Junior Team
11
Mixed
30
WA
AUS
Tyler Verwijmeren
Lexie Edwards
6:36 min/km
00:13:35.14
58
7
14
00:51:58.60
276
13
34
00:55:06.40
251
12
34
00:00:41.17
101
9
19
411
1550
Powder Puffs
Powder Puffs #1550
Female Female Team
02:39:24.32
02:39:24.32
26
(157)
Female Team
26
Female
157
WA
AUS
Cindy Power
Nicole Clarke
8:41 min/km
00:15:45.95
174
8
50
00:53:14.55
299
18
95
01:29:15.93
422
26
167
00:01:07.88
377
24
151
126
1592
Silje Hynes
Silje Hynes #1592
Mixed Mixed Team
01:51:36.75
01:51:36.75
10
(17)
Mixed Team
10
Mixed
17
WA
AUS
Silje Hynes
Nathan Hynes
Phill Hynes
6:04 min/km
00:13:36.61
59
8
15
00:41:48.74
56
3
6
00:55:22.59
259
23
36
00:00:48.80
215
22
35
145
1597
Sean HAZELDEN
Sean HAZELDEN #1597
Male Vintage Male (50-59)
01:52:50.90
01:52:50.90
9
(103)
Vintage Male (50-59)
9
Male
103
WA
AUS
6:08 min/km
00:15:16.47
143
8
80
00:47:15.78
169
9
115
00:49:16.45
156
11
108
00:01:02.19
348
15
169
259
1308
Sunee QUINN
Sunee QUINN #1308
Female Junior Female (U18)
02:05:01.57
02:05:01.57
5
(73)
Junior Female (U18)
5
Female
73
WA
AUS
Sunee Quinn
Sunee Quinn
Sunee Quinn
6:48 min/km
00:18:38.33
304
8
115
00:46:04.17
141
3
27
00:59:32.70
327
6
102
00:00:46.36
187
7
54
97
1523
Frosty Blondie & Liv
Frosty Blondie & Liv #1523
Mixed Junior Team
01:47:58.98
01:47:58.98
6
(13)
Junior Team
6
Mixed
13
WA
AUS
Mitchell Frost
Paige Stegmann
Olivia Pether
5:53 min/km
00:13:45.80
63
8
16
00:41:46.43
55
3
5
00:51:47.96
195
9
24
00:00:38.78
70
6
12
301
1508
Big O and the Minions
Big O and the Minions #1508
Male Male Team
02:10:16.82
02:10:16.82
9
(168)
Male Team
9
Male
168
WA
AUS
Dan Hall
Graeme Jones
7:05 min/km
00:17:42.01
270
8
138
00:51:53.72
271
9
162
00:59:45.55
328
10
184
00:00:55.54
307
9
148
21
1385
James WASHBOURNE
James WASHBOURNE #1385
Male Prime Male (18-39)
01:35:13.21
01:35:13.21
15
(20)
Prime Male (18-39)
15
Male
20
WA
AUS
James Washbourne
James Washbourne
James Washbourne
5:11 min/km
00:12:18.91
23
8
11
00:39:43.48
34
16
26
00:42:32.03
45
23
36
00:00:38.77
69
26
43
166
1197
Ruth JEFFERY
Ruth JEFFERY #1197
Female Prime Female (18-39)
01:54:13.32
01:54:13.32
10
(26)
Prime Female (18-39)
10
Female
26
WA
AUS
Ruth Jeffery
Ruth Jeffery
Ruth Jeffery
6:13 min/km
00:14:20.32
89
8
28
00:47:07.05
165
15
36
00:51:55.31
198
21
42
00:00:50.62
245
40
86
85
1097
Liza DAWSON
Liza DAWSON #1097
Female Veteran Female (40-49)
01:46:15.32
01:46:15.32
5
(10)
+00:12:00
Veteran Female (40-49)
5
Female
10
WA
AUS
Liza Dawson
Liza Dawson
Liza Dawson
5:47 min/km
00:13:20.53
52
8
15
00:44:43.21
115
8
19
00:35:27.21
17
1
2
00:00:44.36
155
12
44
38
1092
Tim DAVIES
Tim DAVIES #1092
Male Junior Male (U18)
01:39:45.36
01:39:45.36
3
(33)
Junior Male (U18)
3
Male
33
WA
AUS
Tim Davies
Tim Davies
Tim Davies
5:26 min/km
00:14:44.93
110
8
61
00:40:27.74
39
5
30
00:44:02.19
63
4
52
00:00:30.49
4
2
4
156
1131
Adrian FISH
Adrian FISH #1131
Male Veteran Male (40-49)
01:53:59.35
01:53:59.35
19
(111)
Veteran Male (40-49)
19
Male
111
VIC
AUS
Adrian Fish
Adrian Fish
Adrian Fish
6:12 min/km
00:14:04.16
75
8
38
00:46:15.73
148
19
104
00:52:49.58
217
38
142
00:00:49.87
230
25
120
1
[2]
3
4
5
6
7
8
9
10
Page 2 of 10 (494 items)