Avon Descent
3 Aug 2019
Results
Details
 
Contact
Powercraft
Paddlecraft
Paddle Day 1
Avon Schools Challenge
King of the Valley
Advanced
Advanced
[1]
2
Page 1 of 2 (54 items)
Fav
Pos
Race No
Share
Name
Name
Time
Time
Cat Pos
(Gen Pos)
Category
Cat Pos
Time Behind Cat
Second Cat
Second Cat Pos
Gender
Gen Pos
Member 1
Member 2
Member 3
Member 4
Gender Class
School1
Pace
Day1Finish
Pace
O/Pos
C/Pos
G/Pos
Day 2 Start
Day2Finish
Pace
O/Pos
C/Pos
G/Pos
1
578
Double Down Under
Double Down Under #578
Mixed Team of 2
09:54:18.47
09:54:18.47
1
(1)
Team of 2
1
Team of 2
1
Mixed
1
Steve Bird
Jesse Phillips
Male
Curtin University
4:47 min/km
03:59:41.69
4:31 min/km
1
1
1
07:00:00.00
05:54:36.78
4:59 min/km
1
1
1
2
559
Team Epic
Team Epic #559
Mixed Team of 2
09:58:15.48
09:58:15.48
2
(2)
Team of 2
2
00:03:57.00
Team of 2
2
Mixed
2
Andrew Crothers
William Lee
Male
4:49 min/km
04:01:50.70
4:33 min/km
2
2
2
07:00:00.00
05:56:24.77
5:01 min/km
2
2
2
3
565
U/17 State Ironman Champion 2011
U/17 State Ironman Champion 2011 #565
Mixed Team of 2
10:46:51.22
10:46:51.22
3
(3)
Team of 2
3
00:52:32.74
Team of 2
3
Mixed
3
Jack Retty
Ben Carrick
Male
University of WA
5:12 min/km
04:24:45.97
4:59 min/km
3
3
3
07:00:00.00
06:22:05.24
5:22 min/km
4
4
4
4
503
Farmer Jacks Supermarkets
Farmer Jacks Supermarkets #503
Mixed Double Marathon Kayak
10:54:18.12
10:54:18.12
1
(4)
Double Marathon Kayak
1
Double Marathon Kayak
1
Mixed
4
Matt Coutts
Jason Bresanello
Male
5:16 min/km
04:25:33.03
5:00 min/km
4
1
4
07:00:00.00
06:28:45.08
5:28 min/km
5
1
5
5
577
Better Late Than Never
Better Late Than Never #577
Mixed Team of 2
11:01:13.56
11:01:13.56
4
(5)
Team of 2
4
01:06:55.08
Team of 2
4
Mixed
5
Tom Schilperoort
Brett Cassidy
Male
5:19 min/km
04:40:07.72
5:17 min/km
7
4
5
07:01:00.00
06:21:05.83
5:22 min/km
3
3
3
9
566
Troyandbrad
Troyandbrad #566
Mixed Team of 2
11:36:56.65
11:36:56.65
5
(6)
Team of 2
5
01:42:38.18
Team of 2
5
Mixed
6
Brad Headling
Troy Baird
Male
5:37 min/km
04:51:12.15
5:29 min/km
9
5
6
07:02:00.00
06:45:44.50
5:42 min/km
7
5
6
10
574
Clarke
Clarke #574
Mixed Team of 2
12:03:42.30
12:03:42.30
6
(7)
Team of 2
6
02:09:23.83
Team of 2
6
Mixed
7
Ron Clarke
Gary Clarke
Male
Curtin University
5:50 min/km
05:08:43.52
5:49 min/km
16
6
11
07:04:00.00
06:54:58.78
5:50 min/km
10
6
7
12
603
Rain Chasers
Rain Chasers #603
Mixed Team of 4 Double
12:06:55.28
12:06:55.28
1
(8)
Team of 4 Double
1
Team of 4 Mixed
1
Mixed
8
Coran Longwood
Nina Mueller
Jane Pankhurst
George Pankhurst
Mixed
Curtin University; University of WA
5:51 min/km
04:56:57.52
5:36 min/km
10
1
7
07:02:00.00
07:09:57.76
6:03 min/km
13
1
9
13
507
Sorry Justin!
Sorry Justin! #507
Mixed Double Open Ski
12:14:12.58
12:14:12.58
1
(9)
Double Open Ski
1
Double Open Ski
1
Mixed
9
Andy Heartcliffe
Stuart King
Male
5:55 min/km
05:05:14.50
5:45 min/km
13
1
8
07:03:00.00
07:08:58.07
6:02 min/km
12
1
8
14
369
Martin
Martin #369
Mixed Double Marathon Kayak
12:21:24.29
12:21:24.29
2
(10)
Double Marathon Kayak
2
01:27:06.17
Double Marathon Kayak Mixed
1
Mixed
10
Siobhan Martin
Wayne Martin
Mixed
Curtin University
5:58 min/km
05:10:11.02
5:51 min/km
18
3
12
07:04:00.00
07:11:13.27
6:04 min/km
14
2
10
15
600
Team Liddle
Team Liddle #600
Mixed Team of 4
12:27:22.50
12:27:22.50
1
(11)
Team of 4
1
Team of 4 Mixed
2
Mixed
11
Peter Liddle
Michael Liddle
Baillie Liddle
Jane Liddle
Mixed
Edith Cowan University
6:01 min/km
05:07:16.37
5:47 min/km
15
1
10
07:03:00.00
07:20:06.12
6:11 min/km
17
1
12
18
568
Macjacob
Macjacob #568
Mixed Team of 2
12:54:56.30
12:54:56.30
7
(12)
Team of 2
7
03:00:37.82
Team of 2
7
Mixed
12
Luc Jacob
David Macaulay
Male
6:14 min/km
05:35:31.56
6:19 min/km
30
7
15
07:07:00.00
07:19:24.73
6:11 min/km
15
7
11
21
513
Me & Dw
Me & Dw #513
Mixed Double Marathon Kayak
12:58:44.91
12:58:44.91
3
(13)
Double Marathon Kayak
3
02:04:26.78
Double Marathon Kayak Mixed
2
Mixed
13
David Worthy
Maya Elston
Mixed
6:16 min/km
05:19:43.70
6:01 min/km
21
5
14
07:05:00.00
07:39:01.20
6:27 min/km
28
3
16
24
571
Team Oj
Team Oj #571
Mixed Team of 2
13:18:36.77
13:18:36.77
8
(14)
Team of 2
8
03:24:18.29
Team of 2
8
Mixed
14
John Barton
David Whitham
Male
6:26 min/km
05:40:11.93
6:25 min/km
33
8
16
07:08:00.00
07:38:24.83
6:27 min/km
26
10
15
28
551
Valanna
Valanna #551
Mixed Team of 2
13:23:48.28
13:23:48.28
9
(15)
Team of 2
9
03:29:29.80
Team of 2
9
Mixed
15
Rijk Batley Batley
Greg Wood
Male
6:28 min/km
05:47:21.01
6:33 min/km
38
10
18
07:10:00.00
07:36:27.27
6:25 min/km
24
9
14
29
570
The Fops
The Fops #570
Mixed Team of 2
13:24:37.52
13:24:37.52
10
(16)
Team of 2
10
03:30:19.05
Team of 2
10
Mixed
16
David Barton
Paul Smaniotto
Male
6:29 min/km
05:51:28.58
6:37 min/km
44
13
21
07:11:00.00
07:33:08.94
6:22 min/km
22
8
13
32
554
Brute Force
Brute Force #554
Mixed Team of 2
13:30:59.54
13:30:59.54
11
(17)
Team of 2
11
03:36:41.07
Team of 2
11
Mixed
17
Luke Walkemeyer
Peter Gigengack
Male
6:32 min/km
05:44:16.97
6:29 min/km
35
9
17
07:09:00.00
07:46:42.57
6:34 min/km
30
11
17
37
575
Ratpaf
Ratpaf #575
Mixed Team of 2
13:43:46.14
13:43:46.14
12
(18)
Team of 2
12
03:49:27.66
Team of 2
12
Mixed
18
Rafael Avigad
Pat Boss
Male
6:38 min/km
05:49:50.19
6:36 min/km
42
12
20
07:11:00.00
07:53:55.94
6:40 min/km
35
14
21
38
557
Hammer Time
Hammer Time #557
Mixed Team of 2
13:50:33.79
13:50:33.79
13
(19)
Team of 2
13
03:56:15.32
Team of 2
13
Mixed
19
Jack Le Serve
Chris Chesky
Male
Curtin University
6:41 min/km
05:56:59.34
6:44 min/km
50
14
22
07:13:00.00
07:53:34.45
6:40 min/km
34
13
20
39
552
Are We There Yet?
Are We There Yet? #552
Mixed Team of 2
13:53:26.51
13:53:26.51
14
(20)
Team of 2
14
03:59:08.03
Team of 2 Mixed
1
Mixed
20
Geraint Maddison
Matt Jones
Male
6:43 min/km
05:49:01.44
6:35 min/km
41
11
19
07:10:00.00
08:04:25.06
6:49 min/km
42
15
22
42
607
Cops & Robbers
Cops & Robbers #607
Mixed Team of 4
13:54:09.87
13:54:09.87
2
(21)
Team of 4
2
01:26:47.37
Team of 2
14
Mixed
21
Robbie Jarrett
Kris Smith
Doug Hodson
Steven Stasiuk
Male
6:43 min/km
06:01:18.60
6:49 min/km
52
2
23
07:13:00.00
07:52:51.27
6:39 min/km
33
2
19
43
887
Dlb
Dlb #887
Mixed Team of 2
13:56:24.53
13:56:24.53
15
(22)
Team of 2
15
04:02:06.05
Team of 2
15
Mixed
22
Mark Glossop
Tom Fryer
Male
6:44 min/km
06:05:12.57
6:53 min/km
53
15
24
07:14:00.00
07:51:11.95
6:38 min/km
31
12
18
46
508
Team Albertsen
Team Albertsen #508
Mixed Double Marathon Kayak
14:08:26.05
14:08:26.05
4
(23)
Double Marathon Kayak
4
03:14:07.93
Double Marathon Kayak
2
Mixed
23
Byron Albertsen
Cimon Albertsen
Male
6:50 min/km
05:15:25.02
5:57 min/km
20
4
13
07:05:00.00
08:53:01.03
7:30 min/km
71
4
31
47
504
Fiasco Spencer
Fiasco Spencer #504
Mixed Double Marathon Kayak
14:08:30.34
14:08:30.34
5
(24)
Double Marathon Kayak
5
03:14:12.22
Double Marathon Kayak
3
Mixed
24
John Hilton
Spencer King
Male
6:50 min/km
05:06:56.91
5:47 min/km
14
2
9
07:03:00.00
09:01:33.43
7:37 min/km
78
5
33
56
561
Paddle Chicks
Paddle Chicks #561
Mixed Team of 2
14:41:35.89
14:41:35.89
16
(25)
Team of 2
16
04:47:17.42
Team of 2 Mixed
2
Mixed
25
Anne Harris
Wendy Burdett
Female
7:06 min/km
06:15:17.10
7:04 min/km
55
16
25
07:14:00.00
08:26:18.79
7:07 min/km
54
18
25
57
563
Rats Toss Bags
Rats Toss Bags #563
Mixed Team of 2
14:46:34.26
14:46:34.26
17
(26)
Team of 2
17
04:52:15.78
Team of 2
16
Mixed
26
Andy Medland
Male
7:08 min/km
06:24:51.12
7:15 min/km
59
18
28
07:15:00.00
08:21:43.14
7:03 min/km
51
17
24
59
556
Extreme
Extreme #556
Mixed Team of 2
14:48:52.14
14:48:52.14
18
(27)
Team of 2
18
04:54:33.66
Team of 2
17
Mixed
27
Shaun Hughes
Jarrod Black
Male
7:10 min/km
06:28:56.83
7:20 min/km
66
19
29
07:17:00.00
08:19:55.30
7:02 min/km
48
16
23
60
606
Are We There Yet
Are We There Yet #606
Mixed Team of 4
14:53:42.81
14:53:42.81
3
(28)
Team of 4
3
02:26:20.31
Team of 4 Mixed
3
Mixed
28
Shania Smee
Simone Wilson
Demi O'Brien
Harriette Alexis
Female
Curtin University
7:12 min/km
06:21:04.59
7:11 min/km
57
3
26
07:15:00.00
08:32:38.22
7:13 min/km
56
3
26
66
564
The Postmen
The Postmen #564
Mixed Team of 2
15:09:38.39
15:09:38.39
19
(29)
Team of 2
19
05:15:19.91
Team of 2
18
Mixed
29
George Haggett
Jonty Lewis
Male
7:20 min/km
06:33:11.60
7:25 min/km
69
20
30
07:18:00.00
08:36:26.79
7:16 min/km
60
19
27
72
567
Lamond
Lamond #567
Mixed Team of 2
15:27:28.21
15:27:28.21
20
(30)
Team of 2
20
05:33:09.73
Team of 2
19
Mixed
30
Mitch Lang
Tom Lamond
Male
7:28 min/km
06:38:26.23
7:31 min/km
74
21
31
07:19:00.00
08:49:01.98
7:27 min/km
67
20
28
74
553
Bradian
Bradian #553
Mixed Team of 2
15:31:45.40
15:31:45.40
21
(31)
Team of 2
21
05:37:26.92
Team of 2
20
Mixed
31
Brad Reed
Ian Thompson
Male
7:30 min/km
06:41:22.35
7:34 min/km
78
22
33
07:20:00.00
08:50:23.05
7:28 min/km
69
21
29
76
560
Hot Red Dogs
Hot Red Dogs #560
Mixed Team of 2
15:36:58.44
15:36:58.44
22
(32)
Team of 2
22
05:42:39.97
Team of 2
21
Mixed
32
Trystan Joyce
Robert Obrien
Male
7:33 min/km
06:45:00.65
7:38 min/km
80
24
35
07:21:00.00
08:51:57.79
7:29 min/km
70
22
30
77
608
Profilers
Profilers #608
Mixed Team of 4
15:45:21.76
15:45:21.76
4
(33)
Team of 4
4
03:17:59.26
Team of 2
22
Mixed
33
Dave Moore
David Dowling
Nathan Gaunt
Glenn Hutchings
Male
7:37 min/km
06:38:32.89
7:31 min/km
76
4
32
07:20:00.00
09:06:48.86
7:42 min/km
81
4
34
79
515
Robngaz
Robngaz #515
Mixed Recreational Paddle Double
15:48:22.39
15:48:22.39
1
(34)
Recreational Paddle Double
1
Recreational Paddle Double
1
Mixed
34
Robert Hooker
Gary Tapper
Male
7:38 min/km
06:51:59.41
7:46 min/km
88
1
38
07:23:00.00
08:56:22.97
7:33 min/km
74
1
32
81
572
Dynamo Duo Wash Rinse Repeat
Dynamo Duo Wash Rinse Repeat #572
Mixed Team of 2
15:53:02.48
15:53:02.48
23
(35)
Team of 2
23
05:58:44.01
Team of 2 Mixed
3
Mixed
35
Kylie Panckhurst
Mark Lucey
Mixed
7:41 min/km
06:22:05.37
7:12 min/km
58
17
27
07:15:00.00
09:30:57.11
8:02 min/km
92
24
40
87
576
Goodbye Good Times
Goodbye Good Times #576
Mixed Team of 2
16:09:32.37
16:09:32.37
24
(36)
Team of 2
24
06:15:13.90
Team of 2
23
Mixed
36
Aaron Holden
Bobby Bense
Male
7:49 min/km
06:43:35.16
7:36 min/km
79
23
34
07:20:00.00
09:25:57.21
7:58 min/km
90
23
39
88
604
Avon A Go
Avon A Go #604
Mixed Team of 4
16:09:45.00
16:09:45.00
5
(37)
Team of 4
5
03:42:22.50
Team of 4 Mixed
4
Mixed
37
Jane Dooley
Kate Martin
Sharon Cobley
Stephanie Bedden
Female
7:49 min/km
06:51:22.98
7:45 min/km
86
5
37
07:22:00.00
09:18:22.02
7:51 min/km
86
5
35
89
519
Irwins
Irwins #519
Mixed Double Open Ski
16:14:45.31
16:14:45.31
2
(38)
Double Open Ski
2
04:00:32.73
Double Open Ski Mixed
1
Mixed
38
Kate Irwin
Mark Irwin
Mixed
Edith Cowan University
7:51 min/km
06:49:41.57
7:43 min/km
83
2
36
07:21:00.00
09:25:03.74
7:57 min/km
89
2
38
90
518
Watson
Watson #518
Mixed Recreational Paddle Double
16:21:12.86
16:21:12.86
2
(39)
Recreational Paddle Double
2
00:32:50.47
Recreational Paddle Double
2
Mixed
39
Chris Watson
Ngatai Watson
Male
7:54 min/km
06:57:51.67
7:53 min/km
94
2
39
07:25:00.00
09:23:21.19
7:56 min/km
88
3
37
99
302
Old Dogs
Old Dogs #302
Mixed Team of 2
16:52:39.98
16:52:39.98
25
(40)
Team of 2
25
06:58:21.50
Team of 2
24
Mixed
40
Des Cobbledick
Patrick Irwin
Male
8:09 min/km
06:58:51.09
7:54 min/km
95
25
40
07:25:00.00
09:53:48.89
8:21 min/km
104
25
42
104
550
2nd Gordon Rovers
2nd Gordon Rovers #550
Mixed Recreational Paddle Double
17:04:24.63
17:04:24.63
3
(41)
Recreational Paddle Double
3
01:16:02.24
Recreational Paddle Double
3
Mixed
41
Peter Taylor
Ben Taylor
Male
8:15 min/km
07:45:15.48
8:46 min/km
115
3
44
07:31:00.00
09:19:09.15
7:52 min/km
87
2
36
105
505
Fat Boy Racing
Fat Boy Racing #505
Mixed Double Marathon Kayak
17:13:43.72
17:13:43.72
6
(42)
Double Marathon Kayak
6
06:19:25.60
Double Marathon Kayak
4
Mixed
42
Alex Campbell
Calwyn Griffiths
Male
8:20 min/km
07:38:02.71
8:38 min/km
111
6
43
07:30:00.00
09:35:41.01
8:06 min/km
96
6
41
110
569
Blake
Blake #569
Mixed Team of 2
17:24:34.33
17:24:34.33
26
(43)
Team of 2
26
07:30:15.86
Team of 2
25
Mixed
43
Peter Andrew Bleakley
Colin Blake
Male
8:25 min/km
07:26:56.40
8:25 min/km
106
26
41
07:28:00.00
09:57:37.93
8:25 min/km
106
26
43
113
509
Tortoise And The Long Hair
Tortoise And The Long Hair #509
Mixed Double Open Ski
17:48:56.11
17:48:56.11
3
(44)
Double Open Ski
3
05:34:43.53
Double Open Ski Mixed
2
Mixed
44
Alison Mclay
Joshua Cowley
Mixed
Edith Cowan University
8:37 min/km
07:28:46.06
8:28 min/km
109
3
42
07:29:00.00
10:20:10.04
8:44 min/km
115
3
45
115
501
Sherwood/Barnett
Sherwood/Barnett #501
Mixed Recreational Paddle Double
18:03:37.87
18:03:37.87
4
(45)
Recreational Paddle Double
4
02:15:15.48
Recreational Paddle Double
4
Mixed
45
Warwick Sherwood
Luke Barnett
Male
8:44 min/km
08:02:18.82
9:06 min/km
116
4
45
07:33:00.00
10:01:19.05
8:28 min/km
111
4
44
511
Team Humping Dog
Team Humping Dog #511
Mixed Recreational Paddle Double
DNF
DNF
Recreational Paddle Double
Recreational Paddle Double
Mixed
Jonathan Edmundson
Michael Edmondson
Male
512
Termi H & C
Termi H & C #512
Mixed Recreational Paddle Double
DNF
DNF
Recreational Paddle Double
Recreational Paddle Double
Mixed
Anthony Damico
Jacob Jones
Male
08:06:36.77
9:10 min/km
07:34:00.00
514
Double Trouble
Double Trouble #514
Mixed Recreational Paddle Double
DNF
DNF
Recreational Paddle Double
Recreational Paddle Double
Mixed
Mitchell Pich
Terry O'Brien
Male
07:56:29.58
8:59 min/km
07:32:00.00
521
Wheatbelt Water Sports Amateur
Wheatbelt Water Sports Amateur #521
Mixed Double Open Ski
DNF
DNF
Double Open Ski
Open Double Ski
Mixed
Nicholas Bush
Alexander Davies
07:58:25.46
9:01 min/km
07:32:00.00
516
Double J
Double J #516
Mixed Recreational Paddle Double
DNF
DNF
Recreational Paddle Double
Recreational Paddle Double
Mixed
Joshua Richards
Jayden O'Brien
Male
07:58:58.13
9:02 min/km
07:33:00.00
[1]
2
Page 1 of 2 (54 items)